Sosyal Medya Hesaplarımız

Dünya Perakendeciliği

Wal-Mart, ABD ekonomisini olumsuz etkiliyor

Editör
Abone Ol:

Wal-Mart’ın raflarında çok büyük oranda Çin malı ürünleri ihraç etmesi ABD ekonomisinde 400 bin kişinin işine mal oldu.

Wal-Mart’ın ABD ekonomisine olumsuz etkisi olduğu ortaya çıktı. Economic Policy Institute’ün yaptığı bir araştırma sonuçlarına göre Wal-Mart’ın sattığı ürünleri Çin’den ihraç etmesi ABD ekonomisine pahalıya patladı.
ABD’nin dış ticaret politikasını eleştirmesiyle bilinen Economic Policy’nin hazırladığı rapora göre, Wal-Mart 2001-2013 yılları arasında yaklaşık 49 milyar dolarlık ürünü Çin’den ihraç etti. Raporda Wal-Mart’ın izlediği bu politikanın ABD ile Çin arasındaki ticaret açığının büyümesini tetiklediği ve ülke ekonomisinin 400 bin istihdamı kaybetmesine neden olduğu belirtildi.  
Öte yandan Çin- ABD ticaret açığı Çin’in lehinde büyüyor. ABD ile Çin arasındaki ticaret açığı 2013’te 324 milyar 200 milyon dolara ulaştı.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Dünya Perakendeciliği

Aldi Süd, XXL ile süpermarkete girdi

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi.

Editör

Yazar:

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi. Mülheim’de Lidl’den sonra, Aldi Süd XXL konseptini hizmete açtı. Discountlar, çok küçük metrekarelerden süpermarketlere kadar tüm metrekarelerde mağaza açmaya devam ediyorlar. Bununla birlikte, XXL mağazalarda giderek çoğalıyor.

Aldi Süd XXL’de ürün yelpazesi istikrarlı bir şekilde arttı. Pişirme istasyonlarına sahip ekmek ve unlu mamullerin yanı sıra meyve ve sebze çeşitleri de yer alıyor.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

94 yıl sonra zarar etti

Editör

Yazar:

Yapılan açıklamada, perakende zincirinin 26 Şubat-26 Eylül 2020’de 87,6 milyon sterlin zarar ettiği bildirildi. Açıklamada, söz konusu dönemde özellikle karantina tedbirlerinin etkisiyle şirketin toplam satış gelirlerinin yüzde 15,8 azalarak 4,09 milyar sterline gerilediği belirtilerek, müşterilerin giyim ve ev tekstili alışverişlerinin dikkate değer şekilde azaldığı kaydedildi. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 158,8 milyon sterlin kar elde etmişti. Marks & Spencer, daha önce yaptığı açıklamada, kasım ayı sonuna kadar 7 bin kişinin işten çıkarılacağını duyurmuştu.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

Avrupa’daki mağazaları kepenk indirecek

Editör

Yazar:

Le Monde’un haberine göre, Temmuz 2021 itibarıyla geçerli olacak plan kapsamında GAP, Avrupa’da bulunan yaklaşık 120 mağazasını kapatarak kıtadan ayrılacak. Geçen yıl karşılaştığı finansal zorlukların üstesinden gelmek ve markayı yeniden canlandırmak amacıyla kıtadaki 230 satış noktasını kapatan GAP yıllık 90 milyon dolar tasarruf etmeyi planladığını duyurmuştu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının getirdiği kısıtlamalarla satış rakamları düşen şirketin, bu yılın 2’inci çeyreğinde 62 milyon euro zarar ettiğini açıklanmıştı.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER