Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Esse’den rekor büyüme!

Editör
Semih Şeftali
Abone Ol:

Esse Yönetim Kurulu Başkanı Semih Şeftali, “Biz Türk markasıyız, Türkiye’nin markasıyız. Tasarlıyoruz, ürettiriyoruz, satıyoruz” dedi.

2002 yılından bu yana ev ürünleri perakendesinde uzman mağazacılığın lider markalarından olan ve mağazalarında kendi markalarının yanı sıra dünyaca ünlü markaları tüketicilerle buluşturan Esse, bu yıl mağaza sayısında dikkat çeken bir büyümeye imza attı. 2015 yılına 110 mağazayla giren Esse, ağustos ayı sonu itibariyle bu sayıyı 151’e çıkardı. İlk 8 ayda mağaza sayısında yüzde 40 büyüme kaydeden Esse, yılsonu itibariyle 160 adetten fazla mağazaya ulaşarak yaklaşık yüzde 50 büyüme gerçekleştirmeyi hedefliyor. Türkiye genelinde 46 şehre yayılan mağazalarında 4.9 TL’den başlayıp 2 bin 990 TL arasında değişen çok geniş bir fiyat yelpazesine sahip ürünleri satışa sunan Esse, bu yıl ağustos ayı sonuna kadar adet bazında yaklaşık 5 milyon adet ürünün satışını gerçekleştirdi. Mağazalarında satılan ürünlerin yüzde 80’inden fazlasını kendi markalarından oluşan Esse, uyguladığı üretim modeliyle de dikkat çekiyor. Esse, üretim yaptırdığı firmalar aracılığıyla birçok ilde hem önemli bir ekonomik katkı hem de dolaylı istihdam sağlıyor. 

Esse Yönetim Kurulu Başkanı Semih Şeftali, “Biz Türk markasıyız, Türkiye’nin markasıyız. Tasarlıyoruz, ürettiriyoruz, satıyoruz” dedi. Esse mağazalarında satılan ve kendi markaları olan Essenso, Essehome, Essensa, Jus, Hazel&Maya, Désir, Woodberry ve Spartan’a ait ürünlerin çok büyük çoğunluğunun Türkiye’de ürettirdiklerini belirten Semih Şeftali; “İstanbul, İzmit, Kayseri, Çorum, Çankırı, Denizli, Kahramanmaraş, Afyon, İzmir, Eskişehir, Samsun, Konya ve Kütahya gibi birçok ilde kendi tasarımlarımızı ürettiriyoruz” dedi. Semih Şeftali, “Bu illerden çok yüksek tutarda alımlarımız ve siparişlerimiz dolayısıyla dolaylı istihdama katkımız da çok yüksek oluyor. Mesela tava-tencerede grubunda Türkiye’nin hemen hemen tüm imalatçılarıyla zaten çalışıyoruz.  Mağazalarımızda satılan ürünlerin yüzde 80’inden fazlası bizim kendi ülkemizde ürettirdiğimiz ürünler ve tamamen kendi markalarımızdır” açıklamasını yaptı.

900 kişiye istihdam sağlayacak
Son dönemde ekonomik ve siyasal şartlarda öngördüklerinden farklı bir senaryo olmasına rağmen planlarını değiştirmediklerini belirten Şeftali, “Yılı 160’dan fazla mağaza büyüklüğüne erişerek kapatacağız. Türkiye’de perakende çok hızlı büyüyor. Biz de o hızlı büyümeye öncülük ediyoruz. Mağaza sayısında sektörümüzde açık ara birinciyiz Mağazalarımız içinde en fazla ciroyu İstanbul İstinye Park ve Cevahir AVM mağazalarımız yapıyor. İstihdam sayımız ise sene sonunda 900’e ulaşacak” dedi. 2016 yılına kötümser bakmadıklarını ama temkinli olunması gereken zor bir yıl olmasını beklediklerini ifade eden Şeftali, “Gelecek yıl 2015’te olduğu kadar hızlı ve agresif büyüme planımız yok. 2016’da Esse olarak rahat edeceğiz. Çünkü bu yıl çok yatırım yaptık ve seneye bu yatırımların meyvelerini toplayacağız. Ancak bu demek değil ki, 2016’da hiç mağaza açmayacağız. Sadece biraz daha temkinli olacağız. Perakende demek büyüme demektir. Dolayısıyla yine de büyümeye devam edeceğiz. Uygun gördüğümüz yerlerde, şartların oluştuğu hemen hemen her yerde mutlaka mağaza açacağız” açıklamasını yaptı

Artık her şehrin bir Ataşehir’i var
Esse’nin sektörün en fazla tercih edilen ve sevilen markalarından biri olduğunu kaydeden Şeftali, “Esse mağazalarında sepet ortalaması yaklaşık 100 TL düzeyinde bulunuyor. Bu rakam hazır giyimdeki sepet ortalamasıyla aşağı yukarı aynı seviyededir. Evde kullanılan, hızlı karar verilip alınan, taşınabilir her türlü ürünü satabiliriz. Ev ürünleri alanında kolay alınabilir ürünlerin satışı giderek hızlanıyor. Yani mobilya, beyaz eşya gibi taşınması gereken ürünlerde değil de küçük çaplı ürünlerin pazarında daha çok hareket var. Çok fazla yeni ev yapılıyor. Bu durum da bu alanda hareketlilik artırıyor. Her şehrin bir Ataşehir’i var artık” dedi.
Tasarımda iddialı ve çok başarılı olduklarını dile getiren Semih Şeftali, şöyle konuştu: “Şirketimizde desen tasarımcısı, grafik tasarım ve endüstriyel ürün tasarımcılarından oluşan ‘House of  Esse’ adını verdiğimiz bir tasarım ekibimiz var. Hepsi çok genç ama deneyimli olan bu ekip sürekli dünyayı takip ediyor, fuarlara gidiyor, yenilikleri ve farklı ürünleri Esse ürün gamına uyacak şekilde tasarlıyorlar.”

Erkeklere alışverişi sevdirdik
Erkeklere alışverişi sevdirdiklerini ifade eden Esse Yönetim Kurulu Başkanı Semih Şeftali, bu konuda şu görüşleri dile getirdi: “Çok fazla erkek müşterimiz var. Örneğin bıçaklar, barbeküler, kahve makineleri gibi erkeklerin de çok ilgisini çeken ürünler satıyoruz. Esse, eşlerin de gezmekten zevk aldığı mağazalardan biri. Bir giyim veya ayakkabı mağazasında eşler kapıda beklerken, Esse’ye geldiklerinde kendileri de keyifle ve alışverişe bizzat katılarak gezebiliyorlar.”
 

1.500 Euro’luk yemek makinesi Türkiye’de
Mutfak ürünleri alanında dünyanın en önemli markalarından biri olan KitchenAid’in çok ses getirmesi beklenen yeni ürünü Cook Processor dünyayla aynı anda Esse mağazalarında da satışa sunuluyor. iPhone, iPad ve Android telefonlarda kullanılabilecek bir aplikasyon rehberliğinde kullanılabilen Cook Processor ile tek bir tuş ile usta bir şefin yaptığı yemeklerin lezzetinde yemekler yapılabiliyor. Gelecek hafta belirli Esse mağazalarında satışa sunulacak olan Cook Processor’un fiyatı 1.500 Euro civarında olacak. İlk etapta 80 adet ürün satışa çıkarken, bu sayının talebe göre 100 adetin üzerine çıkarılması planlanıyor. Esse Yönetim Kurulu Başkanı Semih Şeftali, yeni ürün hakkında şu bilgileri verdi: “Gerçek bir şef gibi yemek yapma imkânı veren, damak tadını tutturmakta gerçekten çok risksiz ve pratik bir ürün. Sadece makineyi dinlemeniz gerekiyor. Pazarı test etmek istiyoruz. Çok talep göreceğini düşünüyoruz. Cook Processor ile 150’ye yakın tarifli yemek yapılabiliyor” dedi.

 

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Firmalardan

Londra ofisiyle Batı Avrupa Bölgesi’ndeki büyümesini hızlandıracak

Editör

Yazar:

REM People, yurtdışı büyüme hamlesini hızlandırdı. REM People, İstanbul ve Dubai’nin ardından İngiltere’nin başkenti Londra’daki ofisinin resmi açılışını yaptı. Halen 50’den fazla ülkede, alanında lider 120 kuruma hizmet veren REM People, Avrupa’daki şirketlere de verimlilik kazandırıyor.

Markaların ürün yolculuklarını takip etmelerini sağlayarak verimliliklerini artırdıklarını belirten REM People CEO’su Bülent Peker, yurtdışı stratejisi hakkında şöyle konuşuyor: “Türkiye ve dünyada sektörünün en hızlı büyüyen şirketlerinden biri olarak İstanbul ve Dubai merkezlerimizle şimdiye kadar 50’den fazla ülkede sektör devlerinin sahadaki gözü, kulağı olduk. Geliştirdiğimiz yüzde 100 yerli yazılım çözümlerimizle yapay zeka ve derin öğrenme yoluyla kurumların verimliliklerini artırıyoruz. Anlık görüntü tanıma teknolojimizle saha satış ekiplerinin çektiği fotoğraflar analiz ediliyor ve reyonlardaki ürünler gözleniyor. Yapay zekanın ilerisine geçerek derin öğrenme ile analizler yapıyoruz. Bu analizler müşterilerimizin daha hızlı aksiyon alması için kullanılıyor. Söz konusu çözümlerle global bir marka olma yolunda Londra ofisimizle de Orta ve Batı Avrupa’daki varlığımızı artırmayı hedefliyoruz.”

REM People, 2015 yılından bu yana yapay zekâ tabanlı çoklu kanal perakende uygulama yönetimi çözümleri sunuyor. REM People’ı rakiplerinden ayıran en önemli özellik perakendecilerin performanslarını faaliyet gösterdikleri tüm kanallarda takip etmelerini sağlayan entegre çözümler sunması. REM People, müşterilerinin perakende uygulamalarını ve mağazacılık operasyonlarını, tanzim/teşhir uygulama performanslarını offline, online ve basılı kanallarda izleyerek ‘ürün yolculuklarını’ takip etmelerine yardımcı oluyor.

Devamını Oku

Firmalardan

Seyhanlar Market’in tercihi yine Isuzu oldu

Editör

Yazar:

Kaliteli ve sağlıklı ürünleri en uygun fiyata sunmak amacıyla kurulan ve 40 yılı aşkın süredir hizmet veren Seyhanlar Market, 2013 yılından itibaren dünyanın önde gelen firmalarından olan Isuzu markasının bayiliğini yapan Bursa Ağır Vasıta ile tekrar işbirliği yaparak 17 adet Isuzu NPR 3D’yi filosuna dahil etti.

Teslimat törenine Seyhanlar Market Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Seyhan, Anadolu Isuzu Türkiye Satış Direktörü Yusuf Teoman, Anadolu Isuzu Türkiye Kamyon Pick-Up Satış Müdürü Atakan Gürler, Anadolu Isuzu Kamyon Pick-Up Satış Şefi Arif Bugeker, Bursa Ağır Vasıta Yönetim Kurulu Başkanı Lokman Koçaslan, Bursa Ağır Vasıta Genel Müdürü Ahmet Uğur, Bursa Ağır Vasıta Satış Müdürü İnci Kaplan ve Bursa Ağır Vasıta satış ekibi katılım gösterdi.

Satış ve satış sonrası maksimum müşteri memnuniyetini en önemli misyonu edinerek, Isuzu markasının satış, servis ve yedek parça hizmetini veren Bursa Ağır Vasıta, müşterileri için en yüksek kalitedeki ürünü, en kısa zamanda, en uygun satış fiyatı ile tüketiciye ulaştırmayı amaçlıyor.

İşleri gereği sağlam ve kaliteli araçlara ihtiyaç duyduklarının altını çizen Seyhanlar Market Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Seyhan, “Firmamız için en önemli iki unsur sağlamlık ve güvenilirlik. Mahalle aralarında veya ana yollar üzerinde olan mağazalarımıza, her gün araçlarımız ile ürün sevk ediyoruz. Araçlar sürekli yük altında aktif olarak kullanılıyor. Bu sevk işlemlerinde araç kaynaklı aksama durumları işlerimizin de aksamasına neden olabilmekte. Dolayısıyla araçlarımızın her gün yüksek tempoya dayanabilecek, şehir içinde pratik ve güvenilir araçlar olması gerekiyor. Bu aradığımız unsurlar ve daha fazlasını Isuzu marka araçlarda bulduğumuzu düşünüyoruz. Aynı zamanda araçlarımızın bakımları ve servis hizmetlerinin de kısa zamanda çözülebilmesi gerekmekte. Bu noktada da Bursa Ağır Vasıta profesyonel kadrosu ve hızlı çözümler sunmasıyla yardımımıza yetişiyor. Almış olduğumuz tüm hizmetlerden dolayı Anadolu Isuzu ve Bursa Ağır Vasıta’ya teşekkür ediyoruz.” dedi.

Bursa Ağır Vasıta’nın müşteri memnuniyetini temel aldığını ve hizmet verdiği bölgelerde tercih kaynağı olmanın büyük bir gurur kaynağı olduğunu vurgulayan Bursa Ağır Vasıta Yönetim Kurulu Başkanı Lokman Koçaslan, “Müşterilerimize en kaliteli hizmeti vermeyi ve müşteri memnuniyetini en yüksek noktada tutmayı temel amaç edindik. Bu bağlamda sektörünün önde gelen firmalarından olan Seyhanlar Marketçilik ile gerçekleştirdiğimiz, yıllara dayanan işbirliğimiz bizler için çok değerli. Bursa Ağır Vasıta olarak müşterilerimizin çözüm ortağı olarak hem kendilerine hem de ülkemize hizmet etmek en büyük hedefimizdir. Yüksek güç ve torka sahip uzun ömürlü motoru,  dar alanlara rahatlıkla girmeyi sağlayan kupası ve araç boyutlarıyla segmentinin standartlarını belirleyen Isuzu NPR 3D’yi ve Bursa Ağır Vasıta’yı tercih ettiği için Seyhanlar Market’e teşekkür eder, araçlarının hayırlı uğurlu olmasını dileriz” diye konuştu.

Devamını Oku

Firmalardan

Subway, Türkiye’deki operasyonlarını genişletecek

Editör

Yazar:

Türkiye ve Çin başta olmak üzere, beş ayrı ülkedeki başarılı faaliyetleri ile dünyanın en büyük beş restoran işletmecisinden biri olan TFI TAB Gıda Yatırımları, portföyüne kattığı yeni markalarla büyümesini sürdürüyor. Şirket, Burger King, Sbarro, Popeyes ve Arby’s’den oluşan dört küresel marka ve kendisine ait Usta Dönerci ve Usta Pideci’den oluşan iki ulusal olmak üzere, toplam altı markanın yanına bir dünya devini daha ekledi.

TFI TAB Gıda Yatırımları Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Kurdoğlu: ‘’Subway operasyonuyla büyümemizi daha da hızlandırarak, dünya çapındaki toplam restoran sayımızı bu yılın sonuna kadar 3000’in üzerine çıkaracağız. Subway gibi ünü dünyaya yayılmış bir markanın daha bize güvenerek operasyonlarını devretmesiyle hem kendi markalarımızı yaratabilme hem de dünya markalarını yönetebilme ve geliştirebilme kabiliyetimizi bir kez daha kanıtlamış olduk. Et, ekmek, patates, salata başta olmak üzere birçok ihtiyacımızı tedarik ettiğimiz ekosistem şirketlerimiz, 28 yıllık sektör tecrübemiz, inovatif ürün, hizmet ve çözümlerimizle bünyemizdeki diğer markaları olduğu gibi Subway’i de Türkiye’nin en değerli markalarından biri haline getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Subway CEO’su John Chidsey ise; “Subway olarak, uluslararası çaptaki varlığımızı güçlendirmeyi amaçlarken, diğer önemli markaların bir bölgedeki büyümesine önderlik ederek, kayda değer deneyim edinmiş operatörlerle ortaklık arayışındayız. Pazarın lider restoran operatörü olarak Türkiye’deki tüketiciler konusunda derin bir anlayış ve tecrübeye sahip olan TFI TAB Gıda Yatırımları, Subway’in Türkiye’deki varlığını hızlandırmaya destek sağlayacak en ideal ortaktır” açıklamasında bulundu.

Devamını Oku

POPÜLER