Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

50’nci yılda hedef 100 mağaza

Editör
Abone Ol:

Antalya’nın ilk süpermarket zinciri Genpa, 50’nci yılını kutlayacağı 2010 yılında, şube sayısını 100’e çıkarmayı hedef olarak belirledi. Genpa, biri Oxford mezunu olan kardeşlerin sırtında yükseliyor.

Sabah Akdeniz’in “Akdeniz’in Markaları” sayfasını, Gencerler Gıda Maddeleri İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Antalya’ya kazandırdığı ilk yerel süper market zinciri olan Genpa’nın 50 yıllık tarihinde yaşadığı büyümeye ayırdı. Korkuteli’nin Çomaklı beldesinde ilk kahvehanenin sahibi olan Güngör Gencer’in 1960 yılında asker dönüşü kurduğu Gencerler firması, 2’nci kuşak çocuklarının elinde yükseldi.

Bir yılda 46 mağaza hedefi

Açılımı Gencerler Pazarlama olan Antalya’nın ilk yerel süper market zinciri Genpa, kuruluşunun 49’uncu yılında şube sayısını 64’e çıkardı. Genpa’nın 50’nci yıl hedefi mağaza sayısını 100’e çıkarmak. Ekonomik kriz nedeniyle 2009 yılı ilk yarısında büyüme trendini sürdüremeyen Genpa’nın hedefini tutturması için 2010 yılı sonuna kadar 46 mağaza açması gerekiyor.

genpa_kutu1Özellikle 2000 yılının ardından toptan gıda sektöründen çekilen ve distribütörlüklerini sonlandıran Gencerler Şirketler Grubu, süper market sektörüne yoğunlaşarak, 2000 yılı sonrası her yıl ortalama 5 şube açarak büyümesini sürdürdü.

Gelecek ay, Aksu’ya açacağı süper marketle Antalya, İsparta, Burdur ve Muğla’da toplam şube sayısını 65’e çıkaracak olan Genpa’nın toplam 28 bin metrekare satış alanı, 150 kasası ve marketlerinde 15 bin ürün çeşidi var.

2’nci kuşak

Güngör Gencer tarafından 1960 yılında kurulan Gencerler Gıda Maddeleri İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş. Antalya’nın ilk gıda toptancı. Gencerlerin Antalya serüveni, Belediye İşhanı’nın arkasında, bir tarafı Ali Çetinkaya Caddesi’ne, diğer tarafı da pazara bakan, dönemin belediye çarşısında bir dükkanda başladı. Ailenin 2’nci kuşağı olan Gazanfer ve Gültekin Gencer ile kız kardeşleri Gülsüm Erdek, bu toptancı dükkanında yaz aylarında çalışarak ticaretle tanıştı.

Kardeşler özellikle yaz tatillerinin büyük çoğunluğunu dükkanda çalışarak geçirdi. Toptancı dükkanında açık olarak en çok toz şeker, dökme lokum, nişasta, un ve bakliyat satılırken ürün yelpazesi yıllar içinde çeşitlendi. Toptancı dükkanı piyasanın talepleri doğrultusunda ürün çeşitliliğini artırarak tuhafiye, manifatura, hırdavat ürünleri de satmaya başladı.

Oxford mezunu

genpa_kutu2İşler bu şekilde büyürken, evin büyük oğlu Gazanfer Gencer’in yurtdışı macerası başladı. Herkesin bilmediği bir gerçek de Gazanfer Gencer’in Oxford Üniversitesi mezunu bir elektrik yüksek mühendisi olduğu. Baba mesleğine devam etmeyi düşünmeyen ve hayali mesleği alanında yükselmek olan Gazenfer Gencer, İngiltere’de okuduktan sonra, yine İngiltere’de General Elektrik’te araştırma mühendisi olarak çalışmaya başladı. Ardından Kanada Elektrik İdaresi’nin açtığı kadroya giren 3 elektrikçiden birisi olarak Kanada’ya ‘elektrik mühendisi bilim adamı’ kontenjanından gitmeye hak kazandı.

Ekşili Bahçe’deki dükkan

Aynı dönemde Antalya Lisesi’nde öğrenimi sürdürürken çalışmaya başlayan Gültekin Gencer, lise sonrası eğitimine devam etmek yerine çalışmaya başladı. Gültekin Gencer, 1979 yılında da ailenin dönemin Ekşili Bahçe’de açılan 2’nci dükkanın başına geçti. Yeni yeni paketli ürünlerin üretilmeye ve raflardaki yerini almaya başladığı dönemde, Ekşili Bahçe’deki dükkan, paketli ürünlerin ve şarküteri çeşitlerinin de yer aldığı ve lüks ürünlerin satıldığı bir mağaza haline geldi.

Memlekete mecburi dönüş

2 kardeşinde işleri Antalya’da yolunda giderken, Gültekin Gencer’in vatani görevi yerine getirmesi, bu süreci sekteye uğrattı. Kardeşinin askere gitmesi, Kanada hayalleri kuran Gazanfer Gencer’in de memlekete mecburi dönüşü anlamına geldi. Kardeşi Gültekin Gencer’in askere gitmesiyle ailesinin 2 dükkanın altından kalkmakta zorlanacağını düşünen Gazanfer Gencer, kardeşi askerden dönene kadar işin başına geçmek için Antalya’ya döndü.

genpa_kutu3İşlerin başına geçen Gazanfer Gencer, daha sonra yurtdışı hayallerini bir kenara bıraktı ve aile mesleğine devam etmeye karar verdi. Gazanfer ve Gültekin Gencer ile kız kardeşleri Gülsüm Eldek ve eşi Hüseyin Eldek’ten oluşan 2’nci kuşak Türkiye’de ekonomik yapının hızla değiştiği yıllarda, tüm piyasa gereklerini yerine getirdi.

Ekonomide değişim yılları

Yazarkasa kanununun çıktığı yıllarda, Antalya’da ilk yazarkasa satan firma Gencerler oldu. Distribütörlüğün yaygınlaştığı dönemde, Çaykur ve Eti gibi birçok markanın distribütörlüğünü Gencerler aldı. İşte Genpa bu dönemde Gencerler Gıda’nın Antalya’ya kazandırdığı bir marka oldu. 1988 yılında beyaz eşya firması olarak kurulan Genpa, 1 yıl toptan ve perakende beyaz eşya satışı yaptıktan sonra, 2’nci yılında otel ekipmanları ve zücaciye sektörüne geçti. 1990 yılından itibaren ise Genpa perakendeciliğe geçti ve bugünkü anlamıyla Genpa oldu.

İlk marketin adı Gökhan

Genpa, ilk marketini Haşimişcan Mahallesi’nde 1990’da açtı. İlk markete Gazanfer Gencer’in oğlunun adı verildi: Gökhan. Aynı yıl içerisinde Meltem Mahallesi’nde 2’nci market açıldı ve o markete de Gülsüm Erdel’in oğlunun ismi olan Görkem adı verildi. Aynı yıl 3’üncü mağaza açılınca, bir marka altında toplanma düşüncesi ağır bastı ve Antalya’nın turistik bir şehir olduğu göz önüne alınarak Genpa Shopping Center doğdu.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Mopaş, halka arz için ilk adımı attı!

Editör

Yazar:

Mopaş Marketcilik Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.  halka arzı için 01.04.2024 tarihi itibarıyla Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)’na başvuru yaptı. Şirketin paylarının halka arzına ilişkin SPK’ya sunulan Taslak İzahname ile birlikte Fonun Kullanım Yerlerine İlişkin Yönetim Kurulu Kararı ve Raporu’na Şirketin internet sitesinde yer alan “yatırımcı ilişkileri” sekmesinden ulaşılabilmekte. Şirketin çıkarılmış sermayesinin 230.000.000 TL’den 270.650.000 TL’ye artırılması nedeniyle ihraç edilecek olan 40.650.000 TL nominal değerli paylar ile birlikte Şirket’in mevcut pay sahiplerine ait toplamda 27.000.000 TL nominal değerli paylar halka arz edilecek. Toplam 67.650.000 TL nominal değerli payların halka arz edilmesi ile Şirket’in halka açıklık oranının %25,00 olması planlanmakta.

Devamını Oku

Genel Haberler

Kaya Üzen, ÇASİAD Başkanı oldu

Editör

Yazar:

Çanakkale Sanayicileri ve İş Adamları Derneği’nin (ÇASİAD), 16. Olağan genel kurulunda görev dönemi sona eren Başkan Semih Başaran’dan bayrağı Kale Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Kaya Üzen devraldı.

ÇASİAD olarak iş yaşamında entegrasyona büyük önem vereceklerinin altını çizen Üzen, “Rekabetçilikte bir alt lige düşmemek için eğitimlere, bilgilendirme faaliyetlerine ve iş yaşamına entegrasyona büyük önem vereceğiz. Yeşil dönüşüm ve dijital dönüşüm ajandamızdaki önceliklerimiz arasında yer alacak” dedi.

Devamını Oku

Genel Haberler

İş Gıda, Down sendromlulara istihdam sağlıyor

Editör

Yazar:

İş Gıda’nın; bağımsızlık, kapsayıcılık, çeşitlilik ve eşitlik değerleri ışığında Türkiye Down Sendromu Derneği iş birliği ile 2022 yılı sonunda KFC ile başlattığı Bi’ İşim Var projesi büyüyor. Bi’ İşim Var Projesi için düzenlenen etkinlik İş Gıda Grup CEO’su Feliks Boynuinceoğlu ev sahipliğinde, Türkiye Down Sendromu Derneği Başkanı Gün Bilgin ve Bi’ İşim Var projesi çalışanlarının katılımı ile 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’nde gerçekleştirildi. Basın toplantısında Bi’ İşim Var projesinin, İş Gıda çatısı altında faaliyet gösteren iki diğer dünya markası Pizza Hut ve Krispy Kreme’i de kapsayacak şekilde genişletildiği duyuruldu.

Etkinlik kapsamında düzenlenen panelde TDSD Başkanı Gün Bilgin Down sendromlu gençlerin çalışmasının ayakları üzerinde durmasının kendileri, aileleri ve toplum için önemine değinirken; İş Gıda Grup CEO’su Feliks Boynuinceoğlu, Down sendromlu bireylerin toplumdaki vazgeçilmez yerlerine dair farkındalığı artırma hedefiyle 2022 yılından bu yana süren Bi’ İşim Var projesinin gelişim yolculuğunu, değişen yapısını, gelecek planlarını ve grup için anlamını aktardı.

Bi’ İşim Var projesinin grup için önemi ışığında 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’nü kutlayarak sözlerine başlayan İş Gıda Grup CEO’su Feliks Boynuinceoğlu panel konuşmasında; “Arka planda çok fazla çalışma olsa da ilk olarak 2022 Eylül ayında İş Gıda çatısı altındaki markalarımızdan KFC ile başlayan Bi’ İşim Var projesinin arkasında İş Gıda’nın bağlı olduğu İş Holding’in öngörüsü yatıyor. İstanbul’da seçili KFC restoranlarında 2022 Eylül’ünde başlayan projemiz, bugün üç ayrı şehirde 16 Down sendromlu çalışana ulaştı. Bi’ İşim Var’ın başarısı sonucunda, restoranlarımızla uluslararası geçerliliği olan ve 2014’ten bu yana Avrupa Komisyonu tarafından fonlanan “Valueable” (Değerli Bir Ağ) unvanını almaya hak kazandık. Projenin global bir değer ile taçlanmış olmasından mutluluk duyduk.  150 ülkede faaliyet gösteren KFC markası tarafından da örnek gösterilen bir proje olmasıyla göğsümüzü kabartıyor” dedi.

İş Gıda ile iki yıldır süren iş birliğinin Down sendromlu bireylerin bağımsız yaşamları için çok kıymetli olduğunu belirten Türkiye Down Sendromu Derneği Başkanı Gün Bilgin paneldeki konuşmasında; “Down sendromlu bireylerin özgür, bütünleşik ve bağımsız yaşamlar kurabilmeleri için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Biz dernek olarak ailelerin yaşadığı “Benden sonra çocuğum ne olacak?” kaygısını ortadan kaldıracak projeler üretiyoruz. Avrupa Down Sendromu Federasyonu Başkan Yardımcılığı ile Avrupa’da Türkiye’yi temsil ediyor ve dünyada 133 ülkenin Down sendromu sivil toplum kuruluşlarıyla iletişim halinde, Down sendromu alanının gelişimine öncülük ediyoruz. En önemli çalışmalarımızdan İstihdam +1 programıyla ise gençlerimizin istihdam edilmesine olanak tanıyoruz. 2012 yılında Türkiye’de uygulamasını ilk başlatan kurum olarak 18 ilde 48 firmaya 170 Down sendromlu bireyin istihdam edilmesini sağladık. Bu bağlamda iş koçları yetiştirmek üzere geliştirdiğimiz eğitim programını yaygınlaştırıyoruz. İŞKUR, istihdam büroları, iş yerlerinin kendi bünyeleri gibi farklı alanlarda iş koçları yetiştirmek üzere iş birliklerimiz devam ediyor” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER