Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Pazarlama Zirvesi Suudi Arabistan Prensesi’ni ağırladı

Editör
Abone Ol:

Her yıl dünyaca ünlü konukların yer aldığı Pazarlama Zirvesi bu yıl “Hazine Avı” konseptiyle 16’ıncı kez gerçekleşti. MCT Danışmanlık tarafından Paşabahçe’nin ana, BCG’nin ana bilgi sponsorluğunda düzenlenen Pazarlama Zirvesi iki gün boyunca dünyaca ünlü konuşmacıları ağırladı.

MCT Danışmanlık’ın her yıl geleneksel olarak düzenlediği Pazarlama Zirvesi, bu yıl Paşabahçe’nin ana ve The Boston Consulting Group (BCG)’nin ana bilgi sponsorluğunda 9-10 Aralık 2015 tarihlerinde Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşti. “Hazine Avı” konsepti kapsamında markaların pazarlama hazinelerinin konuşulduğu Pazarlama Zirvesi’nde Avrupa, Amerika, Afrika ve Asya olmak üzere dünyanın 4 farklı kıtasındaki ‘Pazarlama Hazineleri’ni açıldı. Her kıtadan farklı bir konuşmacının bulunduğu zirvenin Konferans Başkanlığı’nı “Dünyanın en iyi ticari zekâlarından biri” olarak tanımlanan Peter Fisk’in yaptı. Pazarlama Zirvesi 2015’de uzman hazine avcıları Marka Antropoloğu Anouk Pappers ve Hikâye Mimarı Maarten Schäfer da dünya turlarında topladıkları toplam 40 hazinenin öyküsünü video, fotoğraf ve hikâyelerle anlattı.
Pazarlama Zirvesi’nde “İnsanlarda Dijital Sadakat Yaratmak” isimli sunumu ile dikkat çeken Virgin Group Online Pazarlama Eski Yöneticisi Alex Hunter, “Piyasalar hiç bu kadar kalabalık ve popüler olmamıştı. Cuma günü yeni bir ürün çıkartıp satmaya başlayın, Pazartesi günü uyandığınızda bir sürü rakibiniz olduğunu görürsünüz. Müşterilerle iletişim kurmak 50 yıl önce çok kolaydı, şu an ise farklılaşmadan müşterilere ulaşmak çok zor. Artık satın alma kararı, sistematik olarak verilmiyor. Müşteriler, marka ve ürünlerle aralarındaki bağların ne kadar tutkulu olduğuna bakarak karar veriyorlar. Müşteri sadakati yaratabilmek için, duygularla hareket edebilmemiz gerekiyor. Duygular, bir ürün ya da hizmete duyulan ihtiyaçtan çok daha güçlü. Bir duygu yaratabilmek için, bireysellik ve kişiselleştirilmişlik hissini yaratmak önemli. Müşterilerinizle ‘İlgili kişinin dikkatine’ tonunda konuşmak yerine onlara markanızın insani değer taşıdığını hissettirin ve markanız bir insanmışçasına iletişime geçin” dedi.
Suudi Arabistan Prensesi HRH Basmah Bint Saud, Pazarlama Zirvesi’nin ilk gününde cesareti ve azmiyle yarattığı kişisel markasını anlattı. Pazarlama Prensesi olarak da anılan HRH Basmah Bint Saud, ticari girişimlerini ve daha eşitlikçi bir dünya hedefiyle kurumlar için geliştirdiği projesini katılımcılarla paylaştı. Pazarlamanın kendisi için marka anlamına geldiğini söyleyen Suudi Arabistan Prensesi, “Başarılı bir marka olmak için pazarın ihtiyaçlarını anlamak ve yaptığın işi sevmek gerekiyor” diye konuştu. Üç tanesi ikram ve gıda bir tanesi de medya sektöründe hizmet veren 4 markanın sahibi olan HRH Basmah Bint Saud, müşteriyi dinlemenin ve ihtiyaçlarını anlamanın önemine değindi. HRH Basmah Bint Saud, “Müşteriyi dinlersek onların gereksinimlerine yönelik çözümler üretebiliriz. Bir prenses olsanız bile müşterilerinizle oturup kahve içmeniz ve sizden ne istediklerini dinlemeniz gerekiyor” dedi.
Pazarlama Zirvesi’nin ikinci günündeki konuşmasında başarıya ulaşmak için bakış açısının değiştirilmesi gerektiğini söyleyen Eurostar-Sainsbury’s Bank’ın eski CEO’su Hamish Taylor, “Eğer gerçekten rakiplerinizden sıyrılmak istiyorsanız, mevcut çevrenizin dışına bakın. Müşterilerin ruh halleri, davranışları ve beklentileri şirketlerin kullanıcılarını anlamaları konusunda esas noktalardır” dedi. “Yeni bir ürün, proje ya da inovasyon gerçekleştirirken şirketleri başarıya götürecek tek anahtar, müşterileri dinlemektir” diyen Taylor, başarıya ulaşmak için gerekirse iş tanımının, düşünme şeklinin ve müşterilerle olan etkileşimin tamamen değiştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Firmalardan

TAB Gıda‘da üst düzey atama

Editör

Yazar:

TAB Gıda’nın yürüttüğü ödüllü ve sektöre örnek teşkil eden birçok kampanyaya öncülük eden Caner Alpaslan, aynı zamanda ticari pazarlama, ulusal promosyonlar, marka ve sponsorluk yönetimi gibi pek çok alanda tüketici, müşteri deneyimi ve pazarlama faaliyetlerinin gelişimine katkılar sundu. Caner Alpaslan, yeni görevinde şirketin 360 derece pazarlama faaliyetlerinin tamamına liderlik edecek.

Bilkent Üniversitesi Ekonomi bölümü mezunu olan Caner Alpaslan, Galatasaray Üniversitesi İletişim Stratejileri ve Halkla İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Kariyerine FedEx’te satış uzmanı olarak başlayan ve on yıla yakın bir süre Coca-Cola İçecek’in Pazarlama Departmanında farklı roller üstlenen Alpaslan, Şubat 2020 tarihinden itibaren, 7 markayı bünyesinde bulunduran hızlı servis restoran zinciri lideri TAB Gıda’nın Pazarlama Direktörlüğünü yürüttü. Alpaslan, Ocak 2023 itibarıyla görevine TAB Gıda Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı (CMO) olarak devam edecek.

Devamını Oku

Firmalardan

Sinangil Un’un 60. yıl reklam filmi yayınlandı

Editör

Yazar:

1963 yılından bu yana gıda sektöründe olan ve ISO 500 sıralamasında 324’üncü olarak yer alan Eksun Gıda Tarım San. Ve Tic. A.Ş. bünyesinde faaliyet gösteren Sinangil, reklam filmi ile yıllardır değişmeyen lezzet yolculuğuna keyifli bir atıfta bulunuyor.

Ajans BBQ imzalı yapımda Sinangil’in 60 yıldır nesilden nesile devam eden mutfaklardaki varlığı, izleyiciyi gülümseten detaylarla aktarılıyor. Filmde anneannelerinin tarif defterini bulan ve onun en sevdiği yemeği yapmak için defterde yazılan bir malzemeyi okuyamayan 3 sevimli torunun herkese defteri okutmaya çalışması gösteriliyor. Filmin sonunda anneanne, torunların okuyamadıkları malzemeyi kağıdın arka yüzünü çevirerek işaret ediyor ve Sinangil Un yazısı markanın o yıllardaki ilk ambalajı üzerinde görülüyor.

Teknolojisi ve üretim teknikleriyle, geleneksel tatlardan sağlık serisine kadar Sinangil’in tüm lezzetlerin arkasında 60 yıldır var oluşunu göstermesi açısından önem taşıyan reklam filminin prodüksiyonunu Filmhakika üstlenirken yönetmen koltuğunda Fırat Mançuhan oturuyor.

Devamını Oku

Firmalardan

Bebeto Rainbow Peelers ile en leziz eğlence molası

Editör

Yazar:

2023 Küresel En İyi 100 Şekerleme Şirketi arasında 66’ncı sıraya yükselen Kervan Gıda’nın dünya çapında talep gören markası Bebeto’nun yeni ürünü Rainbow Peelers raflarda yerini aldı. Bebeto’nun hayvansal hammadde kullanılmadan üretilen Rainbow Peelers şekerleri, gerçek meyve aromasıyla her ısırıkta lezzet sunuyor. Bebeto, birbirine sarmal şekilde bağlanan Rainbow Peelers’tan aldığı ilhamla farklı lezzetlere açık olanları renkli ve eğlenceli bir dünyaya bağlıyor.

Bebeto, farklı lezzetleri denemeye istekli olan herkesi yeni lezzeti Rainbow Peelers ile tanıştırıyor. Bebeto’nun yumuşak şeker kategorisinde yer alan yeni ürünü Rainbow Peelers, vegan içeriği ve gerçek meyve aromasıyla öne çıkıyor. Sarmal yumuşak şeker çubuklarından oluşan Bebeto Rainbow Peelers, her renginde ayrı bir aroma taşıyor. Turuncu renginde portakal, kırmızı renginde çilek, mor renginde frenk üzümü ve yeşil renginde ise elma tadı saklı olan Bebeto Rainbow Peelers, bir ısırıkta dört lezzeti bir arada sunuyor. Ayrıca Rainbow Peelers birbirinden ayrılarak tek tek de tüketilebiliyor.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER