Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Ariel ve Migros’tan “Umudu Paylaş Kalplere Ulaş” kampanyası

Editör
Abone Ol:

Migros, Ariel ve Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG), “Umudu Paylaş Kalplere Ulaş” kampanyası ile 10 binlerce ihtiyaç sahibini mutlu etmek için güçlerini birleştirdi.

Bu yıl dokuzuncusu gerçekleşen “Kıyafet Bağış Kampanyası” süresince, Migros Mağazaları’nda toplanan giysiler önce Ariel ile yıkanacak. Yeni gibi tertemiz olan giysiler Toplum Gönüllüsü gençler tarafından ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak. Bu projeyle ilgili Migros Ticaret A.Ş. Hızlı Tüketim Ürünleri Pazarlama Direktörü Aysun Zaman ve P&G Türkiye Satış Direktörü Gözde Akar Çevikel’e sorularımızı yönelttik.

Bu iş birliği ve proje nasıl doğdu ve gelişti?

Aysun Zaman Migros Ticaret A.ŞAysun Zaman: İş yapış şeklimizin bir parçası olan toplumsal katkı anlayışımız ile yürüttüğümüz sosyal sorumluluk projelerimizde toplumun gelişimi, güçlendirilmesi ve iyi yaşam bilincinin artırılmasına odaklanıyoruz. Paydaşlarımızla iş birliği içinde meslek edindirme ve yetenek gelişimi, eğitim, spor ve sağlık alanlarında çeşitli projeler hayata geçiriyoruz. Ülkemizin toplumsal dayanışma ve paylaşma geleneğine duyduğumuz sonsuz güvenle 2010 yılında Ariel (P&G) iş birliğiyle, bu sene “Umudu Paylaş Kalplere Ulaş” adıyla devam ettirdiğimiz kıyafet bağışı kampanyasını başlattık. 10 yıldır devam eden ve gelenekselleşen bu proje kapsamında mağazalarımızda toplanan ve Ariel ile yıkanıp temizlenen çocuk kıyafetleri bugüne kadar Türkiye genelinde 400 bine yakın çocuğa ulaştı. Bu kıyafetlerin ulaşmasında 25 TOG Topluluğu’ndan 400’e yakın Toplum Gönüllüsü genç destek verdi. Kampanya aslında sadece bir kıyafet bağışından çok daha fazla anlam taşıyor.

Gözde Akar Çevikel: Çatısı altında önemli markaları barındıran P&G, dünyada ve Türkiye’de pek çok sosyal sorumluluk projesi yürütüyor. Türkiye’de yürüttüğümüz sosyal sorumluluk programlarıyla, sadece geçtiğimiz 2 yılda yaklaşık 5 milyon kişinin hayatına dokunduk. Bu yıl “Umudu Paylaş Kalplere Ulaş” diyerek devam ettirdiğimiz kıyafet bağışı projemiz de bu girişimlerimizden birisi ve geçmişi 2010 yılına gidiyor. Ariel markamız tarafından topluma ciddi fayda sağlayacak bir kıyafet bağış projesi geliştirmeyi hedeflemiştik. Kullanılmayan giysilerin iyice yıkandıktan sonra ihtiyaç sahiplerine iletilmesi çalışmasının topluma ciddi fayda sağlayacağını düşündük. Bunu gerçekleştirmek için Türkiye’de yaygın bir şekilde örgütlenen, topluma erişimi güçlü ortaklara ihtiyacımız vardı.

Migros olarak projeye ilk nasıl baktınız ve destek verdiniz?

Aysun Zaman: Türkiye’nin dört bir yanına ‘Migros size iyi gelecek’ anlayışıyla hizmet vermeyi sürdürürken, sosyal sorumluluk projelerimizde, çeşitli vakıf, dernek ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yapıyor, iş ortaklarımız, müşterilerimiz ve çalışanlarımızın da katılımıyla toplumsal duyarlılık bilincinin yayılması için çalışıyoruz. Kampanyamızı ilk hayata geçirdiğimizde iyiliğin bulaşıcı olduğu inancımızla Migros ekosistemindeki tüm paydaşların gönülden destek vereceklerini biliyorduk. 1500’ün üzerinde tedarikçimiz, 4 binden fazla markamız, 25 binden fazla ürün çeşidimiz, milyonlarca müşterimiz ve 45 bin çalışanımız var. Kısaca Migros ailemiz çok büyük ve güçlü bir yapı. Dolayısı ile bu ekosistemin herhangi bir üyesi topluma ve doğaya faydalı bir işe başladığında, ekosistemin diğer üyeleri tarafından da hızla destek görüyor.

Projelerin uzun soluklu ve sürdürülebilir olması çok önemli. Bunu nasıl başardınız?

Gozde Akar Cevikel P&G Turkiye Satis DirektoruGözde Akar Çevikel: İş yapış şeklimizin bir parçası olan toplumsal katkı anlayışımızla yürüttüğümüz sosyal sorumluluk projelerimizde, toplumun gelişimine, güçlendirilmesine ve iyi yaşam bilincinin artırılmasına odaklanıyoruz. Gerçekten topluma fayda ve katkı sağlayacak, sürdürülebilir ve uzun vadeli projeleri hayata geçiriyoruz. Sadece bugünü değil geleceği de iyileştirmek istiyoruz. Bu yıl “Umudu Paylaş Kalplere Ulaş” mesajıyla yürüttüğümüz kıyafet bağışı kampanyamız da bu yaklaşımla hayata geçirdiğimiz bir proje. Türkiye’de zaten güçlü olan yardımlaşma ve dayanışma gibi önemli bir kültürel, toplumsal değeri temel alıyor. Toplumu iyiliğin bir parçası yapmayı hefefliyoruz. Bu proje için Migros gibi perakende sektörünün güçlü bir kurumuyla ve Toplum Gönüllüleri Vakfı gibi önde gelen, güvenilir bir STK ile iş birliği yapıyoruz. Bütün bu faktörler projenin uzun soluklu olmasını sağladı.

Bu yıla kadar bu kampanya nasıldı? Bu yıl farklılık gösterdi mi?

Aysun Zaman: Bugüne kadar topladığımız çocuk kıyafetlerinin %67’si 6-10 Yaş Grubuna, %30’u 10-15 Yaş Grubuna, %3’ü ise 3-6 Yaş Grubuna ait idi. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya illerindeki mağazalarımızda oldukça yüksek adetlerde toplama yapıldı. Ancak bu kıyafetler yalnızca bu illere değil, Türkiye’nin her yerindeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

Bu yıl ise 68 şehirde yer alan 787 Migros mağazasında uygulanan projede, mağazalarımıza kıyafet bağışlarının konulabilmesi için özel kutular yaptırdık. Kutuların içinde yer alan kıyafetler önce kendi içlerinde yaş ve cinsiyet gruplarına göre ayrıştırılarak Ariel ile yıkanarak temizlendi ve ütülendi. Yeni gibi tertemiz bir şekilde hazırlanan bu giysiler, Toplum Gönüllüleri Vakfı desteği ile Toplum Gönüllüsü gençler tarafından Aralık ayından itibaren ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak. Bu sebeple müşterilerimiz sadece yazlık kıyafetlerini değil, kışlık kıyafetlerini de bağış olarak ilettiler.

Gözde Akar Çevikel: Bu sene kampanyamızı pandemi sebebiyle tüketicilerimizin artan bir hijyen hassasiyeti taşıdıkları bir dönemde gerçekleştirdik. Bu nedenle bu dönemde bağışçılarımızın da, bağışlarımızın faydalanıcılarının da hijyen beklentisini tamamen karşılamamız gerektiği bilinciyle çalışıyoruz. Kıyafetleri kampanya bitiş tarihinden önce belirli aralıklarla topladık. Bu kıyafetleri yıkamaya geçirmeden önce bir süre izole ediyoruz ve bekletiyoruz. Ardından kıyafetlerimizi Ariel’in eşsiz formülünün gücüyle yıkıyoruz ve  kurutuyoruz. Tabii ardından ütüleyerek paketlenmelerini sağlıyoruz. Paketlenen kıyafetler dağıtılmadan önce de bir süre beklemek durumunda kalıyorlar.

Müşteri ilgisi nasıldı?

Aysun Zaman: Migros mağazaları, bağışlarıyla katkı sağlayan müşterilerimiz için paylaşmanın ortak adresi. Bu yıl müşterilerimiz kampanyamıza tam 45 bin adet kıyafet bağışladı. Böylelikle toplamda 438 binden fazla insana ulaşmış olduk. Özellikle de içinden geçtiğimiz süreçte, duyarlılık ilkesini özümseyen bir marka olarak kurumsal yapımız ve müşterilerimizin gönüllü katkıları ile Migros, müşterilerimizin alışverişlerini yapacakları noktanın çok ötesinde olmayı sürdürecek.

Pandemi projeyi etkiledi mi?  Neler söylemek istersiniz?

Aysun Zaman: Yaşanılan pandemi süreci nedeniyle ayrı bir öneme sahip olan kampanyamız bu süreçte de yoğun ilgi gördü. Yaşadığımız olağanüstü süreç sebebiyle toplumun daha geniş bir kesimine ulaşabilmek için kampanyamızı tüm yaş gruplarını kapsayacak şekilde genişleterek Türkiye’nin dört bir yanındaki ihtiyaç sahiplerine ulaşmayı hedefledik.

Gözde Akar Çevikel: Aysun Hanım’ın da altını çizdiği üzere COVID-19 sebebiyle hepimiz olağanüstü bir döneme süreçlerimizi uyarladık. Biz P&G olarak pandemi ile beraber yeni bir söylem geliştirdik. Umutla güçlenebileceğimiz bir gelecek için “Aynı Çatı Altında, Umutla Yarına” adında yürüttüğümüz kampanya ile topluma katkı alanında girişimlerimizi artırdık. Bu kampanya kapsamımda Migros ile birlikte ihtiyaç sahibi 5,000 aileye Umut 2020 Hijyen Paketi bağışı gerçekleştirdik ve yine bu kapsamda kıyafet bağışı projemizi hayata geçirdik.

Bu projeye P&G global nasıl bakıyor? Bu çalışma başka dünya ülkelerinde de uygulanıyor mu?

Gözde Akar Çevikel: P&G global yönetimi uzun yıllardır devam eden bu projeye çok olumlu bakıyor. Biz de yurt dışındaki çalışma arkadaşlarımıza, liderlerimize bu çalışmamızı ve sonuçlarını yurtdışında gururla anlatıyoruz. Bazı başka ülkelerde de bu proje dönem dönem uygulandı, ancak bilgim dahilinde P&G’nin faaliyet gösterdiği ülkelerde bu projenin en uzun süre yürürlükte olduğu ülke Türkiye oldu.

P&G’nin bu kampanyaya desteğiyle ilgili neler söylemek istersiniz?

Aysun Zaman: Migros olarak, P&G ile uzun yıllara dayanan çok önemli iş birliklerimiz var. P&G, birçok ülkede faaliyet gösteren, dünyanın en güçlü ürün yelpazesine sahip olan bir şirket. Hedeflerine, değerlerine ve prensiplerine daima bağlı kalan bir proje ortağı ile böylesine bir sosyal fayda hareketi yürütmek Migros Ailesi’ne mutluluk veriyor.

Migros’un bu kampanyaya desteğiyle ilgili neler söylemek istersiniz?

Gözde Akar Çevikel: Migros’un bu projedeki rolü ve desteği çok önemli. Türkiye’nin en köklü perakende kurumlarından biri olarak sahip oldukları mağaza ağı ve bu tür topluma katkı projelerine yönelik destekleyici yaklaşımları bizim için bu gibi iş birliklerini ve başarıları mümkün kılıyor. Migros, kurum olarak bu kampanyaya güçlü bir destek verdi ve Türkiye’nin dört bir yanında mağazalarında kampanya döneminde kıyafet kumbaraları dediğimiz bağış kutularına ev sahipliği yaptılar. Bu ortaklık sayesinde de yüz binlerce ihtiyaç sahibine erişme olanağı bulduk.

İki kurum olarak topluma katkı alanlarında iş birlikleriniz devam edecek mi?

Aysun Zaman: Kampanyamızın dokunduğu insan sayısı ve sağladığı fayda her geçen yıl katlanıyor.

Bu güçlü iş birlikleri, dokunduğumuz her alana anlam ve değer katarken, iş ortaklarımızın, müşterilerimizin ve çalışanlarımızın gönüllü katkıları, birçok projeyi de beraberinde getirecek.

Gözde Akar Çevikel: Bu projedeki iş birliğimizin toplumuzdan aldığı destekle daha uzun yıllar devam etmesini diliyorum. Bunun dışında şirketlerimizin bugüne kadar topluma katkı alanında birlikte yürüttüğü birçok başarılı projenin gücüyle gelecekte de başarılı iş birliklerine imza atacağına inancımız tam.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Firmalardan

Londra ofisiyle Batı Avrupa Bölgesi’ndeki büyümesini hızlandıracak

Editör

Yazar:

REM People, yurtdışı büyüme hamlesini hızlandırdı. REM People, İstanbul ve Dubai’nin ardından İngiltere’nin başkenti Londra’daki ofisinin resmi açılışını yaptı. Halen 50’den fazla ülkede, alanında lider 120 kuruma hizmet veren REM People, Avrupa’daki şirketlere de verimlilik kazandırıyor.

Markaların ürün yolculuklarını takip etmelerini sağlayarak verimliliklerini artırdıklarını belirten REM People CEO’su Bülent Peker, yurtdışı stratejisi hakkında şöyle konuşuyor: “Türkiye ve dünyada sektörünün en hızlı büyüyen şirketlerinden biri olarak İstanbul ve Dubai merkezlerimizle şimdiye kadar 50’den fazla ülkede sektör devlerinin sahadaki gözü, kulağı olduk. Geliştirdiğimiz yüzde 100 yerli yazılım çözümlerimizle yapay zeka ve derin öğrenme yoluyla kurumların verimliliklerini artırıyoruz. Anlık görüntü tanıma teknolojimizle saha satış ekiplerinin çektiği fotoğraflar analiz ediliyor ve reyonlardaki ürünler gözleniyor. Yapay zekanın ilerisine geçerek derin öğrenme ile analizler yapıyoruz. Bu analizler müşterilerimizin daha hızlı aksiyon alması için kullanılıyor. Söz konusu çözümlerle global bir marka olma yolunda Londra ofisimizle de Orta ve Batı Avrupa’daki varlığımızı artırmayı hedefliyoruz.”

REM People, 2015 yılından bu yana yapay zekâ tabanlı çoklu kanal perakende uygulama yönetimi çözümleri sunuyor. REM People’ı rakiplerinden ayıran en önemli özellik perakendecilerin performanslarını faaliyet gösterdikleri tüm kanallarda takip etmelerini sağlayan entegre çözümler sunması. REM People, müşterilerinin perakende uygulamalarını ve mağazacılık operasyonlarını, tanzim/teşhir uygulama performanslarını offline, online ve basılı kanallarda izleyerek ‘ürün yolculuklarını’ takip etmelerine yardımcı oluyor.

Devamını Oku

Firmalardan

Seyhanlar Market’in tercihi yine Isuzu oldu

Editör

Yazar:

Kaliteli ve sağlıklı ürünleri en uygun fiyata sunmak amacıyla kurulan ve 40 yılı aşkın süredir hizmet veren Seyhanlar Market, 2013 yılından itibaren dünyanın önde gelen firmalarından olan Isuzu markasının bayiliğini yapan Bursa Ağır Vasıta ile tekrar işbirliği yaparak 17 adet Isuzu NPR 3D’yi filosuna dahil etti.

Teslimat törenine Seyhanlar Market Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Seyhan, Anadolu Isuzu Türkiye Satış Direktörü Yusuf Teoman, Anadolu Isuzu Türkiye Kamyon Pick-Up Satış Müdürü Atakan Gürler, Anadolu Isuzu Kamyon Pick-Up Satış Şefi Arif Bugeker, Bursa Ağır Vasıta Yönetim Kurulu Başkanı Lokman Koçaslan, Bursa Ağır Vasıta Genel Müdürü Ahmet Uğur, Bursa Ağır Vasıta Satış Müdürü İnci Kaplan ve Bursa Ağır Vasıta satış ekibi katılım gösterdi.

Satış ve satış sonrası maksimum müşteri memnuniyetini en önemli misyonu edinerek, Isuzu markasının satış, servis ve yedek parça hizmetini veren Bursa Ağır Vasıta, müşterileri için en yüksek kalitedeki ürünü, en kısa zamanda, en uygun satış fiyatı ile tüketiciye ulaştırmayı amaçlıyor.

İşleri gereği sağlam ve kaliteli araçlara ihtiyaç duyduklarının altını çizen Seyhanlar Market Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Seyhan, “Firmamız için en önemli iki unsur sağlamlık ve güvenilirlik. Mahalle aralarında veya ana yollar üzerinde olan mağazalarımıza, her gün araçlarımız ile ürün sevk ediyoruz. Araçlar sürekli yük altında aktif olarak kullanılıyor. Bu sevk işlemlerinde araç kaynaklı aksama durumları işlerimizin de aksamasına neden olabilmekte. Dolayısıyla araçlarımızın her gün yüksek tempoya dayanabilecek, şehir içinde pratik ve güvenilir araçlar olması gerekiyor. Bu aradığımız unsurlar ve daha fazlasını Isuzu marka araçlarda bulduğumuzu düşünüyoruz. Aynı zamanda araçlarımızın bakımları ve servis hizmetlerinin de kısa zamanda çözülebilmesi gerekmekte. Bu noktada da Bursa Ağır Vasıta profesyonel kadrosu ve hızlı çözümler sunmasıyla yardımımıza yetişiyor. Almış olduğumuz tüm hizmetlerden dolayı Anadolu Isuzu ve Bursa Ağır Vasıta’ya teşekkür ediyoruz.” dedi.

Bursa Ağır Vasıta’nın müşteri memnuniyetini temel aldığını ve hizmet verdiği bölgelerde tercih kaynağı olmanın büyük bir gurur kaynağı olduğunu vurgulayan Bursa Ağır Vasıta Yönetim Kurulu Başkanı Lokman Koçaslan, “Müşterilerimize en kaliteli hizmeti vermeyi ve müşteri memnuniyetini en yüksek noktada tutmayı temel amaç edindik. Bu bağlamda sektörünün önde gelen firmalarından olan Seyhanlar Marketçilik ile gerçekleştirdiğimiz, yıllara dayanan işbirliğimiz bizler için çok değerli. Bursa Ağır Vasıta olarak müşterilerimizin çözüm ortağı olarak hem kendilerine hem de ülkemize hizmet etmek en büyük hedefimizdir. Yüksek güç ve torka sahip uzun ömürlü motoru,  dar alanlara rahatlıkla girmeyi sağlayan kupası ve araç boyutlarıyla segmentinin standartlarını belirleyen Isuzu NPR 3D’yi ve Bursa Ağır Vasıta’yı tercih ettiği için Seyhanlar Market’e teşekkür eder, araçlarının hayırlı uğurlu olmasını dileriz” diye konuştu.

Devamını Oku

Firmalardan

Subway, Türkiye’deki operasyonlarını genişletecek

Editör

Yazar:

Türkiye ve Çin başta olmak üzere, beş ayrı ülkedeki başarılı faaliyetleri ile dünyanın en büyük beş restoran işletmecisinden biri olan TFI TAB Gıda Yatırımları, portföyüne kattığı yeni markalarla büyümesini sürdürüyor. Şirket, Burger King, Sbarro, Popeyes ve Arby’s’den oluşan dört küresel marka ve kendisine ait Usta Dönerci ve Usta Pideci’den oluşan iki ulusal olmak üzere, toplam altı markanın yanına bir dünya devini daha ekledi.

TFI TAB Gıda Yatırımları Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Kurdoğlu: ‘’Subway operasyonuyla büyümemizi daha da hızlandırarak, dünya çapındaki toplam restoran sayımızı bu yılın sonuna kadar 3000’in üzerine çıkaracağız. Subway gibi ünü dünyaya yayılmış bir markanın daha bize güvenerek operasyonlarını devretmesiyle hem kendi markalarımızı yaratabilme hem de dünya markalarını yönetebilme ve geliştirebilme kabiliyetimizi bir kez daha kanıtlamış olduk. Et, ekmek, patates, salata başta olmak üzere birçok ihtiyacımızı tedarik ettiğimiz ekosistem şirketlerimiz, 28 yıllık sektör tecrübemiz, inovatif ürün, hizmet ve çözümlerimizle bünyemizdeki diğer markaları olduğu gibi Subway’i de Türkiye’nin en değerli markalarından biri haline getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Subway CEO’su John Chidsey ise; “Subway olarak, uluslararası çaptaki varlığımızı güçlendirmeyi amaçlarken, diğer önemli markaların bir bölgedeki büyümesine önderlik ederek, kayda değer deneyim edinmiş operatörlerle ortaklık arayışındayız. Pazarın lider restoran operatörü olarak Türkiye’deki tüketiciler konusunda derin bir anlayış ve tecrübeye sahip olan TFI TAB Gıda Yatırımları, Subway’in Türkiye’deki varlığını hızlandırmaya destek sağlayacak en ideal ortaktır” açıklamasında bulundu.

Devamını Oku

POPÜLER