Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

50’nci yılda hedef 100 mağaza

Editör
Abone Ol:

Antalya’nın ilk süpermarket zinciri Genpa, 50’nci yılını kutlayacağı 2010 yılında, şube sayısını 100’e çıkarmayı hedef olarak belirledi. Genpa, biri Oxford mezunu olan kardeşlerin sırtında yükseliyor.

Sabah Akdeniz’in “Akdeniz’in Markaları” sayfasını, Gencerler Gıda Maddeleri İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Antalya’ya kazandırdığı ilk yerel süper market zinciri olan Genpa’nın 50 yıllık tarihinde yaşadığı büyümeye ayırdı. Korkuteli’nin Çomaklı beldesinde ilk kahvehanenin sahibi olan Güngör Gencer’in 1960 yılında asker dönüşü kurduğu Gencerler firması, 2’nci kuşak çocuklarının elinde yükseldi.

Bir yılda 46 mağaza hedefi

Açılımı Gencerler Pazarlama olan Antalya’nın ilk yerel süper market zinciri Genpa, kuruluşunun 49’uncu yılında şube sayısını 64’e çıkardı. Genpa’nın 50’nci yıl hedefi mağaza sayısını 100’e çıkarmak. Ekonomik kriz nedeniyle 2009 yılı ilk yarısında büyüme trendini sürdüremeyen Genpa’nın hedefini tutturması için 2010 yılı sonuna kadar 46 mağaza açması gerekiyor.

genpa_kutu1Özellikle 2000 yılının ardından toptan gıda sektöründen çekilen ve distribütörlüklerini sonlandıran Gencerler Şirketler Grubu, süper market sektörüne yoğunlaşarak, 2000 yılı sonrası her yıl ortalama 5 şube açarak büyümesini sürdürdü.

Gelecek ay, Aksu’ya açacağı süper marketle Antalya, İsparta, Burdur ve Muğla’da toplam şube sayısını 65’e çıkaracak olan Genpa’nın toplam 28 bin metrekare satış alanı, 150 kasası ve marketlerinde 15 bin ürün çeşidi var.

2’nci kuşak

Güngör Gencer tarafından 1960 yılında kurulan Gencerler Gıda Maddeleri İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş. Antalya’nın ilk gıda toptancı. Gencerlerin Antalya serüveni, Belediye İşhanı’nın arkasında, bir tarafı Ali Çetinkaya Caddesi’ne, diğer tarafı da pazara bakan, dönemin belediye çarşısında bir dükkanda başladı. Ailenin 2’nci kuşağı olan Gazanfer ve Gültekin Gencer ile kız kardeşleri Gülsüm Erdek, bu toptancı dükkanında yaz aylarında çalışarak ticaretle tanıştı.

Kardeşler özellikle yaz tatillerinin büyük çoğunluğunu dükkanda çalışarak geçirdi. Toptancı dükkanında açık olarak en çok toz şeker, dökme lokum, nişasta, un ve bakliyat satılırken ürün yelpazesi yıllar içinde çeşitlendi. Toptancı dükkanı piyasanın talepleri doğrultusunda ürün çeşitliliğini artırarak tuhafiye, manifatura, hırdavat ürünleri de satmaya başladı.

Oxford mezunu

genpa_kutu2İşler bu şekilde büyürken, evin büyük oğlu Gazanfer Gencer’in yurtdışı macerası başladı. Herkesin bilmediği bir gerçek de Gazanfer Gencer’in Oxford Üniversitesi mezunu bir elektrik yüksek mühendisi olduğu. Baba mesleğine devam etmeyi düşünmeyen ve hayali mesleği alanında yükselmek olan Gazenfer Gencer, İngiltere’de okuduktan sonra, yine İngiltere’de General Elektrik’te araştırma mühendisi olarak çalışmaya başladı. Ardından Kanada Elektrik İdaresi’nin açtığı kadroya giren 3 elektrikçiden birisi olarak Kanada’ya ‘elektrik mühendisi bilim adamı’ kontenjanından gitmeye hak kazandı.

Ekşili Bahçe’deki dükkan

Aynı dönemde Antalya Lisesi’nde öğrenimi sürdürürken çalışmaya başlayan Gültekin Gencer, lise sonrası eğitimine devam etmek yerine çalışmaya başladı. Gültekin Gencer, 1979 yılında da ailenin dönemin Ekşili Bahçe’de açılan 2’nci dükkanın başına geçti. Yeni yeni paketli ürünlerin üretilmeye ve raflardaki yerini almaya başladığı dönemde, Ekşili Bahçe’deki dükkan, paketli ürünlerin ve şarküteri çeşitlerinin de yer aldığı ve lüks ürünlerin satıldığı bir mağaza haline geldi.

Memlekete mecburi dönüş

2 kardeşinde işleri Antalya’da yolunda giderken, Gültekin Gencer’in vatani görevi yerine getirmesi, bu süreci sekteye uğrattı. Kardeşinin askere gitmesi, Kanada hayalleri kuran Gazanfer Gencer’in de memlekete mecburi dönüşü anlamına geldi. Kardeşi Gültekin Gencer’in askere gitmesiyle ailesinin 2 dükkanın altından kalkmakta zorlanacağını düşünen Gazanfer Gencer, kardeşi askerden dönene kadar işin başına geçmek için Antalya’ya döndü.

genpa_kutu3İşlerin başına geçen Gazanfer Gencer, daha sonra yurtdışı hayallerini bir kenara bıraktı ve aile mesleğine devam etmeye karar verdi. Gazanfer ve Gültekin Gencer ile kız kardeşleri Gülsüm Eldek ve eşi Hüseyin Eldek’ten oluşan 2’nci kuşak Türkiye’de ekonomik yapının hızla değiştiği yıllarda, tüm piyasa gereklerini yerine getirdi.

Ekonomide değişim yılları

Yazarkasa kanununun çıktığı yıllarda, Antalya’da ilk yazarkasa satan firma Gencerler oldu. Distribütörlüğün yaygınlaştığı dönemde, Çaykur ve Eti gibi birçok markanın distribütörlüğünü Gencerler aldı. İşte Genpa bu dönemde Gencerler Gıda’nın Antalya’ya kazandırdığı bir marka oldu. 1988 yılında beyaz eşya firması olarak kurulan Genpa, 1 yıl toptan ve perakende beyaz eşya satışı yaptıktan sonra, 2’nci yılında otel ekipmanları ve zücaciye sektörüne geçti. 1990 yılından itibaren ise Genpa perakendeciliğe geçti ve bugünkü anlamıyla Genpa oldu.

İlk marketin adı Gökhan

Genpa, ilk marketini Haşimişcan Mahallesi’nde 1990’da açtı. İlk markete Gazanfer Gencer’in oğlunun adı verildi: Gökhan. Aynı yıl içerisinde Meltem Mahallesi’nde 2’nci market açıldı ve o markete de Gülsüm Erdel’in oğlunun ismi olan Görkem adı verildi. Aynı yıl 3’üncü mağaza açılınca, bir marka altında toplanma düşüncesi ağır bastı ve Antalya’nın turistik bir şehir olduğu göz önüne alınarak Genpa Shopping Center doğdu.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

Palandöken, “Esnafa yeni yapılandırma şart”

Editör

Yazar:

Pandemi sonrası daha belini doğrultamayan esnaf ve sanatkarların en büyük isteğinin yeni bir yapılandırma olduğunu dile getiren TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Pandemi nedeniyle iki yılı aşkın süredir iş yapamayan esnafımız daha belini doğrultamadı. Üstüne bir de hem dünyada hem de ülkemizde baş gösteren ekonomik sıkıntılar nedeniyle esnafın girdi maliyetlerinde ciddi bir artış yaşandı. 2 milyonu aşkın esnafımızın birikmiş borçlarını ödeyebilmesi için sıfır faizli ve uzun vadeli yeni bir yapılandırma şart. Yapılandırmayla birlikte esnafa sicil düzenlenmesi de sağlanarak sıfır faizli ve uzun vadeli nefes kredisi verilmeli. Bu sayede esnafımız yeniden ayağa kalkar, devletimiz de alacaklarını tahsil etmiş olur. Çünkü son 10 yılda yapılan yapılandırmalardan devletimiz 180 milyar liraya yakın tahsilat yapmış” dedi.

“Birikmiş kredi, SGK ve vergi borçları sıfır faiz ile ötelenmeli”

Esnafın birikmiş kredi, SGK ve vergi borcunu ödeyebilmesi için faizsiz ve uzun vadeli yeni bir yapılandırma gerektiğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “İki yılı aşkın süredir devam eden pandemide başta yiyecek içecek sektörü olmak üzere tüm sektörlerdeki esnaf ve sanatkarlarımızın ticari faaliyetleri sekteye uğradı. Verilen devlet desteklerinin akabinde vatandaşların aşılanması ve virüsün eski gücünü kaybetmesiyle birlikte kısıtlamalar kaldırıldığında tam esnafımız rahat nefes alacak derken tüm dünyada baş gösteren enerji krizi ne yazık ki ülkemize de yansıyarak başta akaryakıt olmak üzere, iş yeri kiraları, elektrik, doğalgaz gibi girdi maliyetlerini artırdı. Esnafımızın çoğu biriken borçlarını ödeyemediği gibi yeni borç altına girdi. Bunun için esnaf ve sanatkarlarımızın kredi, SGK ve vergi borcu gibi biriken borçlarını ödeyebilmesi için sıfır faizli ve uzun vadeli yeni bir yapılandırmaya gidilmeli. Mevcut faizler silinmeli” diye konuştu.

“Özel bankalar da esnafa kredi vermeli”

Öte yandan yapılandırmayla birlikte esnaf için sicil düzenlemesinin kaçınılmaz olduğunu söyleyen Palandöken, “Esnafımız pandemiyle birlikte biriken borçlarını ödemek için krediye her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyor. Uzun zamandır sıkıntı çeken esnafımızın yükünü hafifletmek için sıfır faizli ve uzun vadeli can suyu kredisi verilmeli. Bunun için de öncelikle esnafımızın krediye ulaşmasının önündeki engeller kaldırılmalı. İlk olarak esnafa sicil düzenlenmesi sağlanmalı. Ayrıca sadece devlet ve kamu bankaları değil özel bankalar da ekonominin bel kemiği olan esnaf ve sanatkarlar için düşük faizli kredi imkanı sunmalı. Krediler ile yeni iş yeri açacak olan genç girişimcilerin de önü mutlaka açılmalı” şeklinde konuştu.

Devamını Oku

Genel Haberler

Yılın indirim sezonu yaklaşıyor: 11.11 ve Black Friday

Editör

Yazar:

Yılın indirim sezonu yaklaşıyor: 11.11 ve Black Friday

Her yıl sonbahar aylarının gelmesi ile birlikte hem alışverişçiler hem de pazar yerleri için heyecanlı bir döneme giriş yapıyoruz. Yüzlerce indirim ve kampanya ile karşı karşıya kaldığımız Black Friday döneminde birçoğumuz elbette ihtiyaçlarımızı da karşılamak istiyoruz. Normal dönemde çok daha yüksek meblağlar ödeyeceğimiz bir ürüne uygun fiyatlarla sahip olma şansı doğal olarak hepimizi cezbediyor. Söz konusu indirimlerden faydalanmak bu noktada mantıklı olduğu kadar gerekli de ancak yine indirimlerin gerçek olup olmadığını kontrol etmek ve ihtiyacımızdan fazlasını almamaya dikkat etmek gerekiyor.

Bu noktada bilinçli bir alışveriş süreci için iyi bir pazar araştırması yapmak gerekliliği aşikar. Birçok pazar yeri büyük indirim oranları ile kampanyalar yaptığını ilan etse de fiyat değişikliği noktasında bu indirimlerin göründüğü kadar büyük olmadığını fark ettiğimiz durumlar olabiliyor. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak adına fiyat karşılaştırmaları yaparak ve ürünlerin fiyat değişim grafiklerini inceleyerek Black Friday indirimleri dönemini avantajlı şekilde tamamlayabilirsiniz.

Elektronik, giyim, kozmetik, spor… her kategoride ihtiyacımız olabilir mi?

Sonbahar aylarında kuruyan yaprakların arasında yürümekten sonra belki de en heyecanla beklenen etkinlik alışveriş yapmak. Hem indirim ve kampanyalar hem de bir ürünü ucuza almanın vermiş olduğu heyecanı bastırmak elbetteki kolay değil. Ancak indirim dönemleri bir illüzyon mu yoksa gerçekten bizlerin indirimli ürün alabilmesi için planlanmış bir fırsat mı?

Elbetteki alışverişçiler kadar markalar için de önemli bir dönem Black Friday. Yıl içerisindeki kazançların birçoğunun söz konusu dönemlerde elde edildiği gerçeğini göz ardı edemeyiz. O nedenle markalar satışlarını artırmak adına indirimler yaparken, elbetteki kendi bütçelerini de düşünerek hareket etmek durumundalar. Buradan yola çıkarak kampanya dönemleri bizler için bir avantaj iken bütçemizi aşan bir soruna da dönüşebilir. Bu nedenle bilinçli bir alışverişçi olmakta fayda var.

Peki bu süreci doğru kararlar ile tamamlayabilmek adına neler yapabiliriz? İlk sıraya liste hazırlamayı yazabiliriz. Sadece 11.11 indirimleri için değil, günlük rutinimiz içerisinde market alışverişi dahi yaparken bir liste ile yola çıkmak her zaman sağlıklı bir alışveriş süreci sağlayacaktır. Tüketim toplumları ve değişen dünya parametreleri nedeniyle her şeyin ihtiyacımız gibi geldiğini hissedebiliyoruz ve özellikle indirim dönemleri bu duygularımızı çok daha derinden tetikleyebiliyor.

Bu nedenle üzerine düşünülmüş bir alışveriş listesi ile hareket etmek hem israfı önleyecektir hem de bütçemizi koruyacaktır. Söz konusu bilinçli alışverişin tek nedeni elbette bütçemizi korumak değil. Böylesine büyük bir tüketim alışkanlığından kaçınmamızın tek nedenini bütçemizi korumak olarak gördüğümüz taktirde içinde yaşadığımız Dünyada yalnız olduğumuzu zannedebiliriz.

Ama unutmamalıyız ki Dünya üzerinde milyarlarca insan bir arada yaşıyoruz ve sadece ürettiklerimizi değil doğanın bize sunduklarını da son sürat tüketmeye devam ediyoruz. İhtiyacımız dışında aldığımız her bir ürün bütçemizden götürdüğü kadar geleceğimizden ve doğamızdan da bir şeyler koparmaktadır. Hele ki yenilenebilir ve doğada çözünebilir ürünler tüketme konusunda pek de dikkatli bireyler değilsek, Dünyaya olan borcumuzu artırıyoruz denilebilir.

Elbette alışveriş dönemleri hepimiz için birer fırsat ve ekonomik dalgalanmaların yaşandığı bu günlerde söz konusu indirimleri kaçırmak istemiyoruz. Hepimizin zaruri ihtiyaçları veya istekleri olabiliyor. Bunları karşılamak adına Black Friday indirimleri de önemli bir fırsat. O nedenle sunulan fırsatları değerlendirmek hepimizin hakkı. Ama bütçemizi koruyarak alışveriş yaptığımızı zannederken diğer taraftan cebimizden ve Dünyamızdan da fazlasını götürmemeye dikkat etmemiz gerekiyor.

Güvenilir adreslerden şaşmayın!

İndirim dönemlerinin karşımıza çıkardığı fırsatlar kadar yaratabileceği sorunlar da olabiliyor. Özellikle güvenli bir alışveriş süreci yaşamak adına dikkatli olmakta fayda var. Online alışverişte kredi kartı bilgilerimizi paylaştığımızı düşünürsek güvenilir adresleri tercih etmek aslında bir zorunluluk denebilir. Bu noktada SSL sertifikalı bir site üzerinden alışveriş yapmak kredi kartı bilgileri noktasında güvenli bir alışverişin kapılarını açmaktadır.

Bununla birlikte güvenilir satıcılardan alışveriş yapmak her zaman ilk koşul olarak hatırlanmalı. Geçmiş alışveriş alışkanlıklarımızda da güvendiğimiz esnaf ve markaları tercih ettiğimizi hatırlarsak, internet üzerinden yapılan alışverişlerde de güvenilir satıcılardan alışveriş yapmak mantıklı bir tercih olacaktır. Aksi takdirde orijinal olmayan veya kalitesiz bir ürünle karşılaşma ihtimaliniz artabilir.

Bu noktada bizlere en yol gösterici seçeneklerden biri güvenilir pazar yerlerini tercih etmek ve o pazar yerinde satış yapan marka veya satıcının değerlendirmelerini okumak. Unutulmamalı ki birincil kullanıcı deneyimlerinin yer aldığı yorumlar son yıllarda fazlaca kullanılmaya başlandı ve bir ürün satın alırken hem o ürünle ilgili hem de satıcı ile ilgili ayrıntılara yer verilmekte. Söz konusu değerlendirmeleri okuyarak hem alacağınız ürünle ilgili hem de alışveriş yapacağınız mağaza ile ilgili ayrıntılara ulaşarak güvenli bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz.

Devamını Oku

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER