Sosyal Medya Hesaplarımız

Dünya Perakendeciliği

Farklı sektörlere yatırım yapıyor

Editör
Abone Ol:

Amazon sağlık sektöründe tüketicilere yönelik yeni bir ürün hizmeti verme çalışmaları yürütüyor.

Amazon firmasının halihazırda kliniklere ve hastanelere tıbbi malzeme ve ekipman sattığı belirtilirken, sağlık bakımı alanında AWS ile sunduğu bulut hizmetine yeni bir alan eklemeyi düşündüğü ifade ediliyor.

Çalışanların sağlık-fayda maliyetlerinin artması sorununu ele almayı planladığı düşünülen şirketin, 1,2 milyon çalışanın sağlık bakımını yeniden gözden geçirmeyi planlamak için J. Morgan ve Berkshire Hathaway ile bir ortaklık kurduğu açıklandı.

Diğer taraftan Amazon’un, ses teknolojilerini eve, hastaneye ve kliniğe getirme potansiyelini gördüğü söylenirken, Merck firması ile ortaklık kurması sonrasında hastaneler ile cerrahların kontrol listelerini oluşturmasına yardım etmek ya da taburcu olduktan sonra hastalarla hayati önemi paylaşmak gibi konularda Alexa’yla deney yaptığı bilgisi veriliyor.

Bazı uzmanlar karışık bir iş alanı olan sağlık hizmetlerinde Amazon’nun derinlikli bir hizmet veremeyeceğini öngörürken bazı uzmanların Amazon’un faaliyetlerinin farklı ihtiyaçlara sahip bireylerin yer aldığı sağlık sektöründe küresel pazarı etkileyici bir adım atabileceği yönünde de şüpheler dile getirdiği görülmektedir.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Dünya Perakendeciliği

Aldi Süd, XXL ile süpermarkete girdi

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi.

Editör

Yazar:

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi. Mülheim’de Lidl’den sonra, Aldi Süd XXL konseptini hizmete açtı. Discountlar, çok küçük metrekarelerden süpermarketlere kadar tüm metrekarelerde mağaza açmaya devam ediyorlar. Bununla birlikte, XXL mağazalarda giderek çoğalıyor.

Aldi Süd XXL’de ürün yelpazesi istikrarlı bir şekilde arttı. Pişirme istasyonlarına sahip ekmek ve unlu mamullerin yanı sıra meyve ve sebze çeşitleri de yer alıyor.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

94 yıl sonra zarar etti

Editör

Yazar:

Yapılan açıklamada, perakende zincirinin 26 Şubat-26 Eylül 2020’de 87,6 milyon sterlin zarar ettiği bildirildi. Açıklamada, söz konusu dönemde özellikle karantina tedbirlerinin etkisiyle şirketin toplam satış gelirlerinin yüzde 15,8 azalarak 4,09 milyar sterline gerilediği belirtilerek, müşterilerin giyim ve ev tekstili alışverişlerinin dikkate değer şekilde azaldığı kaydedildi. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 158,8 milyon sterlin kar elde etmişti. Marks & Spencer, daha önce yaptığı açıklamada, kasım ayı sonuna kadar 7 bin kişinin işten çıkarılacağını duyurmuştu.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

Avrupa’daki mağazaları kepenk indirecek

Editör

Yazar:

Le Monde’un haberine göre, Temmuz 2021 itibarıyla geçerli olacak plan kapsamında GAP, Avrupa’da bulunan yaklaşık 120 mağazasını kapatarak kıtadan ayrılacak. Geçen yıl karşılaştığı finansal zorlukların üstesinden gelmek ve markayı yeniden canlandırmak amacıyla kıtadaki 230 satış noktasını kapatan GAP yıllık 90 milyon dolar tasarruf etmeyi planladığını duyurmuştu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının getirdiği kısıtlamalarla satış rakamları düşen şirketin, bu yılın 2’inci çeyreğinde 62 milyon euro zarar ettiğini açıklanmıştı.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER