Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Makarnayı fakirler değil zenginler yiyor

Editör
Abone Ol:

Selva Gıda’nın yaptırdığı araştırma, makarna tüketim alışkanlıklarındaki ezberi bozdu.

Araştırmaya göre, zenginler kişi başı 13 kilogram makarna yerken, düşük gelir grubu sadece 700 gram makarna tüketiyor. Yani makarna fakir değil, zengin yemeği oldu,‘makarna fakir yemeğidir’ algısı yanlış çıktı.

Uğur Yücel’in rol aldığı reklam filmiyle adından söz ettiren Selva’nın üreticisi İttifak Holding iştiraki Selva Gıda Genel Müdürü Mehmet Karakuş, “Türkiye’de makarnayı düşük gelir grubu insanların tükettiğine yönelik bir önyargı vardı. Ama yaptırdığımız araştırmalar gösterdi ki gelir grubu yüksek kesim daha çok makarna tüketiyor. Başta araştırma sonuçlarında bir hata var dedik ve 3 kez tekrarlattık. Sonuç değişmedi. Çünkü üst gelir grubu, bir restorana gittiğinde de makarna yiyor. Ama düşük gelir grubundakiler evde kendi eriştesini kesiyor. Yani düşündüğümüzün aksine Türkiye’de makarnayı zengin kesim ağırlıklı tüketiyor” dedi.

Türk Mutfak Vakfı ile ortak çalışma

Türkiye’de çoğunluğun hala makarnayı ‘ana yemek’ olarak görmediğini ve dolayısıyla misafirinin önüne çıkarmaya çekindiğini belirten Karakuş, “Örneğin merkezimizin olduğu Konya’da misafir geleceği zaman su böreği pişirilir, makarna değil. Ama biz bu algıyı değiştirmek istiyoruz. Bu sadece bizi değil makarna pazarını da büyütür” dedi. Bunun için geçtiğimiz yıl bir çalışma başlattıklarını belirten Karakuş, şöyle devam etti:

“Türk Mutfak Vakfı’yla ortak bir çalışma yaptık. Geleneksel Türk lezzetlerini makarnaya uyarladık. Örneğin tas kebaplı makarna gibi. Bunların tariflerini de yeni tasarladığımız ambalajların üzerine koyduk. Böyle bir çalışma ilk kez yapılıyor. Projenin devamı olarak Uğur Yücel’in oynadığı bir reklam filmi projesini yayına soktuk. Tam bir ay oldu, haliyle çok büyük bir ilgi var. Tüm bu çalışmaların sonunda geçen yıla göre miktar bazında yüzde 25 büyüme hedefliyoruz” dedi.

Selva, Japonya pazarına hakim

2007 yılında 62 milyon TL olan cirolarını, 2008 yılında 79 milyon TL’ye çıkardıklarını anlatan Karakuş, “İhracatımız ise 19 milyon dolardan 25 milyon dolara çıktı” dedi. Halihazırda 60 ülkeye ihracatlarının olduğunu ifade eden Karakuş, ağırlıklı pazarlarının ise son 7 yıldır ihracat yaptıkları Japonya olduğunu belirtti. Japonya’ya ihracat yapabilmek için bıkmadan usanmadan tam 1.5 yıl çalıştıklarını anlatan Mehmet Karakuş, şöyle konuştu:

Hedef İtalya pazarı

“Japonya, gıda anlamında dünyanın en zor pazarlarından bir tanesi. Türkiye’den Japonya’ya gönderilen makarna ihracatının yüzde 48’ini Selva olarak biz yapıyoruz. Japonya ve Uzakdoğu pazarının yanı sıra Afrika ülkelerine de yoğun bir ihracatımız var. Hayalimiz İtalya’ya da kendi markamızla makarna ihraç etmek. En başından beri kendi markamızla ihracat yapıyoruz ve bundan ödün vermiyoruz.”

Türkiye’de üretilen makarnaların ortalama pişme süresinin 8-12 dakika arasında değiştiğini belirten Mehmet Karakuş, “Özellikle çalışan hanımları düşünerek 3 dakikada pişen makarna geliştirdik. Yakında piyasada olacak” dedi. Selva Gıda olarak Ar-Ge’ye çok önem verdiklerini belirten Karakuş, “Kepekli ve sebzeli mantının yanı sıra kepekli erişteyi de ürün portföyümüze ekliyoruz. Bu tür inovatif ürünler geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

Makarna pazarımız 606 bin ton

Türkiye’de makarna pazarı 606 bin ton. Bu bir milyar dolarlık bir pazar anlamına geliyor. Türkiye yılda 175 bin ton ihracat yapıyor. Makarna pazarının hızlı büyümediğini öne süren, bunun nedeni olarak da makarnanın hala ‘ana yemek’ kapsamında olmamasını gösteren Mehmet Karakuş, “Özellikle düşük gelir grubuna sahip kesim, pilavdan ve ekmekten kalan kısmı makarna ile ikame etmeye çalışıyor. Ayrıca yaptığımız araştırmadan çıkan bir başka çarpıcı sonuç ise Türkiye’de makarna tüketen kesimin yüzde 85’inin, makarnayı sade, peynirli, kıymalı, salçalı, ketçaplı olarak sadece 5 çeşit yaparak yiyor olması. Bunun dışında başka bir sos bilmiyorlar. Mevcut İtalyan sosları ise Türk damak lezzetine çok uymuyor. Haliyle de makarna insanlara yavan geliyor. Makarnayı doğru şekilde yemeyi bilmemek de pazarın büyümesi önünde büyük bir engel” ifadesini kullandı.

Hedef ekmekten pay kapmak!

Türkiye’de kişi başına ekmek tüketiminin 110 gram olduğunu anlatan Mehmet Karakuş, şu bilgileri verdi:

“Türkiye’de kişi başı makarna tüketimi 6 kilogram, pirinç 9 kilogram, bulgur ise 12 kilogram. Bizim amacımız pirinç ve bulgurdan değil, ekmekten pay kapmak! Yunanistan’da kişi başı 8 kilogram, İtalya’da 28 kilogram makarna tüketiliyor ve Türkiye üretim kapasitesinin sadece yüzde 55-60’ını kullanabiliyorsa, demek ki bizim de gideceğimiz daha çok yol var.”

Önyargı yıkılacak

Makarna sektöründe, Türk halkının sos sevmediği şeklindeki önyargıyı yıkmak isteyen Selva Gıda, Türk mutfağının sulu yemekleriyle makarnayı birleştirmeyi hedefliyor. Uğur Yücel de reklam filmlerinde Türk halkına şimdiye kadar hiç denemediği kıymalı yoğurtlu, hamsili, ciğer soteli, çoban kavurmalı, menemenli, misket köfteli makarna tarifleri vererek alışkanlıkları kırmaya çalışıyor. Tariflere Selva Gıda’nın internet sitesinde de yer veriliyor.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Firmalardan

Teknolojiyi takip etti, on binlerce gencin cebine girerek iş olanağı sağladı…

Editör

Yazar:

Team Fores HR; Türkiye genelinde 65 ilde, toplam 17 bin gencin cebine girmeyi başardı.

2019 yılı itibariyle, kendi geliştirdiği özel bir yazılımla, akıllı cep telefonları için bir uygulama geliştirerek Türkiye çapında iş arayan binlerce gencin cebine girmeyi başaran Team Fores HR; sadece geçtiğimiz 6 ay içinde 2100’den fazla gence 51 bin günün üzerinde iş olanağı sağlayarak gençlerin istihdamında rol oynadı.

Perakende sektörünün part time ve dönemsel işgücü gereksinimlerini; bir yandan okurken bir diğer yandan çalışmayı tercih eden üniversiteli gençlerden oluşan ekipleriyle tamamlayan Team Fores HR; ilk altı aylık süreçte pandemiden ötürü kısıtlamalar yaşanmasına rağmen 2021 yılı ikinci yarısında sağladığı istihdam olanakları ile iki binden fazla gencimize çalışma fırsatı sundu.

“Part time çalış, İş dünyası ile erken tanış” mottosunu özümseyen Team Fores HR; gençlerimizin henüz okurken deneyim kazanmalarını, iletişim yeteneklerini geliştirmelerini, iş hayatını tanımalarını, kariyerlerine yön verirken dikkat etmeleri gereken konuları ve yeteneklerini kavramalarını sağlarken diğer yandan gençlerimizin bütçelerine de destek olarak ve erken yaşta sigortalı olmalarını sağlayarak, bir nevi sosyal sorumluluk görevini de hayata geçirmekte.

Atasun Optik, Mango, BM Club, Pandora, İpekyol, Twist, Benetton, Kappa, Network, Divarese, GAP, Modanisa ve Eren Perakende; MR.D.I.Y gibi birçok dev markanın ek işgücü ihtiyaçlarını deneyimli ekipleriyle tamamlayan Team Fores HR; Özel İstihdam Bürosu İzin Belgeli ve Geçici İş İlişkisi Yetki Belgesi sahibi bir insan kaynakları şirketi olarak, bu yıl sektörde 10. yılını kutlamaya hazırlanıyor.

Devamını Oku

Firmalardan

SGS, dünya markalarını Türkiye ve yakın coğrafyada temsil ediyor

Editör

Yazar:

Yurt dışında yapılan ticaretin Türkiye’deki işlemlerini tek bir çatı altında toplamak amacıyla kurulan SGS Itriyat Gıda Sanayi, dünya markalarını ülkemize getiriyor. Firma CEO’su Gökhan İnceoğlu, “Biz temsil ettiğimiz birçok dünya markası ve ticari grubun işlemlerini Türkiye’ye taşıma kararı aldığımızda projeyi Düzener ailesi ile birlikte geliştirdik.  Şu anda hem ithalat hem de ihracat konusunda tam yetkin bir ekip ile birçok dünya markasının Türkiye temsilciliği ile Türkiye’nin önemli markalarının bir kaçının ihracatını yapıyoruz” dedikten sonra +4 derece ürünlerin bünyeye katılmasıyla ilgili şunları söyledi:

“Çok uzun yıllar dünyanın en önemli markalarından birisi olan Ferrero’da yöneticilik yapmış olmanın verdiği tecrübe ile özellikle çikolata ve taze ürün kategorisinde çalışıyorduk. Bu alanda dünya piyasasında çok az sayıda üretici var. Hem teknoloji hem de know-how olarak biz en önde gelen üreticilerden biriyiz. Dünyanın en önemli birkaç markası bizimle birlikte geçtiğimiz yıl üretime geçti. Bunlar arasında Mondelez, Diagio, Obala ve Universal Studios var.

Her ülke için dağıtıcı çalışması yaptığımızda bizim için ilk tercih edilen partner Eker’di. Zaten bu konuda karşılıklı ihtiyaçlarımızı konuştuğumuz anda birlikte çalışmaya başlayamaya karar verdik. Çok güçlü bir işbirliğimiz ve bunun ötesinde çok sağlıklı bir iş ortaklığımız var. İki firma elindeki imkanları doğru kullanıyor. Bu konuda gerek Eker’in yönetim ekibi, gerekse ailenin desteği en üst seviyede oldu. Dolayısıyla şu anda Eker‘in altyapısı ile çok geniş bir penetrasyona ulaştık ve Türkiye’de giderek güçlenen bir Pazar payına doğru ilerliyoruz.”

Diğer taze ürün kategorisinde olduğu gibi donuk pastalar ile çalışmayı planlamaya başladıklarında ilk tercihlerinin Pernigotti firması olduğunu kaydeden İnceoğlu, “Çok saygın bir marka ve geniş alt yapısı çok sağlıklıydı. Biz ilk teklif ettiğimizde firmanın üst yönetimi bize çok ilgili davrandı ve kısa sürede dağılım için anlaştık. Ürünlerin tüm yıl satışının olması bizim dondurma dolaplarında Pernigotti ile işbirliğimizi çok güçlü kılıyor” dedikten sonra Temmuz A.Ş ile olan işbirliklerini şöyle sıraladı:

Bizim uluslararası çalışmalarımız çok eski bir temele sahip. Bu çalışmaları Dubai ve İtalya’dan senelerce yürüttük. Ama Türkiye’de üretici kimliğimiz bizi bir trading firması yapma çerçevesi dışında tuttu. Pandemi öncesi aldığımız karar aslında tam yerine denk geldi ve Ticari çalışmaların bir çatı altında toplanması fikri oluştu. Gıda üzerinde gidiyoruz. Kuru, taze ve donuk 3 kategoride varız. Dünya çok büyük olduğu kadar çok da hızlı artık, bir günde Kore’ye mal satabiliyor, bir günde Hindistan’dan mal alabiliyorsunuz. Bu ortaklığı kurmak için vizyoner ve tecrübeli kişilerin bir arada olması yeterli olacaktı. Aslında bu süreçte özellikle fon yöneticileri ile konuştuk. Maalesef ülkemizde bu konularda uzun vadeli, geniş acılı düşünen ticareti beyinler çok az. Bizim Şener Düzener ve Semih Sağlam ile bir araya gelmemiz bu arayış sürecinde oldu. Her ikisi de tecrübelerinin yanı sıra, dünya görüşü olarak birçok Türk yatırımcısının çok ötesinde beyinler. Genç neslin tecrübeli ve vizyoner insanlarıyla birlikte bu projelere can vermek ve bu seviyelere taşımak bizim için çok keyifli oldu. Amacımız SGS ile Türkiye’de yakaladığımız bu ivmeyi, Dünyanın hızına uyum sağlayan bir Türk ticaret ihracat organizasyonu olarak birçok ülkede klonlamaktır.”

Mondelez’in dünya markaları ürünlerini tüketicilerle buluşturan İnceoğlu’na gelecek planlarını sorduk. İnceoğlu, “Aslında biz sadece Mondelez markaları değil , bir çok önemli dünya markası adına üretim yapan 3 uluslararası organizasyonun bir parçasıyız. Ayrıca bu 3 organizasyonun sadece Türkiye’deki değil, yakın bölgedeki 7-10 ülke arasında değişen bölgelerinin de resmi temsilciliği SGS olarak bize ait. Üretim yeteneğimiz çok özel. Dünyada özel bir know how a sahip ve çok özel üretim tesisleri ile yapılan ürünler yapabiliyoruz ve bu ürünlerin hepsi özel koşullarda satılabiliyor. Bunun içinde bizim taze ve donuk kanalları doğru yönetiyor olmamız çok yakın gelecekte ürün portföyümüzü ne kadar geliştirebileceğimizin ortaya koyuyor” dedikten sonra bu ürünlerin Türkiye’de üretimiyle ilgili şu bilgileri verdi:

Kesinlikle. Zaten taze ve donuk ürünlerin tamamı pazarı çok hızlı büyüyen kategoriler. Bizimde temsil ettiğimiz firmalar marka sahipleri ve üretici olduğu için Türkiye’de özel üretimlerin yapılması planlandı. Türkiye lojistik olarak önemli bir konumda ve tüm tesislerimiz yeni, modern ve kapasite olarak yeterli. Üretim için heyecanlıyız ve prosedürü tamamlamaya çalışıyoruz.”

Temsil ettiği gruplardan biri Costco’nun dünyadaki en önemli tedarikçilerinden biri olduklarını kaydeden İnceoğlu, “Bizde grup adına Türkiye’den giden ve gidecek ürünlerin artması için var gücümüzle çalışıyoruz. 2022 Ocak ayı içinde Türkiye ofisimizin faaliyete geçmesi ile takip edilen projeler hızlanacak ve Uzak doğu ile Amerika kıtası için yapılan ürünler hızla Costo ve benzeri büyük birkaç perakende devinin raflarında olacak. O süreçte ülkemiz için bu güzel haberleri paylaşmaktan büyük keyif alacağız” dedi.

Devamını Oku

Firmalardan

Perakendede yeni yıl hareketliliği gençleri sevindiriyor…

Editör

Yazar:

Pandemi sürecinde geçtiğimiz yılbaşı döneminde yeterli hareketliliği yakalayamayan perakende sektöründe bu yılbaşının tatlı telaşı kendini göstermeye başladı. Beklenilenin üzerinde bir ilgi gören ve alışveriş şenliğine dönen Efsane Cuma’nın ardından sektör yeni yıl dönemi için hazırlıklarını yoğunlaştırdı.

Uzun yıllardır “Perakende Sektörünün Tamamlayıcı Gücü” olarak sürdürdüğü çalışmalarında, özellikle hazır giyim sektörünün dönemsel ve part time işgücü gereksinimlerini karşılayan ve binlerce gence iş imkanı sunan Team Fores HR; yine ve yeniden heyecanlı bir “Yılbaşı Dönemi” hazırlığında.

Team Fores HR; perakende sektörünün yoğunluğunun, dolayısıyla mağaza trafiğinin çok arttığı, yılbaşı dönemi, indirim dönemi ve kampanya dönemlerinde ortaya çıkan işgücü ihtiyaçlarına, kendi bünyesindeki yüksek okul ve lisans öğrencilerinden oluşan ekipleriyle hızlı çözümler sunmaya devam ediyor.

Perakende sektörünün part time işgücü gereksinimlerini; bir yandan okurken bir diğer yandan çalışmayı tercih eden üniversiteli gençlerden oluşan ekipleriyle tamamlayan Team Fores HR, bu yılbaşı dönemi için de markalardan gelen talepleri karşılamak adına gençlerle görüşmelere başladı.

Yılbaşı yoğunluğunda müşterilerine kusursuz ve eksiksiz hizmet sunmaya çalışan markaların mağazaları için talep ettikleri satış destek, kasa destek, ambalaj, depo destek elemanları gibi ilave iş gücü ihtiyaçlarında tamamlayıcı güç olarak hizmet veren Team Fores HR; aynı zamanda gençlerimizin henüz okurken deneyim kazanmalarını ve iş hayatını tanımalarına da yardımcı oluyor.

Sektörün öncü ve lider markaları; Atasun, Mango, Dagi, Beymen Club , Paşabahçe, Network, Benetton, İpekyol, Twist, Pandora gibi birçok dev markanın, tüm ek işgücü ihtiyaçlarında deneyimli ekipleriyle TAMAMLAYICI güç olarak hizmet veren Team Fores HR; sadece geçtiğimiz 6 ay içinde 1900’den fazla gence 48 bin gün üzerinde iş imkanı sağlayarak gençlerin istihdamında büyük bir rol oynuyor.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER