Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

2015’in istihdam yıldızı Nisan ayı oldu

Editör
Özlem Demirci Duyarlar
Abone Ol:

Eleman.net’in ilk yarı istihdam verilerine göre; 21 bin 576 iş ilanı ile Nisan ayı en çok ilan yayınlanan ay oldu. İlk 6 ayın istihdam lideri “Hizmet Sektörü” olurken, en çok ilan yayınlanan bölümlerde “Satış” ilk sıraya yerleşti.

TÜİK’in 2015 yılı içerisinde açıkladığı işsizlik rakamları yüzde 11 ortalamasında seyretse de, Mart ayı itibariyle yaşanan azalış umut verici bir tablo çiziyor. Türkiye’nin mavi yaka ve ara kademede lider insan kaynakları sitesi Eleman.net,  üye firmalarının yayınladığı iş ilanları, aday başvuruları ve işe yerleşme verileri üzerinden 2015 yılının ilk yarısına ait istihdam raporunu yayınladı. Buna göre, ilk 6 aylık dilimi kapsayan dönemde yaklaşık 120 bin iş ilanı yayınlanırken, 21 bin 576 ilanla Nisan ayı başı çekti. Hizmet sektörü, yılın ilk 6 ayında en çok ilan yayınlayan sektörler sıralamasında aldığı yüzde 15,54’lük pay ile şampiyon oldu. Aynı zamanda hizmet sektörü en çok başvuru yapılan sektörler sıralamasında da yüzde 16,64’lük oranla zirvedeki yerini korudu. En çok istihdam sağlayan sektörler sıralamasında hizmet sektörünü yüzde 10,44 ile gıda, yüzde 9,74 ile sanayi, yüzde 4,9 ile de tekstil sektörleri izledi. Geçtiğimiz yıl istihdam şampiyonu olan inşaat sektörü 2015’il ilk yarısında 4’üncü sıraya gerilerken, geçtiğimiz yıl yine ilk üçte yer alan bilişim sektörü de 7. sırada yerini aldı.

“Hizmet ve gıdada büyüme sürecek”

Hizmet sektörünün büyüme hızına dikkat çeken Eleman.net Genel Müdürü Özlem Demirci Duyarlar, bunun da yoğun bir eleman arayışı ortaya çıkardığını söyledi. Duyarlar, “Eleman.net verilerine göre, son 6 aydır hizmet sektörü hem en çok ilan yayınlayan hem de en çok başvuru alan sektörlerdeki liderliğini koruyor. Bu da hizmet sektörünün 2015’te en çok istihdam sağlayan alanlardan olacağını gösteriyor.” dedi.

Gıda sektöründe, özellikle restoran işletmeciliği alanında yoğun eleman arayışına dikkat çeken Duyarlar, “Dışarıda yemek yeme alışkanlıklarının artması, gıda sektörünün hızla büyümesini sağlayan en önemli etkenlerden biri. Özellikle uluslararası şirket evliliklerinin sıklıkla yaşandığı yeme-içme sektöründe, büyük grupların yatırımlarının devam edeceği tahmin ediliyor. Yapılan yatırımlar ve sektöre dahil olan yerli yabancı yeni oyuncularla birlikte eleman ihtiyacının da aynı oranda artacağını öngörüyoruz.” şeklinde belirtti.

En çok ilan yayınlayan ve en çok başvuru yapılan sektörler sıralamasının büyük ölçüde paralellik gösterdiğine dikkat çeken Özlem Demirci Duyarlar, tekstil sektörüne gösterilen ilginin azaldığına işaret etti. İlk yarıda yayınlanan ilanların yüzde 4,9’una sahip tekstil sektörünün, diğer sektörlerle karşılaştırıldığında adaylar tarafından nispeten az tercih edildiğini vurgulayan Duyarlar, “Benzer şekilde otomotiv sektörü gibi eleman ihtiyacı yüksek ancak adayların tercihlerinde alt sıralarda yer alan sektörlerin potansiyeli dikkate değer. Bunun gibi istihdam açıklarının belirlenmesi ve adayların buna göre hareket etmesi veya yönlendirilmesi işsizlik sorununa çözüm olması açısından oldukça önemli” dedi.

“Anadolu’daki potansiyeli kullanmak önemli”

İstanbul 2015’in ilk yarısında yüzde 62,51’lik ilan yayınlanma oranıyla başı çekti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Kocaeli ve Bursa gibi büyük şehirler takip etti. Duyarlar, bu noktada Anadolu şehirlerinin de önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirtirken, “Anadolu’da halihazırda çok sayıda sanayi şirketi bulunuyor. Buralardaki eleman arayan sanayi şirketleriyle iş arayanları bir araya getirmek çok önemli. Bu işsizliğe çözüm olarak karşımıza çıkarken, tersine göçe yapacağı katkıyla da oldukça önemli.” dedi.

TÜİK’in açıkladığı Mart ayı işsizlik rakamının gösterdiği düşüşle istihdamda olumlu gelişmeler yaşandığını ve Nisan ayındaki ilan artışlarının işsizlik rakamlarındaki düşüş grafiğini devam ettireceğini öngördüklerini ifade eden Eleman.net Genel Müdürü Özlem Demirci Duyarlar, konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

“2015 yılında hem yayınlanan ilan hem de işe yerleştirilen aday sayısı açısından bakıldığında, genel seçimlerden kaynaklanan durgunluğun iş ilanı ve istihdam sayılarına da ufak bir etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizde yaşanan seçim atmosferinin yarattığı sakinlik sonrası özellikle Ağustos ayıyla birlikte istihdam piyasasının hareketleneceğini ve ivmenin yılın kalan döneminde de devam edeceğini düşünüyoruz. Tabloya baktığımızda güvenlik, catering ve temizlik gibi alt sektörleri kapsayan hizmet sektörü hem yarattığı istihdam hem de aday başvurularında son birkaç aydır ilk sırada yer alıyor. Gıda ve sanayi sektörlerinin de hemen ardından geldiğini söyleyebiliriz. Sektörler arasında yaşanan bu değişim ekonomideki dalgalanmaların bir yansımasını oluşturuyor. İnşaat sektörü, geçtiğimiz yılın hareketliliğini kaybederken, gıda sektörü yukarı yönlü bir ivme çiziyor. Önümüzdeki dönemde bu değişim, ekonomideki dalgalanmalar ışığında kendi yolunu çizecektir.”

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Mopaş, halka arz için ilk adımı attı!

Editör

Yazar:

Mopaş Marketcilik Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.  halka arzı için 01.04.2024 tarihi itibarıyla Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)’na başvuru yaptı. Şirketin paylarının halka arzına ilişkin SPK’ya sunulan Taslak İzahname ile birlikte Fonun Kullanım Yerlerine İlişkin Yönetim Kurulu Kararı ve Raporu’na Şirketin internet sitesinde yer alan “yatırımcı ilişkileri” sekmesinden ulaşılabilmekte. Şirketin çıkarılmış sermayesinin 230.000.000 TL’den 270.650.000 TL’ye artırılması nedeniyle ihraç edilecek olan 40.650.000 TL nominal değerli paylar ile birlikte Şirket’in mevcut pay sahiplerine ait toplamda 27.000.000 TL nominal değerli paylar halka arz edilecek. Toplam 67.650.000 TL nominal değerli payların halka arz edilmesi ile Şirket’in halka açıklık oranının %25,00 olması planlanmakta.

Devamını Oku

Genel Haberler

Kaya Üzen, ÇASİAD Başkanı oldu

Editör

Yazar:

Çanakkale Sanayicileri ve İş Adamları Derneği’nin (ÇASİAD), 16. Olağan genel kurulunda görev dönemi sona eren Başkan Semih Başaran’dan bayrağı Kale Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Kaya Üzen devraldı.

ÇASİAD olarak iş yaşamında entegrasyona büyük önem vereceklerinin altını çizen Üzen, “Rekabetçilikte bir alt lige düşmemek için eğitimlere, bilgilendirme faaliyetlerine ve iş yaşamına entegrasyona büyük önem vereceğiz. Yeşil dönüşüm ve dijital dönüşüm ajandamızdaki önceliklerimiz arasında yer alacak” dedi.

Devamını Oku

Genel Haberler

İş Gıda, Down sendromlulara istihdam sağlıyor

Editör

Yazar:

İş Gıda’nın; bağımsızlık, kapsayıcılık, çeşitlilik ve eşitlik değerleri ışığında Türkiye Down Sendromu Derneği iş birliği ile 2022 yılı sonunda KFC ile başlattığı Bi’ İşim Var projesi büyüyor. Bi’ İşim Var Projesi için düzenlenen etkinlik İş Gıda Grup CEO’su Feliks Boynuinceoğlu ev sahipliğinde, Türkiye Down Sendromu Derneği Başkanı Gün Bilgin ve Bi’ İşim Var projesi çalışanlarının katılımı ile 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’nde gerçekleştirildi. Basın toplantısında Bi’ İşim Var projesinin, İş Gıda çatısı altında faaliyet gösteren iki diğer dünya markası Pizza Hut ve Krispy Kreme’i de kapsayacak şekilde genişletildiği duyuruldu.

Etkinlik kapsamında düzenlenen panelde TDSD Başkanı Gün Bilgin Down sendromlu gençlerin çalışmasının ayakları üzerinde durmasının kendileri, aileleri ve toplum için önemine değinirken; İş Gıda Grup CEO’su Feliks Boynuinceoğlu, Down sendromlu bireylerin toplumdaki vazgeçilmez yerlerine dair farkındalığı artırma hedefiyle 2022 yılından bu yana süren Bi’ İşim Var projesinin gelişim yolculuğunu, değişen yapısını, gelecek planlarını ve grup için anlamını aktardı.

Bi’ İşim Var projesinin grup için önemi ışığında 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’nü kutlayarak sözlerine başlayan İş Gıda Grup CEO’su Feliks Boynuinceoğlu panel konuşmasında; “Arka planda çok fazla çalışma olsa da ilk olarak 2022 Eylül ayında İş Gıda çatısı altındaki markalarımızdan KFC ile başlayan Bi’ İşim Var projesinin arkasında İş Gıda’nın bağlı olduğu İş Holding’in öngörüsü yatıyor. İstanbul’da seçili KFC restoranlarında 2022 Eylül’ünde başlayan projemiz, bugün üç ayrı şehirde 16 Down sendromlu çalışana ulaştı. Bi’ İşim Var’ın başarısı sonucunda, restoranlarımızla uluslararası geçerliliği olan ve 2014’ten bu yana Avrupa Komisyonu tarafından fonlanan “Valueable” (Değerli Bir Ağ) unvanını almaya hak kazandık. Projenin global bir değer ile taçlanmış olmasından mutluluk duyduk.  150 ülkede faaliyet gösteren KFC markası tarafından da örnek gösterilen bir proje olmasıyla göğsümüzü kabartıyor” dedi.

İş Gıda ile iki yıldır süren iş birliğinin Down sendromlu bireylerin bağımsız yaşamları için çok kıymetli olduğunu belirten Türkiye Down Sendromu Derneği Başkanı Gün Bilgin paneldeki konuşmasında; “Down sendromlu bireylerin özgür, bütünleşik ve bağımsız yaşamlar kurabilmeleri için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Biz dernek olarak ailelerin yaşadığı “Benden sonra çocuğum ne olacak?” kaygısını ortadan kaldıracak projeler üretiyoruz. Avrupa Down Sendromu Federasyonu Başkan Yardımcılığı ile Avrupa’da Türkiye’yi temsil ediyor ve dünyada 133 ülkenin Down sendromu sivil toplum kuruluşlarıyla iletişim halinde, Down sendromu alanının gelişimine öncülük ediyoruz. En önemli çalışmalarımızdan İstihdam +1 programıyla ise gençlerimizin istihdam edilmesine olanak tanıyoruz. 2012 yılında Türkiye’de uygulamasını ilk başlatan kurum olarak 18 ilde 48 firmaya 170 Down sendromlu bireyin istihdam edilmesini sağladık. Bu bağlamda iş koçları yetiştirmek üzere geliştirdiğimiz eğitim programını yaygınlaştırıyoruz. İŞKUR, istihdam büroları, iş yerlerinin kendi bünyeleri gibi farklı alanlarda iş koçları yetiştirmek üzere iş birliklerimiz devam ediyor” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER