Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Verimax, Sage ile Türkiye CRM pazarında iddialı

Editör
Abone Ol:

Dünyanın en büyük kullanıcı kitlelerinden birine sahip Sage CRM Türkiye pazarına giriş yaptı.

Sadece Kuzey Amerika’da 2.9 milyon KOBİ’nin kullandığı Sage çözümleri, birçok farklı sektöre hitap eden bir yapıya sahip. Dünyada milyarlarca dolar büyüklüğe ulaşan CRM pazarı, ekonomik krizle yükselişe geçti. Türkiye’ye sadece CRM ürünleri ile giriş yapan Sage Group’un, önümüzdeki dönemde Türkiye’deki CRM pazarını hareketlendirmesi bekleniyor. Sage CRM, Türkiye pazarına iş yönetimi yazılımlarına odaklı Verimax ile girerek bu fırsatı değerlendirmeyi hedefliyor.

Günümüzde yaşanan ekonomik kriz, dünyadaki birçok firmaya yaş eğrileri süresince gördükleri en zor koşulları yaşatıyor. Buna rağmen çabuk karar verebilen ve değişebilen KOBİ’ler, sadece bu krizi atlatmakla kalmıyor, bu dönemde ve uzun vadede karlı çıkıyor. Bunu yaratıcı fikirleri hayata geçirerek ve iş uygulamalarını hızlandırarak gerçekleştiren firmalar, doğru araçlar ve süreçlerle işlerini daha ileriye taşıyor. Sage, işte bu ve bunun gibi KOBİ’lere çözümlerini sunuyor ve yöneticilere firmalarının nasıl daha da başarılı sonuçlar ortaya çıkartabileceklerini gösteriyor.

Türkiye pazarı KOBİ cenneti

Sage kariyeri öncesinde Symantec, Microsoft gibi birçok firmada yöneticilik görevi de yapmış olan Sage Orta Doğu Direktörü Vikram Suri gerçekleştirilen toplantıda Sage CRM ile Verimax’ın iş ortaklığı hakkında konuştu. Suri, konu hakkında yaptığı açıklamada şunları belirtti, “Türkiye pazarı krizden sonra en çabuk ayağa kalkan pazarların başında geliyor. Bizler Sage CRM Orta Doğu ofisi olarak bunu bir fırsat olarak algıladık ve kanal yapısı çok güçlü olan Verimax ile iş ortaklığına gitme kararı aldık. Özellikle KOBİ’lerin ihtiyacı olduğunu düşündüğümüz bu çözümler hakkında daha fazla bilgi vermek üzere burada toplandık. Birçok açıdan büyük firmalarla aynı ihtiyaçlara sahip bu firmalar, CRM çözümlerimizle beraber krizden çıktığımız bu dönemi fırsata çevirme olanağına sahipler.”

Toplantıda konuşma yapan Verimax Genel Müdürü Ahmet Parlakbilek ise: “Bu birliktelik Türkiye CRM pazarını hareketlendirecek. Amerika’da ve tüm dünyada milyonlarca kullanıcıya sahip Sage CRM ürünlerinin ülkemiz koşulları için çok uygun olduğunu düşünüyoruz. Bizler yıllara dayanan CRM çözümleri ve Türkiye pazarı tecrübemizi Sage CRM ürün ailesiyle birleştirip KOBİ’lerin müşteri ilişkilerinde çağ atlamasını hedefliyoruz. Onlara, dünyanın en iyi ürünlerini Türkiye’de alışık oldukları kanal ve servis kalitesiyle alma seçeneği sunuyoruz. Özellikle içinden geçtiğimiz kriz ortamında firmaların daha dikkatli olması gerekiyor. Devir verimlilik devri ve hiçbir işletme müşterisini ihmal ederek bu süreçten başarılı çıkamaz. Sage CRM ürünleri firmaların bu değişen ve zor koşullara ayak uydurmalarını sağlıyor. Değişik bakış açıları geliştiren firmalar, bunun gibi doğru araçlarla büyümeyi başaran bir yapıya bürünebiliyor” dedi.

Rakamlarla Sage CRM

CRM pazarı tüm dünyada katlanarak artan bir yapıya sahiptir. Pazarın büyüklüğü 2006 yılında 3.6 milyar dolar civarında belirlenirken, 2012 yılında bu rakamın 6.6 milyar dolara ulaşması öngörülüyor.

Ünlü bir araştırma firması olan KensingtonHouse raporuna göre faaliyet gösteren firmaların yüzde 38’i ya bir CRM uygulaması gerçekleştiriyor, ya güncelliyor, ya da projelendiriyor.

2012 yılında 1000 çalışanın altındaki firmaların oluşturduğu CRM pazarı, toplam pazarın yüzde 42’sini oluşturacak.

Sage CRM ürünleri hedefini KOBİ’lere yöneltmiştir. Genel olarak incelendiğinde bu pazarın 20 – 99 kişi arasında yer alan küçük ölçekli firmalardan ve 100 – 3499 arasında çalışanı bulunan orta ölçekli şirketlerden meydana geldiği söylenebilir.

Sage CRM’in dünya çapında 6300’ün üzerinde müşterisi bulunmaktadır. Son 12 ayda 2300 yeni müşteri elde eden firma, 1300 kişilik uygulamalar gerçekleştirmiştir.

Firma 2007 yılından bu yana yüzde 58 büyümüştür. Bu büyüme giderek daha fazla firmanın bu konuda yatırım yaptığının bir göstergesidir.

Gelişen ekonomik koşullarda Sage CRM’in ERP uygulamalarıyla gerçekleştirdiği entegrasyon kurumların bu alanda yeni alternatifler keşfetmesine neden oluyor.

Özellikle internet tabanlı bir yapıya sahip olan Sage CRM, rakipleri karşısında bu özelliği ile büyük avantaj elde ediyor.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Firmalardan

Securitas’tan “Kriz döneminin domino etkisi ve güncel riskler” etkinliği

Editör

Yazar:

Securitas Türkiye’nin “Güvenlikte Paradigma Kayması” serisi “Kriz Döneminin Domino Etkisi” başlıklı webinar ile devam etti. Bu kapsamda Securitas Güvenlik Süreçleri Koordinatörü Hüseyin ve Securitas Güvenlik Süreçleri Kalite Koordinatör Yardımcısı Feramuz Çalışan, doğal afetler, ekonomik krizler, iklim sorunlarına kadar pek çok farklı dinamiklerin krizleri nasıl etkileyeceğini ele aldılar.

Securitas Kurumsal İletişim Müdürü Elif Koca’nın moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde güncel güvenlik hassasiyetleri ve pazar yapısını değerlendirilirken, Birleşmiş Milletleri’nin Global Terorizm Endeksi’ne dikkat çekildi. Terorizm risklerini değerlendiren bu endekse göre Türkiye 23. Sırada bulunurken, Barış indeksinde 163 ülke arasında 145. Sırada yer alıyor. Konuyu değerlendiren Securitas Güvenlik Süreçleri Kalite Koordinatör Yardımcısı Feramuz Çalışan, “Bu endeks bize en önemli riskin jeopolotik terör riskleri olduğunu gösteriyor. Sadece biz değil sınır komşularımız Global Terör Endeksi’nde ilk sıralarda yer alıyorlar. Onu politik hassasiyetler, göçmen sorunu, ekonomik değişim, insan kaynağı yetersizliği, doğal affetler gibi riskler takip ediyor” dedi.

Güvenlik kurgusunun, rutini devam ettirmek üzerine planlandığını belirten Securitas Güvenlik Süreçleri Kalite Koordinatörü Hüseyin Erim ise, “Ancak olağan dışı bir olay bu rutini sekteye uğradığında ne yapılacağınız, nasıl tepki gösterdiğiniz çok önemlidir. Güvenliğin önemi o zaman ortaya çıkar. Rutin sekteye uğradığında üretim kaybından, itibar kaybına geri dönüşü zor hasarlar meydana gelebilir. Bu hem hizmet alanın hem de hizmet verenin koordineli hareket etmesi gereken bir süreçtir” dedi.

Olası risklerin nasıl atlatılabileceğine dair prosedür, talimat ve görevlendirmelerin önceden hazırlanması gerektiğine dikkat çeken Erim, “Kriz olduğunda hızlı tepki verebilmek, paydaşlardan veri toplayarak doğru aksiyonu alacak altyapıyı oluşturmak çok önemlidir. İletişim dikeyde olduğu kadar yatayda da sürmeli. Bu arada öğrenme ve gelişme devam etmelidir. Masa başı tatbikatları ile riskler gözden geçirilmeli, gerekirse planlar yenilenmelidir. Unutulmaması gereken konu, tüm planlamaların insan odaklı yapılması gerektiğidir. Çalışanlar eğitilmeli, belli dönemlerle güncellenmelidir. Çok güçlü planlar yapsanızda ilgili departmanlara ulaşmadığında işe yaramaz” dedi.

Devamını Oku

Firmalardan

Yayla Agro Gıda, TEV bursu veriyor

Editör

Yazar:

Yayla Agro Gıda, başta eğitim, çevre ve sağlık projeleri olmak üzere birçok alanda topluma fayda sağlayacak projeleri hayata geçirirken geleceğin ışığı olan 650 öğrenciye her ay burs vererek eğitimlerine katkı sağlıyor. 2023-2024 eğitim öğretim yılında da Yayla Agro Gıda, Türkiye’nin köklü vakıflarından Türk Eğitim Vakfı (TEV) iş birliği ile başarılı ve maddi desteğe ihtiyaç duyan öğrencilere burs vererek, gençlerin hayatına dokunmaya devam ediyor.

Yayla Agro Gıda, 25. yılına özel kadınlara yönelik fırsat eşitliğine katkıda bulunmak amacıyla hayata geçirdiği “Geleceğin Parlayan Yıldızları Yayla Bilim Kızları” projesi ile kız öğrencilerin kendi başarı hikayesi yazmasına vesile olacak. Bu proje kapsamında Yayla Agro, 2023-2024 yılı eğitim öğretim dönemi boyunca TEV iş birliği ile başarısıyla her alanda yıldız gibi parlayan, Gıda Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği ve Uluslararası İlişkiler-Ticaret bölümünde eğitim alan 25 kız öğrenciye burs vererek eğitimlerine katkı sağlayacak. Aynı zamanda, stratejik büyüme hedefleri doğrultusunda Niğde Organize Sanayi Bölgesi’nde satın alınan 127 bin metrekare arazi üzerinde üçüncü fabrikasını kuracak olan Yayla Agro Gıda, yeni fabrikada konumlandırılacak olan kuluçka merkezinde gençlerin start-up fikirlerini değerlendirerek onların “melek yatırımcısı” olmayı planlıyor. Kurulacak merkezde gençlerin iş hayatına katkı sağlamak, kariyer hedeflerini desteklemek amacıyla Yayla Agro Gıda yöneticileri tarafından mentorluk de verilecek.

Devamını Oku

Firmalardan

NGC’nin yeni satış direktörü Berat Genç oldu

Editör

Yazar:

Teknoloji sektörünün yükselen trendlerinden cloud, workspace ve AI çözümlerinde Google’ın premier partner firması NGC, satış direktörlüğü görevine Berat Genç’i getirdi.

Satış ve pazarlama alanlarında 17 yıllık deneyime sahip olan ve bu süre zarfında birçok başarıya imza atan, çeşitli eğitimler veren Berat Genç, şirketin satıştan sorumlu faaliyetlerini yönetecek.

Turkcell’de uzun yıllar satış ve kanal yönetimi pozisyonlarında görev yapan Berat Genç, EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) Bölgesi’nin operasyonel sorumluluklarını da üstlenecek.

Genç’in geniş tecrübesi ve sektörel bilgisi, NGC’nin bu bölgede cloud, workspace ve AI alanlarında daha da güçlenmesine olanak sağlayacak.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER