Sosyal Medya Hesaplarımız

Dünya Perakendeciliği

Metro, real mağazalarını satışa çıkardı

Editör
Abone Ol:

Metro Ceosu Olaf Koch, real’in yeni bir sahibi ve 34.000 çalışanlarıyla gelecekte de başarılı olacağını vurguladı.

Real’i Edeka ve Rewe gibi diğer Alman şirketlerinin almaları durumlarında Alman kartel ofisinin bunu önleyeceği belirtildi. Koch´un bu hamlesi, uzun süredir devam eden spekülasyon olan satış hakkında bir süpriz yaşatmadı.

“Real zincirleri, altı ile sekiz ay içinde, yeni bir sahibi bulmalı”

Real, Metro’nun gelirinin yaklaşık yüzde 20’sini oluşturuyordu; bu rakam, mali yılın ilk dokuz ayında 27,6 milyar avro olarak gerçekleşti. Koch, Çek milyarder Daniel Kretinsky’nin Metro’ya girişiyle birlikte, satma kararından vazgeçmediğini belirtti, Kretinsky, ilk hisse paketini güvence altına alarak kısa süre içinde Düsseldorf’taki en büyük tek hissedarına yükselebilir.

Metro hisselerinin performansı için yatırımcılar tarafından giderek daha fazla eleştirilen Metro patronu için bu satış, başarılı bir kurtuluş olabilir. Koch, Metro’yu toptan satış işine yoğunlaştırmak istiyor.

Ayrıca Koch, geçmişte Kaufhof mağazalarının satılmasına ve artık Cecomony´e ait olan Media Markt ve Saturn gibi elektronik mağazalarından da ayrılmıştı.

Real, Almanya’da 282 mağazaya, hızla büyüyen bir online işletmeye ve 65 lokasyona sahip cazip bir emlak portföyüne sahiptir. 2012 yılında Doğu Avrupa aktivitelerinin en büyük kısmını Fransız rakip Auchan’a satmıştı.

Koch da son yıllarda Real’da bir dönüşüm başlatmıştı. Krefeld Real’de bir model market geliştirildi, konsept diğer iki şubeye genişletilecek, diğer kısımları da başka 19 bölgede satın alınmıştı. Aynı zamanda online-satışlarında artış gerçekleşmişti. Bu yılda mali satışları yaklaşık yüzde 90 oranında artırarak 380 milyon avroya çıkaracak.

Ancak, genel olarak, 2017/18 mali yılının ilk dokuz ayında reel yüzde 1,5’lik bir düşüşle 5,4 milyar avroya geriledi. Üçüncü çeyrekte gelirler yüzde 7,2 oranında daraldı. Koch, zinciri daha kârlı hale getirmek için işçilik maliyetlerini indirmişti. Sonuç olarak, Real toplu iş sözleşmesinden çıktı, yeni çalışanlar artık yeni ve daha ucuz bir tarife modeline girdi.

Olası alıcı olarak analistler Amazon´u görüyor

Amazon, kısa bir süre önce ABD’de bir süpermarket zinciri satın almıştı Metro AG, daha önce de Praktiker’i elden çıkarmıştı. Ayrıca Real’in yurtdışı operasyonlarından da vazgeçmiş, tamamen Almanya’ya odaklanmışlardı. Türkiye’deki mağazaları da Beğendik’e devrederek ülkeden çıkmıştı. Beğendik’te yaşadığı sıkıntılar nedeniyle Real mağazalarını kapatmıştı.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Dünya Perakendeciliği

Aldi Süd, XXL ile süpermarkete girdi

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi.

Editör

Yazar:

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi. Mülheim’de Lidl’den sonra, Aldi Süd XXL konseptini hizmete açtı. Discountlar, çok küçük metrekarelerden süpermarketlere kadar tüm metrekarelerde mağaza açmaya devam ediyorlar. Bununla birlikte, XXL mağazalarda giderek çoğalıyor.

Aldi Süd XXL’de ürün yelpazesi istikrarlı bir şekilde arttı. Pişirme istasyonlarına sahip ekmek ve unlu mamullerin yanı sıra meyve ve sebze çeşitleri de yer alıyor.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

94 yıl sonra zarar etti

Editör

Yazar:

Yapılan açıklamada, perakende zincirinin 26 Şubat-26 Eylül 2020’de 87,6 milyon sterlin zarar ettiği bildirildi. Açıklamada, söz konusu dönemde özellikle karantina tedbirlerinin etkisiyle şirketin toplam satış gelirlerinin yüzde 15,8 azalarak 4,09 milyar sterline gerilediği belirtilerek, müşterilerin giyim ve ev tekstili alışverişlerinin dikkate değer şekilde azaldığı kaydedildi. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 158,8 milyon sterlin kar elde etmişti. Marks & Spencer, daha önce yaptığı açıklamada, kasım ayı sonuna kadar 7 bin kişinin işten çıkarılacağını duyurmuştu.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

Avrupa’daki mağazaları kepenk indirecek

Editör

Yazar:

Le Monde’un haberine göre, Temmuz 2021 itibarıyla geçerli olacak plan kapsamında GAP, Avrupa’da bulunan yaklaşık 120 mağazasını kapatarak kıtadan ayrılacak. Geçen yıl karşılaştığı finansal zorlukların üstesinden gelmek ve markayı yeniden canlandırmak amacıyla kıtadaki 230 satış noktasını kapatan GAP yıllık 90 milyon dolar tasarruf etmeyi planladığını duyurmuştu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının getirdiği kısıtlamalarla satış rakamları düşen şirketin, bu yılın 2’inci çeyreğinde 62 milyon euro zarar ettiğini açıklanmıştı.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER