Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Verimax, Sage ile Türkiye CRM pazarında iddialı

Editör
Abone Ol:

Dünyanın en büyük kullanıcı kitlelerinden birine sahip Sage CRM Türkiye pazarına giriş yaptı.

Sadece Kuzey Amerika’da 2.9 milyon KOBİ’nin kullandığı Sage çözümleri, birçok farklı sektöre hitap eden bir yapıya sahip. Dünyada milyarlarca dolar büyüklüğe ulaşan CRM pazarı, ekonomik krizle yükselişe geçti. Türkiye’ye sadece CRM ürünleri ile giriş yapan Sage Group’un, önümüzdeki dönemde Türkiye’deki CRM pazarını hareketlendirmesi bekleniyor. Sage CRM, Türkiye pazarına iş yönetimi yazılımlarına odaklı Verimax ile girerek bu fırsatı değerlendirmeyi hedefliyor.

Günümüzde yaşanan ekonomik kriz, dünyadaki birçok firmaya yaş eğrileri süresince gördükleri en zor koşulları yaşatıyor. Buna rağmen çabuk karar verebilen ve değişebilen KOBİ’ler, sadece bu krizi atlatmakla kalmıyor, bu dönemde ve uzun vadede karlı çıkıyor. Bunu yaratıcı fikirleri hayata geçirerek ve iş uygulamalarını hızlandırarak gerçekleştiren firmalar, doğru araçlar ve süreçlerle işlerini daha ileriye taşıyor. Sage, işte bu ve bunun gibi KOBİ’lere çözümlerini sunuyor ve yöneticilere firmalarının nasıl daha da başarılı sonuçlar ortaya çıkartabileceklerini gösteriyor.

Türkiye pazarı KOBİ cenneti

Sage kariyeri öncesinde Symantec, Microsoft gibi birçok firmada yöneticilik görevi de yapmış olan Sage Orta Doğu Direktörü Vikram Suri gerçekleştirilen toplantıda Sage CRM ile Verimax’ın iş ortaklığı hakkında konuştu. Suri, konu hakkında yaptığı açıklamada şunları belirtti, “Türkiye pazarı krizden sonra en çabuk ayağa kalkan pazarların başında geliyor. Bizler Sage CRM Orta Doğu ofisi olarak bunu bir fırsat olarak algıladık ve kanal yapısı çok güçlü olan Verimax ile iş ortaklığına gitme kararı aldık. Özellikle KOBİ’lerin ihtiyacı olduğunu düşündüğümüz bu çözümler hakkında daha fazla bilgi vermek üzere burada toplandık. Birçok açıdan büyük firmalarla aynı ihtiyaçlara sahip bu firmalar, CRM çözümlerimizle beraber krizden çıktığımız bu dönemi fırsata çevirme olanağına sahipler.”

Toplantıda konuşma yapan Verimax Genel Müdürü Ahmet Parlakbilek ise: “Bu birliktelik Türkiye CRM pazarını hareketlendirecek. Amerika’da ve tüm dünyada milyonlarca kullanıcıya sahip Sage CRM ürünlerinin ülkemiz koşulları için çok uygun olduğunu düşünüyoruz. Bizler yıllara dayanan CRM çözümleri ve Türkiye pazarı tecrübemizi Sage CRM ürün ailesiyle birleştirip KOBİ’lerin müşteri ilişkilerinde çağ atlamasını hedefliyoruz. Onlara, dünyanın en iyi ürünlerini Türkiye’de alışık oldukları kanal ve servis kalitesiyle alma seçeneği sunuyoruz. Özellikle içinden geçtiğimiz kriz ortamında firmaların daha dikkatli olması gerekiyor. Devir verimlilik devri ve hiçbir işletme müşterisini ihmal ederek bu süreçten başarılı çıkamaz. Sage CRM ürünleri firmaların bu değişen ve zor koşullara ayak uydurmalarını sağlıyor. Değişik bakış açıları geliştiren firmalar, bunun gibi doğru araçlarla büyümeyi başaran bir yapıya bürünebiliyor” dedi.

Rakamlarla Sage CRM

CRM pazarı tüm dünyada katlanarak artan bir yapıya sahiptir. Pazarın büyüklüğü 2006 yılında 3.6 milyar dolar civarında belirlenirken, 2012 yılında bu rakamın 6.6 milyar dolara ulaşması öngörülüyor.

Ünlü bir araştırma firması olan KensingtonHouse raporuna göre faaliyet gösteren firmaların yüzde 38’i ya bir CRM uygulaması gerçekleştiriyor, ya güncelliyor, ya da projelendiriyor.

2012 yılında 1000 çalışanın altındaki firmaların oluşturduğu CRM pazarı, toplam pazarın yüzde 42’sini oluşturacak.

Sage CRM ürünleri hedefini KOBİ’lere yöneltmiştir. Genel olarak incelendiğinde bu pazarın 20 – 99 kişi arasında yer alan küçük ölçekli firmalardan ve 100 – 3499 arasında çalışanı bulunan orta ölçekli şirketlerden meydana geldiği söylenebilir.

Sage CRM’in dünya çapında 6300’ün üzerinde müşterisi bulunmaktadır. Son 12 ayda 2300 yeni müşteri elde eden firma, 1300 kişilik uygulamalar gerçekleştirmiştir.

Firma 2007 yılından bu yana yüzde 58 büyümüştür. Bu büyüme giderek daha fazla firmanın bu konuda yatırım yaptığının bir göstergesidir.

Gelişen ekonomik koşullarda Sage CRM’in ERP uygulamalarıyla gerçekleştirdiği entegrasyon kurumların bu alanda yeni alternatifler keşfetmesine neden oluyor.

Özellikle internet tabanlı bir yapıya sahip olan Sage CRM, rakipleri karşısında bu özelliği ile büyük avantaj elde ediyor.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Firmalardan

Securitas Technology’den yenilikçi çözümler

Editör

Yazar:

Securitas Technology, yenilikçi çözümlerini Perakende Günlerinde sektör ile buluşturdu. Securitas Technology Türkiye Genel Müdürü Pelin Yelkencioğlu, “Yapılan araştırmalar, 2024 yılında perakende dünyasını etkileyecek en önemli teknolojilerin, müşteri deneyimlerini kişiselleştirmeye, mağaza çalışanlarını güçlendirmeye, envanter görünürlüğünü artırmaya yönelik olduğunu gösteriyor. Sektörü bu amaçlara taşıyan teknolojiler arasında Elektronik Fiyat Etiketi (ESL) ve RFID başı çekiyor. Bugünkü ekonomik şartlarda doğru fiyatlama yapabilmek, reyon-kasa fiyat farklarını ortadan kaldırarak müşteri memnuniyeti sağlamak için perakendeciler, Elektronik Fiyat Etiketi’ne yatırım yapmaya yöneliyor. 2030 yılına kadar dünyada pazar büyüklüğü 23,8 milyar dolara ulaşacak RFID ise perakendeyi ileriye taşıyan bir mega trend olarak yayılıyor. Securitas Technology olarak, Elektronik Fiyat Etiketi ve RFID başta olmak üzere perakende sektöründe yaşanan devrime katkı sağlayan tüm çözümlerimizle Perakende Günlerinde yer alıyoruz. 2001 yılından bu yana desteklediğimiz bu özel etkinliğin, bu yıl da verimli ve keyifli geçmesini diliyoruz” dedi.

Devamını Oku

Firmalardan

Obase Microstrategy 2024’ten “Yılın iş ortağı” ödülü ile döndü

Editör

Yazar:

MicroStrategy’nin 29 Nisan – 2 Mayıs tarihleri arasında Las Vegas’da gerçekleşen küresel etkinliğine sponsor olarak katılan Obase, etkinlikten “Yılın İş Ortağı” ödülüyle döndü. MicroStrategy’nin 30 yıla yaklaşan süredir küresel iş ortağı olmaktan duydukları memnuniyete değinen Obase CEO’su Bülent Dal, “Yılın İş Ortağı” ödülünün iş zekası alanındaki yoğun çalışmaların en güzel karşılığı olduğunu söyledi.

Geleceğin iş yaşamında üretken yapay zeka ön planda

MicroStrategy ile geliştirilen çözümlerin, karar alıcılarının iç görüye dayalı, eyleme geçirilebilir kararlar almasını daha kolay hale getirdiğini ifade eden Bülent Dal, MicroStrategy – Obase işortaklığının önemini vurgulayarak şunları söyledi: “Yeni MicroStrategy yapay zeka yetenekleri, karar vericilerinin içgörü odaklı, eyleme geçirilebilir kararlar almasını kolaylaştırıyor. Obase olarak, uzun vadeli stratejik ortağımız MicroStrategy ile yakın ilişki içinde üretken yapay zeka destekli yeni kullanım alanları geliştiriyoruz. Bu işbirliği Obae’e yenilikçi, yaygın, güvenilir ve açık çözümler geliştirme gücünü sağlıyor. Geleceğin iş yaşamında, iç ve ön görüye dayalı kararlar almak kritik önem taşıyor ve bu alandaki çalışmalarımızla dünya çapında örnek uygulamalara imza atıyoruz. İşletmelerin sahip olduğu veriden daha kolay ve daha hızlı değer yaratmasına yardım ediyoruz.”

Obase çözümleri dünyanın merceğinde

Dünyanın en büyük iş zekası etkinliği olan MicroStrategy World24’e her yıl olduğu gibi sponsor olarak katılan Obase, etkinlik boyunca standında yapay zeka destekli ve içgörü odaklı karar destek çözümlerimizi tanıttı. Ayrıca CEO’su Bülent Dal etkinlikte gerçekleştirilen panelde perakende tedarik zincirindeki değişimleri, rekabet zorluklarını ve yeni teknolojileri paylaştı.

Devamını Oku

Firmalardan

Nebim, Perakende Günleri oturumunda Yves Rocher’i ağırlayacak

Editör

Yazar:

Perakende Günleri 2024’te Nebim de oturum sponsoru olarak yerini alacak. Nebim oturumunda Nebim Genel Koordinatörü Sedat Taşçı, Yves Rocher CEO’su Elif Berker’i ağırlayacak. Bu oturumda 1 Mart 2024’te hayata geçirilen Nebim V3 geçiş projesi kapsamında Yves Rocher Türkiye’nin 260 adet perakende mağazası, web, mobil uygulama ve pazar yerleri olarak tüm kanallarının sipariş, stok ve lojistik gibi kompleks operasyonel süreç yönetimlerinin bütünleşik ve teknolojik olarak nasıl çözümlendiği kapsamlı bir şekilde ele alınacak. Omni-Channel stratejinin perakende sektöründe nasıl bir dönüşüm yarattığı ve Yves Rocher gibi köklü bir markanın Nebim V3 ile dijitalleşme sürecine nasıl entegre olduğu da detaylarıyla anlatılacak.

Ziyaretçiler, yenilikçi çözümleri keşfedebilecek

İki gün sürecek Perakende Günleri boyunca ziyaretçiler Nebim’in standını ziyaret ederek, mağaza çalışanlarının tüm operasyonlarını, reyonda satış ve mobil ödeme işlemlerini yapabildiği Nebim V3 Mobil Mağaza, e-ticaret siparişlerinin en uygun lokasyondan karşılanarak optimum ürün yönetimi sağlayan Nebim V3 Perakende Sipariş Karşılama Yönetimi, sevkiyat ve rota planlama ve mobil teslimatçı uygulamalarını da içeren Nebim V3 Mobilya Sektörüne Özel Çözümler, Nebim V3’ün yeni versiyon yeniliklerinden olan ve firmaların kendi e-Ticaret sitelerinden ya da pazaryeri gibi platformlardan yaptıkları mikro ihracat satışları için Nebim V3 POS ile mikro ihracat faturası kesebilmelerini sağlayan Nebim V3 Mikro İhracat Uygulaması, Nebim V3 CRM geliştirmeleri başta olmak üzere Nebim’in sunduğu sektörel çözümleri yakından inceleme fırsatı bulacak.

Aynı zamanda ziyaretçiler, Nebim’in yeni iş ortakları entegre çözümlerinden, markaların dijital cüzdanlarını, sadakat programlarını bir arada sunan bir pazaryeri uygulaması olan Macellan SuperApp entegrasyonu, Masraff akıllı masraf yönetimi entegrasyonu ve müşteri bağlılığı ve sadakatinin artırılmasını sağlayan Cloud4Feed entegrasyonu hakkında da bilgi alabilecek.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER