Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Seyidoğlu için önce kalite geliyor

Editör
Abone Ol:

Türkiye’de helva, reçel ve tahin-pekmez denince akla ilk gelen firmalardan olan Seyidoğlu, son teknolojiye sahip üretim tesisleriyle faaliyetlerine devam ediyor.

Seyidoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Necati Göksu, geçmişten günümüze Seyidoğlu’nun geçirdiği dönemleri ve gelişim sürecini bize şöyle anlattı:

“1951 yılında Gaziantep’te doğdum. Babam Gaziantep’in sayılı tüccarlarından biriydi. Dolayısıyla Gaziantep’in meşhur Elmacı Çarşısı’nda yetişen bir esnaf çocuğuyum.

1967 yılına kadar babamın yanında çalışarak, ticaret hayatında tecrübe kazandım. 1967’de İstanbul’a geldik. Fatih’te Gaziantep Gıda Pazarı diye bir bakkaliye dükkanı açtık. Gaziantep’te toptancıydık, İstanbul’da perakende işi yapmaya başladık. 1967–1972 yılları arası bakkaliye işine devam ettik. 1972 yılında Unkapanı’nda gıda toptancılığına başladık. 1967’den 1972’ye kadar olan dönemde bakkaliye işi yaparak piyasanın durumunu inceledik ve sonra toptancılık işine girdik.

Gıda toptancılığına 1985 yılına kadar devam ettik. 1985 yılında Unkapanı’nın istimlak edilmesiyle birlikte ben bu işi bıraktım.”

1976 yılında Seyidoğlu Baklavaları’nın kurucusu Habeş Seyidoğlu’nun kızıyla evlendiğini söyleyen Göksu, “1985 yılında kayınpederim Habeş Seyidoğlu ile helva ve reçel işine başladık. 1999 yılına kadar kayınpederimle ortak çalıştık. 1999 yılında kayınpederim bana: ‘Sen işi öğrendin, kendi yolunu çizebilirsin. Artık sen kendi yoluna bak’ dedi ve helva ve reçel işini bana bırakarak kendisi ortaklıktan ayrıldı. Ben de o günden bugüne işi devam ettirdim. Güngören’de küçük bir helva imalathanemiz vardı. Günlük 150–200 kg civarı helva üretimi yapıyorduk. Sonra Hadımköy’de, şimdi bulunduğumuz yerde, 6 dönüm arsa alarak imalathanemizi buraya kaydırmayı planladık. 8 bin metrekare kapalı alanda olmak üzere helva, reçel, tahin pekmezi ve birçok ürünün üretimini tek merkeze aktardık. Üretimi geliştirerek günlük 10 tona kadar çıkardık. Seyidoğlu’nun geçmişi 65 yıla dayanıyor. Şu anda oğlum Mehmet Göksu ile beraber Seyidoğlu Helva ve Reçel’i aile şirketi olarak devam ettiriyoruz” dedikten sonra şunları söyledi:

“İstanbul’da 33 tane şubemiz var. Bu şubeler bir kişiye ait değildir. Bizde 2–3 patronluk vardır. Ama hepimiz bir ailede yer alan bireyleriz ve aramızda herhangi bir ayrılık söz konusu değildir. Dediğim gibi bizim şubelerimizde baklava, kayınbiraderlerimin şubelerinde de helva ve reçel satılıyor.”

Seyidoğlu’nun sektördeki diğer firmalardan farkını da özetleyen Göksu, “Bunu kayınpederimin bir sözüyle açıklayayım. Kendisi: ‘Her şeyden ödün verin, kaliteden ödün vermeyin!’ derdi. Kaliteden ödün verilmediği zaman fark da buradan çıkıyor. Helvacılığa baktığımız zaman, helva üretiminde bilgisayar kullanan firma yoktu. Biz teknolojiyi kaliteyle birleştirip, sektörde fark yarattık ve liderlik koltuğuna oturduk. Ben bunlara liderlik ettim ve son dönemde oğlumun da katkılarıyla başarımızı sürdürmeye devam ediyoruz” dedi. Göksu, Ar-Ge çalışmalarını şöyle anlattı:

Global kriz ve Seyidoğlu

Seyidoğlu olarak krize olan bakış açısına da değinen Göksu, “Dünyada var olan krizin etkileri ülkemize de sıçradı ve ülkemizi olumsuz yönde etkiledi. Ama kriz var diye feryat etmenin bir manası yok. Bunun yerine çaba göstermek, her zamanki çalışmadan daha fazla çalışmak gerektiğini düşünüyorum. Krizin nasıl fırsata dönüştürüleceğinin düşünülmesi gerekiyor. Bazı işletmecilerin sıkıntı çektiğinin elbette farkındayız. Ama adı üstünde kriz var ve sıkıntı da beraberinde gelecektir. Kriz yavaş yavaş sıkıntılarını hafifletmeye başladı. Biz Seyidoğlu olarak kriz dönemi boyunca ne işçi çıkarttık, ne de ücretsiz izin verdik. Az kazandık ama işçimizi mağdur etmedik. Mümkün mertebe üretime ara vermemek en başta yapılması gereken. Daha sonra az kazanmak, personeli teşvik etmek ve onların moralini yüksek tutmak, işçi çıkarmadan yola devam etmek ve piyasadaki hareketi durdurmamak gibi maddeleri sıralayabiliriz” dedi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Firmalardan

Kervan Gıda: Global arenada büyümeyi sürdüreceğiz

Editör

Yazar:

Kervan Gıda, global arenada yakaladığı başarıyı yeni gelişmelerle tescil ediyor. Kervan Gıda, dünyanın şekerleme alanında takip edilen en önemli listelerinden biri olan “2023 Global Top 100 Candy Companies- 2023 Küresel En İyi 100 Şekerleme Şirketi” listesinde 82’inci sıradan 66’ncı sıraya yükseldi. Kervan Gıda’nın 2020’deki halka arzı sonrasında Polonya’nın önde gelen yumuşak şeker üreticilerinden ZPC Otmuchow ve iştiraki PWC Odra’yı satın alımı, ardından perakende devleri olan ABD’li Walmart ve İngiliz ASDA ile iş birliği yapması, şirketin global arenada büyümeye yönelik attığı etkili adımlardan oldu.

Sonuçları değerlendiren Kervan Gıda Genel Müdürü Burhan Başar, “Geçtiğimiz yıl giriş yaptığımız Küresel En İyi 100 Şekerleme Şirketi listesinde bu yıl 16 sıra yükselerek 66’ıncı sıraya yerleştik ve bizi gururlandıran bir sonuca imza attık. Gerek yurt içindeki büyümemiz gerek yurt dışında Polonya, ABD ve İngiltere pazarlarındaki yerimizi sağlamlaştırmamız gerekse ihracat gerçekleştirdiğimiz toplam ülke sayısının 85’e ulaşmış olması bugün aldığımız sonuçlarda etkili oldu. Bu gelişmelerle dünya çapında bilinirliğimiz artarken, daha büyük hedeflerle motivasyonumuz her daim yüksek kalıyor. Türkiye’de doğan bir şirket olarak global arenada büyümeye yönelik yatırımlarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Devamını Oku

Firmalardan

Beypazarı, Premium şişesini influencerlerla buluşturdu

Editör

Yazar:

Beypazarı Maden Suyu Yönetim Kurulu Üyesi Bilge Ercan; İnfluencerlara,  “Beypazarı Premium”u tanıttı. Lansmana özel ambiyansla hazırlanan davette, influencerler deneyimlerini takipçileriyle paylaştı.

Davetlileri yeni ürün hakkında bilgilendiren Bilge Ercan; “Beypazarı Maden Suyu’nun yeni nesil premium tasarımlı şişesi, 0,75 lt boyunda ev dışı tüketim noktaları, zincir ve gurme marketlerde tüketicimizle buluştu. Yeni ürünümüz sağlığı ve şıklığı bir araya getiriyor. Beypazarı Maden Suyu olarak son yıllarda tüm dünyada değişen ve Türkiye’deki tüketici beklentilerini de etkileyen doğallık, sağlık ve lezzet kavramlarına zarafet ve şıklığı da ekliyoruz. Premium şişelerimiz Beypazarı Maden Suyu ile bütünleşen yeşil şişelerde, çevir-aç kapağı ve farklılaşan ambalajıyla da dikkat çekiyor. Premium şişelerimiz maden suyu severlere dizaynıyla da görsel bir deneyim sunuyor. ‘Daha çok Beypazarı, daha çok sağlık’ mottosuyla çıktığımız bu yolda sağlığımız için önemli işlevlere sahip minerallerin maden suyuyla doğal olarak karşılanması için tüketicilerimize kolaylık sunmayı hedefliyoruz. Premium şişelerimiz çevir-aç kapağı sayesinde uzun süre gazı kaçmadan ve lezzeti değişmeden maden suyunu muhafaza etme kolaylığı da sağlıyor.” şeklinde açıklama yaptı.

Devamını Oku

Firmalardan

EG16-EG20 elektrikli forkliftleri kapalı alanlarda maksimum verimliliği sağlıyor

Editör

Yazar:

 Linde MH’nin 1,6 tondan 2 tona kadar taşıma kapasitesine sahip, yüksek mühendislik ve materyal kalitesinin bir araya gelmesi ile EG16-EG20 model elektrikli forkliftler, hem performans hem de dayanıklılığı bir araya getirdiği gibi tesisinizin özellikle iç depolama alanlarında verimli operasyonları garanti etmekte.

İntralojistik operasyonlarının giderek artmasıyla, sürdürülebilir enerji modelleri kullanan, çevre dostu, karbon ayak izinin daha düşük kullanıldığı ürünler tercih edilmekte. İşletmelerin kapalı alanlarında kullanıma uygun olup akıllı kontrol sistemi ve AC motoruyla, dizel forklift performansına sahip Linde MH EG16-EG20 elektrikli forkliftleri üstün verimlilik sağlayan etkin ve kompakt güç modülüne sahip olduğunu söyleyen Hasel yetkililer ürün hakkında şu bilgileri verdiler:

“Linde MH’nin EG16 – EG20 model elektrikli forkliftleri, maksimum performansla çalışabilmek için kanıtlanmış Linde MH standart özellikleri ile donatılmıştır.

Standartlar müşteri ihtiyaçlarına göre belirlendi

Ürünlerin verimli ve tasarruflu bir şekilde yükleme ve boşaltması için tasarımsal olarak asimetrik, iç içe geçmiş asansör profillerine sahip üç silindirli asansör, geniş görüş açısı nedeniyle çalışmayı kolaylaştırır. Operatör için daha iyi görüş açısı, işletmenizde birçok açıdan daha iyi iş güvenliği demek.

EG16 -EG20 model elektrikli forkliftler ayrıca, geniş kabin hacmi ve ergonomik koltuk sayesinde, operatörün çalışma şartlarını geliştirir ve iyileştirir. Böylece zorlu şartlarda uzun vardiyalar şeklinde çalışan operatörlerin yorulmadan çalışması işlerin sürdürülebilirliğini ve verimliliği de üst seviyeye çıkarır.

Buna ek olarak, servis konusunda da önemli gelişmeler sağlanmıştır. Ana komponentlere kolay erişim Uzaktan arıza teşhisi ve ekipman yazılımı güncellemeleri servis teknisyeni olmadan tesis içinde gerçekleştirilebilir ve bu şekilde servis maliyetleri azaltılmış olur.

Linde MH ekipmanlarında güvenlik bir standart olarak sunulmuştur

Linde Curve Assist, viraj alırken direksiyon açısına göre hızı otomatik olarak azaltır. Böylece virajlarda meydana gelebilecek kaza olasılıkları en aza indirilmiş olur. Aynı zamanda otomatik park freni mevcuttur.

Linde Load Control ise güvenli ve yüksek verimli yük operasyonlarınız için rehberlik eder. Ayrıca tüm hidrolik fonksiyonların hassas kontrolü kol dayamaya entegre mini hidrolik kumanda kolları sayesinde sağlanır. Joystik kontroller ile çift pedal sistemi operatör ve forklift arasındaki optimum iletişimi sağlar.

İsteğe bağlı enerji çözümü seçenekleri

1275 seri EG16-EG20 model elektrikli forkliftlerde bireysel uygulamalarınız için doğru enerji seçenekleri mevcuttur. Kurşun asit, lityum iyon enerji sistemleri seçim olanağı sayesinde işletmenizde maksimum sürdürülebilirlik ve verimliliği yakalarsınız. Akü adaptörü ve akü paleti ile depolama imkanı sunarak hızlı ve kolay akü değişimi sağlar. Akü kapağını/kaputu açmadan hızlı ve kullanıcı dostu şarj için lityum iyon akü ile arkadan şarj edebilme özelliği vardır.”

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER