Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

2010 Türkiye için güç toplama yılı olacak

Editör
egd_200
Abone Ol:

Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin (EGD) geleneksel yılbaşı buluşması iş dünyası ile ekonomi basınını bir araya getirdi. İstanbul Yenibosna’da ki Dış Ticaret Kompleksi’nde gerçekleştirilen organizasyona geçtiğimiz yıla göre ilgi daha büyüktü. EGD Başkanı Celal Toprak’ın ‘artık markalaşmaya başladı’ dediği gecede iş dünyası ve ekonomi basını 2010’da Türkiye’nin güç toplayacağını, ardından atağa geçeceğini düşünüyor.

Bütçe toplantıları sebebiyle bu sene bakanların katılamadığı geceye iş dünyasının önde gelenleri ile ekonomi gazetecileri tam kadro eri katıldı. Gecede Türkiye’nin 2010 yılını nasıl geçireceği konuşuldu.

Eski TİM Başkanı Oğuz Satıcı’ya göre 2010, bu yıla nazaran daha zengin, daha sağlıklı olacak. Satıcı 2010’da demokrasi konusunda da daha büyük adımlar atılacağını düşünüyor. DİSK Başkanı Çelebi de 2010 için daha umutlu olmak istediğini söylüyor. “İşsizliğin ve haksızlıkların olmadığı bir 2010 bekliyoruz. Ama şu an ülkede yaşanan gerilim mutluluğumuzu geciktiriyor.” diyen Çelebi, çatışma ortamı ve sisler ortadan kalkarsa herkesin daha umutlu olacağını vurguluyor. Süvari Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Coşkun ise 2010’un tekstil sektörünü yukarılara taşıyacağını vurguluyor. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, 2009’u 12 milyar dolarlık bir ihracatla kapatmayı hedeflediklerini söylüyor: “Önümüzdeki yıl da ihracatta yüzde 20’lik bir artış bekliyoruz. Bunda kauçuk ve kozmetik alanlarındaki gelişmeler etkili olacak” dedi.

Tim Başkanı: 2010’dan bir endişemiz yok

EGD toplantılarının sponsorlarından TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de Türkiye’nin 2010 ekonomisi hususunda bir endişe taşımadıklarını ifade etti. Devletin orta vadeli programda konulan hedefleri tutturacağını, bu konuda asla kuşku duymadıklarını aktaran TİM Başkanı, “2010 büyüme hedefini de rahatlıkla gerçekleştireceğiz. Tabi bunun için daha da çalışmamız gerekecek. Yalnız istihdam konusunda bir sıkıntı var. Buna da çözüm getirilirse daha iyi olacak.” dedi. Gecede TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi‘ye 5 yıldır TİM’de düzenlenen EGD Yılbaşı Kokteyli gecesine vermiş oldukları destekten dolayı teşekkür plaketi verildi.

Ağaoğlu: 2009’da ağlamadık, fırsatları gördük

Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, 2009’u fırsata çevirdiklerini söyledi. Bir çok projeye imza attıkları 2009 yılında kriz bahanesi ile ağlamaktansa fırsat için çabaladıklarını ve başarılı bir iş çıkardıklarını ifade eden Ağaoğlu, “2010’da çok daha iyi olacak. Türkiye büyümeye devam edecek. Bu durum da 2009’u iyi değerlendirenlerin lehine olacak.” dedi. İstanbul Hazır Giyim Konfeksiyon İhracatçıları Birliği eski Başkanı Süleyman Orakçıoğlu da 2009’un kendileri adına iyi bir yıl olduğunu ifade etti. “2009 herkes için iyi bir fırsattı. Biz de fırsatı görenlerden olduk. Bu sebeple 2010 beklentimiz haliyle çok daha umut verici” diyen Orakçıoğlu, iş yok diye şikayet edenlerin de yeni iş modellerine entegre olamadığını savundu. “Önemli olan yeni iş modellerine ayak uydurabilmek” diyen İHKİB Başkanı, “Artık iş yapabilmek için vasıf gerekiyor. İş modelleri bunu zorunlu kılıyor. Ayak uyduranlar için 2010 iyi geçecektir” dedi.

Gazeteciler 2010’dan umutlu

Geleneksel yılbaşı buluşmalarına çok sayıda gazete temsilcisi katıldı. Bunlardan Habertürk Gazetesi yazarlarından Ali Tezel, 2010’da özellikle istihdam konusunda ciddi ilerlemeler kaydedilmesi gerektiğini söyledi. Posta Gazetesi Ekonomi Editörü Ahmet Çelik de hükümetin aldığı önlemler çerçevesinde Türkiye’nin 2010’da güç toplayacağını ifade etti. Hürriyet Gazetesi Ekonomi Editörü Vahap Munyar ise yılın son çeyreğinde umut verici hareketlenme olduğunu hatırlatarak, “Her ne kadar işsizlik ciddi bir sorun olsa da bankalarımızın sorun yaşamaması avantaj oldu. Bu 2010’a yansıyacaktır. 2010 ilk yarısında da büyüme küçük devam edecek ardından hareketlilik başlayacak” dedi. Türkiye Gazetesi Ekonomi Editörü Adil Küçük de ABD’de başlayan toparlanmanın gelişmekte olan ülkelere dağılacağını, bunun krizden pek fazla etkilenmeyen Türkiye için çok dahi iyi olacağını belirtti. Bankaların daha fazla rekabete gireceği için insanların daha rahat krediye ulaşabileceğini kaydetti.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER