Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Reis’e göre tarımsal üretim artacak, fiyatlar düşecek

Editör
Abone Ol:

Reis Gıda, ekonomik dar boğazdan geçildiği bir dönemde, halkın bütçesine katkı sağlayacak bir sosyal sorumluluk projesine imza attı.

Reis Gıda’nın öncülüğünde, yemek danışmanı Ayşe Tüter’in desteği ile hayata geçirilen proje, Osmanlı saray mutfağının en önemli mirasçılarından Beyoğlu’ndaki Hacı Abdullah restoranda düzenlenen bilgilendirme toplantısı ile açıklandı.

Reis Tarımsal Ürünler Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, pirinç ve bakliyat ürünlerinin 2009 yılı rekolteleri  hakkında bilgi verdi. Tarımsal üretiminin bu yıl artmasının beklendiğini ifade eden Reis, “Nisan ve Mayıs ayında yağışların normal seviyede olması halinde, bu yıl adeta bereket fışkıracak” dedi.

Bakliyatta bu yıl özellikle kırmızı mercimekte üretim patlaması yaşanacağını belirten Reis, geçtiğimiz yıl 60 bin ton olan üretimin bu yıl 350 bin tonlara yükselmesinin beklendiğini vurguladı. “Haziranda piyasaya çıkacak kırmızı mercimek üretiminde yüzde 500’e varan oranda artış söz konusu” diyen Mehmet Reis, şöyle devam etti:

“Geçtiğimiz yıl kırmızı mercimek ihtiyacımızın yüzde 80’ini ithal ettik. Bu yıl hem kendi ihtiyacımızı karşılar hem de yurt dışına satabiliriz. Pirinç, kuru fasulye ve nohut üretiminde ise 2009’da yüzde 10 civarında artış öngörüyoruz. Rekolte artışlarıyla birlikte, bu yıl pirinç ve bakliyat fiyatlarının düşmesini bekliyoruz.”

Sağlıklı, besleyici ve uzun süre tok tutan yiyeceklerin başında gelen bakliyatın dünyada en kalitelisinin Türkiye’de yetiştiğini ifade eden Mehmet Reis, ancak, ülkemizde pirinç ve bakliyat tüketiminin yeterli seviyede olmadığını, özellikle son yıllarda fiyatlarda yaşanan dalgalanmalar nedeniyle halkın bakliyat tüketiminden uzaklaştığına dikkat çekti.

Bulgur dışında tüm bakliyat ve pirinç tüketiminin son 9 yılda ortalama yüzde 20-50 arasında azaldığını belirten Reis, şunları söyledi:

“Örneğin, Avrupa’da ortalama 20 kilogram olan yıllık pirinç tüketimi, Türkiye’de son yıllarda hızla azaldı. 2000 yılında 12 kilogram olan kişi başı tüketim, 2007’de 8, 2008’de 7 kilograma düştü. Bu yıl ise 5.6 kilogram olması bekleniyor. 2000’de ortalama 4-5 kilogram olan kuru fasulye tüketimi de bugün 2.8 kilogram seviyesinde.  Yine 2000 yılında 5 kilogram civarında olan yıllık kişi başı kırmızı mercimek tüketimi de bugün ortalama 3-4 kilogram.

Ancak bu yıl pirinç ve bakliyat ürünlerinde beklenen ürün bolluğunun, tüketime olumlu yansımasını bekliyoruz. Bakliyattan soğuyan vatandaş, hem besleyici hem hesaplı olan bakliyat yemekleri ile yeniden barışacak ve efsane geri dönecek.“

Toplantıda, tarımsal üretimin ülke ekonomisindeki yeri ve önemine de dikkat çeken Mehmet Reis, TÜİK’in 2008’in son çeyreğine ilişkin açıkladığı büyüme rakamlarına değinerek, ekonominin yüzde 6.2 küçülmesine karşılık, tarım sektörünün birçok soruna rağmen 4.6 oranında büyüdüğünü hatırlattı. Reis, 2009’un ilk iki aylık dış ticaret rakamlarına göre yüzde 4.8’lik artışla ihracatı artan tek sektörün tarım olduğunu da vurguladı. Tarımın, işsizliğin en fazla telafi edildiği sektörlerin başında geldiğine işaret eden Reis, şöyle devam etti: “Tarım ülke için adeta can simidi, zor günlerin ilacı. Tüm dünyada büyük destek gören tarım sektörü ülkemizde yıllarca arka plana itildi. fiimdi bunu değiştirmenin zamanı. Küresel krizin yaşandığı günümüzde, tarıma daha fazla önem vermeliyiz. Tarımdaki potansiyeli değerlendirerek, hem kendimize yetebilmeli hem eskiden olduğu gibi dışarıya satabilmeliyiz.”

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Firmalardan

Avşar Maden Suları, Gulfood Fuarı’na katıldı

Editör

Yazar:

Türkiye’de maden suyu sektörünün önemli markaları arasında yer alan Avşar Maden Suları, son yıllarda ihracat alanında da önemli atılımlar gerçekleştiriyor. Dubai Dünya Ticaret Merkezi’nde 19-23 Şubat 2024 tarihlerinde düzenlenen Gulfood Fuarı’na katılan Avşar Maden Suları, yenilikçi ürünlerini daha fazla pazarda tüketicilerle buluşturacak iş birliklerine imza atmayı hedefliyor.

Avşar Maden Suları, büyüklüğü ve stratejik önemi ile öne çıkan Gulfood Fuarı’nda; farklı ülkelerden potansiyel paydaşlarla, yeni anlaşmalar başlatacak görüşmeler yapıyor.

Yüzlerce ülkeden, binlerce uluslararası firmanın katılım sağladığı Gulfood Fuarı, global gıda sektörüne yön veriyor. Katılımcılara yeni ürünleri keşfetme ve önemli sektör oyuncularıyla bağlantı kurma fırsatı sunan fuar, geleceği şekillendiren trendleri de gözler önüne seriyor.

19-23 Şubat 2024 tarihleri arasında, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde gerçekleştirilen Gulfood Uluslararası Gıda Fuarı’na ilgi büyüktü.

Firma yöneticisi Mehmet Başpınar, “Dünyanın en büyük gıda fuarlarından biri olan Gulfood, 120 ülkeden 5000’den fazla stand katılımcısıyla tüm dünyayı gıda konusunda tek merkezde toplamakta; üretiminden dağıtımına, işlemesinden sunumuna kadar yiyecek ve içecek endüstrisinde önemli bir yere sahip” dedi.

Devamını Oku

Firmalardan

Pizza Hut’tan özel lezzetler

Editör

Yazar:

Pizza Hut, her damak zevkine uygun 18 çeşit pizzası ve eşlikçi yan lezzetleriyle Dünya Pizza Günü’nü kutladı. Pizza Hut, Dünya Pizza Günü’ne özel, 9-11 Şubat tarihleri arasında hem restoranlarda hem gel-al’da geçerli olan kampanyasıyla tüm büyük boy pizza çeşitlerini yüzde 50 indirimle sevenleri ile buluşturdu.

Pizza Hut, yeni taban soslarıyla daha yoğun lezzet sunarken enfes baharatlı pizza sosu, özel üretilen mozarella peyniri; ince, pan ve normal hamur seçenekleriyle damakları şımartıyor. Nefis pizzalarının yanı sıra birbirinden güzel yan ürünler sunan Pizza Hut’ın özel tariflerle hazırlanan pizza menülerini eşlikçi lezzetleri tamamlıyor.

Pizzaların yanı sıra tercihe göre farklı lezzetler de sunan Pizza Hut, birbirinden güzel sosları ve bol mozerella peynirinin tadına doyulmaz uyumuyla kendine hayran bırakıyor. Lezzet konusunda susamlı peynirli kenarları ile sınırları zorlayan Pizza Hut, mucidi olduğu çıtır, doyurucu ve kabarık pan hamuruyla özel hazırlanan Çokomania, Bombe ve Sufle tatlılarıyla benzersiz bir deneyim yaşatıyor.

Devamını Oku

Firmalardan

SuperFresh, sürdürülebilir büyümeye devam ediyor

Editör

Yazar:

Kerevitaş, Ev Dışı Tüketim (EDT) sektörünün en önemli uluslararası organizasyonlarından ANFAŞ 30. Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı’na katıldı. 70’in üzerinde ülkeden 50 binden fazla gastronomi profesyonelini buluşturan fuar, 6-9 Şubat tarihleri arasında Antalya’da gerçekleşti. EDT kanalında patates, sebze, meyve, donuk unlu mamuller, pizza, ton balığı ve konserve kategorilerinde geniş ürün çeşitliliğine sahip olan Kerevitaş, ANFAŞ’ta SuperFresh markasıyla yer aldı.

Ülkemizde ve bölgemizde EDT pazarının her geçen gün daha da büyüdüğünü ve çeşitlendiğini belirten Kerevitaş CEO’su Mert Altınkılınç, şunları ifade etti. “Pazarın hareketliliğini çok yakından takip ediyor ve inovasyonu odağımıza alarak sürdürülebilir büyümeyi hedefliyoruz. Faaliyet gösterdiğimiz tüm alanlarda stratejik kanal-kategori bakış açımız doğrultusunda farklı ihtiyaçlara cevap veren ürün portföyümüzü her geçen gün geliştiriyor, inovatif ürünlerimizi müşterilerimiz ile buluşturuyoruz. EDT kanalında 2023’te dondurulmuş unlu mamuller alanında lider Donuk Fırıncılık şirketini bünyemize katarak bu kanaldaki gücümüzü daha da perçinledik. Bu yıl SuperFresh markamızla katıldığımız fuarı, sektör paydaşlarımızla ortak bir sinerji oluşturmak adına önemli bir fırsat olarak görüyoruz.”

Dondurulmuş gıdanın, lezzetli ürünleri tüketiciyle buluşturmanın yanı sıra gıda israfının önlenmesi ve sürdürebilir tarım için önemli olduğunu belirten Kerevitaş CMO’su Gülizar Öcal Doğan sözlerine şöyle devam etti: “Ürünlerimizin tarladan başlayan ve sıfır gıda kaybı ile sofralara ulaşan yolculuğuna dair tüm ayrıntıları bu defa da ünlü şeflerimize anlattık. Hasat süreci, sözleşmeli tarım modeli, üretimde teknoloji kullanımı her aşama çok değerli. Marka olarak yaptığımız öncü çalışmalar, ev dışı tüketim noktaları ile katma değerli iş birliklerimiz ve yeni lezzetlerimiz ünlü şeflerden tam not aldı. Sürdürülebilir tarım adına Tarım ve Orman Bakanlığı ile başlattığımız Tarımın Kadın Yıldızları projemiz ile bu alanda kadın istihdamının önemine de vurgu yapmaktan mutluluk duyduk” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER