Sosyal Medya Hesaplarımız

Dünya Perakendeciliği

Amerikan perakende devleri güvenlikte sınıfta kaldı!

Editör
Sinem Tirkeş
Abone Ol:

Vizyon Arge Satış Müdürü Sinem Tirkeş, siber suçluların dünyada kayıt dışı ciddi bir ekonomi yarattığını belirtti.

2013 yılında Amerikan dev market zinciri Target’ın sistemlerinden müşterilerine ait 40 Milyon kredi kartı bilgisinin çalındığını açıklamasının ardından daha 1 yıl bile geçmeden Amerikan yapı market zinciri Home Depot’ta sistemlerinden müşteri bilgilerinin çalındığını açıkladı. Eylül ayında 56 Milyon Banka ve Kredi Kartı bilgisinin çalınmış olabileceğini belirten Home Depot ele geçirilen kredi kartı rakamıyla şu an rekoru elinde tutuyor. Amerikan finans kurumları bilgileri çalınan müşterilerinin hesaplarındaki şüpheli işlemleri durdurmak için seferber olsalar da, bazı müşterilerin kredi kartıyla işlemler çoktan yapılmış. 

Gelmiş geçmiş en büyük güvenlik ihlali olarak anılan olayın geçen sene Target’ı hedef alan aynı kötümcül yazılım kaynaklı olma ihtimali olduğu belirtiliyor. BlackPOS olarak adlandırılan bu kötümcül yazılımın yeni bir versiyonunun Home Depot’un satış sistemlerinden kredi kartı bilgilerinin çalınmasına da neden olduğu tartışmalar arasında.
Javelin Strategy & Research raporuna göre 2013 yılında bir önceki seneye göre %45 artışla banka ve kredi kartı hesapları dolandırıcılığından kaybedilmiş para tam tamına 16 Milyar Dolar.  Siber suçluların dünyada kayıt dışı ciddi bir ekonomi yarattığını belirten Vizyon Arge Satış Müdürü Sinem Tirkeş; “Her geçen yıl müşteri verilerini çaldıran dev markalara maalesef bir yenisi ekleniyor. Siber suçla mücadele alanında global iş birlikleri olmadığı sürece siber ekonomi daha ciddi bir boyut kazanacaktır” dedi. Bu tarz veri hırsızlıklarının geleneksel yöntemlerle yapılmadığını belirten Tirkeş; “Günümüzde siber suçlular daha hedef odaklı ve sürekli değişen yöntemlerle amaçlarına ulaşmayı tercih ediyorlar.  Bu yüzden firmalar bilişim güvenliği alanında gelişen yeni teknolojileri sürekli takip etmeli” diye ekledi. Veri kayıplarını engellemeye yönelik özellikleri de içeren web güvenliği alanında yeni bir marka oluşturmak için uzun yıllardır Ar-Ge çalışmaları yaptıklarını belirten Tirkeş, global rakiplerini geri de bırakacak yeni bir teknoloji ile 2015’de pazara giriş yapacaklarının sinyalini de verdi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Dünya Perakendeciliği

Aldi Süd, XXL ile süpermarkete girdi

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi.

Editör

Yazar:

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi. Mülheim’de Lidl’den sonra, Aldi Süd XXL konseptini hizmete açtı. Discountlar, çok küçük metrekarelerden süpermarketlere kadar tüm metrekarelerde mağaza açmaya devam ediyorlar. Bununla birlikte, XXL mağazalarda giderek çoğalıyor.

Aldi Süd XXL’de ürün yelpazesi istikrarlı bir şekilde arttı. Pişirme istasyonlarına sahip ekmek ve unlu mamullerin yanı sıra meyve ve sebze çeşitleri de yer alıyor.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

94 yıl sonra zarar etti

Editör

Yazar:

Yapılan açıklamada, perakende zincirinin 26 Şubat-26 Eylül 2020’de 87,6 milyon sterlin zarar ettiği bildirildi. Açıklamada, söz konusu dönemde özellikle karantina tedbirlerinin etkisiyle şirketin toplam satış gelirlerinin yüzde 15,8 azalarak 4,09 milyar sterline gerilediği belirtilerek, müşterilerin giyim ve ev tekstili alışverişlerinin dikkate değer şekilde azaldığı kaydedildi. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 158,8 milyon sterlin kar elde etmişti. Marks & Spencer, daha önce yaptığı açıklamada, kasım ayı sonuna kadar 7 bin kişinin işten çıkarılacağını duyurmuştu.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

Avrupa’daki mağazaları kepenk indirecek

Editör

Yazar:

Le Monde’un haberine göre, Temmuz 2021 itibarıyla geçerli olacak plan kapsamında GAP, Avrupa’da bulunan yaklaşık 120 mağazasını kapatarak kıtadan ayrılacak. Geçen yıl karşılaştığı finansal zorlukların üstesinden gelmek ve markayı yeniden canlandırmak amacıyla kıtadaki 230 satış noktasını kapatan GAP yıllık 90 milyon dolar tasarruf etmeyi planladığını duyurmuştu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının getirdiği kısıtlamalarla satış rakamları düşen şirketin, bu yılın 2’inci çeyreğinde 62 milyon euro zarar ettiğini açıklanmıştı.

Devamını Oku

POPÜLER