Sosyal Medya Hesaplarımız

AVM

AVM Müşteri Davranışları Raporu yayınlandı

Editör
Abone Ol:

2015-2016 AVM Müşteri Davranışları Raporu Demografik bilgiler ve 1 Ocak 2015 – 1 Temmuz 2016 tarihleri arasındaki alışveriş davranışlarını analiz etti. AVM sektörüne uzun yıllardır sadakat altyapısı ve program yönetimi hizmetleri sunan Açık Kart, alışveriş merkezlerine sağladığı sadakat, kampanya ve çekiliş altyapısı sistemleri üzerinde kayıt altına alınan, 11 ildeki 25 AVM müşterisinin 2015-2016 yılı müşteri demografik ve alışveriş verisini harmanlayarak raporu hazırladı.

Tamamıyla kayıt altına alınan veriye dayalı olan bu raporda, rapor kapsamındaki 25 alışveriş merkezini ziyaret edenlerin ne kadarı müşteri, en çok hangi yaş grubundaki tüketiciler alışveriş yapıyor, erkekler veya kadınlar mı daha çok harcıyor gibi soruların cevapları ortaya konuyor.

Sadakat programları süpermarketler, havayolları, yiyecek içecek gibi sektörlerdeki müşteri işlem verilerini toplamak ve analiz etmek için kanıtlanmış bir yol olmasına rağmen, alışveriş merkezleri için nispeten yeni bir kavram olarak görülmekte. Belki de bu çoklu kiracılara sahip olmanın karmaşıklığından ve bugüne kadar bunu destekleyecek teknolojinin eksikliğinden kaynaklanmakta.

Büyük veri günümüzde anlamlandırılması güç bir kavram olarak önümüzde durmakla birlikte, ekteki çalışma mevcutta bulunan verinin analiz edilerek anlamlı hale getirilmesi, pazarlama ve yönetim kararlarına etki edebilecek bir örneği oluşturmak için gerçekleştirilmiştir.

Çalışma yatırımcıları, AVM yönetim şirketlerini, pazarlama müdürlerini sektörde uygulamaların nasıl kullanılabildiği ve sonuçları konusunda bilgilendirmek amacıyla tasarlanmıştır.

Çalışma kapsamı

Araştırma rakamları incelenirken araştırma konusu 25 Alışveriş Merkezi’nin cirolarının tamamının değil, AVM ziyaretçilerinin sadece sadakat programları, çekiliş ve kampanyalarda kayıt altına alınan alışverişlerinin kapsama dâhil edilerek analiz edildiği dikkate alınmalıdır. Çalışma kapsamında Açık Kart’ın düzenli olarak altyapı ve yönetim hizmetlerini sunduğu alışveriş merkezleri olmakla birlikte yalnızca dönemsel olarak kampanya yapan alışveriş merkezleri verileri de bulunmaktadır.

Öne çıkanlar

Araştırma döneminde Açık Kart’ın sunduğu altyapı üzerinde daha önceki dönemlerde kayıtlanmış olan AVM ziyaretçilerinin yarısının tekrar alışveriş yaparak müşteriye dönüştüğü, 2015-2016 yıllarında sistem üzerindeki 791 bin kayıtlı ziyaretçinin 406 bininin alışveriş yapmış olduğu gözlemleniyor.

Analiz sonucuna göre söz konusu 1.5 yıllık süre zarfında müşteri başına işlem sayısının 4.5 iken ortalama işlem tutarının ise 192 TL olduğu bir müşterinin ise ortalama 875 TL harcadığı görülmektedir. İncelenen 25 AVM’nin AVM başına ortalama cirosu 14 milyon TL olarak gerçekleşmiş, AVM başına ise günlük cironun 26 bin TL olduğu görülmektedir, gene bu rakamların kayıt altına alınan sadakat, kampanya ve çekiliş uygulamalarındaki alışverişlerden kaynaklandığı göz önüne alınmalıdır. Analiz sonucunda alışveriş yapanların cinsiyet dağılımının %41 kadın, %59 erkek olarak gerçekleşmiş olduğu görülüyor. Toplam harcamanın dağılımı ise %40 kadın, %60 erkek olarak gerçekleşiyor. Kadınlar kişi başı 5 adet ile daha çok işlem gerçekleştirirken, erkeklerde ise kişi başı dört işlem ile daha az işlem gerçekleştirmelerine rağmen ortalama işlem tutarlarının daha yüksek olduğu görülüyor. Ortalama işlem cirosu kadınlarda 167 TL iken erkeklerde 215 TL olarak gerçekleşmiştir.

Araştırma kapsamındaki ziyaretçilerin büyük bölümü %65’lik bir oran ile 26-45 yaş arasındaki müşterilerden oluşuyor. En yüksek işlem başı tutarlar 46-55 yaş arasındaki kitle tarafından gerçekleştirilirken, yaş azaldıkça veya arttıkça işlem sayısının da düştüğü görülüyor. En yüksek cironun 56-65 yaş arasındaki tüketiciler tarafından gerçekleştirildiği görülüyor.

Kadınlar ev aksesuarları ve dekorasyon kategorisinde daha yüksek ciro gerçekleştirirken, beyaz eşya kategorisinde erkeklerin daha yüksek ciro yaptığı görülüyor. Kadınlar ise büyük mağazacılık kategorisinde daha fazla alışveriş yapıyor. Genel itibarıyla hane halkının günlük rutinlerine yönelik alışverişlerin kadınlar tarafından yapılırken, büyük satın alma kararlarının erkekler tarafından yapıldığı görülüyor. 18-25 yaş arasındaki erkek giyim diğer yaş gruplarından farklı olarak daha fazla ciro yaratıyor.

Araştırma kapsamında AVM’ye 1 kez gelen müşterilerin alışveriş cirosunun %43’ünü gerçekleştirdikleri görülmektedir, kampanyaların bu müşterileri ikinci kez AVM’ye getirmeye odaklanmasının ciro artışı için faydalı olacağı düşünülmektedir. Kampanya ve çekilişe katılan müşterilerin aktif müşteri olarak korunmaları için alışveriş sıklıklarını artıracak kampanyaların hayata geçirilmesi gerekmektedir. Kampanyaların, çekiliş ve sadakat programı aktivitelerinin yeni üye elde edilmesinde, mevcut üyeliklerin kullanılmasında etkili olduğu görüldüğünden, yapılacak kampanya ve diğer pazarlama aktivitelerinin planlamasının tüm yıla yayılması ve ziyaretçi alışveriş alışkanlıklarının yıl bazında takip edilmesi faydalı görülmektedir.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

AVM

9 dev AVM için konkordato istendi

Editör

Yazar:

Aralarında Marmara Forum ve Forum İstanbul’un da olduğu 9 dev AVM için konkordato talep edildi.

Mahkeme 3 aylık geçici mühlet verdi. 9 AVM’nin toplam borcu 600 milyon Euro seviyesinde. Yılda 76 milyon kişinin ziyaret ettiği AVM’lerin darboğaza düşmesinin 2 ana sebebi bulunuyor. Döviz kredisi kullanılan AVM’lerde kiralar TL ile toplanıyor. Toplanan kiralar da doğrudan ilgili bankalara gidiyor. HalkTV’den Dinçer Gökçe’nin haberine göre her biri, yılda milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen ve ‘Forum’ adını taşıyan 9 AVM’ye ilişkin davasından biri konumunda. Dava dosyasına göre, konkordato başvurusu 25 Aralık günü yapıldı. Karar ise önceki gün çıktı.

3 aylık geçici mühlet verildi

İstanbul 3. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde açılan dava dosyasında mahkeme, 9’u AVM’lerin bağlı olduğu şirket olmak üzere toplam 10 şirket için 3 aylık geçici mühlet kararı verdi.

Bu kararla birlikte, anılan şirketler, ‘korumaya’ alınmış oldu. Mahkeme, Doç. Dr. Murat Oruç, Bağımsız Denetçi Prof. Dr. Hakan Taştan ve Mali Müşavir Prof. Dr. Halil İbrahim Alpaslan’ı geçici konkordato komiseri olarak atadı.

300 mağazanın olduğu Marmara Forum, Türkiye’nin en büyük AVM’si konumunda.

Toplam borç 600 milyon euro

Konkordato talebinde bulunulan AVM’ler, tek çatı altında en fazla AVM’yi barındıran grup olarak öne çıkıyor. Anılan AVM’lerin yıllık ziyaretçi sayısı 76 milyon olarak kayıtlara girdi.

9 AVM’de faaliyet gösteren mağaza sayısı ise 1.500. Konkordato talebinde bulunulan şirketlerin toplam borcu 600 milyon Euro. Söz konusu borcun TL karşılığı ise 28 milyar lira olarak hesaplanıyor.

Devamını Oku

AVM

ECE Türkiye, 152 kiralama sözleşmesine imza attı

Editör

Yazar:

Yönetmekte olduğu yaklaşık 200 alışveriş merkezi ile Avrupa sektör lideri Alman ECE Marketplaces’in iştiraki olarak faaliyetlerini sürdüren ECE Türkiye, başarılarına her geçen gün yenilerini ekleyerek sektörde fark yaratmaya devam ediyor. ECE Türkiye tarafından yönetilen alışveriş merkezlerinde, 2023 yılının ilk sekiz ayında toplamda 47 bin metrekarelik alanı kapsayan 152 kiralama sözleşmesine imza atıldı.

600 bin metrekarelik alanda 2 bin 500 kira kontratını yönetiyor

ECE Türkiye’nin, güçlü ve prestijli AVM’lerden oluşan bir portföye sahip olduğunun altını çizen Kiralama Direktörü Burak Dalgın, “Yönetim portföyümüzde, dokuzu faaliyet halinde, üçü ise inşaat aşamasında olan 12 alışveriş merkezi bulunuyor. İnşaatı devam edenlerle birlikte toplam 600 bin metrekare kiralanabilir alanı ve 2 bin 500 kira kontratını yönetiyoruz” diye konuştu.

“Güçlü kiralama performansımız, alışveriş merkezlerimizin markalar için çekici perakende noktaları olduğunun bir kanıtı”

ECE Türkiye yönetim portföyünde yüzde 99’luk bir doluluk oranıyla hizmet vermeye devam ettiklerini de ifade eden Dalgın, “Yeni AVM arzının kısıtlı olduğu sektörümüzde faaliyette olan alışveriş merkezlerimizde farklı hedef kitlelerin görmek istediği markalara, yeni konseptlere yer vermek ve perakende harici fonksiyonlarla alışveriş merkezlerimizin çekim gücünü artırmak üzere yoğun bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Marka karmalarımızı yürürlükteki sözleşmelerin sürelerini de gözeterek güncel tutmak, perakendecilerin taleplerine ve performanslarına göre bu mağazaları fiziki şartlar dahilinde büyütmek, küçültmek, açık alanlar eklemek gibi farklı operasyonları AVM’lerimiz faaliyet halindeyken gerçekleştiriyoruz. 2023 yılının ilk sekiz aylık döneminde yaklaşık 47 bin metrekare bir alanın kiralaması/yeniden kiralaması yapıldı ki bu da orta ölçekli bir AVM’nin kiralanabilir alanına tekabül ediyor. Bunun yanı sıra inşaatı süren üç yeni projemizin kiralama görüşmeleri de hızlı bir şekilde devam ediyor. Güçlü kiralama performansımız, alışveriş merkezlerimizin markalar için çekici, istikrarlı ve rekabetçi perakende noktaları olduğunun ve sektördeki güvenilirliğimizin bir kanıtı” dedi.

ECE Türkiye’nin 2023 yılında kiralama anlaşması imzaladığı markalar arasında Boyner, Brandy’s, Brooks Brothers, Calvin Klein, Damat Tween, Dyson, EA7, Gant, Lacoste, Lego, Mediamarkt, Nautica, Network, SPX, Superstep, Teknosa ve Zara gibi markalar yer alıyor. Firma, alışveriş merkezlerinde ayrıca müşterilerin talep ettiği, onların yaşam tarzını yansıtan fonksiyonlara da yer veriyor. Antalya Migros AVM’de 450 metrekare bahçeden ve dokuz üniteden oluşan alternatif yeme-içme alanı Migros Mood da bunlardan biri.

Ece marketplaces’in performansı geçen yıla oranla yüzde 30’un üzerinde arttı

Alman ECE Marketplaces ise bir önceki yılın ilk yarısına kıyasla yaptığı kiralama sözleşmesi sayısını yüzde 30’un üzerinde artırdı. 2023 yılının ilk yarısında, firma tarafından yönetilen alışveriş merkezlerinin 140’ında toplam bin 300 kiralama sözleşmesi imzalanarak 380 bin metrekarelik alanın kiralaması yapıldı. ECE, sadece Almanya’daki AVM’lerde aynı dönemde kiralanabilir alanı 250 bin metrekareyi aşan 750 kiralama sözleşmesi imzaladı.

Devamını Oku

AVM

AYD’de başkanlığına Nuri Şapkacı seçildi

Editör

Yazar:

AYD’nin yeni yönetim kurulu, danışma ve denetim kurullarının da belirlenmesi amacıyla yapılan Genel Kurul Toplantısı’nda, Nuri Şapkacı oy birliği ile Başkanlık görevine getirildi. 2023-2025 döneminde başkanlık görevini yürütecek olan 1965 Malatya doğumlu Şapkacı, ECE Türkiye’de Genel Müdür ve CFO olarak görev yapıyor.

AYD Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine seçilen Nuri Şapkacı, Genel Kurul Toplantısı’nda şunları söyledi: “Öncelikle Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.  Ülke olarak kayıplarımızdan dolayı derin bir üzüntü içerisindeyiz. Ancak devletimizin gücü, milletimizin dayanışması ve iş dünyasının katkıları ile yaralarımızı en kısa zamanda saracağımıza inanıyorum. Bu zor günlerde, AYD olarak acıları hafifletmek için elimizden gelen tüm desteği vermeye devam ediyoruz. Bu bağlamda, ilk aşamada deprem bölgesindeki farklı illerimizde 15 aşevi kurduk ve günde 45 bin kişiye sıcak yemek ulaştırdık. Üyelerimiz, ayrıca barınma, konteyner, çadır, acil ihtiyaç malzemeleri gibi ihtiyaçları karşılayarak bunun yanı sıra maddi yardımlarda da bulundular. Türkiye genelindeki AVM’lerin önemli bir bölümü, yardım toplama merkezi ve Kızılay kan bağış merkezi olarak hizmet verdi. Önümüzdeki süreçte de şartları uygun olan AVM’lerimiz normalleşme sürecinde özellikle eğitim ve istihdam sağlamaya yönelik olarak tüm STK’lar ile iş birliği halinde etkin şekilde çalışmaya devam edecek.”

Konuşmasında AYD’nin 2023 yılı hedefleri hakkında da bilgi veren Şapkacı: “AVM’ler, içinde yer alan markalarla birlikte önemli bir ekosistem meydana getiriyor. Bu ekosistem; üretim, lojistik, altyapı da dahil olmak üzere birçok farklı sektörü kelebek etkisiyle besliyor. 50 milyar dolar yatırım hacmine sahip olan sektörümüzde AVM ekosistemi içerisinde 2,1 milyon kişiye istihdam sağlanıyor. Sektörümüz ayrıca Türk markalarının yurt dışına açılımlarını destekleyerek katma değer oluşturuyor.” dedi. Şapkacı, sözlerine şöyle devam etti: “Sektör olarak yaşadığımız tüm kriz dönemlerini ortak akıl ve karşılıklı anlayışla aştık. Aynı gemide bulunduğumuz perakende grupları ile de hep el ele yürüdük. Şurası da bir gerçektir ki AVM yatırımcıları olarak çoğu zaman sadece elimizi taşın altına koymadık; varımızı yoğumuzu ortaya koyduk ve hiçbir özveriden kaçınmadık. Önümüzdeki dönemde de bizler ve temsil ettiğimiz kurumlar ancak birlikte hareket edersek daha güçlü olabiliriz. Birbirimize öğreterek ve öğrenerek, dirsek temasımızı koruyarak yol almanın hepimizi ileriye götüreceğine inanıyorum. Bu doğrultuda, AVM sektörünün tüm paydaşlarıyla kazan-kazan ilkesi doğrultusunda sürdürülebilir büyümesi için çalışacağız.”

Şapkacı, iki dönem AYD Başkanlığı yapan Prof. Dr. Hüseyin Altaş’a da teşekkür ederek; “Derneğimize çok kritik bir dönemde başkanlık yapan Prof. Dr. Hüseyin Altaş’a ve yönetim kuruluna hizmetlerinden dolayı sektörümüz adına şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca beni bu göreve layık gören tüm AYD üyelerine de teşekkür ediyorum. Yeni yönetim kurulumuzla birlikte, bu önemli görevi büyük bir gurur ve özveriyle yerine getirip bayrağı daha da yukarılara taşımak için çalışacağız” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER