Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Seyidoğlu için önce kalite geliyor

Editör
Abone Ol:

Türkiye’de helva, reçel ve tahin-pekmez denince akla ilk gelen firmalardan olan Seyidoğlu, son teknolojiye sahip üretim tesisleriyle faaliyetlerine devam ediyor.

Seyidoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Necati Göksu, geçmişten günümüze Seyidoğlu’nun geçirdiği dönemleri ve gelişim sürecini bize şöyle anlattı:

“1951 yılında Gaziantep’te doğdum. Babam Gaziantep’in sayılı tüccarlarından biriydi. Dolayısıyla Gaziantep’in meşhur Elmacı Çarşısı’nda yetişen bir esnaf çocuğuyum.

1967 yılına kadar babamın yanında çalışarak, ticaret hayatında tecrübe kazandım. 1967’de İstanbul’a geldik. Fatih’te Gaziantep Gıda Pazarı diye bir bakkaliye dükkanı açtık. Gaziantep’te toptancıydık, İstanbul’da perakende işi yapmaya başladık. 1967–1972 yılları arası bakkaliye işine devam ettik. 1972 yılında Unkapanı’nda gıda toptancılığına başladık. 1967’den 1972’ye kadar olan dönemde bakkaliye işi yaparak piyasanın durumunu inceledik ve sonra toptancılık işine girdik.

Gıda toptancılığına 1985 yılına kadar devam ettik. 1985 yılında Unkapanı’nın istimlak edilmesiyle birlikte ben bu işi bıraktım.”

1976 yılında Seyidoğlu Baklavaları’nın kurucusu Habeş Seyidoğlu’nun kızıyla evlendiğini söyleyen Göksu, “1985 yılında kayınpederim Habeş Seyidoğlu ile helva ve reçel işine başladık. 1999 yılına kadar kayınpederimle ortak çalıştık. 1999 yılında kayınpederim bana: ‘Sen işi öğrendin, kendi yolunu çizebilirsin. Artık sen kendi yoluna bak’ dedi ve helva ve reçel işini bana bırakarak kendisi ortaklıktan ayrıldı. Ben de o günden bugüne işi devam ettirdim. Güngören’de küçük bir helva imalathanemiz vardı. Günlük 150–200 kg civarı helva üretimi yapıyorduk. Sonra Hadımköy’de, şimdi bulunduğumuz yerde, 6 dönüm arsa alarak imalathanemizi buraya kaydırmayı planladık. 8 bin metrekare kapalı alanda olmak üzere helva, reçel, tahin pekmezi ve birçok ürünün üretimini tek merkeze aktardık. Üretimi geliştirerek günlük 10 tona kadar çıkardık. Seyidoğlu’nun geçmişi 65 yıla dayanıyor. Şu anda oğlum Mehmet Göksu ile beraber Seyidoğlu Helva ve Reçel’i aile şirketi olarak devam ettiriyoruz” dedikten sonra şunları söyledi:

“İstanbul’da 33 tane şubemiz var. Bu şubeler bir kişiye ait değildir. Bizde 2–3 patronluk vardır. Ama hepimiz bir ailede yer alan bireyleriz ve aramızda herhangi bir ayrılık söz konusu değildir. Dediğim gibi bizim şubelerimizde baklava, kayınbiraderlerimin şubelerinde de helva ve reçel satılıyor.”

Seyidoğlu’nun sektördeki diğer firmalardan farkını da özetleyen Göksu, “Bunu kayınpederimin bir sözüyle açıklayayım. Kendisi: ‘Her şeyden ödün verin, kaliteden ödün vermeyin!’ derdi. Kaliteden ödün verilmediği zaman fark da buradan çıkıyor. Helvacılığa baktığımız zaman, helva üretiminde bilgisayar kullanan firma yoktu. Biz teknolojiyi kaliteyle birleştirip, sektörde fark yarattık ve liderlik koltuğuna oturduk. Ben bunlara liderlik ettim ve son dönemde oğlumun da katkılarıyla başarımızı sürdürmeye devam ediyoruz” dedi. Göksu, Ar-Ge çalışmalarını şöyle anlattı:

Global kriz ve Seyidoğlu

Seyidoğlu olarak krize olan bakış açısına da değinen Göksu, “Dünyada var olan krizin etkileri ülkemize de sıçradı ve ülkemizi olumsuz yönde etkiledi. Ama kriz var diye feryat etmenin bir manası yok. Bunun yerine çaba göstermek, her zamanki çalışmadan daha fazla çalışmak gerektiğini düşünüyorum. Krizin nasıl fırsata dönüştürüleceğinin düşünülmesi gerekiyor. Bazı işletmecilerin sıkıntı çektiğinin elbette farkındayız. Ama adı üstünde kriz var ve sıkıntı da beraberinde gelecektir. Kriz yavaş yavaş sıkıntılarını hafifletmeye başladı. Biz Seyidoğlu olarak kriz dönemi boyunca ne işçi çıkarttık, ne de ücretsiz izin verdik. Az kazandık ama işçimizi mağdur etmedik. Mümkün mertebe üretime ara vermemek en başta yapılması gereken. Daha sonra az kazanmak, personeli teşvik etmek ve onların moralini yüksek tutmak, işçi çıkarmadan yola devam etmek ve piyasadaki hareketi durdurmamak gibi maddeleri sıralayabiliriz” dedi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Firmalardan

Vivident 45 dk kesintisiz lezzetli yeni çeşitleriyle raflarda!

Editör

Yazar:

Vivident 45 Dakika, yeni aile üyeleriyle şimdi de uzun süre kalıcı meyve lezzeti sunuyor. Uzun süre kalıcılığı ve lezzetleri tüketiciler tarafından onaylanan Vivident 45 Dakika’nın yeni çeşitleri; meyve lezzetlerinden karpuz, çilek, ahududu ile ferahlık konusunda kendini ispatlayan nane ile yeni yeşil nane aromalarından oluşuyor. Karpuz, çilek ve ahududunun damakları şenlendiren aromaları ve cezbeden kokuları, Vivident 45 Dakika’nın iddialı formülüyle birleşince, sakız çiğnemek bir eylemden çıkarak asla bırakmak istemeyeceğiniz kesintisiz meyve lezzeti keyfine dönecek.

Devamını Oku

Firmalardan

Ramazanın ayının yıldızı “maden suyu”

Editör

Yazar:

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte, oruç tutanlar için sağlıklı ve doğal içecek alternatiflerinin önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Ramazan ayında oruç tutarken gün boyunca susuz kalmak, vücudumuz için ciddi bir değişiklik yaratabiliyor. Özellikle kaybettiğimiz mineralleri telafi etmenin en sağlıklı yollarından biri maden suyu tüketmektir. Bu dönemdeki beslenme alışkanlıklarımızda aşırı şekerli ve gazlı içecekler yerine, iftar ve sahurda sindirim sistemini rahatlatıcı maden suyunun tercih edilmesinin gerekliliği uzmanlarca söyleniyor. Ayrıca, vücudu desteklemek ve tokluk hissi sağlamak için ramazan boyunca günlük en az iki şişe maden suyu içilmesi tavsiye ediliyor.

Maden suları bu özel ayda sağlık için ideal bir içecek olarak öne çıkıyor. Özellikle uzun süren aç ve susuz kalan vücut, önemli mineral ve sıvı kayıpları yaşıyor. Maden suları içeriğindeki zengin mineral sayesinde vücudun su dengesini koruyor, enerji seviyelerini yükseltiyor. Bu özellikleriyle, iftar ve sahur sofralarında tercih edilen bir içecek haline geliyor.

İnsanların su tüketimine daha fazla dikkat ettiği bu dönemde, özellikle iftar ve sahur sofralarında tercih edilen maden suyunun tüketimi de artıyor. Beypazarı Maden Suyu, ramazan ayında sağlık için ideal bir içecek alternatifi olarak tüketicilerin tercihleri arasında yer alıyor. İçeriğindeki zengin minerallerle vücuda destek olan Beypazarı Maden Suyu, özellikle ramazan ayında oruç tutanların günü daha kolay geçirmesini sağlıyor. Minerallerin yanı sıra, maden suyunun sindirim sistemini rahatlatıcı ve vücudu susuzluktan koruyucu etkileri de bulunuyor. Bu özellikler sayesinde, iftar ve sahur sofralarında Beypazarı Maden Suyu tercih ederek siz de vücudunuz için sağlıklı bir beslenme alışkanlığı elde edebilirsiniz.

Devamını Oku

Firmalardan

A101 Hadi uygulaması, ilgi odağı oldu

Editör

Yazar:

A101’in yenilikçi uygulaması A101 Hadi’nin, 2023 yılında kullanımına ilişkin bilgiler paylaşıldı.

Müşterilerin mağazadaki harcamalarında daha fazla tasarruf yapmasını sağlayan ve ihtiyaçları olan kampanyaları zamanında sunan A101 Hadi uygulaması, yenilikçi ve bütçe dostu bir alışveriş deneyimi sunuyor. A101 Hadi ile A101 mağazalarında gerçekleştirilen alışverişlerde kazanılan bakiyeler ve özel kupon kampanyaları aracılığıyla, tüketiciler 2023 yılında ortalama 500 TL tasarruf ederken, bazı kullanıcılar ise etkileyici bir şekilde 11 bin TL üzerinde tasarruf etmeyi başardı. 2023 yılında A101 Hadi’nin en fazla kullanıldığı ilçe Bornova olurken, en fazla alışveriş 26 Ekim günü yapıldı.

Konuyla ilgili A101 Pazarlama Genel Müdürü Cüneyt Şahin; “A101 olarak müşterilerimizin her alanda yanında olmaya devam ediyoruz. A101’in yenilikçi uygulaması A101 Hadi’nin 2023 yılında çok sevilmesi bizleri çok mutlu etti. Müşteri sadakatini artırmaya odaklı inovatif uygulamalarımızı gelecekte de sürdürmeyi planlıyoruz. A101 olarak, müşterilerimize kaliteli ve bütçe dostu alışveriş deneyimleri sunma taahhüdümüzü sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

 

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER