Sosyal Medya Hesaplarımız

Dünya Perakendeciliği

Walmart’tan e-ticaret atağı

Editör
Abone Ol:

Walmart, dağıtım şirketi Parcel’i satın aldı.

Walmart, New York merkezli dağıtım şirketi olan Parcel’i satın aldı. Bu satınalma ile beraber Walmart, kısa sürede 5 teknoloji şirketini bünyesine katmış oldu.

2013 yılında kurulan Parcel, e-ticaret şirketlerinin müşterilerinin kapısına kadar ürünlerini teslim eden ve daha çok “son dakika” teslimatlarına odaklanmış bir girişim. Çevrimiçi ve çevrimdışı perakendeciler arasındaki savaş son birkaç yıldır kızışmaya başlamıştı. Amazon’un günlük market alışverişi alanına girişiyle beraber Walmart rekabetinde öne geçebilmek için 13,7 milyar dolara Whole Foods market zincirini satın almıştı.

Walmart ise bu yarışta e-ticaret alanında kendini geliştirmeye devam ederken yaptığı bu satınalmalar stratejik olarak büyük önem taşıyor. Teslimat girişimi Parcel dışında Walmart son 14 ay içerisinde Jet.com’u 3 milyar dolara (nakit), online giyim perakendecisi Shoebuy’ı 70 milyon dolara, Moosejaw’ı 51 milyon dolara, giyim markası Bonobos’u 310 milyon dolara satın aldı. Görünüşe göre bu satınalmaların devamı da gelecek. Henüz sadece 2 milyon dolarlık tohum yatırımı almış olan ve sadece New York’da hizmet veren Parcel’in satışının çok yüksek bir fiyata olmadığını söylemek yanlış olmaz. Walmart yetkilileri diğer yatırımlarından önemli ölçüde daha küçük bir satınalma olduğunu belirtiyor ve bu da 50 milyon dolardan oldukça az bir miktar anlamına geliyor. Parcel projesi şu anda yemek teslimatı, günlük market alışverişi ve bazı e-ticaret şirketlerine hizmet veriyor. Walmart’ın Parcel’i bu alanlarda kullanmaya devam etmesi ve günlük market alışverişi alanında da daha önce satın aldığı Jet.com ile entegre etmesi en olası hamle görülüyor.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Dünya Perakendeciliği

Aldi Süd, XXL ile süpermarkete girdi

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi.

Editör

Yazar:

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi. Mülheim’de Lidl’den sonra, Aldi Süd XXL konseptini hizmete açtı. Discountlar, çok küçük metrekarelerden süpermarketlere kadar tüm metrekarelerde mağaza açmaya devam ediyorlar. Bununla birlikte, XXL mağazalarda giderek çoğalıyor.

Aldi Süd XXL’de ürün yelpazesi istikrarlı bir şekilde arttı. Pişirme istasyonlarına sahip ekmek ve unlu mamullerin yanı sıra meyve ve sebze çeşitleri de yer alıyor.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

94 yıl sonra zarar etti

Editör

Yazar:

Yapılan açıklamada, perakende zincirinin 26 Şubat-26 Eylül 2020’de 87,6 milyon sterlin zarar ettiği bildirildi. Açıklamada, söz konusu dönemde özellikle karantina tedbirlerinin etkisiyle şirketin toplam satış gelirlerinin yüzde 15,8 azalarak 4,09 milyar sterline gerilediği belirtilerek, müşterilerin giyim ve ev tekstili alışverişlerinin dikkate değer şekilde azaldığı kaydedildi. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 158,8 milyon sterlin kar elde etmişti. Marks & Spencer, daha önce yaptığı açıklamada, kasım ayı sonuna kadar 7 bin kişinin işten çıkarılacağını duyurmuştu.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

Avrupa’daki mağazaları kepenk indirecek

Editör

Yazar:

Le Monde’un haberine göre, Temmuz 2021 itibarıyla geçerli olacak plan kapsamında GAP, Avrupa’da bulunan yaklaşık 120 mağazasını kapatarak kıtadan ayrılacak. Geçen yıl karşılaştığı finansal zorlukların üstesinden gelmek ve markayı yeniden canlandırmak amacıyla kıtadaki 230 satış noktasını kapatan GAP yıllık 90 milyon dolar tasarruf etmeyi planladığını duyurmuştu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının getirdiği kısıtlamalarla satış rakamları düşen şirketin, bu yılın 2’inci çeyreğinde 62 milyon euro zarar ettiğini açıklanmıştı.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER