Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Komşu Fırınlar, 2013 yılında 350, takip eden yıllarda binin üzerine mağazaya ulaşacak

Editör
Abone Ol:

Komşufırınlar, 2013 yılında 350, takip eden yıllarda ulaşacağı binin üzerinde mağaza sayısı ile, Türkiye’nin en büyük fırıncılık zinciri olmayı hedefliyor.

Buğdayın tohumdan sofraya uzanan yolculuğunun her aşamasına değer katma misyonunu üstlenen ve tüm süreci yöneterek “dünyada bir ilk”i gerçekleştiren DORUK Şirketler Grubu, “Komşufırın” ve iş modelini 20 Ekim 2009 Salı günü Ortaköy RadissonBLU Oteli’nde düzenlenen toplantıyla tanıttı.

Toplantı, Doruk Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Hasip Gençer ve Doruk Şirketler Grubu Stratejik Planlama ve İş Geliştirme Koordinatörü Ertuğrul İşler’in katılımlarıyla gerçekleşti. Söz konusu toplantıda, 3. Nesil Fırıncılık zincirinin Türkiye’deki ilk ve tek örneği olan Komşufırın’ın ürün ve hizmetleri, çağdaş ekmek sanatları konsepti ve yatırım hedefleri hakkında bilgi verildi.

Gençer: “Komşufırın ile geleceğin geleneğini oluşturuyoruz”

Doruk Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Hasip Gençer, “Bir buğday tanesinden kocaman dünyalar kurmak” üzere yola çıktıklarını, 30 yılı aşkın bir süredir buğdayın tarlada başlayan yolculuğunu emek ve bilgi ile buluşturarak en değerli gıda maddesi ekmeği sofralara getirmek için çalıştıklarını söyledi.

Gençer şöyle devam etti: “Doruk Şirketler Grubu’nun varlık sebebi, “tarladan sofraya, tahıldan lokmaya, tüketiciye en kaliteli ve sağlıklı ürünü sunmak” olmuştur. Bu noktadan hareketle gelişime liderlik eden ve oluşturduğumuz değerler toplamıyla sektörde belirleyici güce sahip, örnek bir kurum olmak misyonu ile çalışıyoruz. Komşufırın bu amaca hizmet eden, tarlaya atılan tohumun, sofraya gelene kadar geçen her anı tek bir çatı altında toplama anlayışının ulaştığı son noktadır. Komşufırın, insanlık tarihi kadar eski ekmek geleneğini, gıda teknolojisinin, üretim ve dağıtım yöntemlerinin son olanaklarıyla bir araya getiriyor. Komşufırınlarımızda, fırıncılığın yeni yüzünü, ruhunu, standardını; geleceğin geleneğini oluşturuyoruz.”

Doruk Şirketler Grubu Stratejik Planlama ve İş Geliştirme Koordinatörü Ertuğrul İşler toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’de paketlenmemiş /butik ekmek ve paketli ekmek /endüstriyel ekmek pazarının yaklaşık 11 milyon ton; satış değeri olarak ise yaklaşık 22 milyar TL olduğu bilgisini verdi. Ekmeğin en sağlıksız koşullarda üretilen temel gıda maddesi olduğunu belirten İşler, ülkemizde faaliyet gösteren fırınların çok büyük bölümünde gıda güvenliği ve hijyen standardı bulunmadığını sözlerine ekledi.

3. Nesil Fırıncılık Anlayışı ile Her Zaman Taze ve Sıcak Ürünler

İşler, fırıncılık sektöründe yaşanan süreci şöyle anlattı: “1. nesil fırıncılık anlayışında mahalle fırınları vardı, yerel hammadde ve yetersiz temizlik anlayışıyla kısıtlı çeşitlilikte üretim yapıyorlardı. Üretim teknikleri babadan oğula geçiyordu. 2. nesilde ise üretim ve pişirme süreci fabrikaya taşındı. Uluslararası hammadde kullanılarak, daha geniş çeşitlilikte, hijyen koşullarının gözetildiği bir üretim anlayışı hâkim oldu. 3. nesil ile birlikte, geleneksel anlayış ile yenilikçi anlayışın birlikte harmanlandığı, uluslararası standartlarda üretim ve pişirme tekniklerinin kullanılarak, tüketicilere zengin ürün çeşitliliğinin sunulduğu bir fırıncılık anlayışına geçildi. Bu anlayışın en önemli farklılığı tüketicilerine günün her saatinde fırından henüz çıkmış, taze ve sıcak ürünler sunabilmek. 3. nesil fırıncılık, insanlık tarihi kadar eski ekmek geleneğini, gıda teknolojisinin, üretim ve dağıtım yöntemlerinin son olanaklarıyla bir araya getiriyor.”

Ertuğrul İşler, Komşufırın’ın Türkiye’ye “3.Nesil Fırıncılık” anlayışını getirdiğine, 30 yılı aşkın tecrübenin ve uzmanlığın son halkası olduğuna dikkat çekerek Komşufırın projesinin 5 yıllık bir ön çalışma sonucunda bugünkü yapısına kavuştuğunu anlattı.

İşler konuşmasını şöyle sürdürdü: “Komşufırın mağazalarımız ortalama 100 -120 metrekare için 300.000 TL’lik ekipman ve inşaat dekorasyon yatırım bedeliyle kuruluyor. Aralık ayında ulaşacağımız 32 mağaza ile ciromuz mağaza başına 90.000 TL olacak.”

İşler: “2013 yılında 350 Komşufırın ile tüm Türkiye’ye ulaşacağız”

İşler şunları ekledi: “Bugün 24 mağazamızda, üretim tesislerimizde ve merkez destek kadromuzda 350 çalışanımızla her gün on binlerce Komşufırın misafirine taze ve sıcak ürünler sunuyoruz. Mağazaların büyümesine paralel olarak 12.500 metrekare büyüklüğündeki yeni merkezi üretim tesisimizi inşa ediyoruz. Projemizin ilk mağaza örneğini 2008 yılının Ağustos ayında Kadıköy’de açmıştık. Amacımız 2013 yılında 350 Komşufırın ile tüm Türkiye’ye ulaşmak. Lezzetli, sağlıklı, üstün kalitede, besleyici ürünleri tüm Türkiye’ye ulaştırmak için çalışıyoruz.”

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Firmalardan

A101, bir ilke daha imza attı

Editör

Yazar:

Türkiye’nin 81 ilinde ve tüm ilçelerinde faaliyet göstererek, 11.000’den fazla marketiyle en yaygın perakende zinciri unvanını elinde tutan A101, meyve ve sebzeyi en taze haliyle ülkenin her yerindeki müşterilerine ulaştırma hedefiyle 2020 Mayıs ayından itibaren faaliyet gösteren Antalya Meyve Sebze Deposu ile uluslararası standartlarda başarıya imza attı.

İlk kurulduğu günden itibaren A101 meyve sebze deposuna gelen ürünlerin kalite kontrol aşamaları, depoya gelen ve depodan çıkan tüm lojistik araçlarının iklimlendirme ve diğer teknik özelliklerinin takibi, depolama hijyen ve ısı koşullarının sağlanması ve tedarik zincirini etkileyen tüm noktalar uçtan uca, A101 kalite standartlarına uygun şekilde takip edilmekte ve sürekli izleniyor.

Uluslararası başarıya ve A101’in kaliteye verdiği öneme dikkat çeken A101 Meyve Sebze Genel Müdürü Gürol Kıraç “Üreticilerimize en yakın noktada kurduğumuz A101 Antalya Meyve Sebze Depomuzun iki yıl gibi kısa bir zamanda, uluslararası standartlara kavuşması ve “BRCGS Uluslararası Depolama ve Tedarik Zinciri Güvenliği” sertifikası alması, hayata geçirdiğimiz projelerimizin ne kadar doğru bir noktada olduğunu bizlere gösteriyor. En taze ve en kaliteli meyve sebzeyi, en uygun fiyatlarla müşterilerimize en yakın noktalarda satışa sunmak bizim en önemli motivasyonumuzdur. Bu sebeple almış olduğumuz bu belgenin müşterilerimiz açısından da son derece kıymetli ve önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Ürünlerin kalitesinden ve tüm tedarik koşullarından müşterilerin emin olmasının ve düzenli olarak uluslararası bir firma tarafından bu operasyonun takip edilebilir olmasının müşteriler için oldukça önemli olduğuna vurgu yapan Kıraç, A101’in uygun fiyatlarla Avrupa standartlardaki kaliteyi müşterilerine ulaştırmaya devam edeceğini belirtti.

A101’in bu başarısının arkasındaki büyük ekibe de dikkat çeken Kıraç, “Bu başarının arkasında işlerine gönülden bağlı, her biri alanında eğitimli, deneyimli ve hırslı bir ekip var. Önümüzdeki süreçte ekibimizle birlikte, ülkemizin diğer üretim bölgelerinde kurmayı planladığımız yeni meyve sebze depolarımızla, tedarik zincirimizi daha da güçlü hale getirmeyi hedeflemekteyiz” diyerek şirketin bu konudaki gelecek planlarından da bahsetti.

İngiliz Perakendeciler Birliği tarafından geliştirilen ve kısa bir süre sonra tüm dünyada geçerli hale gelen gıda güvenliği standardı BRCGS (Brand Reputation Through Compliance Global Standard); perakendeciler ve gıda üretimi yapan marka sahiplerinin, güvenlik ve kalite ile ilgili gerekli özeni göstermesini ve gıda üretim tesislerinde minimum hijyen standardını hayata geçirmesini sağlamak amacıyla kurulmuştur. Dünya üzerinde 130’dan fazla ülkede faaliyet gösteren BRCGS’in, yaklaşık 30 bin sertifikalı firması bulunmaktadır.

Devamını Oku

Firmalardan

1000 bayiye ulaşmayı hedefleyen CarrefourSA, yola çıktı

Editör

Yazar:

Türkiye genelinde 41 ilde 800’ü aşkın mağazasıyla yılda 140 milyon müşteriye dokunan Carrefour Grup ve Sabancı Holding iştiraki CarrefourSA, “Doğrusu CarrefourSA’da” mottosuyla sürdürdüğü büyüme hikayesini esnaf ve girişimcilerle güçlendiriyor.

Fiziksel mağazaların yanı sıra Carrefoursa.com ile dijitalden ve tekneleriyle denizden de hizmet sunan perakendenin öncü markası bu kez de yola çıkan müşterileri için harekete geçti. Son iki yıldır bayilik sistemiyle hizmet ağını genişleten CarrefourSA, artık akaryakıt istasyonlarındaki yerini alacağını açıkladı. Bu yeni girişimin ilk adresi ise Tekirdağ, Marmara Ereğlisi oldu.

Yolda olanlara 7/24 CarrefourSA hizmeti

Yerli esnaf ve girişimciye destek olma politikasıyla market ağını genişletmeye devam eden CarrefourSA, mini konseptiyle büyüyeceği akaryakıt istasyonları bayilik sisteminin ilkinin açılışını gerçekleştirdi. Marmara Ereğlisi’nde 7/24 hizmet veren akaryakıt istasyonunda yaklaşık 100 metrekare büyüklüğündeki alanda hizmete başlayan CarrefourSA, öz markalı ürünlerin de dahil olduğu 2300 ürün çeşidiyle yoldaki müşterilerine ulaşacak.

Bu açılışa ilişkin konuşan CarrefourSA İcra Kurulu Üyesi Bulut Batum, müşterilere doğru ürünü, doğru hizmet kalitesi ve fiyatla her noktadan temin etmeyi sürdürmek yolunda bir adım daha atmaktan mutluluk duyduklarını belirtti. “Bir taraftan yeni market yatırımlarımıza devam ederken, diğer taraftan küçük esnafımızı destekleyen bayilik sistemimizle Türkiye’deki büyüme ivmemizi güçlendiriyoruz.  Türkiye’nin dört bir yanındaki girişimcileri desteklemek amacıyla yola çıktığımız bayilik sistemimizle, müşterilerimizin bize en kolay şekilde ulaşmasını sağlarken, yerli girişimciye kârlı bir yatırım imkanı sunuyoruz” diyen Batum, sözlerine şöyle devam etti: “Bakkal ve küçük marketlerin yanı sıra bu sisteme akaryakıt istasyonlarını eklememiz, sistemin herkes tarafından ve her noktadan erişilebilirliği için önemli bir kırılma noktası. Bu önemli adım aynı zamanda 3 yıl sonunda 1000 bayiye ulaşma hedefimizdeki kararlılığımızı da ortaya koyuyor.”

Kendi başarı hikayesini yazmak isteyen girişimciler için bu sistemin değerli bir fırsat olduğunu da vurgulayan Bulut Batum, “Carrefour, 2023’te Türkiye’de 30, dünyada ise 60 yılını dolduracak. Bu önemli tecrübeyi, ‘Doğrusu CarrefourSA’da’ mottomuzla ülkemizin her noktasına ulaştırmak öncelikli amacımız. Şu an bayilik sistemi ile Türkiye’nin 27 iline ulaştık. CarrefourSA olarak bugün 41 şehirdeyiz. Bu rakamı artırmaya ve daha fazla girişimciyi ailemizin bir parçası olarak konumlandırmaya odaklandık” diye ekledi.

Devamını Oku

Firmalardan

Londra ofisiyle Batı Avrupa Bölgesi’ndeki büyümesini hızlandıracak

Editör

Yazar:

REM People, yurtdışı büyüme hamlesini hızlandırdı. REM People, İstanbul ve Dubai’nin ardından İngiltere’nin başkenti Londra’daki ofisinin resmi açılışını yaptı. Halen 50’den fazla ülkede, alanında lider 120 kuruma hizmet veren REM People, Avrupa’daki şirketlere de verimlilik kazandırıyor.

Markaların ürün yolculuklarını takip etmelerini sağlayarak verimliliklerini artırdıklarını belirten REM People CEO’su Bülent Peker, yurtdışı stratejisi hakkında şöyle konuşuyor: “Türkiye ve dünyada sektörünün en hızlı büyüyen şirketlerinden biri olarak İstanbul ve Dubai merkezlerimizle şimdiye kadar 50’den fazla ülkede sektör devlerinin sahadaki gözü, kulağı olduk. Geliştirdiğimiz yüzde 100 yerli yazılım çözümlerimizle yapay zeka ve derin öğrenme yoluyla kurumların verimliliklerini artırıyoruz. Anlık görüntü tanıma teknolojimizle saha satış ekiplerinin çektiği fotoğraflar analiz ediliyor ve reyonlardaki ürünler gözleniyor. Yapay zekanın ilerisine geçerek derin öğrenme ile analizler yapıyoruz. Bu analizler müşterilerimizin daha hızlı aksiyon alması için kullanılıyor. Söz konusu çözümlerle global bir marka olma yolunda Londra ofisimizle de Orta ve Batı Avrupa’daki varlığımızı artırmayı hedefliyoruz.”

REM People, 2015 yılından bu yana yapay zekâ tabanlı çoklu kanal perakende uygulama yönetimi çözümleri sunuyor. REM People’ı rakiplerinden ayıran en önemli özellik perakendecilerin performanslarını faaliyet gösterdikleri tüm kanallarda takip etmelerini sağlayan entegre çözümler sunması. REM People, müşterilerinin perakende uygulamalarını ve mağazacılık operasyonlarını, tanzim/teşhir uygulama performanslarını offline, online ve basılı kanallarda izleyerek ‘ürün yolculuklarını’ takip etmelerine yardımcı oluyor.

Devamını Oku

POPÜLER