Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

50’nci yılda hedef 100 mağaza

Editör
Abone Ol:

Antalya’nın ilk süpermarket zinciri Genpa, 50’nci yılını kutlayacağı 2010 yılında, şube sayısını 100’e çıkarmayı hedef olarak belirledi. Genpa, biri Oxford mezunu olan kardeşlerin sırtında yükseliyor.

Sabah Akdeniz’in “Akdeniz’in Markaları” sayfasını, Gencerler Gıda Maddeleri İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Antalya’ya kazandırdığı ilk yerel süper market zinciri olan Genpa’nın 50 yıllık tarihinde yaşadığı büyümeye ayırdı. Korkuteli’nin Çomaklı beldesinde ilk kahvehanenin sahibi olan Güngör Gencer’in 1960 yılında asker dönüşü kurduğu Gencerler firması, 2’nci kuşak çocuklarının elinde yükseldi.

Bir yılda 46 mağaza hedefi

Açılımı Gencerler Pazarlama olan Antalya’nın ilk yerel süper market zinciri Genpa, kuruluşunun 49’uncu yılında şube sayısını 64’e çıkardı. Genpa’nın 50’nci yıl hedefi mağaza sayısını 100’e çıkarmak. Ekonomik kriz nedeniyle 2009 yılı ilk yarısında büyüme trendini sürdüremeyen Genpa’nın hedefini tutturması için 2010 yılı sonuna kadar 46 mağaza açması gerekiyor.

genpa_kutu1Özellikle 2000 yılının ardından toptan gıda sektöründen çekilen ve distribütörlüklerini sonlandıran Gencerler Şirketler Grubu, süper market sektörüne yoğunlaşarak, 2000 yılı sonrası her yıl ortalama 5 şube açarak büyümesini sürdürdü.

Gelecek ay, Aksu’ya açacağı süper marketle Antalya, İsparta, Burdur ve Muğla’da toplam şube sayısını 65’e çıkaracak olan Genpa’nın toplam 28 bin metrekare satış alanı, 150 kasası ve marketlerinde 15 bin ürün çeşidi var.

2’nci kuşak

Güngör Gencer tarafından 1960 yılında kurulan Gencerler Gıda Maddeleri İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş. Antalya’nın ilk gıda toptancı. Gencerlerin Antalya serüveni, Belediye İşhanı’nın arkasında, bir tarafı Ali Çetinkaya Caddesi’ne, diğer tarafı da pazara bakan, dönemin belediye çarşısında bir dükkanda başladı. Ailenin 2’nci kuşağı olan Gazanfer ve Gültekin Gencer ile kız kardeşleri Gülsüm Erdek, bu toptancı dükkanında yaz aylarında çalışarak ticaretle tanıştı.

Kardeşler özellikle yaz tatillerinin büyük çoğunluğunu dükkanda çalışarak geçirdi. Toptancı dükkanında açık olarak en çok toz şeker, dökme lokum, nişasta, un ve bakliyat satılırken ürün yelpazesi yıllar içinde çeşitlendi. Toptancı dükkanı piyasanın talepleri doğrultusunda ürün çeşitliliğini artırarak tuhafiye, manifatura, hırdavat ürünleri de satmaya başladı.

Oxford mezunu

genpa_kutu2İşler bu şekilde büyürken, evin büyük oğlu Gazanfer Gencer’in yurtdışı macerası başladı. Herkesin bilmediği bir gerçek de Gazanfer Gencer’in Oxford Üniversitesi mezunu bir elektrik yüksek mühendisi olduğu. Baba mesleğine devam etmeyi düşünmeyen ve hayali mesleği alanında yükselmek olan Gazenfer Gencer, İngiltere’de okuduktan sonra, yine İngiltere’de General Elektrik’te araştırma mühendisi olarak çalışmaya başladı. Ardından Kanada Elektrik İdaresi’nin açtığı kadroya giren 3 elektrikçiden birisi olarak Kanada’ya ‘elektrik mühendisi bilim adamı’ kontenjanından gitmeye hak kazandı.

Ekşili Bahçe’deki dükkan

Aynı dönemde Antalya Lisesi’nde öğrenimi sürdürürken çalışmaya başlayan Gültekin Gencer, lise sonrası eğitimine devam etmek yerine çalışmaya başladı. Gültekin Gencer, 1979 yılında da ailenin dönemin Ekşili Bahçe’de açılan 2’nci dükkanın başına geçti. Yeni yeni paketli ürünlerin üretilmeye ve raflardaki yerini almaya başladığı dönemde, Ekşili Bahçe’deki dükkan, paketli ürünlerin ve şarküteri çeşitlerinin de yer aldığı ve lüks ürünlerin satıldığı bir mağaza haline geldi.

Memlekete mecburi dönüş

2 kardeşinde işleri Antalya’da yolunda giderken, Gültekin Gencer’in vatani görevi yerine getirmesi, bu süreci sekteye uğrattı. Kardeşinin askere gitmesi, Kanada hayalleri kuran Gazanfer Gencer’in de memlekete mecburi dönüşü anlamına geldi. Kardeşi Gültekin Gencer’in askere gitmesiyle ailesinin 2 dükkanın altından kalkmakta zorlanacağını düşünen Gazanfer Gencer, kardeşi askerden dönene kadar işin başına geçmek için Antalya’ya döndü.

genpa_kutu3İşlerin başına geçen Gazanfer Gencer, daha sonra yurtdışı hayallerini bir kenara bıraktı ve aile mesleğine devam etmeye karar verdi. Gazanfer ve Gültekin Gencer ile kız kardeşleri Gülsüm Eldek ve eşi Hüseyin Eldek’ten oluşan 2’nci kuşak Türkiye’de ekonomik yapının hızla değiştiği yıllarda, tüm piyasa gereklerini yerine getirdi.

Ekonomide değişim yılları

Yazarkasa kanununun çıktığı yıllarda, Antalya’da ilk yazarkasa satan firma Gencerler oldu. Distribütörlüğün yaygınlaştığı dönemde, Çaykur ve Eti gibi birçok markanın distribütörlüğünü Gencerler aldı. İşte Genpa bu dönemde Gencerler Gıda’nın Antalya’ya kazandırdığı bir marka oldu. 1988 yılında beyaz eşya firması olarak kurulan Genpa, 1 yıl toptan ve perakende beyaz eşya satışı yaptıktan sonra, 2’nci yılında otel ekipmanları ve zücaciye sektörüne geçti. 1990 yılından itibaren ise Genpa perakendeciliğe geçti ve bugünkü anlamıyla Genpa oldu.

İlk marketin adı Gökhan

Genpa, ilk marketini Haşimişcan Mahallesi’nde 1990’da açtı. İlk markete Gazanfer Gencer’in oğlunun adı verildi: Gökhan. Aynı yıl içerisinde Meltem Mahallesi’nde 2’nci market açıldı ve o markete de Gülsüm Erdel’in oğlunun ismi olan Görkem adı verildi. Aynı yıl 3’üncü mağaza açılınca, bir marka altında toplanma düşüncesi ağır bastı ve Antalya’nın turistik bir şehir olduğu göz önüne alınarak Genpa Shopping Center doğdu.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

Genel Haberler

İTO: Nihai hedefimiz BTM’den bir Turcorn çıkarmak

Editör

Yazar:

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından girişimciliğin desteklenmesi amacıyla kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), beşinci yaşını verdiği iftarla kutladı. İTO ve BTM Başkanı Şekib Avdagiç ile BTM Mütevelli Heyeti’nin de katıldığı iftarda girişimciler, yatırımcılar, mentorlar başta olmak üzere tüm ekosistem yer aldı. Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen iftar yemeğinde, BTM’nin beş yıl içinde kat ettiği yol kısa bir film olarak katılımcılarla paylaşıldı.

İftarda konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Dünyada bir ticaret odası tarafından kurulan ilk start-up merkezi olma özelliği taşıyan BTM beş yaşına girdi. BTM bu beş yıl içinde sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin startup üssü oldu ve dünyanın sayılı merkezleri arasında yer aldı. Yine bu sürede Türkiye de, küresel anlamda önemli bir girişimcilik merkezi kimliği kazanıp, global bir oyuncu çıkarmayı da başardı” dedi.

“Büyük bir memnuniyetle ifade edeyim ki, az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Kuşkusuz bu işlerin en büyüğü de Türk girişimciliğine ve yatırım kültürüne ‘bilginin ticarileştirilme fikrini’, bir daha çıkmamak üzere sokmak olmuştur” diyen Avdagiç, “BTM, yatırımcılık konusunda da ciddi farkındalıklar oluşturdu. Yatırımcı Hızlandırma Platformu programını devreye sokarak, başarılı iş insanlarımız start-uplara ve yeni nesil girişimcilere olan bakış açılarını değiştirdi. BTM olarak, 2021’de 172 yatırım eşleştirmesi gerçekleştirdik. Nihai hedefimiz ise 2022’de BTM’den bir Unicorn yani bizim tabirimizle bir Turcorn çıkmasını sağlamak” dedi.

Avdagiç şöyle devam etti: “Burada bir kez daha ifade etmek isterim ki, İTO yönetimi olarak biz BTM’nin bu hedeflerine ulaşması için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. 2018’den 2022’ye kadar yaptıklarımız, bundan sonraki dönemde de yapacaklarımızın teminatıdır. Nasıl ki, 300 metrekarelik bir binada başlayan BTM hizmetlerini, hayalleriyle orantılı yeni mekanlarda sürdürmesini sağladıysak, şimdi de küresel hedefleriyle uyumlu yeni mekanlara sahip olmasını sağlayacağız. Yeni dönemde İTO binamızın yanında inşa edeceğimiz modern merkezimiz, Türkiye’nin yenilikçilik, girişimcilik ve start-up üssü haline gelecek… Böylece BTM’nin fiziki büyüklüğünü de 20 bin metrekareye taşıyacağız.”

Avdagiç, “Biz küreselleşen dünyada, fiziksel salgınların da, iktisadi hastalıkların da ülke ekonomilerini nasıl derinden etkileyip hallaç pamuğu gibi savurduğunu gördük. Yine gördük ki, salgın hastalıkların bize bulaşmaması için nasıl ‘aşı, maske ve mesafe’ gibi tedbirler alıyorsak, iktisadi hastalıklar içinde koruyucu tedbirler almalıyız. Biz inanıyoruz ki, bizi bulaşıcı iktisadi hastalıklardan koruyacak olan BTM gibi kalkanlarımızdır. BTM ve girişimci ekosistemimiz, bizim küresel ekonomik salgınlara karşı koruyucu aşılarımızdır” dedi.

BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı da yaptığı konuşmada, “Hem ulusal hem de uluslararası alanlarda ülkemizi başarıyla temsil eden BTM, bu başarısını kıtalararası platformlara taşıyarak Amerika, Mozambik ve Güney Afrika gibi birçok ülkede girişimcilik ekosistemiyle ilgili programların içinde yürütücü olarak yer aldı. Kısa bir süre önce ‘Yılın Yatırım Platformu Ödülü’nü de alan BTM, beş yıllık süreçte almış olduğu ödüllerle hem girişimcilere hem de yatırımcılara yönelik gerçekleştirdiği hizmetlerden tam not almayı başardı. Tabi bu anlamda kıymetli desteklerinden dolayı İTO’ya, değerli yöneticilerimize, bu yolda birlikte yürüdüğümüz paydaşlarımıza, iş ortaklarımıza, girişimcilerimize ve tüm BTM çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu başarıların katlanarak devam etmesi için gece gündüz çalışmaya devam edeceğimizi herkesin bilmesini istiyorum” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER