Sosyal Medya Hesaplarımız

Distribütör

Eğretli Gıda birçok ilke imza attı

Editör
Abone Ol:

Bursa’da 1973 yılında gıda sektöründe hizmet vermeye başlayan Eğretli Gıda, bugün bünyesinde ev tekstiline yönelik üretim yapan Eğretli Tekstil’in de bulunduğu bir grup olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Eğretli, 25 bin metrekarelik modern tesislerinde ulusal marketlere depolama ve lojistik hizmeti vermeyi hedefliyor.

Afyonlu Şükrü ve Celal Eğretli Kardeşler tarafından temeli atılan Eğretli Grup, yıllar içinde istikrarlı büyümesini sürdürürken, yavaş yavaş ikinci kuşağı da yönetime hazırlıyor. Grup, Bursalı yerel marketlerin tamamına satış ve dağıtım hizmeti veren Eğretli Gıda bünyesinde yapacağı yeni depo yatırımıyla ulusal marketlere de depolama ve lojistik hizmeti vermeyi planlıyor. 1973 yılında Bursa’ya yerleştiklerini, Gazcılar semtinde kiraladıkları 100 metrekarelik depoda Pepsi Cola ve Tamek Meyve Suları’nın dağıtımını alarak gıda sektörüne adım attıklarını anlatan Celal Eğretli, 1974’de İpek Kağıt, Girişim Pazarlama ve Lezzo, 1977’de Filiz Makarna gibi sektörlerinde önde gelen firmaların dağıtımını yaparak büyümelerini sürdürdüklerini söyledi. Mevcut deponun yetersiz kalması üzerine 1979 yılında Demiryolu Caddesi’nde bulunan 500 metrekarelik kiralık depoda faaliyetlerine devam ettiklerini kaydeden Eğretli, 80’li yılların sonlarına doğru altyapı çalışmalarını tamamlayarak ürün portföyünü genişlettiklerini ve 1990 yılında 3 bin metrekarelik kendi depolarına taşınarak distribütör bir firma yapılanmasına geçtiklerini ifade etti.

İş ortaklarının destekçisi

Kuruluş aşamasını aktaran Eğretli, “Bursa’da çok büyük tüccarlar vardı. Ancak onlar böyle büyük depolarda çalışmıyorlardı. Bursa’da ilk 3 bin metrekarelik kapalı alanı bulunan gıda dağıtım deposunu biz kurduk. Öte yandan, yine Bursa’da ilk rotayı biz oluşturduk. Yani Bursa’nın haritasını çıkararak en az masrafla en çok müşteriyi dolaşabilmek için tespitler yaptık. Böylece haftanın her günü aynı saatte aynı müşterilerle buluştuk. Ayrıca daha kanunlaşmadığı dönemde bile ilk kez irsaliye ve faturayı müşterilerine birlikte sunan firma olduk. Gıda dağıtım sektöründe Bursa’da ilk bilgisayarlı sistemi kuran firma olarak da sektöre yenilikler katmış olmanın gururunu yaşıyoruz. Araçlarımıza uydudan yer tespit/takip sistemi yerleştirdik. Her noktadan iletişim kurabilmek için personelimize mobil telefon verdik. İletişimin her sektörde kritik hale geldiği bir dönemde bizim de tüm çabamız iletişimi sağlıklı ve hızlı hale getirerek hizmet kalitemizi arttırmak. Yine bilginin doğru ve hızlı değerlendirilmesinin verimli bir operasyon için şart olduğu düşüncesiyle bilgi-işlem departmanımızda en güncel yazılımları kullanarak bu yöndeki yatırımlarımıza devam etmekteyiz” ifadesini kullandı.

Yeni distribütörlükler

Atılımlarının 1995 yılında Eti Grubu ürünleriyle devam ettiğini anlatan Celal Eğretli, daha sonra Hayat Kimya, Colgate Palmolive Hacı Şakir ve Söke Un gibi seçkin ürünlerin bayiliklerini alarak Bursa ve ilçelerine dağıtım yaptıklarını dile getirdi. Celal Eğretli bugün distribütörlüğünü yaptıkları markalar ile ilgili şu bilgileri verdi: “Şu anda Filiz Makarna, Barilla, Hayat Kimya, Eti A.Ş, Söke Un, Söke Puding, Öncü Salça, Samsung Pil, Paksoy, Orkide, Ofçay, İpek Pamuk, Cook, Güneş Nişasta, Rafine Saray Tuz çeşitleri, Swedish Match A.Ş, Colgate Palmolive Hacı Şakir, Duru Bakliyat, Kemal Kükrer, Koska, Hobby Kozmetik ve JTI Tobacco A.Ş.’nin distribütörlüğünü yapıyoruz. Bu ürünlerin dağıtımını, 5 bin noktayı her hafta ziyaret ederek gerçekleştiriyoruz ve müşterilerimize her ay ortalama 50 binin üzerinde fatura kesiyoruz. Çalıştığımız firmaların ürünlerinin Bursa, Yalova ve ilçelerinde de dağıtımını biz yapıyoruz.” İşlerin büyümesiyle beraber Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi ve Toptancılar Çarşısı olmak üzere toplam 10 bin metrekarelik bir alanda faaliyet göstermeye başladıkları söyleyen Eğretli, bugün 120 araç ve 180 personelle gıda ve temizlik ürünleri dağıtım ve satışında teknolojik altyapı ve organizasyon planlaması ile iş ortaklarının destekçisi olduklarını aktardı.

Tekstil alanında da atılım içinde olduklarını belirten Celal Eğretli, jakarlı tül perde üretiminin yanında Türkiye’de sadece sayılı birkaç firma tarafından gerçekleştirilen flok baskı konusunda iddialı olduklarını söyledi. Geçtiğimiz yıl ihracat yapmaya başladıklarını anlatan Eğretli, yerli müşterileri için ürettikleri ürünlerin de tamamına yakınının, müşterileri tarafından yine dış pazarlara satıldığını belirtti.

Çıtayı yüksek tutuyor

2009 yılı hedefleriyle de ilgili açıklama yapan Celal Eğretli, gıda ve temizlik ürünleri bölümünü, NOSAB’da 25 bin metrekarelik alanda kurulacak 10 bin metrekare kapalı tesiste tek merkezde toplayacaklarını belirterek “Küresel kriz nedeniyle yatırım planımızı bu yıla aktardık. Şu anki durumda çıtayı ne kadar daha yükseğe taşıyabileceğimizi planlıyoruz. Bunun için de yeni bir merkez depo yapmayı, halihazırdaki merkez depomuz ile toptancılar sitesindeki iş yerlerimizi yapacağımız bu modern depoya taşımayı, müşterilerimize daha iyi hizmet vermeyi düşünüyoruz. Burada kurulacak olan tesiste çoklu raf sistemiyle alandan maksimum fayda sağlama yoluna gideceğiz. Modern bir depolama ve lojistik sistemi oluşturulacak. Yerel marketlerin tamamına satış ve dağıtım hizmeti vermenin yanı sıra yeni yatırımımızla birlikte ulusal marketlere de depolama ve lojistik destek sunmayı hedefliyoruz. Yeni bayilik ve distribütörlükler alarak kapasitemizi arttıracağız” dedi.

İlk 250’de 50. firma

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın ‘Bursa’nın ilk 250 şirketi’ sıralamasında 2007 yılında 50. sırada yer aldıklarını belirten Celal Eğretli, “2008 yılında da 51. sırada yer alan firmamız, binin üzerinde ürün çeşidinin satış ve dağıtımını yapıyor. 2009 yılında ise yüzde 20-25’lik bir büyüme hedefliyoruz. Bunun yanında uzun yıllardır meclis üyesi olarak bulunduğum, geçtiğimiz dönem ise yönetim kurulu üyesi olarak hizmet verdiğim BTSO’da bir dönem daha yönetim kurulu üyesi olarak çalışacak olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bizlere son meslek komitesi seçimlerinde büyük destek vererek yeniden göreve gelmemize vesile olan sektördeki değerli dostlarımıza teşekkürü bir borç biliyoruz. Bu arada, çocuklarımız yetişti ve tahsillerini tamamladılar, ikinci kuşaktan dört evladımız şu an aktif olarak işin içindeler. İnsana yatırım bize göre çok önemli ve bu noktada çocuklarımızın  iyi yetiştiklerine inanıyoruz. Bundan sonra 2. kuşak bizden görevi teslim alacak ve Eğretli Grubu’nu daha da ileriye taşıyacak” diye sözlerini tamamladı.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Distribütör

Büyük markaların lojistik sektöründen beklentileri “8. Lojistik Günleri”nde konuşuldu

Editör

Yazar:

İzmir Yaşar Üniversitesi’nin 8.’sini düzenlediği Lojistik Günleri, lojistik sektörünün önemli isimleriyle üniversite öğrencilerini bir araya getirdi. 8.’si düzenlenen Lojistik Günleri’nde, bu yılın en dikkat çeken panel başlığı “Büyük Markaların Lojistik Sektöründen Beklentileri” oldu. Hattat Holding Lojistik Satın Alma Uzmanı Evren Yılmaz, Batu International Logistics Uluslararası Operasyonlar Direktörü Tarık Cansız ve Duru Trade Direktörü Uğur Dal’ın konuşmacı olarak yer aldığı panelde A’dan Z’ye tüm lojistik süreçleri irdelendi. Etkinlikte konuşan Hattat Holding Lojistik Satın Alma Uzmanı Evren Yılmaz, kendilerinin lojistik sektöründen beklediği önemli noktaları şöyle özetledi: “En büyük beklentimiz malımızın zarara uğramadan, ihtiyacımız olan zamanda ve uygun fiyatla bize ulaşması.”

Gençlere önerilerde de bulunan Evren Yılmaz, “Lojistik bölümünden mezun olduktan sonra sadece bu sektörde çalışabileceğinizi düşünmeyin. Artık neredeyse her sektörden firmanın kendi bünyesinde lojistik operasyonları yönetebilecek çalışma arkadaşlarına ihtiyaçları var.” dedi.
Batu International Logistics Uluslararası Operasyonlar Direktörü Tarık Cansız konuşmasında lojistik sektörünün kalifiye eleman konusundaki sorununa değindi. 10 yıl önce kurulmaya başlayan lojistik bölümlerinden mezun olanların sektöre yeni girmeye başladığını söyleyen Cansız, “Lojistik sektöründe çok farklı alanlardan mezun olmuş kişiler çalışıyor. Önümüzdeki yıllarda lojistiği tam anlamıyla kavrayabilmiş, işi iyi bilen sizin gibi arkadaşlar bu dünyaya giriş yaptığında sektör daha iyi noktalara taşınacaktır” değerlendirmesinde bulundu.
Hizmet sektöründe başarılı olabilmenin yollarına değinen Duru Trade Direktörü Uğur Dal ise, “Kaynakların sabit, tüketici ihtiyaçlarının sürekli değişkenlik gösterdiği ve her gün daha da küreselleşen bir dünyada yaşıyoruz. Türkiye, hizmet sektörü ağırlığının üretim sektörü ağırlığına yakın olduğu bir ülke. Bu yüzden dünyayı iyi okuyun, güncelliğinizi sürekli koruyun, ihtiyaca yönelik endüstri çözümlerine değil, endüstrinin üreteceği ve zamanla ihtiyaç olan öğeleri sürekli hedeflerinizde tutun. Hizmet sektöründe yer alabilmek için oluşacak rekabet koşullarında yenilikçi olmalı ve güncel kalmalısınız.” dedi.

Devamını Oku

Distribütör

Omsan, Avrupa’da şirket arıyor

Editör

Yazar:

Omsan Lojistik Genel Müdürü Osman Küçükertan, Orta ve Doğu Avrupa’da sinerji yaratabilecek şirket satın alma ya da ortaklık kurma yönünde planları olduğunu söyledi. Şirket, 2015’te gelirlerini yüzde 20 artırmayı hedefliyor. 1978 yılında bir OYAK iştiraki olarak kurulan Omsan Lojistik, uluslararası teknik standartlara sahip, farklı özelliklerde bin 200 karayolu nakliye filosu, 340 swapbody ve 205 vagondan oluşan intermodal taşıma filosu, 2 helikopteri, 30 bin DWT büyüklüğünde kuru yük gemisi, 4.510 DWT büyüklüğünde pnömatik tahliye sistemine haiz çimento gemisine sahip. Şirket, 1100 onaylı tedarikçisi, yurtiçi ve yurtdışında toplam 900 bin m2’lik kapalı ve açık alandan oluşan lojistik merkezleri ve 1250 çalışanı ile müşterilerine entegre lojistik hizmetler sunuyor. Omsan Lojistik Genel Müdürü Osman Küçükertan, Dünya Gazetesi’ne Avupa’da şirket satın almak ya da bir şirkete ortak olma planları olduğunu açıkladı.

Otomotiv, demir çelik, çimento-inşaat, akaryakıt, tekstil, perakende, gıda ve iletişim sektörleri başta olmak üzere, birçok sektörün öncü firmalarına yurtiçi ve yurtdışı karayolu, denizyolu, havayolu, demiryolu taşımacılığı, depolama, dağıtım, antrepo yönetimi, ev ve ofis lojistiği, gümrükleme ve sigorta hizmetleri kapsamında lojistik hizmetler i veriliyor. Şirketin, İstanbul’da genel müdürlüğü, İç Anadolu, Ege, Akdeniz, Karadeniz ve Gaziantep’te bölge müdürlükleri, Fransa, Rusya, Romanya ve Fas’ta şirketleri, Almanya’da irtibat ofisi, İspanya’da OMFESA adıyla ortaklığı bulunuyor.
Küçükertan, 2014 yılını yaklaşık 600 milyon TL ciro, 42 milyon TL vergi öncesi kar ve 450 milyon TL aktif büyüklüğü ile tamamladıklarını açıkladı. 2014 yılında Omsan’ın yurtiçinde karayolu üe yaklaşık 720 bin adet otomobil, 50 bin sefer otomotiv yedek parça, 306 milyon litre akaryakıt, 18 bin ton atık motor yağı ve 10 milyon ton demir çelik taşıması gerçekleştirdiğini belirten Küçükertan, “Yurtdışı karayolu taşımacılığı kapsamında ise Omsan, 2014 yılında yaklaşık 5 bin sefer gerçekleştirdi. Bugün ağırlıklı Avrupa olmak üzere 40’tan fazla ülkeye entegre lojistik hizmetler sunan Omsan’ın gelişmiş ve gelişmekte olan pazarlarda varlık göstermeye yönelik çalışmaları hızla devam ediyor” dedi.
Omsan’ın 2014’te önemli bir ticaret ve sanayi merkezi olan Gaziantep’te yeni bir bölge müdürlüğü kurduğunu ifade eden Küçükertan, “Gaziantep ve çevre illerdeki lojistik ihtiyaçlara sağlayacağı rekabetçi çözümlerle bölge ticaretinin gelişimine katkıda bulunmayı hedefliyoruz” dedi. 2013 yılında Fas’ta yeni bir şirket kuran Omsan’ın 2014 yılında oto taşıyıcı yatırımı yaptığını aktaran Küçükertan, Kazablanka’da 45 dönümlük bir arazide 2 bin 300 araç kapasiteli bir araç parkı kurduklarını belirterek, “Omsan bu araç parkında PDI hizmeti de sunacak, Türkiye’deki sektörel bilgi birikimini Fas otomotiv sektörünün hizmetine de sunmayı hedefliyoruz” dedi.

Devamını Oku

Distribütör

Kovan Gıda’nın başarısı dinamizminden kaynaklanıyor

Editör

Yazar:

Hızlı tüketim ürünleri dağıtıcılığı yapan distribütör ve toptancıların yaşadıkları sıkıntıları iki sayı önce kapak konusu olarak detaylı şekilde incelemiştik. Bu sıkıntıları çok önceden görüp önlem alan, hatta sektördeki meslektaşlarını da bu konuda uyaran, İbrahim Bingül’ün Kovan Gıda’sı, dimdik ayakta işlerine devam ediyor. Bu başarı, yılların tecrübesi ile yapılan öngörüler doğrultusunda işleri yürütmekten kaynaklanıyor.

1978 yılında İsmail Hakkı Bingül tarafından kurulan şirket, bugün İstanbul başta olmak üzere Trakya’nın tüm illerine, Batı Karadeniz, Kocaeli, Adapazarı, Yalova, Düzce’ye kadar ulaşan dağıtım firması olarak faaliyetlerine devam ediyor. Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Bingül, son krizle birlikte satış sistemlerini, satış kadrosunu ve müşterilerini gözden geçirerek daha da dinamik bir yapı kurduklarını söylüyor. Grubun kendi ürettiği Titiz Temizlik ve Kağıt Ürünleri, Ofis Bakliyat Ürünleri, Green Island Bitki ve meyve çayları, Moda Endüstriyel kağıt ürünlerinin distribütörlüğünü yapan firma ayrıca Kırlangıç Yağları, Balparmak Balları, Koska Helva, Korozo

bingul_sirketlerAmbalaj, Kızılay Soda, Billur Tuz, Orkide Yağ, Bafira Salça, Yurt Konserve, Durmaz Zeytin, Mevsim Turşu, Başak Gıda, Netto Meyve Suyu, Spontex Temizlik Ürünleri’ninde bu bölgelerde dağıtımını yapmakta. Dağıtımını yaptığı ürünleri bakkal, market ve toptancı olmak üzere toplam 4500 noktaya ulaştıran Kovan Gıda, dağıtımını yapacağı firmayı/markayı titizlikle seçiyor. Firmanın finansal gücü ile markasının arkasında durabilmesinin şart olduğunu söyleyen Bingül, “Sadece malı üretip bizim aracılığımızla rafa çıkmak isteyen firmalarla çalışmıyoruz” diyor.

Doğası gereği organize perakendecilerin toplam HTÜ pazarından giderek daha çok pay alması sebebi ile distribütör, dağıtıcı yapısının giderek zayıflamasının normal olduğunu söyleyen Bingül, finansal sıkıntıların dağıtım yapan firmaların en önemli sorunu olduğunu şöyle anlattı: “Üretici firmalar zincir mağaza statüsünde saydıkları pazarın önemli cirosuna sahip olan perakendecilere direkt kendileri mamul satmaktadırlar , bunların dışında kalan satış noktalarına ise dağıtım firmaları hizmet vermektedir. Üretici firma dağıtıcı firmaya mamulu gönderip kendini bir şekilde teminat altına almaktadır. Ancak dağıtım firmaları satış yaptıkları noktalarda hedeflerini tutturabilmek ve stokla yakalanmamak için bazen gereğinden fazla ürün satarak risklerinin artmasına neden oldular. Sattıkları ürünlerin zamanında tahsilatını yapamadıkları içinde finansal olarak sıkıntıya düştüler. Dağıtım firmaları da kar oranlarının düşüklüğü ve stoktan para kazanamadığı bu dönemde eski karlılıklara sahip değiller. Ayrıca zincir mağazalarda oluşan raf fiyatlarındaki düzensizlik de dağıtıcının satış ve stok dengesizliği yaşamasına neden olabiliyor. 2008 yılında dağıtım firmaları bu finansal sıkıntılardan çok etkilendiler. Bazı arkadaşlarımız yıllardır yaptıkları distribütörlük, dağıtıcılık işlerini fesh ettiler.”

ibrahim_bingul2Kredi kartına taksitli satış

“HTÜ dağıtım sektöründe yaşanan sıkıntılarda bizlerinde hataları oldu. Organize perakendeciliğin özellikle 2000’li yıllarda ki hızlı büyümesine dağıtım firmaları yetişemediler. Bu sürecin bu kadar hızlı gelişeceğini göremeyen bazı firmalar değişimin gereği olan insan, lojistik, teknoloji altyapı yatırımlarını yapmadılar” diyen Bingül, üretici firmaların son yıllarda dağıtıcıyı, distribütörü en çok zorlayan isteklerinin de finansal kaynaklı olduğunu şöyle ifade etti: “Üretici firmaların finansal istekleri en çok bizim gibi dağıtım yapan firmaları zorluyor. Bizler krizle birlikte daha kısa vadede garantili bir ödeme sistemi ile mal almak zorunda iken aynı şartlarla satış yapamıyoruz. Biz Kovan Gıda olarak müşterilerimize kolaylık sağlamak için bu sene kredi kartına taksitli satışa geçtik. 6 aylık bir süreçte kredi kartlı satışlarımız iki katına çıktı.”

“Kotalar revize edilmeli”

Üretici firmaların içinde bulunduğumuz 2009 yılında yaşanan kriz sebebi ile kota dayatmalarından vazgeçip gerçekçi revize hedefler koyabilmesinin gerekliliğine inanan Bingül, “Üretici firmaların kota baskısı aşırı satış baskısını getirince ürüne zarar geldiği unutulmamalı. Satış baskıları ürünün spota düşmesini sağlayabilmektedir.”

kovan_depoKovan Gıda’nın hedefinin müşterisine verdiği hizmet kalitesini daha da artırmak olduğunu söyleyen Bingül, personeline verdiği önemi de şöyle özetledi: “Şirketimizin en önemli özelliği personeline vermiş olduğu önemdir. Şirket felsefesi olarak elemanlarımızın eğitimine önem veriyoruz. Şirket aidiyetimiz çok yüksektir. Genç yaşta bizimle çalışmaya başlayan personelimizin çoğunluğu bizden emekli olur. Hatta bazıları emeklilikten sonra da bizimle çalışmaya devam eder. Bu güç bizi bugünlere getirdiği gibi gelecekte de iyi yerlere taşıyacaktır.”

Bingül Şirketler Grubu’nun son yıllarda ihracata çok önem verdiğinin altını çizen Bingül, “45-50 ülkeye hem kendi markalarımızla hem de private label olarak ihracat yapıyoruz. İhracat Türkiye’de üretim yapan her üretici firma için bir zorunluluktur. İç pazarın tıkandığı anlarda ihracat bizim iç piyasada daha güçlü hareket etmemizi sağlıyor. İhracatın hem grubumuz hem sektörümüz hem de ülkemiz için çok önemli olduğuna inanıyorum” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER