Sosyal Medya Hesaplarımız

Dünya Perakendeciliği

Wal-Mart, 2010’da Çin ve Hindistan’da agresif büyüyecek

Editör
Abone Ol:

Dergimizin bu sayısında Ekim ayında perakende sektöründe dünyada yaşanan gelişmeleri okuyacaksınız.

Wal-Mart: Başkan Samuel Robson Walton’un yaptığı açıklamada, global ekonomik krizin düzelmesinin yavaş gerçekleştiği, düzelmenin büyük kısmının Asya desteğiyle gerçekleşeceği ama her şeye rağmen önemli zorlukların olduğunu belirtti. Amaçlarının Amerika dışından gelen satış payını ciddi olarak arttırmak olduğunu söyleyen Walton, özellikle Çin ve Hindistan’da gelecek yıllarda agresif olarak büyüyeceklerinin altını çizdi. Mağazalarında ciddi anlamda masraf tedbirleri aldıklarını ve Amerika’daki bundan sonraki büyümenin küçük ama verimli formatlarla sürdürüleceğini belirtti.

bestbuyBestbuy: 3 yıl içinde 80 tanesi İngiltere’de olmak üzere Avrupa’da 100 mağaza açacağını açıkladı. 2400 ila 5600 metrekare arasında olacak bu mağazalar için toplam 10000 kişi istihdam edilecek.

Carrefour: Fransız Gazete Le Monde’nin haberine göre, Carrefour hisselerinin %13,5’unu elinde bulunduran Colony Capital ve Bernart Arnault’un şirketin Asya ve Güney Amerika operasyonlarından çıkması konusunda ciddi baskı yaptıklarını belirtildi. Bunun en önemli nedeninin ise 2007’den bu yana hisse fiyatında oluşan %30 düşüş. Asya’da Çin, Tayvan, Endonezya, Malezya, Singapur ve Tayland’ta faaliyeti olan Carrefour, Güney Amerika’da ise Brezilya, Arjantin ve Kolombiya’da pazarda. Bir satış ihtimali söz konusu olduğunda en kuvvetli alıcının Wal-Mart olabileceği ise sektörde konuşulan konuların başında geliyor.

Yeterince organik büyüme olanaklarını pazarda göremeyen Carrefour Rusya’dan çıkacağını açıkladı. Aynı açıklamada grubun CFO’su Pierre Bouchut, herhangi başka bir ülke için böyle bir planın olmadığını belirtti. Yine aynı basın toplantısında 3.çeyrek sonuçlarını açıklayan Carreour, aynı mağaza bazında gecen yılın aynı çeyreğine göre satışlarında -2,9% düşüş olduğunu bildirdi. Bu düşüşün büyük kısmı Batı Avrupa’dan geldi,-5,5%.

Rusya operasyonuyla ilgili çeşitli duyumlardan sonra Kesko isimli Rus perakendecinin Carrefour’un mağazalarına talip olduğu basında yer aldı.

Çin’de küçük tedarikçiler için Finans Destek Paketi başlatıldı. Deutsche Bank’la anlaşan Carrefour, tedarikçilerini uygun faiz oranlarıyla kredi imkanı sağladı. Banka garanti olarak tedarikçilerin Carrefour’dan olan alacaklarını kabul ediyor. Sistemin başarılı yürümesi halinde Çin geneline yaygınlaştırılacağı belirtiliyor.

Fransız Challenges gazetesinin haberine göre Carrefour, 2008 Haziran ayı ile 2009 Haziran ayı arasında gecen bir yıllık sürede Avrupa’daki operasyonlarından 8000 kişiyi işten çıkarttı. Bunun CEO Lars Olofsson’un uyguladığı ve 2009 için 500 milyon Euro’luk tasarruf öngören stratejisinin sonucu olduğu belirtildi. Emekli olanların yerine eleman alınmadığı, kasiyersiz kasa sistemi sayesinde çok sayıda eleman tasarrufu yapıldığı, mağazalardaki eleman gerektiren bir kısım servislerin durdurulduğu (meyve sebze tartımı, elektronik eşya kasası, satış sonrası servis bankosu gibi) haberde yer alan diğer ayrıntılardı.

Carrefour Romanya ücretsiz fatura ödeme servisi başlattı. Hipermarket müşterileri su, elektrik, gaz, telefon, internet gibi faturalarını bu servis sayesinde kolayca ödüyorlar.

tesco

Tesco: İngiltere’nin Kingsley şehrindeki Tesco’da tüm kasalar kasiyersiz olarak hizmet vermeye başladı. Her 5 kasanın bir görevli tarafından izlendiği bu uygulama müşterilerde memnunluk yaratırken mağaza çalışanlarının tedirgin olmasına yol açmış durumda.

Tesco Tayland CEO’su Steve Hammett’ın yaptığı açıklamaya göre online satış başlıyor. Bunun yanı sıra da yapılacak yeni mağaza açılışlarıyla toplam mağaza sayısının, çeşitli formatlarda olmak şartıyla yıl sonunda 577’yi bulacağı aynı açıklamada yer aldı.

Yapılan açıklamaya göre yılın ilk altı ayı geçen yıla göre %9,3’luk bir satış artışıyla kapatılmış. Aynı dönem için kar artışı da %14 olmuş.

Metro Group: Metro Group’un kurucu ortağı Otto Beisheim bir kısım hissesini özel bir finans kurulusuna devretti. Kendisinin de ortak olduğu bu kuruluşun amacı hisseleri uluslararası yatırımcılara satabilmek.

Metro Group Şirketi Metro Cash&Carry Kazakistan’daki ilk toptancı marketini başkent Astana’da açtı. Yapılan açıklamaya göre bir mağazanın maliyetinin 15-20 milyon Euro olduğu ve Kazakistan için 15 mağazalık bir potansiyelin ön görüldüğü belirtildi. Uluslararası perakendecilikte yaygınlık konusunda Metro faaliyette bulunduğu 31 ülke ile birinci sırada yer alıyor.

Tüketici elektroniği sektöründe faaliyet gösteren Metro şirketi Media-Saturn Paris yakınında bir alışveriş merkezi içinde Fransa’nın en büyük elektronik eşya marketini açtı. Toplam büyüklüğü 11000 metrekare olan mağazanın 10 milyon Euro yatırımla kurulduğu ve yıllık ciro beklentisinin 80 milyon Euro olduğu da haberde yer aldı.

Metro Cash&Carry Mısır’daki ilk mağazasının inşaatına başladı. 2012 yılına kadar 12 toptancı market açmayı planlayan şirket ülkedeki toplam potansiyeli ise 23 olarak görüyor. Yerel bir başka perakendecinin isim hakkını elinde bulundurması nedeniyle Mısır’daki Cash&Carry mağazalar Makro markasıyla açılacak.

Japonya’da 6. mağazasını açan Metro Cash&Carry, gelecek yıl için 3 mağaza daha açılacağını, artacak Metro markalı ürünler sayesinde de fiyatlarının daha rekabetçi olacağı yapılan açıklamada belirtildi.

Grubun hipermarket şirketi Real, Ukrayna’daki ilk hipermarketini Odessa’da açtı. Böylece Real Almanya dışında Polonya, Türkiye, Romanya ve Rusya’dan sonra Ukrayna ile altıncı ülkede faaliyetine başlamış oldu.

Fransa: Carrefour, Leclerc, Auchan, Cora ve Systeme U’nun da dahil olduğu toplam 9 perakendeci, tedarikçiler tarafından Ticaret Bakanlığı’na şikayet edildi. Konunun Ticaret mahkemesine gitmesinden önce Sivil Mahkeme tarafından değerlendirileceği ve perakendeciler kusurlu bulunurlarsa Ticaret Mahkemesine gidileceği Ticaret Bakanlığı genel sekreteri Herve Novelli tarafından açıklandı. Tedarikçilerin şikayetine yol açan konunun perakendecilerin satılmayan malları geri verme baskılarıyla, çok geç yapılan sevkiyatlar için tedarikçilere kesilen yüksek ceza faturaları olduğu da açıklamada yer aldı. Perakendeciler suçlu bulunurlarsa her biri için 2 milyon Euro’ya kadar ceza alma ihtimali var.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Dünya Perakendeciliği

Aldi Süd, XXL ile süpermarkete girdi

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi.

Editör

Yazar:

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi. Mülheim’de Lidl’den sonra, Aldi Süd XXL konseptini hizmete açtı. Discountlar, çok küçük metrekarelerden süpermarketlere kadar tüm metrekarelerde mağaza açmaya devam ediyorlar. Bununla birlikte, XXL mağazalarda giderek çoğalıyor.

Aldi Süd XXL’de ürün yelpazesi istikrarlı bir şekilde arttı. Pişirme istasyonlarına sahip ekmek ve unlu mamullerin yanı sıra meyve ve sebze çeşitleri de yer alıyor.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

94 yıl sonra zarar etti

Editör

Yazar:

Yapılan açıklamada, perakende zincirinin 26 Şubat-26 Eylül 2020’de 87,6 milyon sterlin zarar ettiği bildirildi. Açıklamada, söz konusu dönemde özellikle karantina tedbirlerinin etkisiyle şirketin toplam satış gelirlerinin yüzde 15,8 azalarak 4,09 milyar sterline gerilediği belirtilerek, müşterilerin giyim ve ev tekstili alışverişlerinin dikkate değer şekilde azaldığı kaydedildi. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 158,8 milyon sterlin kar elde etmişti. Marks & Spencer, daha önce yaptığı açıklamada, kasım ayı sonuna kadar 7 bin kişinin işten çıkarılacağını duyurmuştu.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

Avrupa’daki mağazaları kepenk indirecek

Editör

Yazar:

Le Monde’un haberine göre, Temmuz 2021 itibarıyla geçerli olacak plan kapsamında GAP, Avrupa’da bulunan yaklaşık 120 mağazasını kapatarak kıtadan ayrılacak. Geçen yıl karşılaştığı finansal zorlukların üstesinden gelmek ve markayı yeniden canlandırmak amacıyla kıtadaki 230 satış noktasını kapatan GAP yıllık 90 milyon dolar tasarruf etmeyi planladığını duyurmuştu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının getirdiği kısıtlamalarla satış rakamları düşen şirketin, bu yılın 2’inci çeyreğinde 62 milyon euro zarar ettiğini açıklanmıştı.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER