Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Hobi Kozmetik’e göre kriz kozmetik ürünleri pazarına olumlu yansıdı

Editör
Abone Ol:

Kriz ortamında birçok sektörde daralmalar yaşanırken, kişisel bakım ürünlerine yönelerek kendilerini şımartanlar, pazarın büyümesine neden oldular.

Hobi Kozmetik Genel Müdürü Mete Buyurgan, kriz ortamında kişisel bakım ve kozmetikten oluşan pazarın yüzde 16’ya yakın büyüyerek 1.3 milyar dolara ulaştığını ifade etti. Buyurgan bu büyümede organize perakendecilerin büyük rolü olduğunu, marketlerde artık sebze meyve reyonundan daha büyük kişisel bakım ürünleri reyonlarının yer aldığını söyledi.

Bu büyümeye rağmen Türkiye’de kişisel bakım ürünleri pazarının hala çok düşük olduğunu hatırlatan Buyurgan, “Avrupa’da kişi başına kişisel bakım ve kozmetik ürünü harcaması yıllık 80 avro civarında. Türkiye’de 11 avro seviyelerinde. Türkiye’de ciddi büyüme fırsatı var. Sadece kişsel bakım ürünleri satan mağazaların artması ile bu payında artacağını düşünüyoruz. Örneğin Almanya’da 20 bin kişisel bakım ürünleri satan mağazalar var. Cironun yüzde 40’ını bunlar yapıyor. Türkiye’de bu tanıma uyan 200 mağaza var ve ürün satışlarının yüzde 4’ü bu mağazalardan yapılıyor. Watsons ya da Gratis gibi mağazaların çoğalmasına seviniyoruz. Bu da bizim pazarımızı giderek büyütecektir” dedi.

Buyurgan, sektörün ihracatının da iyi olduğunu belirterek, “İhracatımızda yüzde 20’lere varan bir artış var. Bu sektör 2000’li yılların başında 187 milyon dolar ihracat gerçekleştirirken 2008 yılı ihracatı 820 milyon dolara çıktı. Libya, Irak, Ukrayna ve Rusya en büyük pazarlar” diye konuştu.

Buyurgan, Hobi Kozmetik’in cirosunun ise bu yıl 60 milyon TL civarında gerçekleşeceğini, bunun içinde ihracatın payının ise 8 milyon dolar bulabileceğini kaydetti.

Hobi Kozmetik, 1974 yılında tamamen Türk sermayesi ile kuruldu ve hala da yüzde 100 Türk sermayeli bir şirket olarak faaliyet gösteriyor. Bu alanda Hobi Kozmetik’in dışında Unilever, P&G gibi uluslar arası devlerle rekabet eden Arko ve Duru markalarının sahibi Evyap bulunuyor. İpek Şampuan’ın üreticisi Canan Kozmetik ise 2007 yılında Fransız kozmetik devi L’Oreal’a satılmıştı. Hobi Kozmetik’in kapısında bir çok uluslararası dev olduğunu kaydeden Buyurgan, “Bu şirket, bir aile şirket. Sahipleri Armağan ve Rıdvan Ilıca. Kapımızı çok aşındırıyorlar ancak ortakların bir satış düşündüklerini sanmıyorum. Bu sektörde yeni ürünlerle daha da büyümek gibi hedefleri var” dedi.

Hobi Kozmetik’in yıllarca İstanbul Kayışdağ’nda üretim yaptıktan sonra fabrikasını Çorlu Çerkezköy’e taşıdığını kaydeden Buyurgan, “Yüzde 95’i öz kaynakla ve 20 milyon TL’lik bir yatırımla 30 bin metrekarelik kapalı alanı olan bir tesis kuruldu. Burası entegre bir tesis oldu. Şişeleri ve kapakları da aynı tesis içinde yapılıyor” dedi.

Türkiye’de kalıp sabun pazarının hala çok güçlü olduğuna değinen Buyurgan, “Doğuya gittikçe kalıp sabun tüketimi artıyor. Henüz şampuan tüketimi yeterli büyüklükte değil. Türkiye’de kişi başı tüketim 1 litre seviyelerinde. Oysa bu rakam ABD’de 4, İngiltere’de 5 litre” dedi.

Halen 144’ün üzerinde ürünü olan Hobi Kozmetik, çıkardığı ürünlerin tamamında ya Pazar lideri ya da ikincisi. Birkaç ürünle üçüncülükte kaldıklarını ifade eden Buyurgan, özellikle jöle pazarında açık ara lider olduklarını ifade ediyor.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Firmalardan

Vivident 45 dk kesintisiz lezzetli yeni çeşitleriyle raflarda!

Editör

Yazar:

Vivident 45 Dakika, yeni aile üyeleriyle şimdi de uzun süre kalıcı meyve lezzeti sunuyor. Uzun süre kalıcılığı ve lezzetleri tüketiciler tarafından onaylanan Vivident 45 Dakika’nın yeni çeşitleri; meyve lezzetlerinden karpuz, çilek, ahududu ile ferahlık konusunda kendini ispatlayan nane ile yeni yeşil nane aromalarından oluşuyor. Karpuz, çilek ve ahududunun damakları şenlendiren aromaları ve cezbeden kokuları, Vivident 45 Dakika’nın iddialı formülüyle birleşince, sakız çiğnemek bir eylemden çıkarak asla bırakmak istemeyeceğiniz kesintisiz meyve lezzeti keyfine dönecek.

Devamını Oku

Firmalardan

Ramazanın ayının yıldızı “maden suyu”

Editör

Yazar:

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte, oruç tutanlar için sağlıklı ve doğal içecek alternatiflerinin önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Ramazan ayında oruç tutarken gün boyunca susuz kalmak, vücudumuz için ciddi bir değişiklik yaratabiliyor. Özellikle kaybettiğimiz mineralleri telafi etmenin en sağlıklı yollarından biri maden suyu tüketmektir. Bu dönemdeki beslenme alışkanlıklarımızda aşırı şekerli ve gazlı içecekler yerine, iftar ve sahurda sindirim sistemini rahatlatıcı maden suyunun tercih edilmesinin gerekliliği uzmanlarca söyleniyor. Ayrıca, vücudu desteklemek ve tokluk hissi sağlamak için ramazan boyunca günlük en az iki şişe maden suyu içilmesi tavsiye ediliyor.

Maden suları bu özel ayda sağlık için ideal bir içecek olarak öne çıkıyor. Özellikle uzun süren aç ve susuz kalan vücut, önemli mineral ve sıvı kayıpları yaşıyor. Maden suları içeriğindeki zengin mineral sayesinde vücudun su dengesini koruyor, enerji seviyelerini yükseltiyor. Bu özellikleriyle, iftar ve sahur sofralarında tercih edilen bir içecek haline geliyor.

İnsanların su tüketimine daha fazla dikkat ettiği bu dönemde, özellikle iftar ve sahur sofralarında tercih edilen maden suyunun tüketimi de artıyor. Beypazarı Maden Suyu, ramazan ayında sağlık için ideal bir içecek alternatifi olarak tüketicilerin tercihleri arasında yer alıyor. İçeriğindeki zengin minerallerle vücuda destek olan Beypazarı Maden Suyu, özellikle ramazan ayında oruç tutanların günü daha kolay geçirmesini sağlıyor. Minerallerin yanı sıra, maden suyunun sindirim sistemini rahatlatıcı ve vücudu susuzluktan koruyucu etkileri de bulunuyor. Bu özellikler sayesinde, iftar ve sahur sofralarında Beypazarı Maden Suyu tercih ederek siz de vücudunuz için sağlıklı bir beslenme alışkanlığı elde edebilirsiniz.

Devamını Oku

Firmalardan

A101 Hadi uygulaması, ilgi odağı oldu

Editör

Yazar:

A101’in yenilikçi uygulaması A101 Hadi’nin, 2023 yılında kullanımına ilişkin bilgiler paylaşıldı.

Müşterilerin mağazadaki harcamalarında daha fazla tasarruf yapmasını sağlayan ve ihtiyaçları olan kampanyaları zamanında sunan A101 Hadi uygulaması, yenilikçi ve bütçe dostu bir alışveriş deneyimi sunuyor. A101 Hadi ile A101 mağazalarında gerçekleştirilen alışverişlerde kazanılan bakiyeler ve özel kupon kampanyaları aracılığıyla, tüketiciler 2023 yılında ortalama 500 TL tasarruf ederken, bazı kullanıcılar ise etkileyici bir şekilde 11 bin TL üzerinde tasarruf etmeyi başardı. 2023 yılında A101 Hadi’nin en fazla kullanıldığı ilçe Bornova olurken, en fazla alışveriş 26 Ekim günü yapıldı.

Konuyla ilgili A101 Pazarlama Genel Müdürü Cüneyt Şahin; “A101 olarak müşterilerimizin her alanda yanında olmaya devam ediyoruz. A101’in yenilikçi uygulaması A101 Hadi’nin 2023 yılında çok sevilmesi bizleri çok mutlu etti. Müşteri sadakatini artırmaya odaklı inovatif uygulamalarımızı gelecekte de sürdürmeyi planlıyoruz. A101 olarak, müşterilerimize kaliteli ve bütçe dostu alışveriş deneyimleri sunma taahhüdümüzü sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

 

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER