Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Makarnayı fakirler değil zenginler yiyor

Editör
Abone Ol:

Selva Gıda’nın yaptırdığı araştırma, makarna tüketim alışkanlıklarındaki ezberi bozdu.

Araştırmaya göre, zenginler kişi başı 13 kilogram makarna yerken, düşük gelir grubu sadece 700 gram makarna tüketiyor. Yani makarna fakir değil, zengin yemeği oldu,‘makarna fakir yemeğidir’ algısı yanlış çıktı.

Uğur Yücel’in rol aldığı reklam filmiyle adından söz ettiren Selva’nın üreticisi İttifak Holding iştiraki Selva Gıda Genel Müdürü Mehmet Karakuş, “Türkiye’de makarnayı düşük gelir grubu insanların tükettiğine yönelik bir önyargı vardı. Ama yaptırdığımız araştırmalar gösterdi ki gelir grubu yüksek kesim daha çok makarna tüketiyor. Başta araştırma sonuçlarında bir hata var dedik ve 3 kez tekrarlattık. Sonuç değişmedi. Çünkü üst gelir grubu, bir restorana gittiğinde de makarna yiyor. Ama düşük gelir grubundakiler evde kendi eriştesini kesiyor. Yani düşündüğümüzün aksine Türkiye’de makarnayı zengin kesim ağırlıklı tüketiyor” dedi.

Türk Mutfak Vakfı ile ortak çalışma

Türkiye’de çoğunluğun hala makarnayı ‘ana yemek’ olarak görmediğini ve dolayısıyla misafirinin önüne çıkarmaya çekindiğini belirten Karakuş, “Örneğin merkezimizin olduğu Konya’da misafir geleceği zaman su böreği pişirilir, makarna değil. Ama biz bu algıyı değiştirmek istiyoruz. Bu sadece bizi değil makarna pazarını da büyütür” dedi. Bunun için geçtiğimiz yıl bir çalışma başlattıklarını belirten Karakuş, şöyle devam etti:

“Türk Mutfak Vakfı’yla ortak bir çalışma yaptık. Geleneksel Türk lezzetlerini makarnaya uyarladık. Örneğin tas kebaplı makarna gibi. Bunların tariflerini de yeni tasarladığımız ambalajların üzerine koyduk. Böyle bir çalışma ilk kez yapılıyor. Projenin devamı olarak Uğur Yücel’in oynadığı bir reklam filmi projesini yayına soktuk. Tam bir ay oldu, haliyle çok büyük bir ilgi var. Tüm bu çalışmaların sonunda geçen yıla göre miktar bazında yüzde 25 büyüme hedefliyoruz” dedi.

Selva, Japonya pazarına hakim

2007 yılında 62 milyon TL olan cirolarını, 2008 yılında 79 milyon TL’ye çıkardıklarını anlatan Karakuş, “İhracatımız ise 19 milyon dolardan 25 milyon dolara çıktı” dedi. Halihazırda 60 ülkeye ihracatlarının olduğunu ifade eden Karakuş, ağırlıklı pazarlarının ise son 7 yıldır ihracat yaptıkları Japonya olduğunu belirtti. Japonya’ya ihracat yapabilmek için bıkmadan usanmadan tam 1.5 yıl çalıştıklarını anlatan Mehmet Karakuş, şöyle konuştu:

Hedef İtalya pazarı

“Japonya, gıda anlamında dünyanın en zor pazarlarından bir tanesi. Türkiye’den Japonya’ya gönderilen makarna ihracatının yüzde 48’ini Selva olarak biz yapıyoruz. Japonya ve Uzakdoğu pazarının yanı sıra Afrika ülkelerine de yoğun bir ihracatımız var. Hayalimiz İtalya’ya da kendi markamızla makarna ihraç etmek. En başından beri kendi markamızla ihracat yapıyoruz ve bundan ödün vermiyoruz.”

Türkiye’de üretilen makarnaların ortalama pişme süresinin 8-12 dakika arasında değiştiğini belirten Mehmet Karakuş, “Özellikle çalışan hanımları düşünerek 3 dakikada pişen makarna geliştirdik. Yakında piyasada olacak” dedi. Selva Gıda olarak Ar-Ge’ye çok önem verdiklerini belirten Karakuş, “Kepekli ve sebzeli mantının yanı sıra kepekli erişteyi de ürün portföyümüze ekliyoruz. Bu tür inovatif ürünler geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

Makarna pazarımız 606 bin ton

Türkiye’de makarna pazarı 606 bin ton. Bu bir milyar dolarlık bir pazar anlamına geliyor. Türkiye yılda 175 bin ton ihracat yapıyor. Makarna pazarının hızlı büyümediğini öne süren, bunun nedeni olarak da makarnanın hala ‘ana yemek’ kapsamında olmamasını gösteren Mehmet Karakuş, “Özellikle düşük gelir grubuna sahip kesim, pilavdan ve ekmekten kalan kısmı makarna ile ikame etmeye çalışıyor. Ayrıca yaptığımız araştırmadan çıkan bir başka çarpıcı sonuç ise Türkiye’de makarna tüketen kesimin yüzde 85’inin, makarnayı sade, peynirli, kıymalı, salçalı, ketçaplı olarak sadece 5 çeşit yaparak yiyor olması. Bunun dışında başka bir sos bilmiyorlar. Mevcut İtalyan sosları ise Türk damak lezzetine çok uymuyor. Haliyle de makarna insanlara yavan geliyor. Makarnayı doğru şekilde yemeyi bilmemek de pazarın büyümesi önünde büyük bir engel” ifadesini kullandı.

Hedef ekmekten pay kapmak!

Türkiye’de kişi başına ekmek tüketiminin 110 gram olduğunu anlatan Mehmet Karakuş, şu bilgileri verdi:

“Türkiye’de kişi başı makarna tüketimi 6 kilogram, pirinç 9 kilogram, bulgur ise 12 kilogram. Bizim amacımız pirinç ve bulgurdan değil, ekmekten pay kapmak! Yunanistan’da kişi başı 8 kilogram, İtalya’da 28 kilogram makarna tüketiliyor ve Türkiye üretim kapasitesinin sadece yüzde 55-60’ını kullanabiliyorsa, demek ki bizim de gideceğimiz daha çok yol var.”

Önyargı yıkılacak

Makarna sektöründe, Türk halkının sos sevmediği şeklindeki önyargıyı yıkmak isteyen Selva Gıda, Türk mutfağının sulu yemekleriyle makarnayı birleştirmeyi hedefliyor. Uğur Yücel de reklam filmlerinde Türk halkına şimdiye kadar hiç denemediği kıymalı yoğurtlu, hamsili, ciğer soteli, çoban kavurmalı, menemenli, misket köfteli makarna tarifleri vererek alışkanlıkları kırmaya çalışıyor. Tariflere Selva Gıda’nın internet sitesinde de yer veriliyor.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Firmalardan

Pozitera Grup’ta önemli atama

Editör

Yazar:

Pozitera Perakende Geliştirme Hizmetleri, doktor muayenesinden laboratuvar hizmetlerine, evde bakımdan fizik tedavi ve rehabilitasyona, ihtiyaç duyulan tüm sağlık hizmetlerini ihtiyaç sahibinin ayağına götüren Bir Adım Sağlık ve TaskHouse ile şirketlerin iş yönetimini inovatif bir yaklaşımla yeniden modelleyen, ihtiyaca yönelik yazılım sistemleri kuran SNG Bilgi Teknolojileri’ni çatısı altında barındıran Pozitera Grup’ta önemli bir atama gerçekleşti. Pozitera Grup’un Kurumsal İletişim ve Pazarlama Direktörlüğü görevine sektörde 25 yıllık deneyime sahip Önder Yılman atandı.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü mezunu olan Önder Yılman, ardından Pera Sanat Eğitim Merkezi’nde Görsel Tasarım eğitimini tamamladı. Kariyerine metin yazarı olarak başlayan Yılman, Beze Group, Assist İletişim Grubu & Karşıt Nokta Reklam Ajansı, Excel İletişim ve Algı Yönetimi, Bluechip Events, Mavi İletişim Grubu,  TT360 İletişim Ajansı, Mbsays gibi sektörün en önemli şirketlerinde özel projeler direktörlüğü, müşteri ilişkileri grup liderliği, marka iletişim danışmanlığı gibi görevlerin yanı sıra uzun yıllar Multi Development bünyesindeki Forum İstanbul Alışveriş Merkezi’nin Pazarlama Müdürlüğünü yürüttü. Yılman, son olarak Stratejist İletişim Ajansı’nda Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyordu.

Devamını Oku

Firmalardan

REM People, ‘En Büyük 10 Girişim İşlemi’ listesinde!

Editör

Yazar:

REM People, en büyük 10 girişim işlemi listesine girdi. KPMG Türkiye M&A ve 212 ekipleri tarafından geçtiğimiz günlerde hazırlanan ‘Türkiye Startup Yatırımları’ raporu açıklandı. Rapora göre yeni nesil perakende analitiği şirketi REM People, en büyük 10 girişim listesinde 2. sıraya yerleşti.

Küresel startup yatırımları 2022 yılının ilk çeyreğinde 160 milyar dolarlık işlem hacmi ile rekor kırmıştı. Raporda yer alan verilere göre 2023 yılının ilk çeyreğinde geçtiğimiz yıl kadar olmasa da yüksek yatırımların yapıldığı görüldü ve 76 milyar dolarlık yatırım gerçekleşti. Bu yıl yapılan yatırımlardaki ilk 10 işlem, toplam işlem hacminin % 80’ini oluşturdu. En yüksek yatırım alan girişimlerin, ağırlıklı olarak FinTech ve SaaS çözümleri sunması dikkat çekti. Yapay zekâ destekli omni-kanal satış verimliliği çözümleri sunan yeni nesil perakende analitiği ve teknoloji şirketi REM People, 2023 yılının birinci çeyreğinde gerçekleşen ‘En Büyük 10 Girişim İşlemi’ sıralamasında 2. sıraya yerleşerek büyük bir başarıya daha imza attı.

12 milyon dolarlık yatırım almıştı

REM People’ın başarısı; perakende sektöründeki güçlü konumunu, vizyonunu ve büyüme hızını bir kez daha kanıtladı. Bu yıl içerisinde yaptığı işlerle adından çokça söz ettiren REM People’ı rakiplerinden ayıran en önemli özelliği; üreticilerin, markaların ve perakendecilerin tüm kanallardaki perakende uygulama ve satış performanslarını bütünsel bir yaklaşımla takip etmelerini sağlayan entegre çözümler sunması. 2015’te perakende ve teknoloji tecrübesine sahip tekno-girişimciler tarafından kurulan REM People, geçtiğimiz 2022’nin başında ABD merkezli yatırım şirketi Ethos Asset Management’tan 12 milyon dolarlık yatırım almıştı.

Yeni bölge ofisleri açacak

Bu yatırımla birlikte REM People, 5 teknoloji girişimine 4.5 milyon dolar yatırım yapmak üzere fon ayırmıştı. Söz konusu hedefin ilk adımı olarak REM People, geçtiğimiz ay B2B e-ticaret uygulaması Hoopla’ya 1 milyon dolarlık yatırım yapmıştı. REM People, geçtiğimiz günlerde ise önemli markalara araştırma çözümleri sunan Adgager’a 6.6 milyon dolarlık değerleme üzerinden yatırım yaptığını açıkladı. REM People, yapay zekâ temelli bütünleşik çözümler sunan bir merkez olma hedefiyle birlikte tamamlayıcı çözümler sunabileceği girişimlere yatırım yapmaya devam edecek. REM People; İstanbul, Dubai ve Londra ofislerinin yanı sıra 2023’te Singapur ve Suudi Arabistan’da; 2024’te ise ABD, Danimarka ve Nijerya’da bölge ofisleri açarak coğrafi kapsama alanını genişletmeyi sürdürecek.

Devamını Oku

Firmalardan

Dr. Schär, Türkiye’deki ilk fabrikasını açtı

Editör

Yazar:

Schär markasıyla glutensiz gıda üretimi yapan İtalyan firması Dr. Schär, ekmek ve un üretimine başladığı Türkiye’deki ilk Dr. Schär fabrikasının açılışını kutladı. 7 Eylül’de İstanbul Sancaktepe’deki fabrikada düzenlenen açılış törenine Sancaktepe Kaymakamı Ahmet Karakaya, Sancaktepe Belediyesi Başkan Yardımcısı Ercan Kader, Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Hale Özbaş, İstanbul Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü İl Müdür Yardımcısı Nazif Koca, Dr. Schär Kurucu Başkanı Ulrich Ladurner, Dr. Schär Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Werner Strobl, Dr. Schar Turkey Genel Müdürü Özgür Erdoğan, Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Binnur Okan Bakır, Gastroenteroloji ve Hepatoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Demirci katıldılar.

Dr. Schar Turkey Genel Müdürü Özgür Erdoğan, “Schär olarak geniş ürün portföyümüzle Çölyak hastaları ve çeşitli sağlık gerekçeleriyle glutensiz beslenmesi gereken bireylerin yanlarında yer alıyoruz. Şimdi de Türkiye’de yaptığımız yatırımla ürünlerimizi daha ulaşılabilir hale getiriyoruz. Fabrikamızda Schär markasının en çok sevilen ekmekleri Pan Blanco Beyaz Ekmek, Pan Multigrano Tahıllı Ekmek, Pan Rustico Ekşi Mayalı, Tahıllı, Esmer Ekmek ve en çok sevilen unları Mix B Bread, Mix C Patisserie ve Mix Farina’yı üretiyoruz. Bunlarla birlikte atıştırmalık kategorisinde de iki yeni ürünümüz olan Nigotti Çörekotlu Kraker ve Quinotti Kinoalı Kraker üretimine başladık” dedi.

Türkiye’de yaptıkları yatırımla hem özel beslenme ihtiyacı olan bireylere daha fazla destek olmayı hem de ülke ihracatına katkı sunmayı amaçladıklarını söyleyen Özgür Erdoğan, “Yaptığımız bu yatırımla bir yandan glutensiz beslenerek yaşamını idame ettiren bireylerin hayatlarına dokunurken bir yandan da ülkemiz ekonomisine katkı sağlayacak olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Şunu gururla belirtmek isterim ki, faaliyete geçirdiğimiz fabrikamızla birlikte ülkemizin ihracat potansiyeline de katkı sunmaya başladık. Halihazırda Rusya, Gürcistan, Azerbaycan, Kıbrıs, Cezayir, Irak, Pakistan ve Ürdün’e glutensiz gıda ihracatı yapıyoruz. Bu faaliyetlerin artarak devam etmesini hedefliyoruz. Amacımız, Türkiye’yi glutensiz gıda için de bir üs haline getirmek ve ülkemizin glutensiz gıda sektörüne liderlik eden sayılı ülkelerin arasında yer almasını sağlamak. Schär olarak dünyada 18 farklı lokasyonda, 11 ülkede özel beslenme gereksinimi olan kişiler için çözümler üretiyoruz. Bugün fabrikamızla üretime başladığımız Türkiye’deyse 2019 yılından bu yana faaliyet gösteriyoruz. Bu kadar kısa sürede yakaladığımız bu ivme, tıpkı Avrupa pazarında olduğu gibi Türkiye’de sektör liderliğimizi güçlendireceğimizin sinyallerini veriyor ve Türkiye’yi glutensiz gıda merkezi haline getirme hedefimizin çok da uzun vadeli olmadığını gösteriyor” diye konuştu.

Açılışta konuşan Dr. Schär Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Werner Strobl ise “Bizlerin görev olarak kendine addettiği şey, her zaman özel beslenme ihtiyaçları olan insanların günlük yaşamlarını iyileştirmek oldu. Bu nedenle Schär‘ın Türkiye’deki fabrikasıyla glutensiz ürünlerin daha fazla insan için daha kolay ulaşabilir hale gelecek olması çok kıymetli. Hem buradaki ihtiyacı hem de Türkiye’nin coğrafi konumunu düşündüğümüzde, bu yatırımın çok yönlü fayda sağlayacağına inanıyoruz. Bu fabrikayla Schär, bir yandan toplum sağlığını gözetirken bir yandan da başladığı ihracat faaliyetleriyle ülke ekonomisine katkı sunacak. Bu aynı zamanda Schär’ın daha fazla ülkedeki glutensiz gıda ihtiyacına yanıt vermeye başlaması ve buradaki insanların yaşamlarına da dokunabileceği anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER