Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Real, Türkiye pazarına girdiği 1997 yılından bu yana ilk kez kâra geçti

Editör
Hacı Beğendik
Abone Ol:

Grup; 2020 yılında 10 milyar TL ciro ile Türkiye’nin en büyük perakende zinciri olmayı, dünyada da ilk 100 içerisine girmeyi hedefliyor.

Bundan sekiz ay önce Alman Metro Group’tan Real marketlerini satın alan Beğendik grubu, şirketi Türkiye pazarına girdiği 1997 yılından beri ilk kez kara geçirdi.
Milliyet Gazetesi’ne konuşan Beğendik İcra Kurulu Başkanı ve Real Genel Müdürü Hacı Beğendik, Real’i satın alma kararlarıyla ilgili olarak, “Bir tarafta Beğendik’i yeni mağazalar açarak büyütürken, diğer tarafta bünyemize uygun, fazla zinciri olmayan bir satın alma kararı verdik. Bu noktada Real fırsatı önümüze çıktı, uzun görüşmeler sonucunda Alman Metro Grup’la ortak bir noktada anlaşarak satın almayı gerçekleştirdik” dedi.

57 noktaya ulaştı
Satın almadan sonra Real’i daha dinamik bir yapıya kavuşturmak için çalışmalara başladıklarını belirten Beğendik, “Çünkü satın aldığımızda şirket zarardaydı. İkinci aydan itibaren kara geçirdik. Ek maliyet ve giderleri dengeledik, bunun sonucunda da Real 1997 yılından bu yana, ilk defa bizim yönetimimizde Eylül 2014 itibariyle kara geçti ve sürdürülebilir kara ulaştı” diye konuştu.
Şu anda 45’i Beğendik, 12’si Real olmak üzere 57 mağazaları bulunduğunu kaydeden Beğendik, şu bilgileri verdi: “Haziran başında da Real’in Gebze Center’da mağazası açılacak ve 12 olan Real mağaza sayısı 13’e çıkacak. 2015 yılının ilk yarısında bir zincir daha satın alma planımız var. Şu an sektörün 4. büyük perakendecisiyiz. Bu arada her yıl bir önceki yıla göre yüzde 50 büyüme hedefimiz olduğunu ve bunu bugüne kadar tutturduğumuzu belirtmek isterim. 2020 yılında 10 milyar TL ciro ile Türkiye’nin en büyük perakende zinciri olmayı, dünyada da ilk 100 içerisine girmeyi hedefliyoruz.”

Hacı Beğendik, uzun yıllar perakende sektöründe faaliyet uğraşan bir ailenin dördüncü kuşak temsilcisi. Üniversite eğitimini ABD’de yapan Beğendik, öncelikle ekonomi ve finans, ardından da sanat eğitimi almış. 2001 yılında Türkiye’ye dönen Beğendik, göreve başladıktan sonra mağaza konseptlerini değiştirmiş. Beğendik o dönemi şöyle anlatıyor: “Beğendik Komşu diye daha küçük ölçekli mağaza konseptini oluşturduk ve mağaza sayımızı 14’e çıkardık. Şirkette tüm yetki ve sorumluluğu 2009 yılında üstlendim. Beğendik markasıyla ilgili algı ve beklenti araştırmaları yaptırdık, bu araştırmalar neticesinde bir iş planı oluşturduk. Ve 2020 yılına yönelik bir hedef koyduk. O dönem 150 milyon TL olan ciromuz, 2014 yılı sonunda konsolide de Real dahil 1.5 milyar TL’ye çıktı.”
 

Yeni satın alma peşinde
Beğendik grubu şimdilerde yeni bir satın alma peşinde. Hacı Beğendik, “2014 yılında yapmış olduğumuz satın almanın ardından, 2015 yılı için de bir satın alma planımız bulunuyor. Şu an çok mağazalı olmayan ve yapı olarak bize çok uygun olacağını düşündüğümüz bir zincirle görüşme halindeyiz” dedi.
Ayrıca, İstanbul’da mağaza açmak için uygun lokasyonları araştırdıklarını belirten Beğendik, “Şu an iki lokasyonla görüşme halindeyiz. Tabi İzmir ve Eskişehir’de radarımızda olan öncelikli şehirler arasında” diye konuştu.
 

‘Oyuncu sayısı azalacak’
2015 yılından itibaren oyunun kurallarının bir miktar değişeceğini söyleyen Hacı Beğendik, şöyle devam etti: “Perakende sektöründe özellikle zincir marketlerde rekabetin sadece fiyat odaklı olduğunu görüyoruz. Herkes en ucuzunun kendisi olduğu iddiasında. Doğal olarak sektörde oyuncu sayısının azalacağını düşünüyoruz. Sektörde konsolidasyonu şart görüyor ve üç yıl içinde bazı taşların yerine oturacağını öngörüyoruz. Perakende sektöründe bir çok fırsat ortaya çıkacak ve bu dönemi iyi yönetebilen şirketler kazançlı çıkacak.”

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Firmalardan

A101 ve Şef Somer Sivrioğlu’ndan workshop etkinliği

Editör

Yazar:

A101 ve Şef Somer Sivrioğlu iş birliği kapsamında düzenlenen etkinlikte, A101 ürünleriyle özel olarak hazırlanan menü tadımı ve workshop etkinliği organize edildi. Somer Şef’in sunumuyla, ünlü şefin kendi restoranı olan Efendy’de düzenlenen workshop, 24 Ocak’ta gerçekleştirildi.

A101’in sosyal medyada iş birliği yaptığı isimlerin de katıldığı buluşmaya; Burak Altındağ, Bengi Kurtcebe, İdil Yazar, Berat Çokal (Mösyö Şokola), Ümit Karalar gibi ünlü isimler katılırken, Somer Şef davetlilere kendi elleriyle hazırladığı humusu sunarak özel bir tadım deneyimi yaşattı.

A101 için özel olarak üretilen ürünlerin, kalitesi ve çeşitliliği sayesinde şefler tarafından da güvenilerek tercih edildiğinin altını çizen ve kendisinin de severek A101 ürünlerini kullandığını aktaran Somer Şef, “A101 tarafından üretilen ürünlerin %101 arkasındayım” ifadesini kullandı.

A101 Pazarlama Müdürü Yeliz Yahşi Bilgiç’in markayı temsilen davetlileri ağırladığı etkinlikte, Somer Şef’in A101 ürünleriyle hazırlamış olduğu yemeğin püf noktaları ve farklı uygulamaları üzerine de bilgiler verildi.

A101 Pazarlama Müdürü Yeliz Yahşi Bilgiç; ‘’A101 olarak ürünlerimizin kalitesinin her zaman %101 arkasında olduk. Kalite, çeşit ve fiyatlarımızın mutfağın ustaları tarafından da tasdik edilmesi bizi ayrıca mutlu ediyor.’’ şeklinde konuştu.

Devamını Oku

Firmalardan

Paramparça belgeseli vizyonda

Editör

Yazar:

Paramparça, Lozan Mübadelesinin 100. Yıldönümü nedeniyle Orhan Erdim anısına Ruyiad (Rumeli Yönetici Ve İş İnsanları Derneği) ve REV (Rumeli Eğitim Vakfı) ve Pegasus ana destekleriyle çekilen bir belgesel. Yapımcı: Nurdan Tekeoğlu, “Göç, kültürel ve sosyal boyutu olan bir olgu. Türkiye, dünyada göçten en çok etkilenen ülkelerin başında yer alıyor. Mübadele döneminde yaklaşık 2 milyon insanın zorunlu göçe tabi tutulması, gerek Türk gerekse Yunanistan halkları arasında derin travmalar yarattı. Her bir mübadilin anlattıkları bir filme ya da belgesele konu olabilecek önemde. Mübadelenin 100.yıl dönümü kapsamında biz de bir belgesel çalışması yaptık. Paramparça adlı belgeselimiz, 1924 mübadelesinde Girit’e bağlı Spinalonga adasından Bodrum ‘a göçe den bir ailenin 70 yaşını aşmış 3.kuşak mübadil bir kadınının yaşamı üzerinde kurulu. Belgeselin kahramanı Zehra hanımın yaşam öyküsünü dinlediğimde ‘işte hikayemizi bulduk’ dedik. Belgesel projesi üzerinde kişi ve mekanlar üzerinde uzun bir süre çalıştık. Arşiv taraması yaptık. Tanıklarla konuştuk. Dünyanın en güzel yerlerinden biri olan Bodrum’da yaşayan Zehra hanım, ‘bu kadarı da olmaz’ dedirten inişli – çıkışlı hayatını tüm samimiyetle bizimle paylaştı” şeklinde konuştu.

Ekip

Yönetmenler: Orhan Tekeoğlu-Nurdan Tekeoğlu

Yapımcı: Medya Ton ve Nurdan Tekeoğlu

Görüntü Yönetmeni: Serdar Güven

Müzik: Evrim Ateşler

Ortak Yapımcı: Story Studios ve Spiridoula Gouskou

Kurgu: Lukas Agelastos ve sercan Güdücü

Devamını Oku

Firmalardan

Kervan Gıda: Global arenada büyümeyi sürdüreceğiz

Editör

Yazar:

Kervan Gıda, global arenada yakaladığı başarıyı yeni gelişmelerle tescil ediyor. Kervan Gıda, dünyanın şekerleme alanında takip edilen en önemli listelerinden biri olan “2023 Global Top 100 Candy Companies- 2023 Küresel En İyi 100 Şekerleme Şirketi” listesinde 82’inci sıradan 66’ncı sıraya yükseldi. Kervan Gıda’nın 2020’deki halka arzı sonrasında Polonya’nın önde gelen yumuşak şeker üreticilerinden ZPC Otmuchow ve iştiraki PWC Odra’yı satın alımı, ardından perakende devleri olan ABD’li Walmart ve İngiliz ASDA ile iş birliği yapması, şirketin global arenada büyümeye yönelik attığı etkili adımlardan oldu.

Sonuçları değerlendiren Kervan Gıda Genel Müdürü Burhan Başar, “Geçtiğimiz yıl giriş yaptığımız Küresel En İyi 100 Şekerleme Şirketi listesinde bu yıl 16 sıra yükselerek 66’ıncı sıraya yerleştik ve bizi gururlandıran bir sonuca imza attık. Gerek yurt içindeki büyümemiz gerek yurt dışında Polonya, ABD ve İngiltere pazarlarındaki yerimizi sağlamlaştırmamız gerekse ihracat gerçekleştirdiğimiz toplam ülke sayısının 85’e ulaşmış olması bugün aldığımız sonuçlarda etkili oldu. Bu gelişmelerle dünya çapında bilinirliğimiz artarken, daha büyük hedeflerle motivasyonumuz her daim yüksek kalıyor. Türkiye’de doğan bir şirket olarak global arenada büyümeye yönelik yatırımlarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER