Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Domino’s Pizza, Türkiye’de harikalar yaratıyor

Editör
DP Eurasia Group CEO Aslan Saranga
Abone Ol:

Domino’s Pizza, 2019 yılı içerisinde 30 yeni şube daha açmayı planlıyor.

1960 yılında ABD’de kurulan, bugün 85 ülkede toplam 16 binden fazla restoran işleten ve 2018 itibarıyla yıllık perakende satışları 13,5 milyar doları aşan Domino’s Pizza, Türkiye’de 23 yıldır faaliyetlerini sürdürüyor. Gebze, İzmir, Ankara ve Gaziantep’teki fabrikalarıyla, Türkiye pizza endüstrisine öncülük ediyor.
2018’de yüzde 14’lük bir büyüme ile sistem satışlarının 736 milyon TL olarak gerçekleştiğini söyleyen DP Eurasia Group CEO Aslan Saranga, “Domino’s Pizza dünya genelinde çok büyük bir yol kat etti. 2019 yılı hedefimiz, 2018 yılı sonuçlarının üzerine çıkmak. Bu hedefi gerçekleştirmek için 2019 yılı içerisinde 30 yeni şube daha açmayı planlıyor, yine franchise ile büyümeyi hedefliyoruz. Aynı zamanda teknoloji yatırımlarımızı da arttırarak, digital satışlarımızı ve müşteri memnuniyetimizi arttırmayı planlıyoruz. Bugün Türkiye’de büyüklüğü 50 milyar TL’ye yaklaşan bir yeme-içme sektöründen söz ediyoruz. Bunun içinde tüm hızlı servis ve evlere servis segmentlerinin büyüklüğü 10 milyar TL’ye yaklaşmış durumda. Pizza pazarının büyüklüğü ise 1,4 milyar TL civarında. Bunun yüzde 50’sini Domino’s oluşturuyor. Türk halkı pizzayı seviyor ve ülkemizde satılan her iki pizzadan biri Domino’s” dedikten sonra şu açıklamada bulundu:

69 ilde 535 şube
“Türkiye çapında 69 ildeyiz. 398’i franchise olmak üzere 535 şubemiz var. Geçtiğimiz yıl başlattığımız express konseptimiz ile AVM’lere de giriyoruz. Bu konseptle AVM’lerde, AVM dinamiğine uygun, daha hızlı ve farklı bir Domino’s deneyimi yaşatmayı planlıyoruz. AVM’lerde her zamankinden daha çabuk pişiren özel fırınlar kullanmaya başladık. Domino’s Express ile Cevahir, Forum İstanbul ve Tepe Nautilus AVM’deki yerimizi aldık.”
Türkiye operasyonunun yanı sıra Rusya, Azerbaycan ve Gürcistan operasyonlarını da yöneten DP Eurasia’nın ise 4 ülkede toplam 724 şubesinin bulunduğunu kaydeden Saranga, “DP Eurasia’ya bakacak olursak, bu ülkelerde çok hızlı büyüyoruz. Rusya’da yılda 40-60 arasında yeni mağaza açma hedefimiz var. Orta vadede Türkiye, Rusya, Azerbaycan ve Gürcistan’da yıllık 70-90 arasında restoran açmayı planlıyoruz. 2018 yılı Rusya, Azerbaycan ve Gürcistan sistem satışımız 389,2 Milyon TL olarak gerçekleşti” dedikten sonra gerçekleştirdikleri yenilikleri şöyle açıkladı:
“Domino’s Pizza olarak geliştirdiğimiz ve uyguladığımız teknolojilerle sektörün öncüsü konumuna geldik. Rakiplerimizden en büyük farkımız, yoğun teknoloji kullanımımız. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz inovasyonlar sektörümüzde trendleri belirleyici şirket olmamıza neden oldu. Yalnızca müşteri memnuniyetine yönelik değil, geniş franchise sistemimize yönelik de yeni teknolojiler geliştirdik.
Bu teknolojik yenilikler arasında, müşteri memnuniyetini ölçmek ve artırmak üzere geliştirdiğimiz projelerimizden biri ‘Pizza Tracker’; tüketiciye sipariş süreçlerini anlık olarak takip etme olanağı sağlayan bir sistem. Bir diğeri ise ‘Sıcak Takip’; müşterimizin online olarak sürücüyü adı ve soyadı ile takip edebilmesini, siparişin teslim süresini ve nerede olduğunu canlı olarak izleyebildiği bir uygulama. Bu sistem ile hem müşterimizin memnuniyetini hem de sürücülerimizin güvenliğini sağlıyoruz. Tek Tık, Domino’s Her Yerde, Acil Pizza Butonu uygulamalarını da teknolojik yeniliklerimiz arasında sayabiliriz. Domino’s Pizza olarak, 30 dakikada teslim garantisi veren ve bu sözün arkasında duran ilk markayız. Siparişlerde dikkat ettiğimiz konu ‘içeride hızlı, dışarıda yavaş olmak’ üzerine. İçeride hızlı olabilmek için, sipariş alımı ve siparişin hazırlanma süresini 3 dakikaya indirdik. Bu çalışmalarımızın gıda sektörüne yatırım yapmak isteyen girişimcilere de ilham vereceğini düşünüyorum.”
Global Domino’s’un Türkiye’den son derece memnun olduğunu söyleyen Saranga, “Özellikle teknolojiye olan inovatif yaklaşımımız ve yaptığımız yatırımlar sayesinde elde ettiğimiz başarıları dünyaya örnek olarak gösteriyorlar. Ayrıca Türkiye’nin bağlı bulunduğu DP Eurasia olarak; Domino’s Pizza’nın dünya çapındaki en büyük beşinci master frachisee’si konumundayız” dedikten sonra konuşmasını şöyle tamamladı:
“Domino’s dünyanın her yerinde ürünlerini yerel tatlara göre kişiselleştiriyor, ancak tek pazar için yaratılıp diğer tüm ülkelere büyük başarı ile yayılan bazı inovasyonlar da var, bizim suflemiz gibi. Bu tat ilk kez Türkiye’den çıktı ve bugün ABD de dahil pek çok ülkeye yayıldı.
Dünyada 40 milyar dolarlık büyüklüğe sahip olan pizza sektörünün Türkiye’de 1,4 milyar TL’yi aşan bir ciroya sahip. Pizza sektörü Türkiye’de hızla büyüyor.”

ASLAN SARANGA KİMDİR?
Aslan Saranga, İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun olduktan sonra finans bölümünde yüksek lisansını tamamladı. 2011 yılında INSEAD’te İleri Yöneticilik Programını bitirdi. Profesyonel tecrübesi Domino’s Pizza ile başladı. Domino’s Pizza’nın 1996 yılındaki kuruluşunda aktif rol aldı. 2008 yılında Wagamama markasını Türkiye’ye getirdi. 1 şube ile başlayan Domino’s organizasyonu 2018 Aralık ayı itibarıyla 69 şehirde 535 şubeye ulaştı. Domino’s Pizza Türkiye, satış büyümesi ve restoran sayısı bakımından dünyada en hızlı büyüyen Master Franchise’lardan biri oldu. Türkiye ekibi Uluslararası Gold Franny ödülünü 12 kez kazandı. Domino’s Pizza marka değeri ve müşteri memnuniyeti alanında başarılı sonuçlar eldi etti. Temmuz 2017 de Londra Borsası’na açıldı. Organizasyon uluslararası alanda da ciddi başarılar elde etti. 2013 yılında Domino’s Pizza Rusya, Azerbaycan ve Gürcistan’a Domino’s Pizza Türkiye ile giriş yaptı. Aslan Saranga hala Türkiye, Rusya, Azerbaycan ve Gürcistan’ın CEO’su olarak bu tutkulu takımın liderliğini yapmaktadır.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Firmalardan

Little Caesars’dan 2si1 Arada Pizza

Editör

Yazar:

Little Caesars, lezzetlerine lezzet katmayı sürdürüyor. Yarısı sucuk yarısı peynirden oluşan 2si1 Arada Pizza, Türk damak tadından vazgeçmek istemeyenler için üretildi. “Ekstra Peynir Ekstra Sucuk” mottosuyla lezzet severlerin beğenisine sunulan yeni ürün, Little Caesars’ın hem küresel hem yerel lezzet seçimi yaklaşımını yansıtıyor.

Yeni 2si1 Arada Pizza’nın yarısı peynir ve yarısı sucuktan oluşuyor ve “Ekstra Peynir Ekstra Sucuk” mottosuyla iddiasını ortaya koyuyor. Günlük taze hamuru, gerçek mozzarella peyniri, özel Sezar sosu ile hazırladığı ev yapımı kadar doğal pizzalarıyla lezzet severlerin ilk tercihi olan Little Caesars, 2si1 Arada Pizza ile yerel lezzetlere olan tutkusunu bir kez daha kanıtladı. Türkiye’nin ilk nefis kenar pizzasının da mucidi Little Caesars menüsünde klasik pizzalara ek olarak, Sucukbol, Pide de Pizza ‘Sucuklu’, Turkish Mix, Etibol, Kavurmalı gibi Türk lezzetleri ve Sezar Et Döner gibi Türkiye’ye özel yan ürünler de var.

Devamını Oku

Firmalardan

CarrefourSA’dan yerli üretici ve kadın girişimcilere destek

Editör

Yazar:

CarrefourSA, ‘Doğrusu CarrefourSA’da’ mottosuyla yerli üretimden kadın girişimciliğine kadar tüm çalışma alanlarında en ‘doğrusu’nu hayata geçirmeye devam ediyor. 44 ilde 850’den fazla mağazası ve 11 binden fazla çalışandan oluşan dev bir ekosistemle faaliyetlerini yürüten, bayilik sistemiyle girişimciliğe, öz marka ürünleriyle de yerli üreticiye güç veren CarrefourSA, son olarak “Kadına Destek Ülkeye Destek” mottosu ile yola çıkan, yerel üretici ve global ölçekte marka olma başarısı yakalayan kadınların ürünlerinin yer aldığı  Shopsa ile anlamlı bir iş birliğine imza attı. CarrefourSA bu iş birliği kapsamında, yerel üretici ve girişimci kadınları desteklemek amacıyla Shopsa ürünlerini CarrefourSA Anadolu Hisarı Gurme’de, Shopsa Yönetim Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan’ın da katılımı ile gerçekleşen etkinlikte müşterileriyle buluşturdu.

Yerli üreticileri ve kadın girişimcileri desteklemenin CarrefourSA için çok önemli olduğunu söyleyen  CarrefourSA İnsan Kaynakları ve Sürdürülebilirlik Genel Müdür Yardımcısı Bahar Tura, ”Türkiye’nin önde gelen gıda perakendecilerinden biri olarak sürdürülebilirlik ve toplumsal cinsiyet eşitliği alanlarındaki çalışmalar bizim için çok değerli. Bugün CarrefourSA çalışanlarının yüzde 40’ını kadınlar oluşturuyor. Girişimcilik ekosisteminde de aynı felsefeyle yola devam ediyoruz. Bugün 170 bayimizin 25’i kadın girişimci. Kadın üreticileri desteklemeye yönelik pek çok çalışmamız var. Örneğin son 4 yıldır 8 Mart’ta İstinye’deki hipermarketimizde kadın üreticilerin kurduğu iş ortaklarıyla ‘Kadın Üretici Pazarı’ düzenliyoruz. ‘Yeniden Biz’ platformu ile iş hayatına yeniden dönmek isteyen kadınları da destekliyor ve istihdam sağlıyoruz.  Önümüzdeki dönemde de kadın çalışan, girişimci ve üreticilerin sayısının artması için çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

“CarrefourSA, Türkiye’nin üreten kadınlarını destekliyor”

Kadın üretici ve girişimcileri desteklemek yönünde yapılan çalışmalar kapsamında Shopsa ile yakın zamanda yapılan iş birliğiyle ilgili de konuşan Tura, sözlerine şöyle devam etti: “Kadın üreticilerin ürünlerini Türkiye’nin dört bir yanına ulaştırmak ve yerel üreticiyi desteklemek hedefiyle Shopsa ile yakın zamanda bir iş birliğine imza attık. Platformda incir reçeli, zeytin, zeytinyağı gibi doğal gıda ürünlerinin yanı sıra özel bakım yağları, aloe vera içerikli saç bakım ürünleri de yer alıyor. Tamamen doğal ve organik bu ürünler şu anda CarrefourSA Anadolu Hisarı Gurme mağazamızda satışa sunuldu. Önümüzdeki dönemde farklı mağaza noktalarımızda da müşterilerimizle kadın girişimcilerin ürünlerini buluşturmaya devam edeğiz.”

Devamını Oku

Firmalardan

Elektronik Fiyat Etiketi’nde oyunun kuralları değişiyor

Editör

Yazar:

Perakende sektöründe ürünler ve fiyatlar sürekli değişiyor. Bu durum, mağazaların, fiyat etiketlerini ve bilgilerini değiştirmek için doğru ve verimli bir yol bulmalarını gerektiriyor. Bir yandan ürün fiyatlarını sorunsuz şekilde değiştirirken diğer yandan da iş gücü maliyetinde tasarruf sağlamak isteyen perakendecilerin tercihi ise Elektronik Fiyat Etiketi oluyor.

Günlük operasyon içinde zaman kaybı ve ek maliyete neden olan etiket değiştirme işlemi, Elektronik Fiyat Etiketi ile tek bir merkezden, saniyeler içinde tamamlanıyor. Aynı zamanda raf-kasa-online mağaza arasındaki fiyat farklılıkları da son buluyor. Etiket değiştirme için ayrılan iş gücü farklı alanlara yönlendirilerek operasyonel verimlilik artışı sağlanıyor.

Elektronik Fiyat Etiketi, fiyat güncellemesinin yanı sıra raf yönetimi, sipariş toplama, promosyon kampanyaları için de kullanılabiliyor. Hızlı fiyat değişikliğine imkân verdiği için, sık kampanya yönetimi yapan indirim marketleri ya da kozmetik mağazaları gibi perakendecilerde karlılık ve rekabette ciddi avantajlar sağlıyor. Merkezi yönetim sayesinde insani hatalar da en aza iniyor. Elektronik Fiyat Etiketi, ürün sergilemeyi de şık hale getiriyor. Etiket yönetmeliğine uyumu artırıyor. Ayrıca kâğıdın yazıcısı, toneri, raf düzenlemesi gibi işletim giderleri de son buluyor.

15 yıl pil değiştirtmeyen teknoloji!

Perakende sektörünün pek çok avantajı sebebiyle tercih ettiği bu teknoloji, Securitas Technology’nin sunduğu Nebular isimli yeni çözümle çok daha verimli ve pratik bir kullanıma kavuştu. Kullanım ömrü, işlevsellik ve dayanıklılığıyla öne çıkan yeni nesil fiyat etiketi Nebular, yenilikçi özellikleriyle piyasadaki rakiplerinden önemli oranda ayrışıyor.

Elektronik fiyat etiketinde teknolojinin geldiği son noktayı temsil eden Nebular, mükemmel hız ve doğrulukla fiyat değişiklikleri ve promosyon güncellemeleri sağlıyor. Özel olarak tasarlanmış pili, 15 yıl kullanım süresine sahip bulunuyor. Nebular ile yüzde 30 daha az güç tüketerek güncelleme işlemini çok hızlı bir şekilde yapabilmek mümkün.

İncelik ve sağlamlık bir arada mümkün

Güç tüketimini azaltan yekpare bir tasarıma sahip olan yeni çözüm, IP68 koruma seviyesinde tasarlandığı için, çeşitli sıcaklıklara uyum sağlama, su geçirmez ve toz geçirmez gibi özelliklere sahip bulunuyor. Yalnızca 7,8 mm kalınlığında olan ve çiziğe dayanıklı korumalı bir ekranı bulunan ürünün zarif görünümü nedeniyle raf estetiği de yeni bir düzeye taşınıyor. Nebular’da ayrıca bütün ledler 3 saniye gibi kısa bir sürede yakılabiliyor. Etiketin barkodla eşleştirme işlemi ise 20 saniye sürüyor.

Nebular’dan iyisi yok!

Perakende sektörünün bir yandan müşterinin alışveriş deneyimini iyileştirmek diğer yandan da operasyonel verimliliği artırmak için, doğru teknolojiyi doğru yerden konumlandırmak gerektiğinin bilincine giderek daha fazla vardığını belirten Securitas Technology Pazarlama Direktörü Pelin Yelkencioğlu, elektronik fiyat etiketinde en son ve gelişmiş teknolojiyi, Nebular ile Türkiye’de perakende sektörünün kullanımına sunduklarını söyledi. Yelkencioğlu, “Yüksek hızla uzaktan fiyat güncellemesi yapmaya imkân veren, etiket ile kayıt arasında fiyat doğruluğunu kontrol eden, müşteriye daha fazla bilgi sunan, promosyonları vurgulayan ve daha canlı bir ürün teşhiri gerçekleştiren Nebular’dan daha iyisi yok!” diye konuştu.

İhtiyaca göre tasarlanabiliyor

Yelkencioğlu’nun verdiği bilgiye göre, Nebular, yüksek adette etiket isteyen müşteriler için özel olarak tasarlanabiliyor. Sektörde genel itibarıyla tedarik süreci 8-9 aya varırken, Securitas Technology, 2-3 ay gibi bir sürede ürünleri teslim edip kurulum gerçekleştirebiliyor. Türkiye’de 81 ilde servis ve kurulum desteği sunan Securitas Technology, zincir mağazalara yüksek kalitede hizmet veriyor.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER