Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

‘2017 Dijital Perakende Zirvesi’ Sapanca’da gerçekleşiyor

Editör
Abone Ol:

Türkiye’nin en etkili perakende yöneticileri, IDC’nin ‘2017 Dijital Perakende Zirvesi’ için Sapanca’da bir araya geldiler.

International Data Corporation (IDC) tarafından bugün Sapanca NG Hotel’de başlayan ‘Dijital Perakende Zirvesi 2017’ konferansı, yarın sona erecek.

Tek kanallı perakendecilikten dijitalleşmiş çoklu kanal perakendeciliğe geçiş konusundaki deneyimlerin paylaşılacağı etkinlik, sektör uzmanlarının bir araya geldiği, global perakende trendlerinin tartışıldığı eşsiz bir platform sunarak Türkiye’de sektörün geleceğine dair net bir bakış sağlayacak. IDC Ülke Direktörü Nevin Çizmecioğulları, dijital dönüşüm yatırımlarının önümüzdeki yıllarda üç kat artarak perakende sektörünün büyük bir kısmının derinden değişmesine neden olacağını söylüyor. Çizmecioğlu, “Markalar tüketicilerin karmaşık beklentilerini karşılamak için zorlanıyor ve geleceğin markaları müşteri deneyiminde oldukça rekabetçi. Günümüzde, üstün müşteri deneyimini oluşturabilmek için, perakendeciler dijital dönüşümü etkili biçimde kullanmalı ve birbirine bağlı alışveriş deneyimini sağlayarak, yarının tüketicinin zihninde ve gönlünde yer eden, bire bir akıllı müşteri yolculuğu yaratmak zorunda” dedi.

idc retail summit 2017 2

2017’nin zirvesi “Keşfet, İcat Et, Lider Ol” teması altında gerçekleşiyor ve dijital dönüşüm girişimleri ile uygulama stratejileri üzerinde yoğunlaşıyor. Sektör uzmanları, gelişmekte olan dijital teknolojilerinin Türkiye perakende sektörünü nasıl yeniden şekillendirdiğini açıklıyorlar. Bu senenin zirvesi, CIO’lar dışında pazarlama liderleriyle iş karar vericilerini de ağırlayarak, BT ve pazarlama birimlerinin perakende sektöründeki artan füzyonunu yansıtıyor. Toplam 7 panel ve 40’tan fazla konuşmacıyla, 2017 Dijital Perakende Zirvesi şüphesiz Türkiye perakende takviminin en büyük ve en etkili etkinliklerinden biri oluyor.

“Perakende sürekli dönüşüyor” diyen IDC Türkiye Araştırma Müdürü Ramazan Yavuz, şunları söyledi: “Perakende sektörü dönüşüm yolculuğunun hangi safhasında olursa olsun, bu dinamik ve aynı zamanda karmaşık bir süreçtir. Sektörü bozmaya ve sürdürülebilir rekabet avantajı yaratmaya kararlı perakende liderleri, çoklu kanal dijital dönüşümü, stratejik liderlik, iş süreçleri, insan katılımı, bilgiyi paraya dönüştürme ve teknoloji uygulamaları alanlarında bütünsel bir yeniden tasarlanma gerektiğinin farkında. Önümüzdeki yılların kritik başarı faktörü, kurum için hızlı sonuç sağlayan, çığır açan inovasyonların iş süreçlerine dahil edilmesi olacaktır.”

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

200 şube üstü zincir marketlere yeni kural

Editör

Yazar:

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre, zincir marketler için yeni kural getirildi. Karara göre, şube sayısı iki yüzden fazla olan zincir mağazalar, satışa sundukları ürünler ile şubelerine ilişkin verileri bakanlıkça (Ticaret Bakanlığı) belirlenen sisteme aktarmakla yükümlü olacak.

Bu veriler kurum, kuruluş ve kamuoyu ile paylaşılabilecek. Karar sayesinde tüketicinin fiyat karşılaştırması yapabilmesinin önü açılacak.

Öte yandan, yönetmeliğin hükümlerinin uygulanmasını Ticaret Bakanlığı yürütecek.
Bu kapsama (200’den fazla şube sayısı) A101, Bim, Carrefoursa, Ekomini, Hakmar, Happy Center, Migros, Seç Market, Şok Market bu kapsama giriyor.

Devamını Oku

Genel Haberler

Galip Aykaç, istifa etti

Editör

Yazar:

Son günlerde sektör gündemi ile örtüşen kamuoyunun gündeminde yer alan GPD (Gıda Perakendecileri Derneği) Başkanı Galip Aykaç’ın açıklamalarıyla ilgili dernekten açıklama yapıldı.

Açıklamada, çalışmalarını üyelerin de destekleriyle yönlendiren Yönetim Kurulu’nun şimdiye kadar sözcüsü her zaman Yönetim Kurulu Başkanı olduğuna vurgu yapıldı:

“Dernek çalışmalarını, üyelerin de destekleriyle yönlendiren Yönetim Kurulu’nun şimdiye kadar sözcüsü ise her zaman Yönetim Kurulu Başkanı olmuştur. Bu bağlamda göreve geldiği 18 Ocak 2019 tarihinden beri iki dönemdir Yönetim Kurulu Başkanı görevini başarıyla yürüten Sayın Galip Aykaç, 4 Aralık 2022 tarihi itibari ile Yönetim Kurulu’na ilettiği dilekçe ile görevinden istifasını sunmuştur. Kendisinin istifasına ait açıklaması şu şekildedir:

“Son dönemlerde basın ve sosyal medyaya oldukça çarptırılarak gündeme getirilen suçlama ve eleştiriler neticesinde Gıda Perakendecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeliğinden istifa etme kararı aldığımı belirtmek isterim. 49 yıllık mesleki tecrübem ile hem tüketicilerimiz hem de sektörümüz için zorlu geçen bu enflasyon sürecinde elimden gelenin hep en iyisini yapmak için gayret gösterdim. Fakat görüyorum ki gerek 30 Kasım 2022’de yaptığım açıklama sonrası, gerekse öncesinde medya ve sosyal mecralarda kasıtlı olarak yürütülen bir takım itibar zedeleme çalışmaları hem şahsıma hem sektöre hem de ülke ekonomisine büyük zarar vermekte. Bilinmesini isterim ki Gıda Perakendecileri Derneği’nin bugüne kadar hiçbir siyasi yapıyla ilişkisi olmamıştır ve yaptığım açıklamaların hiçbiri işini hakkıyla yerine getiren medya ve basın mensuplarına yöneltilmemiştir. Gündeme getirilen spekülasyonlar sonrası Sayın Devlet Bahçeli’nin hassasiyet gösterdiğini de üzülerek izledim. Maksadım asla kendisini kırmak değildi. Kusura bakmasınlar lütfen.

Yaklaşık bir ay sonra (Ocak 2023’de) yapılacak Olağan Genel Kurul’da tüzüğümüzdeki iki dönem kuralı gereği görev sürem sona erecektir. Bu süreci bu son gelişmeleri de dikkate alarak derneğimiz üyelerine herhangi bir zarar gelmemesi için, bir ay öncesinden müsaadenizle mevcut görevlerimden ayrılma kararı aldığımı sizlerle paylaşmak isterim. Bu kararımın, maalesef basına servis edilen ŞOK Marketler Ticaret A.Ş.’nin dilekçesinde yer alan taleple ve içerikle hiçbir ilgisinin olmadığını özellikle belirtmek isterim. Benden sonra başkanlığı üstlenecek arkadaşımıza başarılar diler ve bundan sonra da tüketicilerimize, yoğun bir rekabet içinde uygun fiyat ve iyi kalitede ürünleri sunmak için canla başla çalışmaya devam edeceğimi bildiririm.”

Devamını Oku

Genel Haberler

Şok’tan Galip Aykaç’a istifa çağrısı

Editör

Yazar:

Şok Marketler Yönetim Kurulu, GPD Başkanı Galip Aykaç’ın 30 Kasım 2022’deki 7. Private Label Zirvesi’nde ki konuşması nedeniyle bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, Aykaç’ın konuşmasından Gıda Perakendecileri Derneği’nin ‘haberinin olmadığı’ yazılarak şu ifadeler yer aldı:

Bim İcra Kurulu üyesi ve Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı Sn. Galip Aykaç, 30 Kasım 2022 tarihinde basına açık bir toplantıda bazı açıklamalarda bulunmuştur. Bu açıklamalar öncesinde, basın açıklaması yapılacağı ve açıklamanın içeriği hakkında Gıda Perakendecileri Derneği tarafından herhangi bir Yönetim Kurulu kararı alınmamış ve herhangi bir bilgilendirme yapılmamıştır.

Açıklamada Aykaç’ın ‘kamuoyunu doğru bilgilendirmekten ziyade maksadını aşarak tartışmaları siyasi düzleme çektiği’ şu sözlerle savunuldu:

Bu açıklamalar nedeniyle Şirketimiz ve Derneğimiz zan altında kalmış, özellikle ticaretimize yönelik haksız ve ölçüsüz saldırıların maalesef artmasına sebebiyet vermiştir.

Metinde Aykaç istifa edene kadar ŞOK’un toplantılara katılmayacağı ve alınan kararlara bağlı olmayacağı “Bu süreçte kendisi tarafından Şirketimizi ve Derneğimizi bağlayacak herhangi bir açıklama yapmamasını önemle rica ederiz” ifadeleriyle yer aldı.

GPD Yönetim Kurulu’ndan açıklama bekleniyor

30 Kasım 2022’deki 7. Private Label Zirvesi’nde bazı GPD Yönetim Kurulu üyelerinin de dinlediği Galip Aykaç’ın birçok katılımcı tarafından ayakta alkışlanan konuşmasına Şok’tan gelen bu itiraza GPD Yönetim Kurulu’nda bulunan diğer üyelerin/zincir marketlerin cevabı sektör tarafından merakla bekleniyor!..

(daha&helliip;)

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER