Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Meram Un ve Pare Küp Şeker, Tüm-Al ile güçlenecek

Editör
Abone Ol:

Albayrak Şirketler Grubu’nun ikinci nesil gençlerinin bir araya gelerek 2008 yılı başında Konya’da kurdukları Tüm-Al, büyüme yolunda önemli adımlar atıyor.

Tüm-Al Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Albayrak, “Biz geleceğin mesleğinin lojistik olduğuna inanıyoruz. Bunun içinde üretim ve pazarlama dallarının birbirinden ayrılması taraftarıyız. Tüm-Al’ın kurulma amacı tamamen pazarlama dalına yönelik. 2009 yılında bir yıllık başarımız bize çok umut verdi ve şirketimizi büyütme kararı aldık. Yeni ortakları da bünyemize dahil ettik ve hem sermaye hem de beyin olarak güçlenerek daha verimli ve başarılı işlere imza atmayı planlıyoruz” dedi.

“Ailemizin markaları olan ‘Meram Un’ ve ‘Küp Şeker Pare’nin bayiliklerini üstlenerek işe başladık. Açıkçası taşın altına biz de elimizi koyduk” diyen Albayrak, iyi bir yerde olmak için kaliteli ve güvenilir bir ürün portföyüne sahip olunması gerektiğinin bilincinde olduklarını belirtti.
 
Sahip olduğukları markaların, bu sektöre girmelerini biraz daha kolaylaştırdığını belirten Albayrak şöyle devam etti;
“Şunun altını çizmem gerekiyor ki, tamamen kurumsal bir yönetim anlayışı ile yola çıktık. Tüm-Al tamamen bireysel kurulmuş bir şirkettir ve Albayrak Grup’tan yönetim olarak ayrıdır. Üretim ve satış kanallarını birbirinden ayırarak Meram Un ve Küp Şeker Pare markalarının pazardaki yerlerini güçlendirmek istiyoruz. Meram Un olarak pazarda güvenilir ve sağlam bir yere sahibiz. Fırın piyasasında bilinir bir markayız. İsim olarak duyulmasa da halkımızın büyük bir bölümü aldıkları ekmek sayesinde Meram Un markasıyla tanışmış oluyorlar ve bizim sattığımız ürünü tadıyorlar. Bilindiği gibi her un işleniş ve buğday kalitesinden dolayı aynı değildir. Meram Un olarak tamamen kuvvetli ve verimli un üretmeye özen gösteren Al-San A.Ş, (Meram Un sahibi firma) fırıncılar için bir kurtarıcı ürün pozisyonundadır. Paçal dediğimiz birçok unun karışımından oluşan hamurlarda, Meram Un diğer unları kurtarıcı pozisyondadır ve verimi arttırmak için birçok hamurkar Meram Un’u tercih etmektedir.
 
Özellikle pasta-böreklik, tip 650 ve tandırlık ürünlerimiz, Meram Un markasını yaratan ürünlerin başında gelmektedir.”
 
”Fark yaratmak istiyoruz”
 
Küp Şeker sektörünün çuval un sektöründen biraz daha farklılık gösterdiğini kaydeden Albayrak, “Bilindiği üzere çuval toz şeker fiyatı devlet tarafından açıklanmaktadır ve rekabet şansı pek yoktur. Küp Şeker Pare markasının Türkiye distribütörlüğünü üstlenen firmamız Al-Paş A.Ş.’nin (Küp Şeker Pare sahibi firma) geçmişte kurduğu bayilik sistemini sürdürmekte ve satışlarına devam etmektedir. Gelecekte açıkta küp şeker satışının yasaklanması söz konusu, biz şimdiden sarma şeker satışına ağırlık vermekteyiz. Portföyümüzde bulunan 1 kg. (399 adet), 700 gr. ve 500 gr’lık ürünler ile tüketim alışkanlıkları konusunda farklılık yaratmak istiyoruz. Açıkçası bunların meyvelerini toplamaya da başladık” dedikten sonra konuşmasını şöyle sürdürdü:
“2008 yılı ortalarında Tüm-Al olarak susam ticaretine de başlamaya karar verdik. Sahip olduğumuz un müşterilerinin büyük bir bölümü susam tüketiyor. Biz de bu taleplerini karşılamak için yurt dışından soyulmuş ve kurutulmuş susam getirtiyoruz. Susam getirmekteki amacımız, müşteriler arasında bir bağ oluşturarak Tüm-Al şirketini tek un değil, bütün ihtiyaçlarına karşılık verebilecek bir şirket olarak görmelerini sağlamak ve bir aile sinerjisi oluşturmaktır. 2009 yılı başında yumurta sektörüne de girmeye karar verdik. Konya ve yakın bölgelerde üretim yapan üreticilerden yumurtalarını toplayarak toptan satış gerçekleştirmekteyiz. Kısa sürede yumurta sektöründe de büyük yol aldık. Bunun en önemli sebebi üreticiler için mal satışını kolaylaştırmamız ve talepleri hemen karşılayabilmemizdir.”
 
Zahirecilerin de tercihi
 
Sektöründe deneyimli ve sevilen satış temsilcilerini bünyelerinde bulundurduklarının da altını çizen Albayrak, “Bu temsilciler günlük ziyaretlerle müşterilerimiz arasındaki bağı sürekli sıcak tutmaya özen gösterirler ve onların ihtiyaçlarını bizlere iletirler. Günlük üretim kapasitesi yüksek olan fırınlara doğrudan satış gerçekleştirmekteyiz. Bunun yanında zahireci dediğimiz un satıcılarına da satışımız vardır. Öyle ki, Konya’da faaliyet gösteren zahirecilerin çok yüksek bölümünde yerimizi almış durumdayız. Müşterilerimizin stoklarına göre günlük sevkiyat yapmaktayız ve böylece Meram Un markasının teminini her zaman kolaylaştırmaktayız” dedi.
 
“Her bölgeye kolaylıkla ulaşıyoruz”
 
Özellikle Marmara bölgesinde ağırlıklı olarak da İstanbul’da gıda toptancıları ile koordineli çalıştıklarını ve bu toptancılara paket un satışı gerçekleştirdiklerini belirten Tüm-Al Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Albayrak, şunları söyledi:
”Gıda toptancıları servis araçları ile paket ve çuvallı ürünlerimizi her bir noktaya ulaştırmaktadırlar ve bu sayede etkili bir şekilde ürünümüzün yayılmasını sağlamaktadırlar. Küp şeker satışını da tıpkı paket un satışı gibi gerçekleştirmekteyiz. Kendi alt bayilerimizi oluşturduk ve bu bayilere bölgesel olarak hangi ürünün daha verimli olacağının araştırması yapıldıktan sonra ürün teminini gerçekleştirmekteyiz. Fiyat hassasiyeti ile hareket ederek bir bölgede birden çok bayilik oluşturuyoruz. Hem bayilerimizi fiyat konusunda çakıştırmamaya özen gösteriyoruz, hem de her bölgeye kolaylıkla ulaşım sağlıyoruz. Yumurta satışını toptan gerçekleştirdiğimiz için kamyon bazında satışlarımızı direkt olarak üreticinin çiftliklerinden yapmaktayız. Bunun yanında kısa vadede soğuk hava deposu tesisi kurma gibi bir projemiz var. Bu depolara da mal çekerek satışımızı kendi depolarımızdan kendi filolarımızla  gerçekleştirebiliriz. Fakat biz taze ve yeni çıkmış ürünü tüketiciyle buluşturmayı düşünmekte olduğumuz için direkt satışa her zaman sıcak bakmaktayız. Ulusal zincir firmalarla belli bir çalışmamız yok. Fakat İstanbul’da birkaç yerel zincir markayla çalışmalarımız var ve insert bedeli karşılığı mağazalarında yer almaktayız.
2008’in ilk yılımızdı ve kendimizi piyasaya tanıtma çalışmaları ile geçti. Bunu başardığımıza inanıyoruz. İçinde bulunduğumuz ekonomik krizin ve piyasaların günden güne kötüye gitmesinden dolayı tamamen müşteri analizine ağırlık verdik. Sağlam ve kaliteden ödün vermeden çalışan bayilerle birlikteliğimizi devam ettirmeye gayret gösterdik.
 
Tüm-Al olarak 2009 yılına çok önem veriyoruz. Girmiş olduğumuz yumurta sektörü ve gıda piyasalarına verdiğimiz önemden dolayı ciromuzu ikiye katlamayı planlıyoruz. Gerekli Ar&Ge ve altyapı çalışmalarımızı bu yıl içinde tamamlamayı planlıyoruz. 2009 yılı içinde yaptığımız bu çalışmalar sonrasında 2010 yılında Türkiye’nin en büyük 2 bin 500 firması listesinde yer almayı hedefliyoruz.”
Pazarın geleceğine de değinen Albayrak, “Gıda piyasası asla bitmeyecek bir piyasa. Biz de bu sektörün rahatlığı içinde geleceğe umutla bakıyoruz. Fakat içinde bulunduğumuz küresel ısınma bizleri çok derinden etkilemekte. Bunun içindir ki, sosyal sorumluluk projelerine imza atmayı planlıyoruz. Üzerinde yaşadığımız ve gelecek nesillere bırakacağımız bu topraklara sahip çıkmamamız gerektiğini düşünmekteyiz.
 
Satışını gerçekleştirdiğimiz un ve şekerler de ihracat yapabilme gibi bir şansımız yok. Üretici firma olma zorunluluğu var.
 
Fakat yumurta da ihracat yapma gibi bir projemiz var ve gerekli bütün çalışmaları tamamladık. Kısa vadede mevcut pazarımızı güçlendirmek gibi hedefimiz var. Uzun vadede de müşterilerimizin her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilmek için ürün yelpazemizi genişletme projelerimiz var” dedi.
Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Firmalardan

Teknolojiyi takip etti, on binlerce gencin cebine girerek iş olanağı sağladı…

Editör

Yazar:

Team Fores HR; Türkiye genelinde 65 ilde, toplam 17 bin gencin cebine girmeyi başardı.

2019 yılı itibariyle, kendi geliştirdiği özel bir yazılımla, akıllı cep telefonları için bir uygulama geliştirerek Türkiye çapında iş arayan binlerce gencin cebine girmeyi başaran Team Fores HR; sadece geçtiğimiz 6 ay içinde 2100’den fazla gence 51 bin günün üzerinde iş olanağı sağlayarak gençlerin istihdamında rol oynadı.

Perakende sektörünün part time ve dönemsel işgücü gereksinimlerini; bir yandan okurken bir diğer yandan çalışmayı tercih eden üniversiteli gençlerden oluşan ekipleriyle tamamlayan Team Fores HR; ilk altı aylık süreçte pandemiden ötürü kısıtlamalar yaşanmasına rağmen 2021 yılı ikinci yarısında sağladığı istihdam olanakları ile iki binden fazla gencimize çalışma fırsatı sundu.

“Part time çalış, İş dünyası ile erken tanış” mottosunu özümseyen Team Fores HR; gençlerimizin henüz okurken deneyim kazanmalarını, iletişim yeteneklerini geliştirmelerini, iş hayatını tanımalarını, kariyerlerine yön verirken dikkat etmeleri gereken konuları ve yeteneklerini kavramalarını sağlarken diğer yandan gençlerimizin bütçelerine de destek olarak ve erken yaşta sigortalı olmalarını sağlayarak, bir nevi sosyal sorumluluk görevini de hayata geçirmekte.

Atasun Optik, Mango, BM Club, Pandora, İpekyol, Twist, Benetton, Kappa, Network, Divarese, GAP, Modanisa ve Eren Perakende; MR.D.I.Y gibi birçok dev markanın ek işgücü ihtiyaçlarını deneyimli ekipleriyle tamamlayan Team Fores HR; Özel İstihdam Bürosu İzin Belgeli ve Geçici İş İlişkisi Yetki Belgesi sahibi bir insan kaynakları şirketi olarak, bu yıl sektörde 10. yılını kutlamaya hazırlanıyor.

Devamını Oku

Firmalardan

SGS, dünya markalarını Türkiye ve yakın coğrafyada temsil ediyor

Editör

Yazar:

Yurt dışında yapılan ticaretin Türkiye’deki işlemlerini tek bir çatı altında toplamak amacıyla kurulan SGS Itriyat Gıda Sanayi, dünya markalarını ülkemize getiriyor. Firma CEO’su Gökhan İnceoğlu, “Biz temsil ettiğimiz birçok dünya markası ve ticari grubun işlemlerini Türkiye’ye taşıma kararı aldığımızda projeyi Düzener ailesi ile birlikte geliştirdik.  Şu anda hem ithalat hem de ihracat konusunda tam yetkin bir ekip ile birçok dünya markasının Türkiye temsilciliği ile Türkiye’nin önemli markalarının bir kaçının ihracatını yapıyoruz” dedikten sonra +4 derece ürünlerin bünyeye katılmasıyla ilgili şunları söyledi:

“Çok uzun yıllar dünyanın en önemli markalarından birisi olan Ferrero’da yöneticilik yapmış olmanın verdiği tecrübe ile özellikle çikolata ve taze ürün kategorisinde çalışıyorduk. Bu alanda dünya piyasasında çok az sayıda üretici var. Hem teknoloji hem de know-how olarak biz en önde gelen üreticilerden biriyiz. Dünyanın en önemli birkaç markası bizimle birlikte geçtiğimiz yıl üretime geçti. Bunlar arasında Mondelez, Diagio, Obala ve Universal Studios var.

Her ülke için dağıtıcı çalışması yaptığımızda bizim için ilk tercih edilen partner Eker’di. Zaten bu konuda karşılıklı ihtiyaçlarımızı konuştuğumuz anda birlikte çalışmaya başlayamaya karar verdik. Çok güçlü bir işbirliğimiz ve bunun ötesinde çok sağlıklı bir iş ortaklığımız var. İki firma elindeki imkanları doğru kullanıyor. Bu konuda gerek Eker’in yönetim ekibi, gerekse ailenin desteği en üst seviyede oldu. Dolayısıyla şu anda Eker‘in altyapısı ile çok geniş bir penetrasyona ulaştık ve Türkiye’de giderek güçlenen bir Pazar payına doğru ilerliyoruz.”

Diğer taze ürün kategorisinde olduğu gibi donuk pastalar ile çalışmayı planlamaya başladıklarında ilk tercihlerinin Pernigotti firması olduğunu kaydeden İnceoğlu, “Çok saygın bir marka ve geniş alt yapısı çok sağlıklıydı. Biz ilk teklif ettiğimizde firmanın üst yönetimi bize çok ilgili davrandı ve kısa sürede dağılım için anlaştık. Ürünlerin tüm yıl satışının olması bizim dondurma dolaplarında Pernigotti ile işbirliğimizi çok güçlü kılıyor” dedikten sonra Temmuz A.Ş ile olan işbirliklerini şöyle sıraladı:

Bizim uluslararası çalışmalarımız çok eski bir temele sahip. Bu çalışmaları Dubai ve İtalya’dan senelerce yürüttük. Ama Türkiye’de üretici kimliğimiz bizi bir trading firması yapma çerçevesi dışında tuttu. Pandemi öncesi aldığımız karar aslında tam yerine denk geldi ve Ticari çalışmaların bir çatı altında toplanması fikri oluştu. Gıda üzerinde gidiyoruz. Kuru, taze ve donuk 3 kategoride varız. Dünya çok büyük olduğu kadar çok da hızlı artık, bir günde Kore’ye mal satabiliyor, bir günde Hindistan’dan mal alabiliyorsunuz. Bu ortaklığı kurmak için vizyoner ve tecrübeli kişilerin bir arada olması yeterli olacaktı. Aslında bu süreçte özellikle fon yöneticileri ile konuştuk. Maalesef ülkemizde bu konularda uzun vadeli, geniş acılı düşünen ticareti beyinler çok az. Bizim Şener Düzener ve Semih Sağlam ile bir araya gelmemiz bu arayış sürecinde oldu. Her ikisi de tecrübelerinin yanı sıra, dünya görüşü olarak birçok Türk yatırımcısının çok ötesinde beyinler. Genç neslin tecrübeli ve vizyoner insanlarıyla birlikte bu projelere can vermek ve bu seviyelere taşımak bizim için çok keyifli oldu. Amacımız SGS ile Türkiye’de yakaladığımız bu ivmeyi, Dünyanın hızına uyum sağlayan bir Türk ticaret ihracat organizasyonu olarak birçok ülkede klonlamaktır.”

Mondelez’in dünya markaları ürünlerini tüketicilerle buluşturan İnceoğlu’na gelecek planlarını sorduk. İnceoğlu, “Aslında biz sadece Mondelez markaları değil , bir çok önemli dünya markası adına üretim yapan 3 uluslararası organizasyonun bir parçasıyız. Ayrıca bu 3 organizasyonun sadece Türkiye’deki değil, yakın bölgedeki 7-10 ülke arasında değişen bölgelerinin de resmi temsilciliği SGS olarak bize ait. Üretim yeteneğimiz çok özel. Dünyada özel bir know how a sahip ve çok özel üretim tesisleri ile yapılan ürünler yapabiliyoruz ve bu ürünlerin hepsi özel koşullarda satılabiliyor. Bunun içinde bizim taze ve donuk kanalları doğru yönetiyor olmamız çok yakın gelecekte ürün portföyümüzü ne kadar geliştirebileceğimizin ortaya koyuyor” dedikten sonra bu ürünlerin Türkiye’de üretimiyle ilgili şu bilgileri verdi:

Kesinlikle. Zaten taze ve donuk ürünlerin tamamı pazarı çok hızlı büyüyen kategoriler. Bizimde temsil ettiğimiz firmalar marka sahipleri ve üretici olduğu için Türkiye’de özel üretimlerin yapılması planlandı. Türkiye lojistik olarak önemli bir konumda ve tüm tesislerimiz yeni, modern ve kapasite olarak yeterli. Üretim için heyecanlıyız ve prosedürü tamamlamaya çalışıyoruz.”

Temsil ettiği gruplardan biri Costco’nun dünyadaki en önemli tedarikçilerinden biri olduklarını kaydeden İnceoğlu, “Bizde grup adına Türkiye’den giden ve gidecek ürünlerin artması için var gücümüzle çalışıyoruz. 2022 Ocak ayı içinde Türkiye ofisimizin faaliyete geçmesi ile takip edilen projeler hızlanacak ve Uzak doğu ile Amerika kıtası için yapılan ürünler hızla Costo ve benzeri büyük birkaç perakende devinin raflarında olacak. O süreçte ülkemiz için bu güzel haberleri paylaşmaktan büyük keyif alacağız” dedi.

Devamını Oku

Firmalardan

Perakendede yeni yıl hareketliliği gençleri sevindiriyor…

Editör

Yazar:

Pandemi sürecinde geçtiğimiz yılbaşı döneminde yeterli hareketliliği yakalayamayan perakende sektöründe bu yılbaşının tatlı telaşı kendini göstermeye başladı. Beklenilenin üzerinde bir ilgi gören ve alışveriş şenliğine dönen Efsane Cuma’nın ardından sektör yeni yıl dönemi için hazırlıklarını yoğunlaştırdı.

Uzun yıllardır “Perakende Sektörünün Tamamlayıcı Gücü” olarak sürdürdüğü çalışmalarında, özellikle hazır giyim sektörünün dönemsel ve part time işgücü gereksinimlerini karşılayan ve binlerce gence iş imkanı sunan Team Fores HR; yine ve yeniden heyecanlı bir “Yılbaşı Dönemi” hazırlığında.

Team Fores HR; perakende sektörünün yoğunluğunun, dolayısıyla mağaza trafiğinin çok arttığı, yılbaşı dönemi, indirim dönemi ve kampanya dönemlerinde ortaya çıkan işgücü ihtiyaçlarına, kendi bünyesindeki yüksek okul ve lisans öğrencilerinden oluşan ekipleriyle hızlı çözümler sunmaya devam ediyor.

Perakende sektörünün part time işgücü gereksinimlerini; bir yandan okurken bir diğer yandan çalışmayı tercih eden üniversiteli gençlerden oluşan ekipleriyle tamamlayan Team Fores HR, bu yılbaşı dönemi için de markalardan gelen talepleri karşılamak adına gençlerle görüşmelere başladı.

Yılbaşı yoğunluğunda müşterilerine kusursuz ve eksiksiz hizmet sunmaya çalışan markaların mağazaları için talep ettikleri satış destek, kasa destek, ambalaj, depo destek elemanları gibi ilave iş gücü ihtiyaçlarında tamamlayıcı güç olarak hizmet veren Team Fores HR; aynı zamanda gençlerimizin henüz okurken deneyim kazanmalarını ve iş hayatını tanımalarına da yardımcı oluyor.

Sektörün öncü ve lider markaları; Atasun, Mango, Dagi, Beymen Club , Paşabahçe, Network, Benetton, İpekyol, Twist, Pandora gibi birçok dev markanın, tüm ek işgücü ihtiyaçlarında deneyimli ekipleriyle TAMAMLAYICI güç olarak hizmet veren Team Fores HR; sadece geçtiğimiz 6 ay içinde 1900’den fazla gence 48 bin gün üzerinde iş imkanı sağlayarak gençlerin istihdamında büyük bir rol oynuyor.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER