Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Hayat Kimya, temizlik kağıdı üretiminde liderliğe soyundu

Editör
Abone Ol:

Hayat Kimya, 100 milyon dolarlık ek yeni ana makine yatırımı ile Türkiye’deki toplam üretim kapasitesini, 65 bin tondan 130 bin tona çıkarıyor.

Bu yatırımla, 500 kişiye daha istihdam sağlıyor ve Türkiye’de temizlik kağıdı sektörünün lider üreticisi olmayı hedefliyor. Temizlik kağıdı yatırımlarını yurt dışına da taşıyan Hayat Kimya, İran’da kuracağı 100 milyon dolarlık yeni ana makine yatırımı ve üretim tesisi ile Ortadoğu ve Balkanlar’ın en büyük temizlik kağıdı üreticisi oluyor.

Kocaeli’de 260 bin metrekare alan üzerinde kurulu olan Hayat Kimya üretim tesislerinde yapılan toplantıda, firmanın yeni yatırımını değerlendiren Hayat Kimya Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Orhan İdil, “Kriz döneminde yatırımlarımıza devam ederek sektördeki iddiamızı güçlendiriyoruz. 100 milyon dolarlık yatırımımızla, 128 bin metrekare alanda kurulacak olan yeni üretim tesisimizle, 388 bin metrekare alanda 130 bin ton üretim kapasitesine ulaşarak, Türkiye’nin en büyük temizlik kağıdı üretim üssü oluyoruz” dedi.

İdil, hızlı tüketim malları sektöründe uluslararası dev firmalarla rekabet eden Molfix, Molped, Bingo gibi güçlü markaları olan Hayat Kimya’nın, 2006 yılında Papia, Familia ve Teno markalarıyla girdiği temizlik kağıdı pazarında da kısa sürede söz sahibi olduğunu vurguladı.

İran’da yatırım

İdil, aynı zamanda Hayat Kimya’nın temizlik kağıdı yatırımlarını yurt dışına da taşıyacağı bilgisini verdi. Hayat Kimya, İran’da kuracağı 65 bin ton kapasiteli yeni üretim tesisi ile Ortadoğu ve Balkanlar’ın en büyük temizlik kağıdı üreticisi olacak. Hayat Kimya Genel Koordinatörü Orhan İdil, İran’ın Zencan eyaletine bağlı Abhar bölgesinde faaliyet gösterecek üretim tesisini, 2011 yılında tamamlamayı hedeflediklerini söyledi. İdil, temizlik kağıdının yanı sıra İran’da çocuk bezi ve hijyenik ped tesislerinin de 2010 yılında devreye alınacağını ve toplam yatırım tutarının 150 milyon dolar olduğunu sözlerine ekledi.

Firmanın 2006 yılında yıllık 65 bin ton üretim kapasitesi ile Türkiye’nin ikinci büyük temizlik kağıdı üreticisi olarak pazara girdiğini vurgulayan Hayat Kimya Fabrika Direktörü Lütfi Aydın, tüketim ürünlerinin yanı sıra konvektörler için yarı mamul bobin ve endüstriyel temizlik kağıdı ürünlerini içeren geniş bir ürün yelpazesine sahip olduklarını dile getirdi.

Lütfi Aydın, tesislerde kullanılan dünyanın en gelişmiş üretim teknolojisi ile Türkiye’ye birçok ‘ilk’ sunduklarını belirtti. Aydın, “Hayat Kimya, temizlik kağıdı üretiminde yapay beyazlatıcılar kullanmadan üretime geçen ilk firmadır ve bu konuda sektöre öncülük etmiştir. Kağıt üretim tesisimiz, Türkiye’de ilk kez temizlik kağıdının yumuşaklığını arttıran makine ve ekipmanlar ile donatılmıştır. Modern makine ve ekipmanlarla donatılmış olan konverting tesislerinde, hijyenik şartlarda el değmeden son mamul üretimlerimiz yapılmaktadır” dedi.

Hayat Kimya Temizlik Kağıtları Pazarlama Müdürü Aysel Aydın ise yaptığı konuşmasında, Hayat Kimya’nın 2006 yılında Papia, Familia ve Teno markaları ile girdiği temizlik kağıdı sektöründe kısa sürede %24 pazar payına ulaştığının altını çizdi.

Türkiye’de kişi başı temizlik kağıdı tüketiminin 2.5 kg civarında olduğunu belirten Aydın, Avrupa’nın 12 kg’luk ortalama ile Türkiye’nin 5 katı civarında tüketim gerçekleştiğine dikkati çekti. Temizlik kağıdı tüketiminin %48’inin tuvalet kağıdı, %23’ünün havlu, %25’inin peçete olduğunu belirten Aysel Aydın, “Toplam hanelerin yalnızca %25-30’u tuvalet kağıdı tüketiyor. Bu nedenle, Türkiye’de temizlik kağıdı pazarının büyüme potansiyeli yüksek” dedi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Firmalardan

Securitas’tan “Kriz döneminin domino etkisi ve güncel riskler” etkinliği

Editör

Yazar:

Securitas Türkiye’nin “Güvenlikte Paradigma Kayması” serisi “Kriz Döneminin Domino Etkisi” başlıklı webinar ile devam etti. Bu kapsamda Securitas Güvenlik Süreçleri Koordinatörü Hüseyin ve Securitas Güvenlik Süreçleri Kalite Koordinatör Yardımcısı Feramuz Çalışan, doğal afetler, ekonomik krizler, iklim sorunlarına kadar pek çok farklı dinamiklerin krizleri nasıl etkileyeceğini ele aldılar.

Securitas Kurumsal İletişim Müdürü Elif Koca’nın moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde güncel güvenlik hassasiyetleri ve pazar yapısını değerlendirilirken, Birleşmiş Milletleri’nin Global Terorizm Endeksi’ne dikkat çekildi. Terorizm risklerini değerlendiren bu endekse göre Türkiye 23. Sırada bulunurken, Barış indeksinde 163 ülke arasında 145. Sırada yer alıyor. Konuyu değerlendiren Securitas Güvenlik Süreçleri Kalite Koordinatör Yardımcısı Feramuz Çalışan, “Bu endeks bize en önemli riskin jeopolotik terör riskleri olduğunu gösteriyor. Sadece biz değil sınır komşularımız Global Terör Endeksi’nde ilk sıralarda yer alıyorlar. Onu politik hassasiyetler, göçmen sorunu, ekonomik değişim, insan kaynağı yetersizliği, doğal affetler gibi riskler takip ediyor” dedi.

Güvenlik kurgusunun, rutini devam ettirmek üzerine planlandığını belirten Securitas Güvenlik Süreçleri Kalite Koordinatörü Hüseyin Erim ise, “Ancak olağan dışı bir olay bu rutini sekteye uğradığında ne yapılacağınız, nasıl tepki gösterdiğiniz çok önemlidir. Güvenliğin önemi o zaman ortaya çıkar. Rutin sekteye uğradığında üretim kaybından, itibar kaybına geri dönüşü zor hasarlar meydana gelebilir. Bu hem hizmet alanın hem de hizmet verenin koordineli hareket etmesi gereken bir süreçtir” dedi.

Olası risklerin nasıl atlatılabileceğine dair prosedür, talimat ve görevlendirmelerin önceden hazırlanması gerektiğine dikkat çeken Erim, “Kriz olduğunda hızlı tepki verebilmek, paydaşlardan veri toplayarak doğru aksiyonu alacak altyapıyı oluşturmak çok önemlidir. İletişim dikeyde olduğu kadar yatayda da sürmeli. Bu arada öğrenme ve gelişme devam etmelidir. Masa başı tatbikatları ile riskler gözden geçirilmeli, gerekirse planlar yenilenmelidir. Unutulmaması gereken konu, tüm planlamaların insan odaklı yapılması gerektiğidir. Çalışanlar eğitilmeli, belli dönemlerle güncellenmelidir. Çok güçlü planlar yapsanızda ilgili departmanlara ulaşmadığında işe yaramaz” dedi.

Devamını Oku

Firmalardan

Yayla Agro Gıda, TEV bursu veriyor

Editör

Yazar:

Yayla Agro Gıda, başta eğitim, çevre ve sağlık projeleri olmak üzere birçok alanda topluma fayda sağlayacak projeleri hayata geçirirken geleceğin ışığı olan 650 öğrenciye her ay burs vererek eğitimlerine katkı sağlıyor. 2023-2024 eğitim öğretim yılında da Yayla Agro Gıda, Türkiye’nin köklü vakıflarından Türk Eğitim Vakfı (TEV) iş birliği ile başarılı ve maddi desteğe ihtiyaç duyan öğrencilere burs vererek, gençlerin hayatına dokunmaya devam ediyor.

Yayla Agro Gıda, 25. yılına özel kadınlara yönelik fırsat eşitliğine katkıda bulunmak amacıyla hayata geçirdiği “Geleceğin Parlayan Yıldızları Yayla Bilim Kızları” projesi ile kız öğrencilerin kendi başarı hikayesi yazmasına vesile olacak. Bu proje kapsamında Yayla Agro, 2023-2024 yılı eğitim öğretim dönemi boyunca TEV iş birliği ile başarısıyla her alanda yıldız gibi parlayan, Gıda Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği ve Uluslararası İlişkiler-Ticaret bölümünde eğitim alan 25 kız öğrenciye burs vererek eğitimlerine katkı sağlayacak. Aynı zamanda, stratejik büyüme hedefleri doğrultusunda Niğde Organize Sanayi Bölgesi’nde satın alınan 127 bin metrekare arazi üzerinde üçüncü fabrikasını kuracak olan Yayla Agro Gıda, yeni fabrikada konumlandırılacak olan kuluçka merkezinde gençlerin start-up fikirlerini değerlendirerek onların “melek yatırımcısı” olmayı planlıyor. Kurulacak merkezde gençlerin iş hayatına katkı sağlamak, kariyer hedeflerini desteklemek amacıyla Yayla Agro Gıda yöneticileri tarafından mentorluk de verilecek.

Devamını Oku

Firmalardan

NGC’nin yeni satış direktörü Berat Genç oldu

Editör

Yazar:

Teknoloji sektörünün yükselen trendlerinden cloud, workspace ve AI çözümlerinde Google’ın premier partner firması NGC, satış direktörlüğü görevine Berat Genç’i getirdi.

Satış ve pazarlama alanlarında 17 yıllık deneyime sahip olan ve bu süre zarfında birçok başarıya imza atan, çeşitli eğitimler veren Berat Genç, şirketin satıştan sorumlu faaliyetlerini yönetecek.

Turkcell’de uzun yıllar satış ve kanal yönetimi pozisyonlarında görev yapan Berat Genç, EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) Bölgesi’nin operasyonel sorumluluklarını da üstlenecek.

Genç’in geniş tecrübesi ve sektörel bilgisi, NGC’nin bu bölgede cloud, workspace ve AI alanlarında daha da güçlenmesine olanak sağlayacak.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER