Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Türkiye’nin gönlü en zengin iş insanları ödüllerini aldı

Editör
Abone Ol:

Capital Dergisi tarafından Nef ana sponsorluğunda hazırlanan, Türkiye’nin en çok bağış yapan iş insanlarının açıklandığı “Gönlü Zenginler” araştırmasının ödül töreni Ritz Carlton İstanbul Oteli’nde 26 Aralık 2014 günü gerçekleştirildi.

Gönlü Zenginler ödül törenine iş dünyasının önde gelen isimleri ve kanaat önderleri katıldı. Türkiye’nin gönlü zengin iş insanlarını bir araya getiren davete Capital ve Ekonomist dergileri yayın direktörü M. Rauf Ateş ve Nef Yönetim Kurulu Üyesi Erden Timur ev sahipliği yaptı. Törene Sanko Holding ve Bilkent Cyberpark da co-sponsor olarak destek verdi.

Capital Dergisi tarafından ilk kez geçen yıl başlatılan “Türkiye’nin Gönlü Zengin 50 İş İnsanı” araştırması, büyük bir boşluğu dolduruyor. İş insanlarının 2013’te yaptıkları bağışlar baz alınarak gerçekleştirilen bu çalışma, çok önemli bir misyonu yerine getiriyor. Araştırmaya bu yıl ilk kez katılan pek çok hayırsever iş insanı oldu.

Capital’in Türkiye’deki bütün büyük grup ve şirketlere ulaşmaya çalışarak hazırladığı “Türkiye’nin Gönlü Zengin 50 İş İnsanı” araştırmasının temelini, bir anket çalışması oluşturdu. Anket çalışmasına şirketleri ya da grupları adına yönetim kurulu başkanları katıldı. Sıralama ise ankette yer alan “2013 yılındaki toplam bağış tutarınız” sorularının yanıtlarına göre yapıldı.

Buna göre Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye’nin gönlü en zengin iş insanı oldu. Bağışlarını hem Vehbi Koç Vakfı (VKV) hem şirketlerinin KSS projeleri aracılığıyla hem ayni hem de nakdi gerçekleştiren grup, 2013 yılında 240 milyon 173 bin TL bağış yaptı. Bu bağışları ise eğitim, sağlık ve kültür-sanat alanlarına yönlendirdi.

Listenin 2’nci sırası ile 3’üncü sırası bu yıl yer değiştirdi. Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Türkiye’nin gönlü zengin 2’nci iş insanı oldu. 2013’te KSS projeleri dahil toplam 136 milyon TL bağış yapan Şahenk, bağış ve yardımlarını doğrudan ihtiyaç sahibi kurum ve kişilere yapıyor. Listenin 3 numaralı ismi ise Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin. Özyeğin, 2013’te 116 milyon TL bağış yaptı. Toplumun her kesimi için değer yaratmaya çalışan Özyeğin, çeşitli vakıflar aracılığıyla topluma destek veriyor. Anne ve Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), Hüsnü M. Özyeğin Vakfı (HMÖV) ve Özyeğin Üniversitesi bu kurumlar arasında yer alıyor.

Gönlü Zenginler ödül töreninde, araştırma sonuçlarına göre en çok bağış yapanlar listesinde ilk 15 içinde yer alan iş insanlarına ödülleri takdim edildi.

Ödül töreninin açılış konuşmasını yapan Rauf Ateş, “2014 yılında Gönlü Zenginler araştırmasının 2’incisini gerçekleştirdik. Bu yıl araştırmaya katılanların sayısı arttı. Bazı gönlü zengin iş insanları yine katılmadı. İş dünyasında iki görüş var; bir grup gizli kalması gerektiğini düşünüyor. Ama bu işe öncülük eden Vehbi Koç, Sakıp Sabancı gibi liderler olmasaydı sosyal sorumluluk ve hayır işleri bu noktaya gelmezdi. Önümüzdeki yıl daha fazla iş insanının araştırmaya katılacağını düşünüyoruz. Tüm Gönlü Zengin iş insanlarına ülkemize yaptıkları katkılar nedeniyle şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Türkiye’nin En Çok Bağış Yapan İş İnsanları –

Gönlü Zenginler 2014

 

Sıra (2014)

Yönetim kurulu başkanı/üyesi

Grup/şirket

1

Mustafa Koç

Koç Holding

2

Ferit F. Şahenk

Doğuş Holding

3

Hüsnü M. Özyeğin

Fiba Holding

4

Ali Doğramacı

Bilkent Holding

5

Mehmet Ali Aydınlar

Acıbadem Sağlık Grubu

6

Tuncay Özilhan

Anadolu Grubu

7

İpek Ilıcak Kayaalp

Rönesans Holding

8

M. Sinan Tara

Enka

9

Avni Çelik

Sinpaş Holding

10

Ahmet Eren

Eren Holding

11

Ahmet Kocabıyık

Borusan Holding

12

Öner Hekim

Hekim Holding

13

Hacı Boydak

Boydak Holding

14

Erden Timur

Nef

15

Gökyiğit-Berker-Akçağlılar

Tekfen Holding

 

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Firmalardan

Yayla Agro Gıda, TEV bursu veriyor

Editör

Yazar:

Yayla Agro Gıda, başta eğitim, çevre ve sağlık projeleri olmak üzere birçok alanda topluma fayda sağlayacak projeleri hayata geçirirken geleceğin ışığı olan 650 öğrenciye her ay burs vererek eğitimlerine katkı sağlıyor. 2023-2024 eğitim öğretim yılında da Yayla Agro Gıda, Türkiye’nin köklü vakıflarından Türk Eğitim Vakfı (TEV) iş birliği ile başarılı ve maddi desteğe ihtiyaç duyan öğrencilere burs vererek, gençlerin hayatına dokunmaya devam ediyor.

Yayla Agro Gıda, 25. yılına özel kadınlara yönelik fırsat eşitliğine katkıda bulunmak amacıyla hayata geçirdiği “Geleceğin Parlayan Yıldızları Yayla Bilim Kızları” projesi ile kız öğrencilerin kendi başarı hikayesi yazmasına vesile olacak. Bu proje kapsamında Yayla Agro, 2023-2024 yılı eğitim öğretim dönemi boyunca TEV iş birliği ile başarısıyla her alanda yıldız gibi parlayan, Gıda Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği ve Uluslararası İlişkiler-Ticaret bölümünde eğitim alan 25 kız öğrenciye burs vererek eğitimlerine katkı sağlayacak. Aynı zamanda, stratejik büyüme hedefleri doğrultusunda Niğde Organize Sanayi Bölgesi’nde satın alınan 127 bin metrekare arazi üzerinde üçüncü fabrikasını kuracak olan Yayla Agro Gıda, yeni fabrikada konumlandırılacak olan kuluçka merkezinde gençlerin start-up fikirlerini değerlendirerek onların “melek yatırımcısı” olmayı planlıyor. Kurulacak merkezde gençlerin iş hayatına katkı sağlamak, kariyer hedeflerini desteklemek amacıyla Yayla Agro Gıda yöneticileri tarafından mentorluk de verilecek.

Devamını Oku

Firmalardan

NGC’nin yeni satış direktörü Berat Genç oldu

Editör

Yazar:

Teknoloji sektörünün yükselen trendlerinden cloud, workspace ve AI çözümlerinde Google’ın premier partner firması NGC, satış direktörlüğü görevine Berat Genç’i getirdi.

Satış ve pazarlama alanlarında 17 yıllık deneyime sahip olan ve bu süre zarfında birçok başarıya imza atan, çeşitli eğitimler veren Berat Genç, şirketin satıştan sorumlu faaliyetlerini yönetecek.

Turkcell’de uzun yıllar satış ve kanal yönetimi pozisyonlarında görev yapan Berat Genç, EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) Bölgesi’nin operasyonel sorumluluklarını da üstlenecek.

Genç’in geniş tecrübesi ve sektörel bilgisi, NGC’nin bu bölgede cloud, workspace ve AI alanlarında daha da güçlenmesine olanak sağlayacak.

Devamını Oku

Firmalardan

Hasel Grup, TEMA Vakfı adına ‘Sürdürülebilir Gelecek İçin’ koştu

Editör

Yazar:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Spor İstanbul tarafından 45. kez düzenlenen ve World Athletics (Dünya Atletizm Birliği) tarafından Gold Label kategoride gösterilen İstanbul Maratonu, geçtiğimiz günlerde gerçekleşti.

Her yıl büyük bir merakla beklenen, İstanbul’un kalbinde kıtaları birleştiren bir koşu olan İstanbul Maratonu bu yıl, Cumhuriyetin 100. yılı sebebiyle “Yüz Yılın Koşusu” sloganıyla organize edildi.

Hasel Grup Koşu Takımı ve çalışanları, dünyanın kıtalararası koşulan tek maratonu olan etkinlikte sürdürülebilirliğe destek olmak amacıyla TEMA Vakfı adına koştu.

Çalışanlar 15K ve 8K kurumsal kategorilerinde yarışa katılarak sürdürülebilirlik bayrağını taşıdı

Koşu takımı ve çalışanları olmak üzere toplam 47 kişilik ekiple İstanbul Maratonu’na katılan Hasel Grup 15K ve 8K Kurumsal Kategorinde yarışına katıldı.

Tema Vakfı ile doğayı koruma ve sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlama

Türkiye istif ve iş makineleri pazarının lider firmalarından Hasel Grup, temsil ettiği sürdürülebilir ve çevre dostu teknolojiye sahip güçlü markalarla doğanın korunmasına katkı sağlamayı hedefliyor.

Hasel Grup’un bu amacıyla örtüşen TEMA Vakfı çalışmaları bu iki önemli kuruluşun, doğanın korunmasına ve sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlama konusundaki kararlılığının bir işareti olmakta.

“İş yükünüzü hafifleten sürdürülebilir çözümler ile geleceği inşa ediyor, inşa ettiğimiz gelecekte doğamızı ve yaşadığımız dünyayı önceliğimiz olarak görüyoruz” mottosuyla hareket eden HASEL Grup, Tema Vakfı için koşarak geleceğe umut olmayı sürdürmektedir.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER