Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Reis’e göre tarımsal üretim artacak, fiyatlar düşecek

Editör
Abone Ol:

Reis Gıda, ekonomik dar boğazdan geçildiği bir dönemde, halkın bütçesine katkı sağlayacak bir sosyal sorumluluk projesine imza attı.

Reis Gıda’nın öncülüğünde, yemek danışmanı Ayşe Tüter’in desteği ile hayata geçirilen proje, Osmanlı saray mutfağının en önemli mirasçılarından Beyoğlu’ndaki Hacı Abdullah restoranda düzenlenen bilgilendirme toplantısı ile açıklandı.

Reis Tarımsal Ürünler Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, pirinç ve bakliyat ürünlerinin 2009 yılı rekolteleri  hakkında bilgi verdi. Tarımsal üretiminin bu yıl artmasının beklendiğini ifade eden Reis, “Nisan ve Mayıs ayında yağışların normal seviyede olması halinde, bu yıl adeta bereket fışkıracak” dedi.

Bakliyatta bu yıl özellikle kırmızı mercimekte üretim patlaması yaşanacağını belirten Reis, geçtiğimiz yıl 60 bin ton olan üretimin bu yıl 350 bin tonlara yükselmesinin beklendiğini vurguladı. “Haziranda piyasaya çıkacak kırmızı mercimek üretiminde yüzde 500’e varan oranda artış söz konusu” diyen Mehmet Reis, şöyle devam etti:

“Geçtiğimiz yıl kırmızı mercimek ihtiyacımızın yüzde 80’ini ithal ettik. Bu yıl hem kendi ihtiyacımızı karşılar hem de yurt dışına satabiliriz. Pirinç, kuru fasulye ve nohut üretiminde ise 2009’da yüzde 10 civarında artış öngörüyoruz. Rekolte artışlarıyla birlikte, bu yıl pirinç ve bakliyat fiyatlarının düşmesini bekliyoruz.”

Sağlıklı, besleyici ve uzun süre tok tutan yiyeceklerin başında gelen bakliyatın dünyada en kalitelisinin Türkiye’de yetiştiğini ifade eden Mehmet Reis, ancak, ülkemizde pirinç ve bakliyat tüketiminin yeterli seviyede olmadığını, özellikle son yıllarda fiyatlarda yaşanan dalgalanmalar nedeniyle halkın bakliyat tüketiminden uzaklaştığına dikkat çekti.

Bulgur dışında tüm bakliyat ve pirinç tüketiminin son 9 yılda ortalama yüzde 20-50 arasında azaldığını belirten Reis, şunları söyledi:

“Örneğin, Avrupa’da ortalama 20 kilogram olan yıllık pirinç tüketimi, Türkiye’de son yıllarda hızla azaldı. 2000 yılında 12 kilogram olan kişi başı tüketim, 2007’de 8, 2008’de 7 kilograma düştü. Bu yıl ise 5.6 kilogram olması bekleniyor. 2000’de ortalama 4-5 kilogram olan kuru fasulye tüketimi de bugün 2.8 kilogram seviyesinde.  Yine 2000 yılında 5 kilogram civarında olan yıllık kişi başı kırmızı mercimek tüketimi de bugün ortalama 3-4 kilogram.

Ancak bu yıl pirinç ve bakliyat ürünlerinde beklenen ürün bolluğunun, tüketime olumlu yansımasını bekliyoruz. Bakliyattan soğuyan vatandaş, hem besleyici hem hesaplı olan bakliyat yemekleri ile yeniden barışacak ve efsane geri dönecek.“

Toplantıda, tarımsal üretimin ülke ekonomisindeki yeri ve önemine de dikkat çeken Mehmet Reis, TÜİK’in 2008’in son çeyreğine ilişkin açıkladığı büyüme rakamlarına değinerek, ekonominin yüzde 6.2 küçülmesine karşılık, tarım sektörünün birçok soruna rağmen 4.6 oranında büyüdüğünü hatırlattı. Reis, 2009’un ilk iki aylık dış ticaret rakamlarına göre yüzde 4.8’lik artışla ihracatı artan tek sektörün tarım olduğunu da vurguladı. Tarımın, işsizliğin en fazla telafi edildiği sektörlerin başında geldiğine işaret eden Reis, şöyle devam etti: “Tarım ülke için adeta can simidi, zor günlerin ilacı. Tüm dünyada büyük destek gören tarım sektörü ülkemizde yıllarca arka plana itildi. fiimdi bunu değiştirmenin zamanı. Küresel krizin yaşandığı günümüzde, tarıma daha fazla önem vermeliyiz. Tarımdaki potansiyeli değerlendirerek, hem kendimize yetebilmeli hem eskiden olduğu gibi dışarıya satabilmeliyiz.”

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Firmalardan

Kervan Gıda: Global arenada büyümeyi sürdüreceğiz

Editör

Yazar:

Kervan Gıda, global arenada yakaladığı başarıyı yeni gelişmelerle tescil ediyor. Kervan Gıda, dünyanın şekerleme alanında takip edilen en önemli listelerinden biri olan “2023 Global Top 100 Candy Companies- 2023 Küresel En İyi 100 Şekerleme Şirketi” listesinde 82’inci sıradan 66’ncı sıraya yükseldi. Kervan Gıda’nın 2020’deki halka arzı sonrasında Polonya’nın önde gelen yumuşak şeker üreticilerinden ZPC Otmuchow ve iştiraki PWC Odra’yı satın alımı, ardından perakende devleri olan ABD’li Walmart ve İngiliz ASDA ile iş birliği yapması, şirketin global arenada büyümeye yönelik attığı etkili adımlardan oldu.

Sonuçları değerlendiren Kervan Gıda Genel Müdürü Burhan Başar, “Geçtiğimiz yıl giriş yaptığımız Küresel En İyi 100 Şekerleme Şirketi listesinde bu yıl 16 sıra yükselerek 66’ıncı sıraya yerleştik ve bizi gururlandıran bir sonuca imza attık. Gerek yurt içindeki büyümemiz gerek yurt dışında Polonya, ABD ve İngiltere pazarlarındaki yerimizi sağlamlaştırmamız gerekse ihracat gerçekleştirdiğimiz toplam ülke sayısının 85’e ulaşmış olması bugün aldığımız sonuçlarda etkili oldu. Bu gelişmelerle dünya çapında bilinirliğimiz artarken, daha büyük hedeflerle motivasyonumuz her daim yüksek kalıyor. Türkiye’de doğan bir şirket olarak global arenada büyümeye yönelik yatırımlarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Devamını Oku

Firmalardan

Beypazarı, Premium şişesini influencerlerla buluşturdu

Editör

Yazar:

Beypazarı Maden Suyu Yönetim Kurulu Üyesi Bilge Ercan; İnfluencerlara,  “Beypazarı Premium”u tanıttı. Lansmana özel ambiyansla hazırlanan davette, influencerler deneyimlerini takipçileriyle paylaştı.

Davetlileri yeni ürün hakkında bilgilendiren Bilge Ercan; “Beypazarı Maden Suyu’nun yeni nesil premium tasarımlı şişesi, 0,75 lt boyunda ev dışı tüketim noktaları, zincir ve gurme marketlerde tüketicimizle buluştu. Yeni ürünümüz sağlığı ve şıklığı bir araya getiriyor. Beypazarı Maden Suyu olarak son yıllarda tüm dünyada değişen ve Türkiye’deki tüketici beklentilerini de etkileyen doğallık, sağlık ve lezzet kavramlarına zarafet ve şıklığı da ekliyoruz. Premium şişelerimiz Beypazarı Maden Suyu ile bütünleşen yeşil şişelerde, çevir-aç kapağı ve farklılaşan ambalajıyla da dikkat çekiyor. Premium şişelerimiz maden suyu severlere dizaynıyla da görsel bir deneyim sunuyor. ‘Daha çok Beypazarı, daha çok sağlık’ mottosuyla çıktığımız bu yolda sağlığımız için önemli işlevlere sahip minerallerin maden suyuyla doğal olarak karşılanması için tüketicilerimize kolaylık sunmayı hedefliyoruz. Premium şişelerimiz çevir-aç kapağı sayesinde uzun süre gazı kaçmadan ve lezzeti değişmeden maden suyunu muhafaza etme kolaylığı da sağlıyor.” şeklinde açıklama yaptı.

Devamını Oku

Firmalardan

EG16-EG20 elektrikli forkliftleri kapalı alanlarda maksimum verimliliği sağlıyor

Editör

Yazar:

 Linde MH’nin 1,6 tondan 2 tona kadar taşıma kapasitesine sahip, yüksek mühendislik ve materyal kalitesinin bir araya gelmesi ile EG16-EG20 model elektrikli forkliftler, hem performans hem de dayanıklılığı bir araya getirdiği gibi tesisinizin özellikle iç depolama alanlarında verimli operasyonları garanti etmekte.

İntralojistik operasyonlarının giderek artmasıyla, sürdürülebilir enerji modelleri kullanan, çevre dostu, karbon ayak izinin daha düşük kullanıldığı ürünler tercih edilmekte. İşletmelerin kapalı alanlarında kullanıma uygun olup akıllı kontrol sistemi ve AC motoruyla, dizel forklift performansına sahip Linde MH EG16-EG20 elektrikli forkliftleri üstün verimlilik sağlayan etkin ve kompakt güç modülüne sahip olduğunu söyleyen Hasel yetkililer ürün hakkında şu bilgileri verdiler:

“Linde MH’nin EG16 – EG20 model elektrikli forkliftleri, maksimum performansla çalışabilmek için kanıtlanmış Linde MH standart özellikleri ile donatılmıştır.

Standartlar müşteri ihtiyaçlarına göre belirlendi

Ürünlerin verimli ve tasarruflu bir şekilde yükleme ve boşaltması için tasarımsal olarak asimetrik, iç içe geçmiş asansör profillerine sahip üç silindirli asansör, geniş görüş açısı nedeniyle çalışmayı kolaylaştırır. Operatör için daha iyi görüş açısı, işletmenizde birçok açıdan daha iyi iş güvenliği demek.

EG16 -EG20 model elektrikli forkliftler ayrıca, geniş kabin hacmi ve ergonomik koltuk sayesinde, operatörün çalışma şartlarını geliştirir ve iyileştirir. Böylece zorlu şartlarda uzun vardiyalar şeklinde çalışan operatörlerin yorulmadan çalışması işlerin sürdürülebilirliğini ve verimliliği de üst seviyeye çıkarır.

Buna ek olarak, servis konusunda da önemli gelişmeler sağlanmıştır. Ana komponentlere kolay erişim Uzaktan arıza teşhisi ve ekipman yazılımı güncellemeleri servis teknisyeni olmadan tesis içinde gerçekleştirilebilir ve bu şekilde servis maliyetleri azaltılmış olur.

Linde MH ekipmanlarında güvenlik bir standart olarak sunulmuştur

Linde Curve Assist, viraj alırken direksiyon açısına göre hızı otomatik olarak azaltır. Böylece virajlarda meydana gelebilecek kaza olasılıkları en aza indirilmiş olur. Aynı zamanda otomatik park freni mevcuttur.

Linde Load Control ise güvenli ve yüksek verimli yük operasyonlarınız için rehberlik eder. Ayrıca tüm hidrolik fonksiyonların hassas kontrolü kol dayamaya entegre mini hidrolik kumanda kolları sayesinde sağlanır. Joystik kontroller ile çift pedal sistemi operatör ve forklift arasındaki optimum iletişimi sağlar.

İsteğe bağlı enerji çözümü seçenekleri

1275 seri EG16-EG20 model elektrikli forkliftlerde bireysel uygulamalarınız için doğru enerji seçenekleri mevcuttur. Kurşun asit, lityum iyon enerji sistemleri seçim olanağı sayesinde işletmenizde maksimum sürdürülebilirlik ve verimliliği yakalarsınız. Akü adaptörü ve akü paleti ile depolama imkanı sunarak hızlı ve kolay akü değişimi sağlar. Akü kapağını/kaputu açmadan hızlı ve kullanıcı dostu şarj için lityum iyon akü ile arkadan şarj edebilme özelliği vardır.”

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER