Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

ABD’de buluştular

Editör
İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister
Abone Ol:

2-5 Mart 2019 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin Şikago şehrinde düzenlenen züccaciye fuarında toplam 30 firma Türkiye’yi temsil etti.

ABD’nin Şikago şehrinde düzenlenen International Home & Housewares Show 2019 fuarı (IH&HS), ev gereçleri, mutfak gereçleri ve pişirme ekipmanları konularında sektörün önemli fuarlarından biri olarak kabul ediliyor. 2-5 Mart 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilen, sektörün yeniliklerini tanıtmayı ve küresel ticaretin kolaylaştırılmasını amaçlayan fuara, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) ve İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) ortaklığında 15’inci kez Türkiye Milli Katılım Organizasyonu düzenlendi. Milli katılım organizasyonu dâhilinde 21 firma ve bireysel olarak 9 firma ile birlikte Türkiye’den toplam 30 firma katıldı. Türk firmaları, fuar süresince döküm, teflon, paslanmaz çelik, plastik, melamin, metal ve camdan mamul mutfak, banyo ve ev eşyalarını tanıttı.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, ABD’nin Türkiye’nin ihracatında önemli bir yeri olduğuna değinerek buradaki potansiyele dikkat çekti. İKMİB’in İDDMİB ortaklığıyla 15’inci kez düzenledikleri Milli Katılım Organizasyonu hakkında bilgi veren Pelister, “Bu yıl gerçekleştirdiğimiz milli katılımla 21 firmamız yaklaşık 400 m2’lik alanda ürünlerini sergiledi. Bireysel olarak da 9 firmamız katıldı ve toplam 30 firmamız Türkiye’yi ABD’de temsil etti” dedi. Mutfak sektörünün ihracat ve ithalat rakamlarını değerlendiren Pelister, “Mutfak sektörünün 2017 yılı ihracatı 4,18 milyar dolar iken, 2018 yılında yüzde 9 artış ile 4,55 milyar dolara ulaştı. Buna karşılık ithalat rakamlarına baktığımızda, sektörün 2017 yılında 1,29 milyar dolar ithalatı olduğunu, 2018 yılında ise ithalatın yüzde 19,50 azalarak 1,05 milyar dolar olarak gerçekleştiğini görüyoruz. Başka bir deyişle 2018’de mutfak sektörünün ülkemize 3,5 milyar dolar dış ticaret fazlası kazandırdığını görüyoruz. Sektör ihracatının yüzde 52’si Avrupa Birliği ülkelerine yapılıyor. AB’ye yapılan ihracat 2018 yılında yüzde 9,5 artarak 2,38 milyar dolar olarak gerçekleşti. Türkiye’nin mutfak sektöründe ABD’ye yaptığı ihracat ise 2018 yılında 193,7 milyon dolar oldu. ABD’nin ihracat potansiyeli büyük. Sektörün 2019 yılı 6 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak için bu tür organizasyonlara katılması büyük önem taşıyor” dedi.

McCormick Place Exposition Center’da gerçekleşen IH&HS fuarında ürünler “temizlik, saklama ve koruma ekipmanları”, “yemek pişirme ve ağırlama ekipmanları” ve “elektrikli ev aletleri” olmak üzere 3 ana başlık altında ziyaretçilere sergilendi. Katılımın yüksek olduğu ve tüm dünyadan önemli alıcılar tarafından ziyaret edilen IH&HS fuarında bu yıl 50 ülkeden 2 bin 200’den fazla firma katılımcı oldu. Ayrıca fuarda bireysel katılımların dışında Türkiye de dahil olmak üzere Brezilya, Çin, Hong Kong, İtalya, Japonya ve Tayvan’ın ülke pavilyonları yer aldı.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Yerli Market Haftası için geri sayım başladı

Editör

Yazar:

2019 yılında 5’incisi düzenlenen Yerli Market Haftası (YMH), pandemi molasının ardından 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde WOW Convention Center’da gerçekleştirilecek.

Ziyaretçinin iki gün boyunca B2B görüşmeleri yaptığı fuarda önceki yıllardan farklı olarak bu sene, “gezici B2B” formatı da eklenecek. Teknoloji kullanımı ile katılımcı firmaların market kategori yöneticileri ile etkileşim alanlarının en düzeye çıkarılması planlanan YMH’de yerleşim planı da tümüyle yenilendi.

Standlı katılım ve sponsorluk görüşmelerinin başladığı fuara ziyaretçi olarak katılım ise anlamlı bir sosyal sorumluluk projesi ile birleştirildi.

Haribo, Sleepy, Baby Turco, Oruçoğlu, Lila Grup gibi birçok firmaların yerlerini aldığını YMH’ye katılım için şu şu adreslerden iletişime geçebilirsiniz.

Devamını Oku

Genel Haberler

Geleceğin sektörleri, geleceğin yetkinlikleri

Editör

Yazar:

Işık Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü, 13 Ocak Perşembe günü Saat 14.00’de, “Geleceğin sektörleri, geleceğin yetkinlikleri” konulu webinar düzenliyor.

Etkinliğin moderatörlüğünü Işık Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Başkanı Prof. Dr. Dilek Teker yönetecek.

Açılış konuşmasını Işık Üniversitesi İİSBF Dekanı Prof. Dr. Serhat Koloğlugil gerçekleştirecek. Konuşmacı olarak Füturistler Derneği Başkanı Dr. Mustafa Aykut, Coursera Türkiye Üniversite İşbirlikleri Direktörü Sevcan Karababa Türker, Retail Türkiye Editörü Cengiz Çambel, İKAROS Partners& CEO Cansın Duman, SiPAY CEO Semih Muşabak ve Khan Akademi Türkiye Direktörü Alp Köksal yer alacak.

Zoom etkinliğine ücretsiz katılmak için meeting ID: 814 6547 3234

Devamını Oku

Genel Haberler

Yüksek enflasyon artışı devam ediyor

Editör

Yazar:

TÜİK’e göre Aralık’ta 13,58 artışla 2021 yıllık enflasyon 36,08 olurken ENAGrup’a göre 12 aylık artış oranı %82.81 olarak gerçekleşti.

 

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Aralık ayında %19,35 arttı

Aralık 2021 dönemi (30.11.2021-31.12.2021) günlük fiyat değişimlerinden elde edilen ENAGrup Fiyat Endeksi aylık bazda %19,35 arttı.

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) ve TÜİK ana harcama grup enflasyon oranları

TÜİK alt grupları gösterge olarak alındığında en az aylık artış %1,98 ile Ev Eşyası en fazla yükseliş ise %35,75 ile Gıda ve Alkolsüz İçecekler kaleminde gerçekleşmiştir.

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) alt grup enflasyon oranları

ENAGrup tüketici sepeti farklılaştırması ekteki grafikte sunulmuştur. Değişik tüketici gruplarının yine değişik enflasyon oranlarını yansıtması amacıyla oluşturulan bu ürün grubu sınıflamasına göre enflasyon oranı oldukça farklılıklar göstermektedir.

ENAG-özellikli ürün grubu enflasyon hesaplamasına göre, aylık en az artış yaşanan grup %0,32 ile Elektrik Yakıt, en fazla yükseliş görülen grup ise %48,92 ile Yağ ürün grubunda olmuştur.

“2021 yılında markette en fazla fiyat artışı yüzde 123,85 ile patateste yaşandı”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Aralık ayında üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini ve 2021 yılı üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini değerlendirdi.

“Kurdaki düşüşe rağmen aralık ayında market fiyatlarında ciddi düşüşler olmadı”

“Gıda fiyatlarını 2007 yılından bu yana yakından takip edip siz değerli basın mensuplarımızla paylaşıyoruz” diyen Bayraktar, üretici market fiyatlarında, Aralık ayındaki değişimleri şöyle açıkladı:

“Aralık ayında, markette 43 ürünün 37’sinde fiyat artışı, 6’sında fiyat azalışı, üreticide ise 35 ürünün 24’ünde fiyat artışı, 8’inde fiyat azalışı meydana geldi. Üreticide 3 üründe fiyatlar değişmezken, markette fiyatı değişmeyen ürün olmadı.

Aralık ayında fiyatı en fazla artan ürün, marketlerde patlıcan, üreticilerde limon olurken, marketlerde fiyatı en fazla düşen ürün karnabahar, üreticide fiyatı en fazla düşen ürün marul oldu.

Marketlerde fiyat düşüşü yüzde 14,33 oran ile en fazla karnabaharda görüldü. Karnabahardaki fiyat düşüşünü yüzde 8,03 ile portakal, yüzde 3,01 ile lahana, yüzde 2,27 ile marul, yüzde 1,39 ile havuç, yüzde 0,67 ile antepfıstığı takip etti.

Markette en fazla fiyat artışı ise yüzde 59,43 ile patlıcanda görüldü. Patlıcandaki fiyat artışını yüzde 52,72 ile salatalık, yüzde 52,47 ile süt, yüzde 49,77 ile yeşil mercimek, yüzde 49,53 ile yoğurt, yüzde 46,98 ile patates, yüzde 43,75 ile kırmızı mercimek, yüzde 43,48 ile maydanoz, yüzde 40,95 ile yeşil fasulye, yüzde 36,56 ile tereyağı, yüzde 34,79 ile pirinç, yüzde 34,72 ile kaşar peyniri izledi.

Kurdaki düşüşe rağmen aralık ayında market fiyatlarında ciddi düşüşler olmadı.”

Aralık 2020-Aralık 2021 yılı üretici market fiyatlarındaki değişim

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, Aralık ayı üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerinin ardından 2021 yılının üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini de şöyle değerlendirdi:

“2021 yılında markette hemen hemen tüm ürünlerin fiyatlarında artış görülmüştür. Toplam 42 ürünün 38’inde fiyat artışı, 4’inde fiyat azalışı, üreticilerde ise 34 ürünün 25’inde fiyat artışı, 9’unda ise fiyat azalışı meydana geldi. Markette ve üreticide 2021 yılında fiyatı değişmeyen ürün olmamıştır.

Yaptığımız tespitlere göre, 2021 yılında, fiyatı en fazla artan ürün marketlerde ve üreticide patates olurken, fiyatı en fazla düşen ürün ise marketlerde yeşil soğan, üreticilerde mandalina oldu.

2021 yılında, marketlerde fiyat düşüşü yüzde 37,84 ile en fazla yeşil soğanda meydana geldi. Yeşil soğandaki fiyat düşüşünü yüzde 8,29 ile portakal, yüzde 4,58 ile limon, yüzde 2,14 ile elma takip etti.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER