Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Nazlı Gıda, ürün yelpazesini genişleterek büyüyor

Editör
Ethem Kurt
Abone Ol:

Nazlı Gıda, kendisini sürekli geliştiriyor.

Rizeli 3 kardeş (Ethem, Nihat ve Murat Kurt) tarafından 1993 yılında kurulan Nazlı Gıda, “Nazo” markası ile aromalı toz içecek sektörünün pazar lideri.

Türk tüketicisinin Avrupa standartlarına ürün tüketmesi için standartlarını sürekli yükselten Nazlı Gıda’nın geniş çaplı ve uzun soluklu Ar-Ge çalışmaları ile birçok alanda yeni ürünü pazara dahil ettiğini kaydeden Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Kurt, “10 bin metre karesi kapalı olmak üzere toplam 28 bin metrekarelik üretim alanına sahip olan Nazlı Gıda, yıllık 600 milyon paket üretim kapasitesi ile 13 ülkeye ihracat yapmaktadır. Nazlı Gıda bugün, kahve, sakız, şekerleme, mısır çerezi ve çikolata gibi ürünlerle gıda sektöründeki yelpazesini genişletmiş durumdadır. Firma ürünleriyle profesyonel ve kitlesel tüketime yönelik yeni ve ciddi bir kategori oluşturmaktadır. Hijyen ve sağlık odaklı bir çalışma felsefesi benimseyen Nazlı Gıda, üretimini ISO 9001:2000 ve ISO 22000:2005 kalite standartlarına göre sürdürmektedir” dedikten sonra şu bilgileri verdi:

“Hammadde seçiminden üretime, üretimden pazarlamaya kadar tüm aşamalarda en sıkı denetimleri gerçekleştirerek, uygulamaya geçiren Nazlı Gıda, küçükten büyüğe ailenin tüm fertleri tarafından gönül rahatlığıyla tüketilebilecek ürünler geliştirmeyi, bir işletme önkoşulu olarak değerlendirmektedir.

Şirket, bu çerçevede ürünlerini uzun dönemli araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin neticesinde ortaya koymaktadır. Kimya ve Gıda Mühendislerinden oluşan Ar-Ge birimi, gıda teknolojisinde yaşanan gelişmeleri ve tüketici eğilimlerini takip ederek, güvenilir ve sağlıklı, yeni ürünler üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir. Bünyesinde Buyum Pazarlama, Nazlı Kozmetik, Gürcan Gıda ve Ceren Dış Ticaret kuruluşlarını bulunduran Nazlı Gıda, Sagi ve Seykar gibi önemli firmalarla ortaklık ilişkisi içindedir.

Şirket, mısır cipsi ve kahvaltılık gevreklerini Foxtoy, patates cipsinin yüzde yüz doğal lezzetini Peritos, soğuk ve sıcak aromalı toz içecekler, salep ve sıcak çikolata ürünlerini Nazo markası ile pazara sunmuştur. Ayrıca çikolatalı ürün grubunda da Çikofret markasını Türk tüketicisinin beğenisine sunmuştur. Nazlı Gıda, müşteri memnuniyetini ön planda tutup, geleneksel Türk ağız tadına yönelik geliştirdiği ürünleri önümüzdeki dönemde seçkin marketler ve alışveriş merkezlerinde piyasaya sürecektir.

Nazlı Gıda, Konya, Nevşehir, İstanbul İkitelli ve Bağcılar’da olmak üzere 4 fabrikada üretim yapmaktadır. Toplam 100’e yakın kişiyi istihdam etmektedir ve 2012 yılı cirosu 18 milyon liradır.”

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Firmalardan

Avşar Maden Suları, Gulfood Fuarı’na katıldı

Editör

Yazar:

Türkiye’de maden suyu sektörünün önemli markaları arasında yer alan Avşar Maden Suları, son yıllarda ihracat alanında da önemli atılımlar gerçekleştiriyor. Dubai Dünya Ticaret Merkezi’nde 19-23 Şubat 2024 tarihlerinde düzenlenen Gulfood Fuarı’na katılan Avşar Maden Suları, yenilikçi ürünlerini daha fazla pazarda tüketicilerle buluşturacak iş birliklerine imza atmayı hedefliyor.

Avşar Maden Suları, büyüklüğü ve stratejik önemi ile öne çıkan Gulfood Fuarı’nda; farklı ülkelerden potansiyel paydaşlarla, yeni anlaşmalar başlatacak görüşmeler yapıyor.

Yüzlerce ülkeden, binlerce uluslararası firmanın katılım sağladığı Gulfood Fuarı, global gıda sektörüne yön veriyor. Katılımcılara yeni ürünleri keşfetme ve önemli sektör oyuncularıyla bağlantı kurma fırsatı sunan fuar, geleceği şekillendiren trendleri de gözler önüne seriyor.

19-23 Şubat 2024 tarihleri arasında, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde gerçekleştirilen Gulfood Uluslararası Gıda Fuarı’na ilgi büyüktü.

Firma yöneticisi Mehmet Başpınar, “Dünyanın en büyük gıda fuarlarından biri olan Gulfood, 120 ülkeden 5000’den fazla stand katılımcısıyla tüm dünyayı gıda konusunda tek merkezde toplamakta; üretiminden dağıtımına, işlemesinden sunumuna kadar yiyecek ve içecek endüstrisinde önemli bir yere sahip” dedi.

Devamını Oku

Firmalardan

Pizza Hut’tan özel lezzetler

Editör

Yazar:

Pizza Hut, her damak zevkine uygun 18 çeşit pizzası ve eşlikçi yan lezzetleriyle Dünya Pizza Günü’nü kutladı. Pizza Hut, Dünya Pizza Günü’ne özel, 9-11 Şubat tarihleri arasında hem restoranlarda hem gel-al’da geçerli olan kampanyasıyla tüm büyük boy pizza çeşitlerini yüzde 50 indirimle sevenleri ile buluşturdu.

Pizza Hut, yeni taban soslarıyla daha yoğun lezzet sunarken enfes baharatlı pizza sosu, özel üretilen mozarella peyniri; ince, pan ve normal hamur seçenekleriyle damakları şımartıyor. Nefis pizzalarının yanı sıra birbirinden güzel yan ürünler sunan Pizza Hut’ın özel tariflerle hazırlanan pizza menülerini eşlikçi lezzetleri tamamlıyor.

Pizzaların yanı sıra tercihe göre farklı lezzetler de sunan Pizza Hut, birbirinden güzel sosları ve bol mozerella peynirinin tadına doyulmaz uyumuyla kendine hayran bırakıyor. Lezzet konusunda susamlı peynirli kenarları ile sınırları zorlayan Pizza Hut, mucidi olduğu çıtır, doyurucu ve kabarık pan hamuruyla özel hazırlanan Çokomania, Bombe ve Sufle tatlılarıyla benzersiz bir deneyim yaşatıyor.

Devamını Oku

Firmalardan

SuperFresh, sürdürülebilir büyümeye devam ediyor

Editör

Yazar:

Kerevitaş, Ev Dışı Tüketim (EDT) sektörünün en önemli uluslararası organizasyonlarından ANFAŞ 30. Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı’na katıldı. 70’in üzerinde ülkeden 50 binden fazla gastronomi profesyonelini buluşturan fuar, 6-9 Şubat tarihleri arasında Antalya’da gerçekleşti. EDT kanalında patates, sebze, meyve, donuk unlu mamuller, pizza, ton balığı ve konserve kategorilerinde geniş ürün çeşitliliğine sahip olan Kerevitaş, ANFAŞ’ta SuperFresh markasıyla yer aldı.

Ülkemizde ve bölgemizde EDT pazarının her geçen gün daha da büyüdüğünü ve çeşitlendiğini belirten Kerevitaş CEO’su Mert Altınkılınç, şunları ifade etti. “Pazarın hareketliliğini çok yakından takip ediyor ve inovasyonu odağımıza alarak sürdürülebilir büyümeyi hedefliyoruz. Faaliyet gösterdiğimiz tüm alanlarda stratejik kanal-kategori bakış açımız doğrultusunda farklı ihtiyaçlara cevap veren ürün portföyümüzü her geçen gün geliştiriyor, inovatif ürünlerimizi müşterilerimiz ile buluşturuyoruz. EDT kanalında 2023’te dondurulmuş unlu mamuller alanında lider Donuk Fırıncılık şirketini bünyemize katarak bu kanaldaki gücümüzü daha da perçinledik. Bu yıl SuperFresh markamızla katıldığımız fuarı, sektör paydaşlarımızla ortak bir sinerji oluşturmak adına önemli bir fırsat olarak görüyoruz.”

Dondurulmuş gıdanın, lezzetli ürünleri tüketiciyle buluşturmanın yanı sıra gıda israfının önlenmesi ve sürdürebilir tarım için önemli olduğunu belirten Kerevitaş CMO’su Gülizar Öcal Doğan sözlerine şöyle devam etti: “Ürünlerimizin tarladan başlayan ve sıfır gıda kaybı ile sofralara ulaşan yolculuğuna dair tüm ayrıntıları bu defa da ünlü şeflerimize anlattık. Hasat süreci, sözleşmeli tarım modeli, üretimde teknoloji kullanımı her aşama çok değerli. Marka olarak yaptığımız öncü çalışmalar, ev dışı tüketim noktaları ile katma değerli iş birliklerimiz ve yeni lezzetlerimiz ünlü şeflerden tam not aldı. Sürdürülebilir tarım adına Tarım ve Orman Bakanlığı ile başlattığımız Tarımın Kadın Yıldızları projemiz ile bu alanda kadın istihdamının önemine de vurgu yapmaktan mutluluk duyduk” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER