Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Keskinoğlu, yeni yatırımlarla ihracatını 75 ülkeye çıkardı

Editör
Abone Ol:

Keskinoğlu pazar payını yüzde 70’lere taşımayı hedefliyor

Keskinoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Keskin Keskinoğlu, Akhisar’daki var olan tesislerinde kapasite arıtımı için 2011 yılı sonunda toplam 8 milyon TL tutarında yatırım yaptıklarını belirterek, 450 bin metrekare arazi üzerinde yeni bir tesis kurduklarını açıkladı. Keskinoğlu, 15 bin metrekare kapalı alana sahip yeni yumurta üretim tesisinde toplam sekiz tane 10 katlı kümes bulunduğunu, yeni tesislerinde bulunan kümeslerin devreye girmesiyle günlük 2 milyon olan yumurta üretimini 3 milyon adete çıkarttıklarını bildirdi. Keskinoğlu, bu tesisin tamamlanmasıyla birlikte 2012 sonunda toplam yumurta üretimlerini günlük 4 milyon adede yükselteceklerini, bu yatırım sonrasında perakende yumurta pazarındaki paylarının yüzde 68’den 70’lere ulaşacağını kaydetti.

 

Firmalarının su anda perakende yumurta sektöründe yüzde 68 pay ile lider konumda, piliç eti sektöründe ise ilk üç firma arasında bulunduğunu söyleyen Keskinoğlu, halihazırda 75 ülkeye ihracat yaptıklarını vurguladı. Keskinoğlu, bir sonraki hedeflerinin global bir marka olarak Türkiye’yi tüm dünyada temsil etmek olduğunu dile getirdi. Keskinoğlu, bugün 3 bin 200 çalışanı bulunan Keskinoğlu Şirketler Grubu olarak, 2012’de 1 milyar TL ciro hedeflediklerini açıkladı.

 

Keskinoğlu Şirketler Grubu’nun, 1963 yılında İsmail Keskinoğlu tarafından bir tavuk çiftliği olarak kurulduğunu ve yumurta ticaretine başladığını hatırlatan Keskinoğlu, “Hızlı bir büyüme süreci ile 1975 yılında alınan genişleme karan sonrasında Akhisar’ın Kayalıoglu Kasabası’nda 60 dönümlük arazide, 10 bin kapasiteli kümeslerle kafeste yumurta tavukçuluğuna geçildi. 1997 yılında 30 bin ton üretim kapasiteli Keskinoğlu Piliç İşleme ve Değerlendirme Entegre Tesisleri açıldı. Bugün Keskinoğlu Şirketler Grubu bünyesindeki ünitelerde yıllık, 130 bin ton piliç eti, 40 bin ton ileri işlenmiş piliç eti ve şarküteri ürünleri, 900 milyon adet yumurta, 200 milyon adet viol, 9 milyon adet yumurta yönlü dişi civciv, 3 milyon 800 bin adet yarka, 50 milyon adet etlik civciv ve 40 bin ton organik gübre, 15 bin ton zeytinyağı üretme kapasitesi bulunuyor” dedi.

 

Bu yıl cirolarını 1 milyar TL’ye yükseltmeyi ve ihracat gelirlerini de 100 milyon doların üzerine çıkarmayı hedeflediklerini belirten Keskinoğlu, “201 l’de 67 milyon liralık yatırım yaptık. Devam eden yatırımlarımızın bir bölümünü 2012 yılında bitirmeyi planlıyoruz. 2012 yılsonunda ise yüzde 25-30 oranında büyüme hedefliyoruz” diye konuştu. Keskinoğlu, yumurta ürün gamları hakkında ise şu bilgileri verdi: ” Keskinoğlu olarak ürün gamımızda jumbo boy yumurta, omega 3, saf kahverengi, doğal yumurta, organik yumurta, selenyum yumurta, extra boy yumurta, çift sanlı yumuna, DHA yumurta bulunuyor ve ürünlerimizi 30’lu, 6x 2’li, 15’li ve 10’lu karton ambalajlarda satışa sunuyoruz.” Kanatlı sektörünün en önemli sorununun yem maliyetleri olduğunu, maliyetin yüzde 70’ini yemin oluşturduğunu anlatan Keskinoğlu, mısıra uygulanan gümrük vergisi oranının yüzde 130 olmasının Türk kanatlı sektörünün dış pazardaki düşük fiyatlardan yararlanmasını engellediğini savundu. Bu durum yüzünden sektörün lider ülkeleri olan Brezilya ve Tayland gibi ülkelerle rekabet etme şanslannın düştüğüne dikkat çeken Keskinoğlu, sunlan kaydetti:

 

“Kanatlı yemlerinde ortalama yüzde 30 oranında kullanılan soya fasulyesi ve soya küspesinin tamamına yakını ithalat yoluyla temin ediliyor. Yurtdışında tonu 430 dolar olan soya fasulyesini Türk kanatlı firmaları yüzde 8 vergi ve çeşitli masraflarla 580 dolara mal ederken yine 380 dolar olan soya küspesini de yüzde 13.5 vergi ile 540 dolara malediyor. Görüldüğü gibi tavukçuluk sektörünün en önemli maliyet unsurunu oluşturan yem fiyatlan Türk kanatlı sektörü için oldukça yüksek oranlarda. Önemli ithal kalemlerimizden olan yem katkı maddeleri için de yeni çözümler üretmek lazım. Bu ürünleri üreten yerli girişimciler desteklenerek, ihtiyacın ülke içinden daha ucuza karşılanması, böylece her yıl dışan aktarılan ciddi miktarlardaki dövizin ülke içinde kalmasını sağlarken yüksek gümrük vergilerinin de düşürülmesi kanadı sektörünü olumlu yönde etkileyecektir.”

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Firmalardan

A101, bir ilke daha imza attı

Editör

Yazar:

Türkiye’nin 81 ilinde ve tüm ilçelerinde faaliyet göstererek, 11.000’den fazla marketiyle en yaygın perakende zinciri unvanını elinde tutan A101, meyve ve sebzeyi en taze haliyle ülkenin her yerindeki müşterilerine ulaştırma hedefiyle 2020 Mayıs ayından itibaren faaliyet gösteren Antalya Meyve Sebze Deposu ile uluslararası standartlarda başarıya imza attı.

İlk kurulduğu günden itibaren A101 meyve sebze deposuna gelen ürünlerin kalite kontrol aşamaları, depoya gelen ve depodan çıkan tüm lojistik araçlarının iklimlendirme ve diğer teknik özelliklerinin takibi, depolama hijyen ve ısı koşullarının sağlanması ve tedarik zincirini etkileyen tüm noktalar uçtan uca, A101 kalite standartlarına uygun şekilde takip edilmekte ve sürekli izleniyor.

Uluslararası başarıya ve A101’in kaliteye verdiği öneme dikkat çeken A101 Meyve Sebze Genel Müdürü Gürol Kıraç “Üreticilerimize en yakın noktada kurduğumuz A101 Antalya Meyve Sebze Depomuzun iki yıl gibi kısa bir zamanda, uluslararası standartlara kavuşması ve “BRCGS Uluslararası Depolama ve Tedarik Zinciri Güvenliği” sertifikası alması, hayata geçirdiğimiz projelerimizin ne kadar doğru bir noktada olduğunu bizlere gösteriyor. En taze ve en kaliteli meyve sebzeyi, en uygun fiyatlarla müşterilerimize en yakın noktalarda satışa sunmak bizim en önemli motivasyonumuzdur. Bu sebeple almış olduğumuz bu belgenin müşterilerimiz açısından da son derece kıymetli ve önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Ürünlerin kalitesinden ve tüm tedarik koşullarından müşterilerin emin olmasının ve düzenli olarak uluslararası bir firma tarafından bu operasyonun takip edilebilir olmasının müşteriler için oldukça önemli olduğuna vurgu yapan Kıraç, A101’in uygun fiyatlarla Avrupa standartlardaki kaliteyi müşterilerine ulaştırmaya devam edeceğini belirtti.

A101’in bu başarısının arkasındaki büyük ekibe de dikkat çeken Kıraç, “Bu başarının arkasında işlerine gönülden bağlı, her biri alanında eğitimli, deneyimli ve hırslı bir ekip var. Önümüzdeki süreçte ekibimizle birlikte, ülkemizin diğer üretim bölgelerinde kurmayı planladığımız yeni meyve sebze depolarımızla, tedarik zincirimizi daha da güçlü hale getirmeyi hedeflemekteyiz” diyerek şirketin bu konudaki gelecek planlarından da bahsetti.

İngiliz Perakendeciler Birliği tarafından geliştirilen ve kısa bir süre sonra tüm dünyada geçerli hale gelen gıda güvenliği standardı BRCGS (Brand Reputation Through Compliance Global Standard); perakendeciler ve gıda üretimi yapan marka sahiplerinin, güvenlik ve kalite ile ilgili gerekli özeni göstermesini ve gıda üretim tesislerinde minimum hijyen standardını hayata geçirmesini sağlamak amacıyla kurulmuştur. Dünya üzerinde 130’dan fazla ülkede faaliyet gösteren BRCGS’in, yaklaşık 30 bin sertifikalı firması bulunmaktadır.

Devamını Oku

Firmalardan

1000 bayiye ulaşmayı hedefleyen CarrefourSA, yola çıktı

Editör

Yazar:

Türkiye genelinde 41 ilde 800’ü aşkın mağazasıyla yılda 140 milyon müşteriye dokunan Carrefour Grup ve Sabancı Holding iştiraki CarrefourSA, “Doğrusu CarrefourSA’da” mottosuyla sürdürdüğü büyüme hikayesini esnaf ve girişimcilerle güçlendiriyor.

Fiziksel mağazaların yanı sıra Carrefoursa.com ile dijitalden ve tekneleriyle denizden de hizmet sunan perakendenin öncü markası bu kez de yola çıkan müşterileri için harekete geçti. Son iki yıldır bayilik sistemiyle hizmet ağını genişleten CarrefourSA, artık akaryakıt istasyonlarındaki yerini alacağını açıkladı. Bu yeni girişimin ilk adresi ise Tekirdağ, Marmara Ereğlisi oldu.

Yolda olanlara 7/24 CarrefourSA hizmeti

Yerli esnaf ve girişimciye destek olma politikasıyla market ağını genişletmeye devam eden CarrefourSA, mini konseptiyle büyüyeceği akaryakıt istasyonları bayilik sisteminin ilkinin açılışını gerçekleştirdi. Marmara Ereğlisi’nde 7/24 hizmet veren akaryakıt istasyonunda yaklaşık 100 metrekare büyüklüğündeki alanda hizmete başlayan CarrefourSA, öz markalı ürünlerin de dahil olduğu 2300 ürün çeşidiyle yoldaki müşterilerine ulaşacak.

Bu açılışa ilişkin konuşan CarrefourSA İcra Kurulu Üyesi Bulut Batum, müşterilere doğru ürünü, doğru hizmet kalitesi ve fiyatla her noktadan temin etmeyi sürdürmek yolunda bir adım daha atmaktan mutluluk duyduklarını belirtti. “Bir taraftan yeni market yatırımlarımıza devam ederken, diğer taraftan küçük esnafımızı destekleyen bayilik sistemimizle Türkiye’deki büyüme ivmemizi güçlendiriyoruz.  Türkiye’nin dört bir yanındaki girişimcileri desteklemek amacıyla yola çıktığımız bayilik sistemimizle, müşterilerimizin bize en kolay şekilde ulaşmasını sağlarken, yerli girişimciye kârlı bir yatırım imkanı sunuyoruz” diyen Batum, sözlerine şöyle devam etti: “Bakkal ve küçük marketlerin yanı sıra bu sisteme akaryakıt istasyonlarını eklememiz, sistemin herkes tarafından ve her noktadan erişilebilirliği için önemli bir kırılma noktası. Bu önemli adım aynı zamanda 3 yıl sonunda 1000 bayiye ulaşma hedefimizdeki kararlılığımızı da ortaya koyuyor.”

Kendi başarı hikayesini yazmak isteyen girişimciler için bu sistemin değerli bir fırsat olduğunu da vurgulayan Bulut Batum, “Carrefour, 2023’te Türkiye’de 30, dünyada ise 60 yılını dolduracak. Bu önemli tecrübeyi, ‘Doğrusu CarrefourSA’da’ mottomuzla ülkemizin her noktasına ulaştırmak öncelikli amacımız. Şu an bayilik sistemi ile Türkiye’nin 27 iline ulaştık. CarrefourSA olarak bugün 41 şehirdeyiz. Bu rakamı artırmaya ve daha fazla girişimciyi ailemizin bir parçası olarak konumlandırmaya odaklandık” diye ekledi.

Devamını Oku

Firmalardan

Londra ofisiyle Batı Avrupa Bölgesi’ndeki büyümesini hızlandıracak

Editör

Yazar:

REM People, yurtdışı büyüme hamlesini hızlandırdı. REM People, İstanbul ve Dubai’nin ardından İngiltere’nin başkenti Londra’daki ofisinin resmi açılışını yaptı. Halen 50’den fazla ülkede, alanında lider 120 kuruma hizmet veren REM People, Avrupa’daki şirketlere de verimlilik kazandırıyor.

Markaların ürün yolculuklarını takip etmelerini sağlayarak verimliliklerini artırdıklarını belirten REM People CEO’su Bülent Peker, yurtdışı stratejisi hakkında şöyle konuşuyor: “Türkiye ve dünyada sektörünün en hızlı büyüyen şirketlerinden biri olarak İstanbul ve Dubai merkezlerimizle şimdiye kadar 50’den fazla ülkede sektör devlerinin sahadaki gözü, kulağı olduk. Geliştirdiğimiz yüzde 100 yerli yazılım çözümlerimizle yapay zeka ve derin öğrenme yoluyla kurumların verimliliklerini artırıyoruz. Anlık görüntü tanıma teknolojimizle saha satış ekiplerinin çektiği fotoğraflar analiz ediliyor ve reyonlardaki ürünler gözleniyor. Yapay zekanın ilerisine geçerek derin öğrenme ile analizler yapıyoruz. Bu analizler müşterilerimizin daha hızlı aksiyon alması için kullanılıyor. Söz konusu çözümlerle global bir marka olma yolunda Londra ofisimizle de Orta ve Batı Avrupa’daki varlığımızı artırmayı hedefliyoruz.”

REM People, 2015 yılından bu yana yapay zekâ tabanlı çoklu kanal perakende uygulama yönetimi çözümleri sunuyor. REM People’ı rakiplerinden ayıran en önemli özellik perakendecilerin performanslarını faaliyet gösterdikleri tüm kanallarda takip etmelerini sağlayan entegre çözümler sunması. REM People, müşterilerinin perakende uygulamalarını ve mağazacılık operasyonlarını, tanzim/teşhir uygulama performanslarını offline, online ve basılı kanallarda izleyerek ‘ürün yolculuklarını’ takip etmelerine yardımcı oluyor.

Devamını Oku

POPÜLER