Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Akıllı telefon satışları arttı

Editör
Abone Ol:

GfK TEMAX® Türkiye 2018 Birinci Çeyrek Sonuçları.

GfK tarafından tüketici teknolojisi ürünleri (beyaz eşya, küçük ev aletleri, cep telefonu, bilgi teknolojisi, elektronik ürünler) pazarlarını takip etmek amacıyla hazırlanan GfK TEMAX® Türkiye 2018 Yılı Birinci Çeyrek sonuçlarını açıklandı.

Tüketici teknolojisi ürünleri pazarı, 2018’in ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %16,2’lik bir büyüme performansı ile 13,6 milyar TL ciro değeri elde etti. 2018’in ilk çeyreğinde büyümeye en yüksek katkı çift haneli oranlar ile telekomdan geldi. Nitekim, Telekom büyümesini toplam pazardan çıkardığımızda toplam pazar sadece %5,6’lik bir büyüme kaydetti.

Bir önceki yılın aynı dönemine göre ciroda negatif büyüme kaydeden sektörler görüntüleme sistemleri ve büyük beyaz eşya oldu.

Telekom: 2018’de çift haneli büyümeler devam ediyor

Telekom sektörü 2018’in ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı döneme göre %30 oranında büyüyerek 6,7 milyar TL’lik ciro elde etti. 2017’nin son çeyreğinde lansmanları yapılan 5.5 inç ve üzeri akıllı telefonların cirosal büyüme trendine etkisi oldukça olumlu oldu.

Sektördeki tüm ürün grupları 2018’in birinci çeyreğini güçlü çift haneli pozitif büyüme oranları ile kapattı. Akıllı telefonların büyümesi, toplam sektör büyümesini yukarıya taşıdı. Cep telefonu kulaklıkları ise sektörün üç katı üzerinde büyüdü.

Yeni trend olan akıllı saatlerin büyümesi ise geçen seneye oranla çift haneli geriledi.

Bilgi teknolojileri: Dizüstü bilgisayarlarda toparlanma

Bilgi teknolojileri sektörü bir önceki yılın ilk çeyreğine göre ciroda yaklaşık %8 oranında büyüdü ve 1,3 milyar TL ile ilk çeyreği kapattı. Büyüme üzerinde en yüksek etkiye sahip ürün grupları masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarından gelirken, mouse ve klavyelerde de çift haneli büyümeler yakalandı.

Monitörler uzun aradan sonra ilk defa tek haneli büyüdü. Oyun özellikli ürünlerde potansiyelin artarak devam ettiği gözlemleniyor. Web kameralar ve tabletler ise küçülmeye devam etti.

gfk kutuCirosal büyüme, oyun bilgisayarları ve tamamlayıcı aksesuarları segmentinin büyümesinden tetikleniyor. Sömestr tatili kampanyaları etkisini de göz ardı etmemekle beraber döviz kurundaki artışın da büyümede etkili olduğunu görüldü.

Ofis makineleri ve sarf malzemeleri: Çok fonksiyonlu yazıcılar büyümeye devam ediyor

Ofis makineleri ve sarf malzemeleri sektörü bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %8 oranında büyüyerek ilk çeyrekte 135 milyon TL elde etti. Çift haneli büyüme ile en büyük katkıyı çok fonksiyonlu yazıcılar sağladı.

Aynı dönemde tek fonsiyonlu yazıcılar, çok fonksiyonlu yazıcıların aksine, çift haneli daraldı. Kartuş dünyasında ise lazer tonerler tek haneli büyürken inkjet kartuşlarda küçülme kaydedildi.

Büyük beyaz eşya: ÖTV etkisi önemli ölçüde hissedilmekte

2017 yılı Şubat ayında başlayan ÖTV kampanyası satışları olumlu yönde etkilemiş, büyük beyaz eşya sektöründeki sezonsallığı değiştirmişti. 2017 son çeyrekte sona eren ÖTV indirimi neticesinde, 2018 ilk çeyrekte %6,5’lik daralma gözlemlendi ve 2,6 milyar TL’lik ciro elde edildi.

Büyük beyaz eşya sektöründe, cironun %36’sı buzdolaplarından geldi. Buzdolaplarındaki tek haneli gerilemenin de sektör özelinde katkısı oldu.

2018 ilk çeyreğinde 2017 aynı döneme göre büyüme kaydedilen tek kategori tek haneli büyüme ile kurutma makineleri olurken, kalan tüm kategorilerde daralma yaşanmıştır.

Küçük ev aletleri: Sektör ilk çeyreğe çift haneli büyüme ile başladı

Küçük ev aletleri sektörü, 2018 ilk çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %20 oranında güçlü bir büyüme elde etti ve 1,2  milyar TL ciro seviyesi ile ilk üç ayı kapadı.

Cirosal olarak en iyi performanslar sırası ile sıcak içecek hazırlama makineleri, gıda hazırlama, tost makineleri, elektrikli süpürgeler, saç şekillendiriciler, ütü, kadın/erkek tıraş makineleri, saç kurutma makineleri, narenciye/katı meyve sıkacakları ve fritözler olurken; saç/sakal kesiciler ve su ısıtıcıları ise küçülme gösteren kategoriler oldu.

Çok fonksiyonlu / özellikli, yüksek teknolojili ürünlere eğilimin artması; Türk kahve makineleri ve power blenderlar gibi segmentlere olan ilgiyi artırdı.

Tüketici elektroniği: Ultra HD TV’ler ilgi odağı olmaya devam ediyor

Tüketici elektroniği sektörüne toplam olarak bakıldığında, 2018 ilk çeyrekte 2017 aynı döneme göre cirosal büyümesini %16 seviyelerinde kapattı ve yaklaşık 1,8 milyar TL’lik ciro elde etti.

Sektöre dahil olan ürün grupları incelendiğinde; soundbar ve bluetooth hoparlörlerin çift haneli büyümeye devam ettiği görülüyor. Video kameralar ise tek hane ile büyümelerini sürdürmektedir. Sektör içinde en büyük paya sahip olan TV’ler ise sektör toplamı ile aynı seviyede bir büyüme performansı göstermiştir.

Ultra yüksek çözünürlüklü TV’lerin payı 2017’nin aynı periyodunda %44 iken 2018 ilk çeyrekte cirodan aldıkları pay %50’ye ulaşmıştır. Öte yandan ekran ölçülerine bakıldığında büyük ekran televizyonlardaki büyümenin devam ettiği, 55 inç TV’lerin 2017’nin aynı dönemine göre çift haneli büyüme gösterdiği görülmektedir.

Görüntüleme: Satışlar gerilemesini sürdürüyor

Yılın ilk çeyreğinde dijital fotoğraf makinaları %24 seviyelerinde daralıp, 23 milyon TL kaydetmiştir.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Şubat ayı üretici market fiyatları

Editör

Yazar:

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, şubat ayında üretici ile market arasındaki fiyat farklılıklarını ve girdi fiyatlarında yaşanan değişimleri yaptığı yazılı basın açıklamasında değerlendirdi.

Bayraktar, şubat ayında üretici ile market arasındaki fiyat farkının en fazla yüzde 251,6 ile elmada görüldüğünü belirterek, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Elmadaki fiyat artışını yüzde 229 ile kuru üzüm, yüzde 218,7 ile limon, yüzde 216,9 ile kırmızı mercimek, yüzde 180,8 ile kuru incir, yüzde 176,3 ile pırasa, yüzde 159,7 ile marul, yüzde 159,6 ile ıspanak, yüzde 150,7 ile maydanoz takip etti.

Elma 3,5 kat, kuru üzüm 3,3 kat, limon ve kırmızı mercimek 3,2 kat, kuru incir ve pırasa 2,8 kat, marul ve ıspanak 2,6 kat ve maydanoz ise 2,5 kat fazlaya markette satıldı.

Üreticide 5 lira olan elma 17 lira 58 kuruşa, 25 lira olan kuru üzüm 82 lira 24 kuruşa, 5 lira 25 kuruş olan limon 16 lira 73 kuruşa, 13 lira 84 kuruş olan kırmızı mercimek 43 lira 86 kuruşa tüketiciye satıldı.”

Market fiyatları

“Şubat ayında markette 41 ürünün 31’inde fiyat artışı, 10’unda fiyat azalışı görüldü.

Markette fiyatı en fazla artan ürün yüzde 29,4 ile domates oldu. Domatesteki fiyat artışını yüzde 28 ile karnabahar, yüzde 21,8 ile lahana, yüzde 20,4 ile dana eti, yüzde 17,7 ile patlıcan takip etti.

Markette fiyatı en çok azalan ürün ise yüzde 15,3 ile ıspanak oldu. Ispanaktaki fiyat düşüşünü yüzde 6,2 ile yeşil mercimek, yüzde 6,0 ile limon, yüzde 2,7 ile mısırözü yağı izledi.”

Üretici fiyatları

“Şubat ayında üreticide 33 ürününün 19’unda fiyat artışı olurken, 5’inde fiyat düşüşü görüldü. 9 üründe ise fiyat değişimi olmadı.

Şubat ayında üreticide fiyatı en çok düşen ürün yüzde 22,5 ile patates oldu. Patatesteki fiyat düşüşünü yüzde 12,5 ile limon, yüzde 8,7 ile lahana, yüzde 6,3 ile maydanoz, yüzde 5,5 ile ıspanak izledi.

Üreticide en fazla fiyat artışı yüzde 68,9 ile patlıcanda görüldü. Patlıcandaki fiyat artışını yüzde 67,6 ile kuru soğan, yüzde 57,5 ile karnabahar, yüzde 54,3 ile domates, yüzde 47,8 ile portakal, yüzde 47,4 ile kabak takip etti.”

Fiyat değişimlerinin sebepleri

“Üreticide patlıcan, domates, kabak ve salatalıkta havaların soğuk gitmesi nedeniyle arzdaki azalma fiyatları yükseltti.

Kuru soğanda depodaki ürünlerin azalması ve yeni ürün hasadının başlamamış olması fiyatları artırdı.

Portakal, karnabahar, havuç ve pırasada hasadın sonuna gelindiğinden arzdaki azalmadan kaynaklı fiyat yükselişi oldu.

Arz ve talepteki değişim et fiyatlarının yükselmesine neden oldu.

Patates, limon, beyaz lahana, maydanoz ve ıspanakta arzdaki artışla birlikte ürünlerin fiyatları düştü.”

Şubat ayı aylık ve yıllık girdi fiyatlarındaki değişim

“Odalarımız aracılığıyla girdi piyasalarından aldığımız fiyat verilerine göre şubat ayında, ocak ayına göre, üre gübresi yüzde 10,5, 20.20.0 kompoze gübresi yüzde 4,5, kalsiyum amonyum nitrat gübresi yüzde 3,8, amonyum sülfat gübresi yüzde 2,2 ve DAP gübresi yüzde 2,1 düştü.

Geçen yılın şubat ayına göre ise son bir yılda, 20.20.0 kompoze gübresi yüzde 71,2, DAP gübresi yüzde 44,5, kalsiyum amonyum nitrat gübresi yüzde 42,4, üre gübresi yüzde 14,9 ve amonyum sülfat gübresi ise yüzde 1 oranında arttı.

Mazot fiyatı aylık olarak yüzde 11,5 düştü, son bir yıla göre ise yüzde 38,7 oranında arttı. Besi yemi şubat ayında ocak ayına göre yüzde 0,9, süt yemi yüzde 2,7, son bir yılda besi yemi yüzde 59,5, süt yemi ise yüzde 60,7 oranında arttı. Elektrik fiyatları son bir yılda yüzde 23,9 oranında arttı.

Gübre fiyatlarında son dört aydır düşüş yaşanmaya devam ediyor. Üretim sezonunda çeşidine göre yüzde 400’leri aşan fiyat artışları, gübre kullanımının azalması ve geçen yıla göre baz yılı etkisiyle yıllık artış yüzde 1 ile yüzde 71,2 aralığında kaldı. Üretim maliyetlerinin düşürülebilmesi için gübre fiyatlarının tekrar artmamasına yönelik tedbirler alınmalıdır. Üreticimiz, verim ve kalite unsuru olan gübreye erişimde sorun yaşamamalıdır.

Ürün maliyetinin artmaması, üreticinin mağdur olmaması, üretime darbe vurulmaması için tüm girdilerde de fiyatların makul seviyelerde tutulması gerekmektedir.”

Devamını Oku

Genel Haberler

BİM’den deprem bölgesinde ücretsiz ürün dağıtımı

Editör

Yazar:

Başta Kahramanmaraş, Gaziantep, Malatya, Hatay, Şanlıurfa, Adıyaman ve Diyarbakır olmak üzere Güneydoğu Anadolu’yu ağır bir şekilde vuran, son yılların en büyük deprem felaketinin ardından depremzedelere yardım için zamana karşı mücadele ediliyor.

İlk andan itibaren yardım çalışmalarına destek veren BİM resmi kurumlarla işbirliği içinde 20 bin adedin üzerinde battaniye, tek kişilik ve çift kişilik yorganlar, çocuklar için binlerce yorgan, battaniye, atkı, bere, eldiven, sweatshirt, polar, kışlık oduncu gömlek, ayakkabı, yetişkinler için üst ve alt polarlar, kazaklar ve ısıtıcılardan oluşan 100 bine yakın ihtiyaç malzemesini TIR’larla bölgeye gönderdi. Ayrıca afet bölgesindeki depolarından AFAD aracılığıyla temel ihtiyaç maddeleri sevkiyatına da devam ediliyor.

BİM deprem bölgesindeki yüzden fazla mağazasında da temel ihtiyaç ürünlerini güvenlik güçlerinin gözetiminde halka ücretsiz dağıttı.

BİM de depremden ağır etkilendi

Tüm Türkiye’yi yasa boğan depremde çok sayıda BİM çalışanı yaşamını yitirirken, 60’ın üzerinde çalışanı hâlâ enkaz altında kurtarılmayı bekliyor.

Bölgede bulunan BİM mağazalarından yaklaşık 500’ü ağır hasar gördü. BİM azami sayıda mağazayı tekrar açabilmek için çalışmalarını hızla sürdürüyor.

BİM’den yapılan açıklamada öncelikli hedeflerinin bölge halkının günlük hayatındaki ihtiyaçlarına yönelik alışveriş yapabilmesi için mağazaları çalışabilir duruma getirmek olduğu belirtildi.

Devamını Oku

Genel Haberler

101: Milletimizin yanındayız

Editör

Yazar:

A101, yaşana deprem felaketiyle ilgili şu açıklamada bulundu:

“Ülkemizin güney ve güneydoğu illerinde meydana gelen deprem felaketi nedeniyle derin bir üzüntü içerisindeyiz. Kaybettiğimiz çalışma arkadaşlarımıza, ailelerine ve yaşamını yitiren tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet; yaralılara acil şifalar, yakınlarını kaybedenlere baş sağlığı diliyoruz. Bu zor zamanlarda herkese dayanma gücü ve sabır diliyoruz.

Bir taraftan kayıplarımızın yasını tutarken, diğer taraftan yaralarımızı sarabilmek için ülke olarak kenetleniyoruz. Tüm zorlu koşullara rağmen afet bölgesindeki vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarının karşılanması için büyük bir fedakarlık ve sorumlulukla görev yapan kamu görevlilerimize, depremzedelere destek olmak için gönüllü olarak görevinin başından ayrılmayan çalışma arkadaşlarımıza, diğer illerden tırlarca ekipmanlarıyla yardıma koşan gönüllü A101 çalışanlarına ve tedarik zincirinin kesintiye uğramaması için tüm gücü ile destek olan tedarikçilerimize minnettarız.

A101 olarak depremin ilk saatlerinden itibaren yardım çalışmalarına tüm olanaklarımızla destek veriyoruz. Başta AFAD ve Kızılay olmak üzere, resmi kurumlarla koordinasyon içerisinde 50 binden fazla battaniye, on binlerce yorgan, kışlık kıyafet gibi temel ihtiyaçlardan oluşan 350 bine yakın yardım malzemesini depremden etkilenen illerimize ulaştırdık. Ayrıca kurulan sahra mutfaklarına, sağlık kurumlarına ve gönüllü çalışan sivil toplum kuruluşlarına gıda, içecek ve diğer ihtiyaç malzemesi yardımlarımızı sürdürmekteyiz.

Yardım çalışmalarına hız kesmeden devam edeceğiz. A101 ailesi olarak her zaman olduğu gibi tüm olanaklarımızla halkımızın ve devletimizin yanında olacağız. Millet olarak inşallah bu zor zamanları birlikte aşacağız.”

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER