Sosyal Medya Hesaplarımız

AVM

Geleceğin AVM’leri için başarıya giden yolları ortaya kondu

Editör
ECE Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO'su Pınar Yalçınkaya Hacaoğlu ve ECE Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve CFO'su Nuri Şapkacı
Abone Ol:

“ECE Türkiye Uluslararası Perakende Kiralama Günü”nün onuncusu Beşiktaş’taki Four Seasons Otel’de gerçekleşti.

Etkinlik, ECE Yönetim Kurulu üyeleri Joanna Fisher, Steffen Eric Friedlein, ECE Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO’su Pınar Yalçınkaya Hacaoğlu ve ECE Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve CFO’su Nuri Şapkacı ev sahipliğinde yapıldı.

Toplantıda, ECE’nin yatırım yaptığı konuların başında gelen dijitalleşmenin alışveriş merkezlerine entegrasyonu ve beraberinde getirdiği yenilikler ve dönüşümler konuklara aktarıldı. Türkiye’nin önde gelen markalarının temsilcileriyle “perakendenin geleceği” tartışıldı.

ECE Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO’su Pınar Yalçınkaya Hacaoğlu, katılımcılara teşekkür ederek, konuşmasına sektörün geçmiş 30 yılını ve geleceğe dair öngörülerini masaya yatırarak başladı. Sektörün ana paydaşları olan yatırımcılar, perakendeciler, müşteriler ve bunların arasındaki dengeyi korumaya odaklanan hizmet şirketleri için yeni bir evreye geçildiğini aktaran Hacaoğlu; ECE Türkiye olarak, yapıcı işbirliklerinin, nicelik yerine niteliğe odaklanmanın, uzun vadeli stratejik planlamaların, değişen müşteri taleplerini doğru anlamanın, farklılaştıran hizmetler sunmanın, alışveriş merkezlerinde teknolojiyi etkin kullanmanın ve inovasyonun önümüzdeki dönemde sektörü şekillendireceğini öngördüklerini belirtti.

ECE, AVM Yönetiminden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Joanna Fisher, Avrupa’daki alışveriş merkezlerinde yükselen trendlere değindiği konuşmasında, artan rekabet ortamında farklılaşmak adına, deneyim odaklı ve müşteriler için daha çekici AVM’lere ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Fisher, “Alışveriş merkezlerindeki ortak kullanımlı alanlar yeniden tanımlanıyor ve bu alanlara sosyalleşmeyi artırıcı unsurlar ekleniyor. Müşterilerle etkileşimimizi artıran mobil uygulamalarla, henüz evlerindeyken onlarla iletişim kurmaya başladığımız bir döneme giriyoruz” dedi.

ECE Kiralamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Steffen Eric Friedlein ise konuşmasında; “Perakendede dijitalleşme çok hızlı ilerliyor. Ziyaretçiler, geleneksel alışverişin ötesine geçecek yeni deneyimler arıyorlar. AVM’ler de dijitalleşmeyle birlikte online ve offline’ı birleştiren platformlar olarak öne çıkıyorlar. Online-offline’ın başarılı örneklerini AVM’lerde daha sık göreceğiz. Türk perakendecileri de dünyayla entegre bir şekilde gelişiyorlar. Avrupa’da da çok başarılılar” dedi.

Uluslarası Perakende Kiralama Günü’nde, ECE’nin yenilikçi ‘We Love Food’ konseptini yöneten, uluslararası alanda tanınmış gastronomi uzmanı ve ECE Global Gastronomi Direktörü Jonathan Doughty de özel bir sunum gerçekleştirdi. AVM’lerde en fazla inovasyon yapılan alanlardan birinin de ‘yemek ve eğlence’ olduğuna dikkat çekti. Doughty, “Geleneksel food court anlayışından uzaklaşılması gerekiyor. Artık AVM’ler, akıllı restoranlar, müşterinin keyifle deneyimleyeceği keşif mönüleri, rahatlığın öne çıktığı oturma konseptleriyle şehrin eğlence ve gastronomi merkezi olacak. ECE de bu konuya büyük yatırım yapıyor” dedi.

jonathan doughty

‘Perakendenin Geleceği’

ECE Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve CFO’su Nuri Şapkacı moderatörlüğünde gerçekleşen panele, perakende sektörünün önde gelen isimlerinden Midpoint Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Çarıkçılar, Teknosa CEO’su Bülent Gürcan, Boyner Grup Başkan Yardımcısı ve İcra Komitesi Üyesi Serdar Sunay ve Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu katıldı. Panelistler, son beş yılda müşteri davranışlarındaki değişimi, sektörün farklı kollarında buna bağlı olarak yaşanan dönüşümü ve geleceğe yönelik planlamalarını katılımcılara aktarırken, ECE Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve CFO’su Nuri Şapkacı, “Sektörün tüm paydaşları, müşteri odaklı bir yaklaşımla geleceğe yönelik planlama ve yatırımlarını bugünden yapmalı. Teknolojiden korkmak yerine, ondan fayda sağlamanın yollarını bulmak ve teknolojiyi müşteri deneyiminin bir parçası haline getirmek için online ile offline’ı entegre edecek uygulamalara yoğunlaşmak büyük önem taşıyor” dedi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

AVM

ECE Türkiye’ye Altın Marka Ödülü

Editör

Yazar:

ECE Türkiye, Türkiye Marka ve Kariyer Zirvesi Etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen 5. Türkiye Altın Marka Ödülleri’nde “Yılın Alışveriş Merkezi Yönetim Firması” ödülüne layık görüldü. Pandemi koşullarına ve kurallarına göre, 19 Kasım Cuma günü Zorlu Center Raffles Istanbul Hotel’de gerçekleştirilen ödül töreninde, ödülü ECE Türkiye adına ECE Türkiye Eş Genel Müdürü ve CFO’su Nuri Şapkacı aldı.

Ödül töreninde konuşan Şapkacı, “ECE Türkiye, Avrupa sektör lideri olan ve yönetim portföyünde 200 alışveriş merkezi bulunan Alman ECE grubunun Türkiye iştiraki olarak 20 yılı aşkın süredir hizmet veriyor. Bir yatırım ve yönetim firması olarak alışveriş merkezleri ile ilgili hizmetlerin tümünü aynı çatı altında topluyor hem sektörümüz hem de ülkemiz için katma değer yaratıyoruz. Türkiye’de yönetimimiz altındaki 11 alışveriş merkezinde 2.500 perakendeci iş otağımızla birlikte 20 binden fazla kişiye istihdam sağlıyoruz” dedi.

Türkiye’nin potansiyeline inandıklarının altını çizen Şapkacı, alışveriş merkezi ziyaretçilerine, kiracılarına ve yatırımcılarına en üst düzeyde hizmet verebilmek için portföylerindeki tüm alışveriş merkezlerinin değerini yükseltmeye yönelik yatırımlar yaptıklarını söyledi. Şapkacı, bu çerçevede pandemi sürecinde de AVM’lerin teknik altyapının iyileştirilmesinden mimari düzenlemelere kadar birçok konuda yatırım yapmaya devam ettiklerini belirtirken geçtiğimiz aylarda yapımı devam eden 1,2 milyar TL yatırım hacmine sahip V Mall İstanbul alışveriş merkezini de yönetim portföyüne kattıklarını ifade etti.

Devamını Oku

AVM

ECE Türkiye 21. yılında da “Büyümeye devam” diyor

Editör

Yazar:

Bu yıl Türkiye’deki yapılanmasının 21. kuruluş yıldönümünü kutlayan ECE Türkiye, yönetim portföyüne kattığı V Mall Alışveriş Merkezi ile büyümeye devam ediyor. Avrupa sektör lideri olan Alman ECE’nin Türkiye iştiraki olan ECE Türkiye, halihazırda Türkiye’nin en prestijli alışveriş merkezlerinden olan İstanbul’daki MIPIM Ödülü sahibi Marmara Park, Aqua Florya, Axis İstanbul ve Beylikdüzü Migros AVM, Ankara’da ANKAmall, Eskişehir’de Espark, Afyonkarahisar’daki Park Afyon, Bursa’daki Sur Yapı Marka ile Antalya’daki TerraCity ve Antalya Migros AVM’nin yönetimini üstleniyor.

Yakın zamanda İstanbul – Başakşehir’de yatırımı İSRA Holding tarafından yapılan V Mall İstanbul Alışveriş Merkezi’nin konsept planlamasını, kiralamasını ve açılışı sonrası uzun dönemli yönetimini üstlenen ECE Türkiye, pandemiye rağmen portföyünü genişletmeyi sürdürüyor. Başakşehir – Kayaşehir kent meydanının merkezinde yeni nesil dijital AVM konseptinde geliştirilen 1,2 milyar TL yatırım hacmine sahip V Mall İstanbul, pandemi döneminde devam eden sayılı AVM yatırımlarından biri. 40 bin metrekare kiralanabilir alanda faaliyet gösterecek olan projenin 2023 yılının son çeyreğinde açılması planlanıyor.

Operasyonu devam eden alışveriş merkezlerinde 650 bin metrekare kiralanabilir alan üzerinde yaklaşık 2 bin 500 perakendeci iş ortağıyla çalışan ECE Türkiye, pandemi sürecinin başından itibaren satışları artırmaya yönelik kampanyalar, marka karmalarında düzenlemeler, yeni kiralamalar ve yenileme çalışmaları ile mevcut portföyünün gücünü korudu. Şirket pandemi döneminde, %50’şer payla Otto Grubu ve DWS’in yatırımcısı olduğu Marmara Park Alışveriş Merkezi’nin foodcourt’unu A’dan Z’ye yeniledi. Yaz döneminde ise Aqua Florya AVM WC’leri, hizmet kalitesini daha da yukarılara taşımak amacıyla yatırımcı grup İstanbul Akvaryum’un yatırımı ile yenilendi. Antalya’daki TerraCity Alışveriş Merkezi’nde Ekim ayı başında tamamlanan roof garden projesi ile AVM’nin üçüncü kat teras alanında, ziyaretçilerin Akdeniz ikliminin de getirdiği avantajla açık havada yeşil bir bahçe içerisinde konforlu zaman geçirebilecekleri bir kaçış alanı yaratıldı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve iş yapış şekillerimizi geri dönülmez biçimde değiştiren Covid-19 salgınıyla birlikte e-ticaretin perakende sektörü içerisindeki payı hızlı bir şekilde arttı. TÜBİSAD (Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği) 2020 raporuna göre Türkiye’de e-ticaretin toplam perakende ticaret içerisindeki payı, 2019 sonu itibarıyla %6,2 olarak gerçekleşti. ECE Grubu, geleceğin çok kanallı perakendecilikte olduğunun bilinciyle son beş yıldır online-offl ine entegrasyonuna yönelik çalışmalar yapıyor. ECE’nin büyük yatırımlarla altyapısını kurmuş olduğu ve şu an için Almanya’daki AVM’lerinde uygulamaya aldığı Digital Mall projesi, online ve offl ine entegrasyonu konusunda çok önemli ve stratejik bir yaklaşım.

Digital Mall ile alışveriş merkezindeki ürünler, online olarak görülebiliyor. Böylece müşteriler ilgili ürünün, istediği renk ve bedende alışveriş merkezinde var olduğunu biliyor; ürünü ayırtıyor ve gelip deneyerek satın almayı gerçekleştirebiliyor. Böylece bekleme, kargo süreci, iade prosedürleri gibi online alışverişin sıkıntılı kısımları bertaraf edilmiş ve müşterilerin alışveriş merkezine gitmeleri için motivasyon sağlanmış oluyor. Bu da sonunda markalara satış olarak geri dönüyor. ECE Türkiye bu projeyi Türkiye’de pilot olarak seçtiği bir alışveriş merkezinde uygulamaya almak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Kapanmaların sona ermesiyle birlikte Haziran-Ağustos döneminde ECE Türkiye yönetim portföyündeki alışveriş merkezlerinin cirolarında 2019 yılına kıyasla %60’ın üzerinde bir artış yaşandı. Firma, aşılama oranlarının artmasıyla birlikte gelen ekonomik hareketliliğin ve portföy performansında da karşılığını bulan pozitif ivmenin 2022 yılında da devam etmesini bekliyor. Yeni yılda, özellikle eğlence ve yeme-içme branşlarının öne çıkacağı ön görülüyor. Yönetmekte olduğu alışveriş merkezlerinin gücüne odaklanan fi rma, aynı zamanda portföyünü genişletmek üzere çalışmalarını sürdürüyor. ECE Türkiye, 2022 yılının ilk aylarında yeni bir projeyi duyurmaya hazırlanıyor. Dijitalleşme ve teknolojinin hayatımıza gireceği alanların gün geçtikçe genişlemesine paralel olarak fi rmanın yönetim portföyündeki AVM’lerde bu gelişmelere uygun yatırımların da devam etmesi planlanıyor.

Devamını Oku

AVM

TerraCity’e Bronz Stevie Ödülü!

Editör

Yazar:

TerraCity AVM Müdürü Gözde Hoşten

TerraCity, Stevie Awards / International Business Awards 2021’de en iyi “Toplumsal Katılım Etkinliği” dalında bronz ödül kazandı.

Sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı yılbaşı döneminde, takipçileri ile iletişimine ara vermeden devam etmek amacıyla TerraCity tarafından özel olarak planlanıp hayata geçirilen New Year City etkinliği büyük ilgi topladı. YouTube üzerinden canlı olarak gerçekleştiren yayın ile yeni yılı evlerinde kutlayan genç izleyicilere ulaşan etkinlik, beş DJ’in canlı performansına ev sahipliği yaptı. Alışveriş merkezinde yılbaşı dekoruyla birlikte gerçekleştirilen etkinlik, canlı yayın sonrası DJ’lerin performanslarının ayrı birer video olarak YouTube kanalından paylaşılmasıyla izleyicilerle buluşmaya devam etti. Hem canlı yayında hem de daha sonraki paylaşımlarla büyük bir ilgi toplamayı başaran New Year City etkinliği, TerraCity’e Bronz Stevie Ödülü’nü kazandırdı.

TerraCity AVM Müdürü Gözde Hoşten, “TerraCity olarak salgın döneminde de hedef kitlemizle iletişimimizi kesmedik. Doğru kanallardan onlara ulaşmaya devam ettik. Pandemi dolayısıyla sokağa çıkma yasağının olduğu bir dönemde hayata geçirdiğimiz yeni yıl etkinliği ile ‘Toplumsal Katılım’ dalında ödül almak bizim için büyük bir mutluluk! Bu etkinlikle kazandığımız uluslararası ödüllere bir yenisini daha eklemiş olmak bizleri gururlandırıyor” dedi.

TerraCity, daha önce de New Year City etkinliği ile Hermes Yaratıcılık Ödülleri’nde “Canlı/Sanal Etkinlik” ve “Pandemi Uygulamaları” kategorilerinde en büyük ödül olan Platin Ödül’ü kazanmıştı.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER