Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Türkiye’nin gururu Sultanlar Grup, 75 ülkeye ihracat yapıyor

Editör
Abone Ol:

Türkiye’nin gururu Sultanlar Grup, 75 ülkeye ihracat yapıyor.

Sultan Yıldız, Rize’de inşaat ustalığını bırakarak orta cami önünde küçük bir seyyar tezgahta o dönem lüks lamba filtreleri, çengelli iğneleri DDT türü haşere ilaçları satarak ufak ufak ticari hayata atılmaya başlar. Önce ürünlerini temin etmek ve yeni müşteriler bulmak amacıyla Trabzon’a sonra Samsun’a gitmiş en sonunda da ticaretin kalbi Tahtakale’yi keşfederek 1953 yılında İstanbul’a yerleşmeye karar vermiş ve 10 metrekarelik bir dükkan da Yıldız Pazarı adıyla faaliyet göstermeye devam etmiştir.

Dedeleriyle birlikte baba Selahattin Yıldız, amca Şeref Yıldız, diğer aile üyeleri ve akrabaların da yavaş yavaş İstanbul’a gelmeye başladıklarını söyleyen Sultanlar Pazarlama Genel Müdürü Mücahit Yıldız, “O günden adımlarını attığımız ve prensiplerini koyduğumuz etik değerlerimiz iş ahlakımız ve dürüstlüğümüz sayesinde gerek müşterimizin gerekse tedarikçilerimiz teveccühü sürekli artmıştır. Şirketimize o derece güvenirlermiş ki, Anadolu’dan esnaf geldiğinde paralarını getirip dedemlere teslim ederlermiş. İhtiyacı olduklarında gelip kısım kısım paralarını alırlarmış, iş hacminin gelişmesiyle önce 300 metrekarelik bir dükkana sonra da Unkapanı Küçük Pazar’da Sultanlar İş Hanı inşaa ettirilerek burada faaliyete devam etmiştir” dedikten sonra şu bilgileri verdi:

“1979 yılında Sultan Yıldız’ın vefatından sonra, Selahattin Yıldız ve Şeref Yıldız’ın yönetiminde yola devam eden Sultanlar, 1966’da konulan Sultanlar Ticaret Kollektif Şirketi ismini terk ederek, 1980’de Sultanlar Ev İhtiyaç Maddeleri Pazarlama A.Ş adı altında anonim şirket haline gelmiştir. O yıllarda Anadolu’daki esnafın gelip İstanbul’dan mal alması olayının İstanbul’daki firmaların Anadolu’ya hizmet götürmesi şekline dönüşmesiyle Sultanlar Pazarlama, İstanbul dışına servis verir bir konuma ulaşmıştır. Bayer ve British Petrol (BP), Shell firmalarının tüketim ürünlerinin Türkiye dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Zamanla Sultanlar Grup, bünyesine katılan diğer şirketler gibi büyük başarılara imza atarak, proje ve uygulamalarıyla başka kuruluşlara örnek olarak zirveye giden yoldaki yüksek basamakları emin adımlarla tırmanmıştır. 1993’te hizmete alınan 6 bin 500 m2’lik Altunizade’deki Sultanlar Pazarlama binası da hızla artan müşteri portföyüne cevap veremez hale gelinci 2005 yılında şu anda kullanımda olan 30 bin m2’lik kapalı alanı 75.000 m3’lük depolama alanına sahip Samandıra’daki tesislere geçilmiştir.

Sultanlar Pazarlama, bugün 150’den fazla çalışanı ve 95 araçlık dağıtım filosuyla, Türkiye genelinde en büyük dağıtım şirketlerinden birisidir. Gıda, temizlik, kozmetik, bebe malzemeleri, sağlık ve ecza levazımatlarından oluşan 8 bin çeşit ürünle ticari düzendeki tüm satış biçimlerini kullanarak kozmetik dağıtıcılarına, marketlere, eczanelere, parfümerilere, kantin ve kooperatiflere, otel, restaurant ve toplu tüketim yerlerine hizmet sunarak onların hedeflerine, beklentilere daha kısa sürede, daha az maliyetler ulaşmalarına katkı sağlamaya çalışıyoruz.”

Türkiye’de dağıtım faaliyetlerinin yanı sıra zaman içinde üretim konularına da el attıklarını ifade eden Yıldız, “Burada yatay ve dikey büyüme modellerini oluşturduk. Pendik/Kurtköy’de 65.000 metrekarelik bir alanda temizlik, kozmetik markalarımızı ve gıda sahasında Türkiye’nin en modern tesislerinden birini kurduk. Tesislerimiz, uluslararası birçok kuruluş tarafından akredite edilmiştir” dedikten sonra markalarını şöyle sıraladı:

“Tibet: Camsil, Ernet, Saloon, Aida, Blue blue, Cenk, Deonet Tibtrap, Piknik, Flore, Pratik, Byfilinta, Ninni, Fitruka, Morgen, Tillo

Hayat Gıda: Kenton, Bünsa,

Arı Gıda: Arı.”

Dünyada grup olarak 75 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini söyleyen Yıldız, “Birçok uluslararası firmaya Privet Label ürün yapıyoruz. Dolayısıyla önümüzün çok açık olduğuna inanıyorum. Elbette rekabet her geçen gün derinleşiyor. Kar marjları daralıyor. Şimdi sürümden kar devri başladı. Ürünlerin ömürleri kısaldı. Hizmetin maliyeti artmaya başladı. Bugün rekabet o kadar yoğun ki bir satış noktasına ürün satın almaya giden tüketiciden çok ürün satmaya giden insan oldu. Eğer farklı şeyler, innovatif şeyler katma değerli şeyler ortaya koyabiliyorsanız varlığınız devam edecektir. Aksi taktirde küçülmek zorunda kalabilirsiniz. Her zaman lider olmaya bilirsiniz ancak her zaman ayakta kalmanız gerekmektedir” dedi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Firmalardan

Avşar Maden Suları, Gulfood Fuarı’na katıldı

Editör

Yazar:

Türkiye’de maden suyu sektörünün önemli markaları arasında yer alan Avşar Maden Suları, son yıllarda ihracat alanında da önemli atılımlar gerçekleştiriyor. Dubai Dünya Ticaret Merkezi’nde 19-23 Şubat 2024 tarihlerinde düzenlenen Gulfood Fuarı’na katılan Avşar Maden Suları, yenilikçi ürünlerini daha fazla pazarda tüketicilerle buluşturacak iş birliklerine imza atmayı hedefliyor.

Avşar Maden Suları, büyüklüğü ve stratejik önemi ile öne çıkan Gulfood Fuarı’nda; farklı ülkelerden potansiyel paydaşlarla, yeni anlaşmalar başlatacak görüşmeler yapıyor.

Yüzlerce ülkeden, binlerce uluslararası firmanın katılım sağladığı Gulfood Fuarı, global gıda sektörüne yön veriyor. Katılımcılara yeni ürünleri keşfetme ve önemli sektör oyuncularıyla bağlantı kurma fırsatı sunan fuar, geleceği şekillendiren trendleri de gözler önüne seriyor.

19-23 Şubat 2024 tarihleri arasında, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde gerçekleştirilen Gulfood Uluslararası Gıda Fuarı’na ilgi büyüktü.

Firma yöneticisi Mehmet Başpınar, “Dünyanın en büyük gıda fuarlarından biri olan Gulfood, 120 ülkeden 5000’den fazla stand katılımcısıyla tüm dünyayı gıda konusunda tek merkezde toplamakta; üretiminden dağıtımına, işlemesinden sunumuna kadar yiyecek ve içecek endüstrisinde önemli bir yere sahip” dedi.

Devamını Oku

Firmalardan

Pizza Hut’tan özel lezzetler

Editör

Yazar:

Pizza Hut, her damak zevkine uygun 18 çeşit pizzası ve eşlikçi yan lezzetleriyle Dünya Pizza Günü’nü kutladı. Pizza Hut, Dünya Pizza Günü’ne özel, 9-11 Şubat tarihleri arasında hem restoranlarda hem gel-al’da geçerli olan kampanyasıyla tüm büyük boy pizza çeşitlerini yüzde 50 indirimle sevenleri ile buluşturdu.

Pizza Hut, yeni taban soslarıyla daha yoğun lezzet sunarken enfes baharatlı pizza sosu, özel üretilen mozarella peyniri; ince, pan ve normal hamur seçenekleriyle damakları şımartıyor. Nefis pizzalarının yanı sıra birbirinden güzel yan ürünler sunan Pizza Hut’ın özel tariflerle hazırlanan pizza menülerini eşlikçi lezzetleri tamamlıyor.

Pizzaların yanı sıra tercihe göre farklı lezzetler de sunan Pizza Hut, birbirinden güzel sosları ve bol mozerella peynirinin tadına doyulmaz uyumuyla kendine hayran bırakıyor. Lezzet konusunda susamlı peynirli kenarları ile sınırları zorlayan Pizza Hut, mucidi olduğu çıtır, doyurucu ve kabarık pan hamuruyla özel hazırlanan Çokomania, Bombe ve Sufle tatlılarıyla benzersiz bir deneyim yaşatıyor.

Devamını Oku

Firmalardan

SuperFresh, sürdürülebilir büyümeye devam ediyor

Editör

Yazar:

Kerevitaş, Ev Dışı Tüketim (EDT) sektörünün en önemli uluslararası organizasyonlarından ANFAŞ 30. Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı’na katıldı. 70’in üzerinde ülkeden 50 binden fazla gastronomi profesyonelini buluşturan fuar, 6-9 Şubat tarihleri arasında Antalya’da gerçekleşti. EDT kanalında patates, sebze, meyve, donuk unlu mamuller, pizza, ton balığı ve konserve kategorilerinde geniş ürün çeşitliliğine sahip olan Kerevitaş, ANFAŞ’ta SuperFresh markasıyla yer aldı.

Ülkemizde ve bölgemizde EDT pazarının her geçen gün daha da büyüdüğünü ve çeşitlendiğini belirten Kerevitaş CEO’su Mert Altınkılınç, şunları ifade etti. “Pazarın hareketliliğini çok yakından takip ediyor ve inovasyonu odağımıza alarak sürdürülebilir büyümeyi hedefliyoruz. Faaliyet gösterdiğimiz tüm alanlarda stratejik kanal-kategori bakış açımız doğrultusunda farklı ihtiyaçlara cevap veren ürün portföyümüzü her geçen gün geliştiriyor, inovatif ürünlerimizi müşterilerimiz ile buluşturuyoruz. EDT kanalında 2023’te dondurulmuş unlu mamuller alanında lider Donuk Fırıncılık şirketini bünyemize katarak bu kanaldaki gücümüzü daha da perçinledik. Bu yıl SuperFresh markamızla katıldığımız fuarı, sektör paydaşlarımızla ortak bir sinerji oluşturmak adına önemli bir fırsat olarak görüyoruz.”

Dondurulmuş gıdanın, lezzetli ürünleri tüketiciyle buluşturmanın yanı sıra gıda israfının önlenmesi ve sürdürebilir tarım için önemli olduğunu belirten Kerevitaş CMO’su Gülizar Öcal Doğan sözlerine şöyle devam etti: “Ürünlerimizin tarladan başlayan ve sıfır gıda kaybı ile sofralara ulaşan yolculuğuna dair tüm ayrıntıları bu defa da ünlü şeflerimize anlattık. Hasat süreci, sözleşmeli tarım modeli, üretimde teknoloji kullanımı her aşama çok değerli. Marka olarak yaptığımız öncü çalışmalar, ev dışı tüketim noktaları ile katma değerli iş birliklerimiz ve yeni lezzetlerimiz ünlü şeflerden tam not aldı. Sürdürülebilir tarım adına Tarım ve Orman Bakanlığı ile başlattığımız Tarımın Kadın Yıldızları projemiz ile bu alanda kadın istihdamının önemine de vurgu yapmaktan mutluluk duyduk” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER