Sosyal Medya Hesaplarımız

Ercüment Tunçalp

Fırsatçılar devrede!

Ercüment Tunçalp
Abone Ol:

Fırsatçı kimdir?

Yararlanabileceği uygun zamanı bekleyen veya devamlı kollayan, en uygun zamanı bulduğunda da her şeyi yapabilen kimsedir.

“Nasıl olsa kur yükseliyor, bu kargaşada biz de kârlarımızı yükseltelim” zihniyeti yeniden piyasalara hakim olmaya başladı.

Son günlerde tedarikçi kanadında siparişlerin kısılmasına, perakende zincirler (birkaçı dışında) kayıtsız kalırlarken, bakkallar sessiz kalmadılar. “Büyük firmalara 10 parça sipariş veriyoruz, 3 parçası geliyor” diye isyan ettiler.

Üretimde yavaşlama olmadığı halde bu kesintinin sebebi merak konusu oldu.

Gayet açıktır. Bu fırsatçılara ya peşin ödeme yapacaksınız, ya da yeni fiyat artışlarını kabul edeceksiniz!

Sevkiyatlar talebi karşılamasın ki; eski ‘karaborsa’ dönemlerinde olduğu gibi piyasanın iştahı daha da artsın. Bu da daha kolay zamların önünü açsın.

Hedeflenen budur.

Bayram öncesinden beri bütün süpermarketlere en önemli kategorilerdeki ürünler eksik geliyor. Siparişi tam göndermeyen tedarikçilerin bazıları da küresel markalar. Bunların da girdilerinin tamamına döviz ödenmiyor. Çoğu dolar hesabını tepe noktadaki 7 TL den yapıp, kur 6 TL’ye inse bile güya kazanılmış hak elde ediyorlar.

Peki bu konuya herkes duyarsız mı kaldı?

Hayır, elimde bir perakendeciye, bir de tedarikçiye ait iki örnek var. Takdim ediyorum. Elbette her iki kanada ait başka iyi örneklerin varlığını da biliyorum.

İşini en doğru yapan büyük bir perakendecimiz, tedarikçilere yazılı mesajını gönderdi.

Orada önce sordu:

“Satışı durduranlar, hiçbir hesaba sığmayacak şekilde zam talep edenler, stoklarını yüksek kârla satmak isteyenler, kredi limitlerini kullandırmayan finansörler yaptıklarını neyle izah edecekler?”

Sonra da tüketici adına kılıcını çekti:

“Kriz dönemlerinde panikle hareket edenler veya aklıselimle düşünerek plan yapanlar dönem sonunda hakettikleri sonuçla karşılaşacaklardır.”

Evet, serbest piyasa ekonomisinde bunun çözümünü devletten bekleyemeyiz. Ancak bilinçli tüketici ve dirayetli perakendeciden bu itirazı seslendirmesini ve gerekeni yapmasını her zaman bekleriz.

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, “Büyük firmaların yüzde 25 ile 50 arasında değişen oranlarda zam yaptıklarını” belirtti.

Bunun hiçbir şekilde mantıkla ve matematikle izahı yoktur.

Tedarikçiye ait örnek ise Reis Gıda’ya aittir. Mehmet Reis; “Bu gün yerli ürünlerde dahi yüzde 10’a yakın fiyat artışı ile karşı karşıya kalmamıza rağmen, tüketicinin yüksek fiyattan ürün almaması adına, üzerimize düşen görevi yapma sorumluluğu içerisinde Eylül ayı sonuna kadar sabit fiyat uygulaması kararı aldık” diyor.

Reis Gıda’nın ithal ürünü yok mu? Evet var.

Reis Gıda kâr amaçlı bir şirket değil mi? Aksi düşünülemez.

Bu şirket sıfır stokla çalışmadığına göre bundan ek kâr sağlamadığı belli değil mi? Her şey ortada.

Pazar payı zaten yüksek olan bu lider marka fiyatı sabit tutup, kalite ile oynayabilir mi?

Kesinlikle hayır. Bu durum hemen açığa çıkar ve marka değeri büyük darbe alır. Bunu hiçbir yatırımcı göze alamaz. İşte verdiğim örnek bu kadar ciddi bir işletmeye aittir.

Elbette tüketici hemen yüzde 20 zammı yapan bakliyatçılar ile bu ve benzeri duyarlı şirketleri ayrı tutacaktır.

Perakendecilerimiz de tüketici ile el ele vererek bu tarz olumlu davranış gösteren markaları öne çıkartacaklardır. Insertler kanalıyla hem fiyatlar hem de gereken mesajlar müşteri ile paylaşılmalıdır. Bu şekilde kriz dönemlerinde bile satış miktarları düşmeyecek, hakeden perakendecilerin ve tedarikçilerin satış payları yükselecektir.

Uzun zamandan beri gramajını düşürdüğü üründe fiyatı sabit tutan veya insert indirimi uygulayan markaları izliyoruz. Bunların sayısında da son zamanlarda artış gözleniyor. Perakendecilerin buna da alet olmamaları gerekiyor.

Gizli zam dediğimiz bu tarz kurnazlıkları sık sık gündeme getiriyoruz.

Ambalaj üzerine; 100, 200, 250, 500, 750, 1000 gram gibi kolay hesap yapılabilen ölçüler yerine, 111, 172, 810, 960, 1440 gr gibi kafa karıştıran ölçüler koymanın anlamı belli değil mi?

Kısalan tuvalet kağıdı ruloları da aynı fasıldandır. Bu ürünlerin raflara girmesi ‘dürüst satıcı’ imajını bozar. İşte bunun denetimini ilgili Bakanlık’tan bekleyebiliriz.

Bütün iyi niyetli tedarikçileri tenzih ediyorum, ancak fırsatçı olarak tanımlayabileceğimiz işletmelerin sayısının hiç de az olmadığını görüyoruz.

“Arayı bozmayalım, ticaret devam etsin” anlayışının ve sessiz kalmanın sonu yoktur. Tüketiciye ağır faturası olan işlemlerin, eninde sonunda perakendeciye ve tedarikçiye de zarar yazacağı kesindir.

Yukarda aklıyla hareket eden şirketlerin kendilerini nasıl ayırdıklarını ve fark yarattıklarını bunun için anlattım.

Güzel bir söz vardır; “Fazla kazanmak isteyen, kaybeder.”

Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ercüment Tunçalp

Döviz kurları nereye koşuyor?

Ercüment Tunçalp

Bir MB Başkanı’nın sözleri döviz kurlarını etkiler mi?

Elbette neler söylediğine bağlı olarak belirleyici olabilir. O zaman TCMB Başkanı Kavcıoğlu’na kulak verelim.

TBMM sunumunda; “Enflasyondaki yükseliş geçicidir. Dolar dünyada güçleniyor. Kurdaki yükselişin faiz indirimi ile alakası yoktur” demişti…

Şimdi bu birkaç cümlenin ne kadar gerçeklerle bağdaştığına bakalım.

 • Enflasyonun kalıcı olduğunun birinci işareti; Eylül ayına ait yüzde 43.96’lık ÜFE’nin, yüzde 19.58’lik TÜFE’ye bir kısmının mutlaka yansıyacağıdır. Kesin olarak bilemediğimiz tarafı, ne kadarının hangi hızla yansıyacağıdır.
 • Kurdaki yükselişin faiz indirimi ile çok yakından alakası vardır. Son faiz kararından önce (aradan 30 gün geçti), ‘manşet enflasyon yerine çekirdek enflasyona bakarak faiz kararı vermenin’ kur artışına yol açacağını Çekirdek enflasyon üzerine” başlıklı yazımda ayrıntılı olarak açıklamıştım. Hatta ‘kur alır başını gider’ vurgusu da yapmıştım. Nitekim yazımın yayımlandığı 21 Eylül’de 8,64 TL olan dolar kurunun tam 1 ay sonra bu günlerde yüzde 8 artışla 9,33 TL’ye yükseldiğini görmüş olduk. Yani bizim için sürpriz yoktur.
 • Doların dünyada güçlenmesi ile bizdeki kur hareketi arasında bir benzerlik yoktur. Dolar/TL paritesi son beş yılda yüzde 205 artmıştır. Buna bağlı olarak artan yıllık enflasyonumuz yüzde 19.58 iken, dünya ortalaması sadece yüzde 3.5’tir. Bazı çevrelerin küresel dert ilan ettiği enflasyonun Avrupa ortalaması ise yüzde 2.2’den yüzde 3’e henüz yeni çıkmıştır. Bizdeki durum böyle mi?

Dünya bunu 2021’e özel yaşarken, biz Aralık 2018’de de yıllık yüzde 20.30’luk TÜFE ile karşılaşmadık mı?

Dolayısıyla bu gelişmelerin son 2 yıldır yaşanan pandemi şartlarına  bağlanamayacak kadar kronik dertlerimiz olduğu açıktır. Çözümün ilk şartı önce bunun kabul edilmesidir. Görmezden gelinmesi ise yarattığı güven sorunu nedeniyle piyasaları ikna etmeye yetmeyebilir.

 • MB Başkanı, rezervlerin 123.5 milyar dolara ulaştığını belirtiyor. Doğrudur ama sadece kağıt üzerinde. Noksan bilgiyi tamamlayalım; 145.7 milyar dolar da (1 Ekim itibariyle) yükümlülükler vardır. Yani net rezerv eksidir.

Rezerv böyle olağanüstü günler içindir, peki kullanılmaması normal midir?

Bir de kur artışına şaşıranlar var!

Bir MB yönetimi, aylarca “manşet enflasyonu dikkate alarak politika faizi belirleyeceğini” ilan etmişken, bir anda nirengi noktası olarak çekirdek enflasyonu gündeme getirmiş. Böylece faiz manşet enflasyonun altında kalmış.

Ve yükselişini sürdüren enflasyona rağmen, 1 ay sonraki toplantıda yine faiz indirimi ihtimali belirmişse bunda şaşılacak bir durum olmasa gerek.

Bazı görüşlerin tersine, bunun özellikle tercih edildiğini zannetmiyorum. Çünkü ‘düşük faiz, yüksek kur’ politikası sadece ihracatçıya ve döviz sahibine yarar. Nüfusun büyük kısmı da fakirleşmeye devam eder. Sakın bunun sadece orta ve alt gelir grupları için geçerli olacağı sanılmasın. Döviz açık pozisyonu olan şirketleri de (döviz borçları, döviz alacaklarından fazla) zora sokar. İthalatçı veya ithal girdi oranı yüksek mal satıcısı da sattığı malı aynı kaynakla yerine koyamaz.

Daha önceki haftalarda ihracatçı bir arkadaşım, “Kur artışı ihracatçıya yarar” sözüme itiraz etmişti. Yurt dışı alıcıların bizim ülkemizdeki döviz kuru artışlarını; alım fiyatını düşürmek için kullandığını ifade etmişti. Yani ihracatçıların tamamı için de dikensiz gül bahçesinin geçerli olmadığını bir tarafa not edelim. Neticede bu sahnenin siyasi bir getirisi olamayacağı için de tercih edilmesi anlamlı değildir.

Perakende sektörünü ilgilendiren tarafına gelirsek…

Giderek orta gelir grubu eriyor. Yakında satış yapılabilecek 2 grup müşteri kalacak; üst gelir grubu ve alt gelir grubu olarak…

Sonuçta da; bütün CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) stratejileri yeniden kurgulanacak. Bugüne kadar ‘ortalama bir yol tutturmak’ yeterli olabilirken, artık bundan sonra birbirine benzemeyen 2 ayrı sayfa açmak gerekecek!

Az şey mi?

Evet faizlerin düşmesi ülke için hayırlıdır ama normal zamanda…

Peki normal zamanda mıyız?

Ki, kredi maliyetlerini düşürünce üretim maliyetleri de düşsün ve piyasalar coşsun!

Yine bir PPK toplantısı öncesindeyiz ve bir uyarının daha zamanıdır.

Önce “faiz inerse enflasyon düşer” yanlış inanışını terk etmek gerekiyor. Çünkü faiz, onlarca maliyet kaleminden sadece biridir. Diğerlerini sayalım mı?

Personel, kira, elektrik, doğalgaz, akaryakıt, su, nakliye, hammaliye, temizlik, güvenlik, ambalaj, reklam, depo işletme, mekanizasyon, tamir ve onarım, vergi, resim, harç ve iletişim giderleri…

En önemlisini sona bıraktım; kur farkı maliyeti!

Kur artışı sadece yoksulluğu artırmaz, ülke ekonomisini de riskli hale getirir. Ölçüsü; ülkemizin risk priminin (CDS) 440 baz puan seviyesine gelmesidir. Ülkeler için hesaplanan her 100 CDS baz puanı için yüzde 1 maliyet söz konusudur. Bizim gibi CDS primi yüksek ülkeler ve hatta ülke içindeki kurumlar borçlanma ihtiyaçlarını karşılamak için daha yüksek maliyetlere katlanmak zorunda kalırlar. Dolayısıyla bu önemli gösterge yanında 2 puanlık faiz indirimi nedir ki?

Acilen bu dış borç temerrüt riskini de ortadan kaldıracak tedbirlere ihtiyaç vardır.

Sonuç olarak; bir ilacın faydasından çok yan tesiri varsa, o ilaç kullanılmaz. Önce o ilacı yan tesirlerini azaltacak şekilde geliştirmek, sonra hastaya güvenli şekilde sunmak gerekir. Negatif reel faiz; ‘faiz-döviz’ dengesini bozmaktadır. Bu da daha yüksek enflasyon demektir.

İşte acil tedavi gerektiren husus budur.

Devamını Oku

Ercüment Tunçalp

Kooperatif marketler ucuz mu?

Ercüment Tunçalp

Son günlerde en fazla konuşulan konu olduğu için genel istek üzerine Kooperatif Marketler’i ele almamız şart oldu. Güncel durumlarını görmek lazımdı. Gittim, gördüm, önemli fiyatları aldım ve mevcut gıda perakendecileriyle kıyasladım.

Sonuç; maalesef ucuz değiller!

Üstelik fiyat kıyaslamasını yaparken; indirim marketlerini ve uygun fiyatlı yerel marketleri değil, en yaygın süpermarket zinciri olan Migros fiyatlarını dikkate aldım. Sebebi, her iki tarafın özel markalı ürünlerinde daha çok çeşitte kıyaslama imkanı olmasıydı. Aşağıdaki listede görüleceği üzere Migros daha ucuz çıktı. İndirim marketlerinin ve bazı yerel zincirlerin bir tık daha düşük fiyat seviyelerini de bir tarafa not edelim.

Yapılan hata; ‘daha ucuz’un peşinde koşmak yerine, ‘daha kaliteli’ye yönelmiş olmalarıdır. Politika değişikliği yapmazlarsa ‘enflasyonla mücadeleye katkı sağlamaları’ mümkün değildir. Ancak daha ilginci; Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Fahrettin Poyraz’ın bizzat ağzından çıkanlar…

Türkiye Gazetesi, Fuat Uğur’un yazısından aktarıyorum:

“Dünkü yazıma, ‘Tarım Kredi Marketleri ucuz değil ki, diğerlerinden hiçbir farkları yok. Hatta üç harflilerde bazı ürünleri daha ucuza bulabiliyoruz’ diye şikayet eden çok fazla yorum geldi. Ben de aynı fikirdeyim. Hakikaten diğer marketlerdekinden dişe dokunur farkları yoktu. Gittiğim Kooperatif Marketlerdeki görevlilerle konuştum, söyledikleri şuydu; ‘Bizim ürünlerimiz kaliteli, özellikle bakliyatta, süt ve süt ürünlerinde, meyve sebzelerde belli oranlarda indirimler yapıyoruz zaten’. Nitekim daha sonra konuştuğum Fahrettin Poyraz’da benzer şeyler söyledi. ‘Meselenin birden fazla boyutu var. Bir üründe farklı kalitede ve farklı çeşitte pek çok standart var. Fiyat karşılaştırmasını kaliteli ürünle kalitesiz ürünler arasında yapmak doğru değil. Zincir marketlerdeki baldo pirinçle bizdeki baldo pirinç arasında fiyat farkı yok ama bizdeki pirincin içindeki kırık pirinç oranı yüzde 2’yi geçmez. Zincir marketlerde bu oran yüzde 5’i geçer. Biz kaliteden kesinlikle taviz vermiyoruz. Düşük evsaflı ürün satmıyoruz’ diyor Genel Müdür…”

Fuat Uğur bu şekilde konuya önemli katkılar yapmış.

Buradan anlıyoruz ki;

 • Sayın Genel Müdür’ün düşündükleri ile ‘Kooperatif Market’ ten beklentiler arasında bir paralellik yoktur.
 • Bir kere ucuz olmadıklarını kabul ediyor. Oysa pahalı olduklarını da kabul etmeleri gerekiyor. Örneğin “fiyat farkı yok” denilen baldo pirinçte Migros’tan yüzde 30 daha yüksek etiket fiyatı söz konusudur.
 • ‘Enflasyona ezdirilmeyecek olan tüketici’nin kaliteden önce ucuzluk arayacağı öngörülmüyor.
 • Marketlerde düşük evsaflı ürün satılmadığı gibi bunun ima edilmesi bile dünyaya ihracat yapan üstün standartlardaki markalarımıza haksızlıktır. Özellikle bakliyatta; teknolojinin bütün imkanlarını kullanan bu firmalar hassas ölçümlere dayalı ayıklama, temizleme, sınıflandırma ve paketleme işlemlerini zor beğenen küresel alıcılara bile kolay kabul ettiriyorlar.
 • Pirinçteki kırık oranının yüzde 2 yerine yüzde 5 olması iç pazarda önemli bir kalite sorunu yaratmaz. Hele hele sırf bunun için yüzde 30 daha fazla ödemeye tüketici rıza göstermez. Anketler yoluyla bunu öğrenmek çok kolaydır.
 • Dermason fasulyenin 8 mm ile 7 mm standardı arasında kalite farkı yoktur. Sadece kalibraj farkı vardır. Yani yöresi aynı olduktan sonra tencereden aynı lezzette yemek çıkar. İspir fasulyesinin ayrı bir piyasası vardır, işte bu iki ürün fiyat olarak kıyaslanamaz.
 • Bütün ulusal zincirlerin kalite kontrol departmanları vardır ve Türk Gıda Kodeksi’ne göre bu denetimler gerçekleşmeden depo kapısından mal kabulü yapılamaz. Yani ‘kalitesiz ürün’ tanımına giren ürün raflarda yer bulamaz. Elbette zaman zaman kontrolden kaçan hatalı ürünler çıkabilir ama hem istisnadır hem de geneli yansıtmadığı için konumuzun dışında kalmalıdır.

Kooperatif Market yöneticilerine tavsiyem;

Önce yeni bir satış politikası oluşturmaları ve ürün portföyünü her ürün bazında alternatifli çeşitlerle (kalite değil kalibraj farkı) zenginleştirmeleridir.

Yoksa hedef kitleye uymayan ürün portföyü ile belki Ankara Çankaya’daki müşteri memnun edilebilir ama aynı anlayış Keçiören semtinde karşılık bulamaz.

Yeni proje olan Koop Gross mevcut fiyat seviyesiyle Anadolu’daki başarılı Gross Market formatları ile rekabette zorlanır. Zira aşağıdaki listede görüleceği üzere Migros sepeti yüzde 6.5 daha ucuz çıkmaktadır. Migros’un Toptan Mağazaları ile diğer Gross Marketler ise daha da düşük fiyatlara sahipler.

Neticede, Gross Market formatı büyük satış alanından ve mimari değişiklikten ibaret değildir. Hedef kitleye uygun doğru ürün portföyünü rekabetçi fiyatlarla rafa koymak birinci ihtiyaçtır. Bunun için de rakiplerin silahı olan spot alım tarzını uygulamaya koymak gerekir. Geniş ayrıntı “Gross Marketlerin gücü” başlıklı yazımda görülebilir.

 • Ucuzluk yaratılamadığı halde zarar etmek, kooperatif amaçlarına ters olduğu gibi ticari de değildir. Perakendeciliğin 2 ana masraf kalemi personel ve kira giderleridir. Ciroya endeksli oranların üst sınırı vardır ve ince hesap gerektirir. Marketlerin içinde aktif durumda olmayan fazla personel gördüm. Yüksek kiralı bazı lokasyonlarda dükkanlar kiralandığını da izliyoruz.
 • Kooperatif Marketler ile bir gazete arasında yaşanan tartışma sonrası bizim için de ikinci defa fiyat alma durumu hasıl olmuştur (biz de fiyatları o tarihe yakın aldığımız için). Oysa fiyat kıyaslaması anlık tespitlere göre yapılır. Önemli olan, aynı günkü karşılıklı fiyat mukayesesidir. Geçici indirimde olan fiyatlar 2 taraftan da listeye dahil edilmez. Nitekim biz bir üründe Migros’un geçerli olan indirimli fiyatını değil, önceki raf fiyatını esas aldık.

Durum böyleyken, taraflardan birinin 3 gün sonra 7-8 ürünün fiyatını indirerek, “şirketimiz marketlerine ait olduğu iddia edilen fiyatlar gerçeği yansıtmıyor” şeklinde savunmaya geçmesi, alışık olmadığımız bir tarzdır.

Fiyat listesini geçen hafta içinde düzenlememize rağmen, sırf bu açıklama üzerine dün bir defa daha fiyatları aldık. 5 Ekim’de Migros lehine yüzde 6.5 ucuz çıkan sepet tutarı, 11 Ekim’de yine Migros lehine yüzde 3.4 daha düşük çıkmıştır. Yani listedeki 7 kalem üründe fiyat düşürülmesine rağmen Migros yine de ucuz kalmaya devam etmiştir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti ve açıklamaları sonrasında; bazı Kooperatif Market şubelerinde müşteri sayısının 2-3 katına, günlük ciroların da 4-5 katına çıktığını öğrenmiş bulunuyoruz. Sürdürülebilir olması; gerçek fiyat avantajının yaratılmasına, şube sayılarının artırılmasına (satış hacmi artışı) ve yönetim kadrolarının güçlenmesine bağlıdır.

Tüketici kimliğimizle böyle olmasını biz de gönülden destekliyoruz. Bir ay sonra aynı kıyaslamayı tekrar yaparız, netice değişmişse onu da yazarız.

Devamını Oku

Ercüment Tunçalp

Üreticinin sorumluluğu yetmiyor!

Ercüment Tunçalp

Gerçeklerin yazılması bizim ülkemizde çok hoşa giden bir davranış değildir. Ben bu tavrı futbol maçlarından sonraki televizyon ve gazete yorumlarına benzetiyorum. Herkes olaylara kendi forma rengiyle bakınca da ilk harcanan maçın hakemi oluyor!

Hakem hatası ile kazanan taraf ise hakemi yere göğe sığdıramıyor.

Sonuç; kakofoni…

Kelime anlamı; “ses uyumsuzluğu, her kafadan bir ses çıkması hali…”

Neden böyle bir giriş yaptım?

Memleket 2 cephe olmuş; ortada durup, “hadi bu işi birlikte çözelim” diyenlere yer kalmamış. O zaman kendinize yer açmak için de uğraş vermelisiniz!

Doğruları bulmak için somut örnekler üzerinden anlık tespitlere ihtiyaç var.

Başlıkta belirttiğim üretici, pazar payı yüksek bir süt ürünleri markasının sahibidir. Senelerdir piyasa fiyat istikrarını korumak için büyük mücadele verir. Bunun için de zaman zaman ambalaj üzerine perakende satış fiyatını da basar. Fakat her perakendeci bu fiyat baskılı ambalajı kabul etmez. Çünkü daha yüksek giderlere sahip olan perakendeci; verilen daha yüksek iskontolara rağmen öngörülen kârı yetersiz bulabilir. Hani serbest piyasa koşullarına tabiyiz ya…

Şimdi geçen haftaki canlı örnek üzerinden kârın ne kadar yetersiz kaldığına bakalım. Fiyatlandırmada çok titiz davranan bir yerel perakendecimizin sütlü dolabında, tanınmış marka tereyağının 225 gr fiyatı 16.50 TL idi (kg fiyatı 73 TL). Aynı zamanda bu fiyat üretici tarafından ambalaj üzerinde kırmızı renkte bir etiketle duyurulmuştu. Ürün indirimde veya kampanyada olmayıp, normal raf fiyatından satılmaktaydı. Zira bir hafta önceki indirimli fiyat bunun da altındaydı.

O marketten çıkıp yakındaki başka bir süpermarkete girdiğimde, aynı marka tereyağının 250 gr fiyatını 25.75 TL olarak gördüm (kg fiyatı 103 TL).

Görmekle kalmadım, eve döndüğümde eşimin alışveriş torbasındaki fişe bakınca; aynı ürüne bizim bütçemizden de yüzde 41 fazla ödeme yapıldığına şahit oldum. Elbette bu satış noktası artık bizim ev halkı için devre dışıdır…

Ancak yine de bu kadar büyük farkı sineye çekip sessiz kalamadım.

Yerel markete yeten brüt kâr marjının ulusal markete yetmemesini 1-2 puan fazlayla izah etmek mümkündür ama bu kadarı da çok fazla değil mi?

Neticede; tüketici adına da üretici adına da üzülmemek mümkün değildir. Eğer kategori lideri olan markalar bile bu kadar gayrete rağmen fiyat istikrarını sağlayamıyorlarsa, piyasada oluşacak kaosu engellemek veya korunmak durumunda olanlara Allah kolaylık versin.

Yukardaki manzara için bir siyasetçimiz pratik bir çözüm bulmuş!

“İktidar olduğumuzda bu üç harflileri (marketleri) ve AVM’leri şehirlerin sınırları dışına yollayacağız. Bu konuda verilmiş bir sözümüz var” diyor.

Elbette indirim marketlerini işaret ediyor. Ben de kendilerine, iktidar için biraz daha hazırlık yapmalarını tavsiye ediyorum. Zira şehir dışındaki 30 bin dükkanı nasıl inşa edeceklerini, şehir içinde boşalttıkları 30 bin dükkanı da kimlere kiralayacaklarını henüz açıklamadılar.

Oysa bunun yerine plansız yatırımlardan bahsedilebilirdi, “nüfusa göre sınırlama getireceğiz” denebilirdi, o zaman haklı olunurdu. “Esnafı, çiftçiyi destekleyeceğiz, üretimi artıracağız, vergileri düşüreceğiz, asgari ücreti ve emekli maaşını artıracağız, kişi başına düşen geliri artırarak tüketicinin satın alma gücünü yükselteceğiz” şeklinde vaadler peşpeşe sıralansaydı bile bu kadar şaşırtıcı olmazdı. En fazla “nasıl yapacaksınız?” diye sorardık.

Oysa bugünkü güçlü rekabet ortamında bile düşmeyen fiyatların, sürgün edilecek perakendecilerden sonra ‘nasıl düşeceği’ cevaplanması daha zor bir sorudur. Bakkallar, indirim marketlerinin olmadığı ortamda daha mı ucuz satacaklar mesela?

Evet indirim marketleri fiyatlarda eskisi kadar avantajlı değiller, bunu ben de zaman zaman söylüyorum. Ancak hâlâ piyasa fiyatlarının asgari seviyesini muhafaza ediyorlar. Yani en azından yukarda belirttiğim anormal fiyat makasını onlar yaratmıyorlar.

O zaman soralım;

Seçmenlerin tamamı tüketici olduğuna göre, onları daha düşük fiyatlara kavuşturacağınıza nasıl inandıracaksınız?

Esnafın kurtuluşu yukardaki 2 satıra sığmayacağı gibi tüketiciden de vazgeçmek pek anlamlı gelmedi bana. Elbette daha doyurucu bir açıklamayı beklemekteyiz.

Bir köşe yazarımız hem sormuş hem de cevaplamış; “Fiyatlar fahiş olsa perakendecinin net kârı yüzde 1.5’te kalır mı?” diye. Cevabı sorunun içinde gizli olduğu halde, yazar bununla da yetinmemiş ve “böyle bir şeyin mümkün olmadığı” şeklindeki görüşünü açıklamış.

Ben de diyorum ki; dipteki yüzde 1.5 net kâr, hatta olası yüzde 3 zarar, fiyatların makul seviyede olduğunun ispatı sayılamaz.

Zira ölçü; fiyatlandırma eyleminin terazisi olan brüt kâr ve faaliyet giderleri düşüldükten sonra geriye kalan esas faaliyet kârıdır. Finansal tablonun bu satırdan sonrası ise yatırım gelir ve giderleri ile finansman gelir ve giderlerini kapsar. Yani yanlış yatırım yapılmışsa, hesapsız dövize endeksli kredi alınmışsa, karşılığında kar topu gibi büyüyen kur farkı ve faiz gideri oluşmuşsa, elbette dipteki yetersiz oran bu hataların göstergesi sayılır. Ayrıntısı “Brüt kâr marjı üzerine” başlıklı yazımda görülebilir.

Bir eksik bilgiyi daha tamamlayayım. “Perakende sektöründe, kâr marjlarında düşüş var” demek, en azından gıda perakendesinin genelini yansıtmıyor. Halka açık 4 perakende şirketimiz içinden sadece birisinin, ilk 6 ay sonunda 2020 sonuna göre brüt kâr marjı 1 puan, faaliyet kâr marjı da yarım puan gerilemiştir. Diğer bir perakendecimiz aynı seviyeleri korumuştur. Diğer ikisinde ise artışlar söz konusudur.

Sonuçta;

Her kurum üzerine düşeni yaparsa içinde bulunduğumuz sıkıntıları aşmak o kadar zor olmaz. Yeter ki herkes kulüp formalarını çıkartıp milli formayı giyebilsin…

Devamını Oku

Ercüment Tunçalp

POPÜLER