Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

AMPD Perakende Endeksi Ekim 2009

Editör
ciro_end_200
Abone Ol:

Organize Perakende Ciroları Ekim ayı itibariyle, perakende sektörü cirolarında 10 aylık ve yıllık bazda bir artış gerçekleşmiştir.
Ekim ayı ciroları eylül ayına kıyasla %15 düşerken, 2008 yılının Ekim ayına göre aylık değişim ise %10 seviyesinde olmuştur.
2008 Ekim ayındaki yıllık artış 2007 Ekim ayına kıyasla %9 seviyesindeydi. 2009 Ekim ayındaki yıllık ciro artışı ise (Ekim’den Ekim’e) %4 düzeyinde olmuştur.
2009 yılının ilk 10 ayını 2008 yılının aynı dönemiyle kıyasladığımızda, organize perakende cirosunun %5 büyüdüğü görülmektedir.

Bayram dönemi sonrasında cirolarda aylık bazda düşüş yaşansa da sektör yıllık ve 10 aylık büyümesini sürdürmektedir. Hazır giyim perakendesi ciro büyümesinde lider konumunu korumaktadır. Ancak %4’lük artış yine de sevindirici değildir; çünkü tüketici hem güven hem de tüketim eğilimi olarak negatif sinyaller vermektedir.

Gıda ve Gıda-Dışı Cirolar
Alt sektörler bazında ciroları incelediğimizde, gıda perakendesi cirosunda önceki aya göre %10 seviyesinde bir düşüş yaşandığı görülmektedir. Gıda dışında ise aylık ciro değişimi %22 düşüş olarak gerçekleşmiştir. Hazır giyim sektörü cirosu ise %25 gerilemiştir.
Aylık bazda geçen yılın Ekim ayıyla kıyaslandığında, gıda perakendesi ciroları %10, Gıda dışı perakende cirosu %11 ve hazır giyim ciroları %19 büyümüştür.
Yıllık olarak baktığımızda ise gıda cirolarının %2 arttığı görülmektedir. Öte yandan gıda dışında %8 büyüme gözlenmektedir. 2008 Ekim ayından- 2009 Ekime yıllık %12 büyüme yaşayan hazır giyim sektörü, alt kırılımdaki ciro artışının yine lideri konumundadır.
2009 ilk 10 ayını 2008 yılının ilk 10 ayıyla kıyaslandığında, gıda ciroları %4 artarken, gıdadışı %8, hazır giyim ise %12 büyüme gerçekleştirmiştir.

Metrekare Endeksi

Metrekare endeksine baktığımızda, yıllık olarak %13 artış gözlemlenmektedir. Öte yandan, 2008 Ekim ayındaki bir yıllık büyümeye baktığımızda %22 artış yaşandığı görülmektedir. Aralık 2008 sonuna kıyasla 2009 yılı ilk 10 aylık metrekare artışı ise %10 oranında gerçekleşmiştir.

Mağaza sayılarına baktığımızda ise, yıllık %10 artış yaşandığı görülmektedir; ancak 2008’deki yıllık %25’lik artış oranlarına kıyasla büyüme hız kesmiştir.

top_met_end_200

Sektör kriz ortamında bile güvenle yatırımlarını sürdürmektedir. Bu durum, sektörün yakın ve orta vadede gerçekleşecek düzelmeye duyduğu güvenin ifadesidir. Gıdadışı perakende yatırımları da önceki aylara göre artış kaydetmiştir. Önceki 3 aylık dönemde hız kesen Hazır Giyim sektörü yatırımları, yeniden artış eğilimine girmiştir.

Gıda ve Gıda-Dışı Metrekareleri
Ekim 2009’da yıllık metrekare artışı gıdada %14, gıda dışında %11 seviyesinde gerçekleşmiştir. Hazır giyimde %13 yıllık metrekare artışı yaşanmıştır.
Gıdada 2008 yılı Ekim ayındaki yıllık artış %20 iken, 2009 yılı Ekim ayında bu oran düşmüştür.
Gıda dışında ise 2008’deki %24’lük büyüme 2009?da %11’e gerilemiştir.
Geçen sene hazır giyim metrekare alanında ise %32 büyüme gözlemlenmişti; 2009 Ekim ayında yıllık hazır giyim metrekaresi ise %13 artmıştır.
Aralık 2008 sonuna kıyasla 10 aylık büyümeye baktığımızda da, en yoğun metrekare artışının %11 ile gıda perakendesinde olduğu görülmektedir. Gıda dışında 10 aylık metrekare artışı %8, hazırgiyimde 10 aylık metrekare artışı %9 olmuştur.
Geçen yılın Ekim ayına göre yıllık mağaza sayıları gelişimine bakıldığında ise, Gıdada %19 artış olurken, gıda dışında ise %3 artış olduğu görülmektedir. Hazır giyim sektöründe mağaza sayısı artışı %4 düzeyinde olmuştur.

Sonuç: Gıda perakendesi yıllık %19 mağaza sayısı artışıyla yatırımlarda öncü konumdadır. 2008 yılındaki eğilimini sürdürmektedir. Gıdadışı yatırım ivmesini yavaşlatmış olmasına rağmen, büyüme eğiliminden kopmamıştır. Hazır Giyim perakendesi ekim ayında yatırım atağıyla metrekaresini yıllık bazda %13 artırmış, Kriz döneminde de farklı bölgelerdeki tüketicisine ulaşma kararlılığını sürdürmüştür.
Ekim ayında açılan 1 yeni AVM mağaza sayılarında artışta etkili olmuştur. AVM Sayısı 226’ya çıkarken, Toplam kiralanabilir alan 5.33 milyon metrekareye ulaşmıştır.

Metrekare Başına Cirolar
Ekim 2009’da metrekare başına ciro endeksi, Eylül ayına göre %13 düşmüştür. 2008 Eylül ayına kıyasla aylık bazda %3 artış görülmektedir.

met_bas_ciro_end_200

Gıda ve Gıda-Dışı Metrekare Başına Cirolar
Alt sektörlere baktığımızda; gıdada eylül ayına göre %9 düşüş yaşanmıştır. 2008 yılı aynı döneminde ise %15 düşüş gerçekleştiği görülmektedir. Gıda dışında ise aylık %20 düşüş olurken, Ekim 2008’e göre %20lik düşüş olduğu gözlenmektedir.
Hazır giyim sektörüne baktığımızda ise önceki aya göre metrekare başına cirolarda %24 düşüş olmuştur. Geçen yılda aynı döneminde %27lik düşüş yaşanmıştır. Cirolardaki düşüşe rağmen artan metrekareler metrekare başına cirolara da yansımıştır.
Cirolardaki aylık düşüşler, metrekare gelişiminin altında kalmış, metrekare başına ciroların aylık bazda düşmesine sebep olmuştur. Öte yandan, sektör genelinde yıllık bazda %3 verimlilik artışı yakalanmıştır ki bu kayda değer bir gelişmedir.
Sektör, yatırımlarının geri dönüşü konusunda güvenli ve etkin olmaya devam etmektedir. Organize perakendenin gün geçtikçe sağladığı bu etkinlik devlet açısından da daha fazla gelir anlamına gelmektedir.

Fiş Sayıları
Eylül ayına göre organize perakende fiş sayıları %3 azalırken, 2008 Ekim ayına kıyasla aylık artış %17 seviyesinde olmuştur. 2009’un ilk 10 ayı 2008 yılının ilk 10 ayıyla kıyaslandığında %14 düzeyinde fiş sayısı artışı gerçekleşmiştir.
Fiş sayılarında yıllık bazda %14 artış gözlenmektedir. Bu durum hem kayıtlılığın gelişimine dikkat çekmekte hem de tüketicinin bir süredir benimsediği üzere, sık alışverişe çıktığında her defasında az satın aldığına işaret etmektedir.

fis_say_end_200

Gıda ve Gıda Dışı Fiş Sayısı
Gıdada fiş sayısı 2008 Ekim ayına göre yıllık %14 artarken, gıdadışında bu oran %16 olmuştur. Hazır giyimde ise yıllık bazda %30 artış, aylık bazda %31 düşüş olarak gerçekleşmiştir. Gıdada aylık fiş sayısı artarken, gıdadışı ve hazırgiyimde düşüş gerçekleşmiştir.
Ekim ayında bayram ve okul alışverişinin bitmesi ile özellikle gıda dışı perakendede aylık ciro düşüşüne paralel şekilde fiş sayılarında da düşüş yaşanmıştır.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

Palandöken, “Esnafa yeni yapılandırma şart”

Editör

Yazar:

Pandemi sonrası daha belini doğrultamayan esnaf ve sanatkarların en büyük isteğinin yeni bir yapılandırma olduğunu dile getiren TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Pandemi nedeniyle iki yılı aşkın süredir iş yapamayan esnafımız daha belini doğrultamadı. Üstüne bir de hem dünyada hem de ülkemizde baş gösteren ekonomik sıkıntılar nedeniyle esnafın girdi maliyetlerinde ciddi bir artış yaşandı. 2 milyonu aşkın esnafımızın birikmiş borçlarını ödeyebilmesi için sıfır faizli ve uzun vadeli yeni bir yapılandırma şart. Yapılandırmayla birlikte esnafa sicil düzenlenmesi de sağlanarak sıfır faizli ve uzun vadeli nefes kredisi verilmeli. Bu sayede esnafımız yeniden ayağa kalkar, devletimiz de alacaklarını tahsil etmiş olur. Çünkü son 10 yılda yapılan yapılandırmalardan devletimiz 180 milyar liraya yakın tahsilat yapmış” dedi.

“Birikmiş kredi, SGK ve vergi borçları sıfır faiz ile ötelenmeli”

Esnafın birikmiş kredi, SGK ve vergi borcunu ödeyebilmesi için faizsiz ve uzun vadeli yeni bir yapılandırma gerektiğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “İki yılı aşkın süredir devam eden pandemide başta yiyecek içecek sektörü olmak üzere tüm sektörlerdeki esnaf ve sanatkarlarımızın ticari faaliyetleri sekteye uğradı. Verilen devlet desteklerinin akabinde vatandaşların aşılanması ve virüsün eski gücünü kaybetmesiyle birlikte kısıtlamalar kaldırıldığında tam esnafımız rahat nefes alacak derken tüm dünyada baş gösteren enerji krizi ne yazık ki ülkemize de yansıyarak başta akaryakıt olmak üzere, iş yeri kiraları, elektrik, doğalgaz gibi girdi maliyetlerini artırdı. Esnafımızın çoğu biriken borçlarını ödeyemediği gibi yeni borç altına girdi. Bunun için esnaf ve sanatkarlarımızın kredi, SGK ve vergi borcu gibi biriken borçlarını ödeyebilmesi için sıfır faizli ve uzun vadeli yeni bir yapılandırmaya gidilmeli. Mevcut faizler silinmeli” diye konuştu.

“Özel bankalar da esnafa kredi vermeli”

Öte yandan yapılandırmayla birlikte esnaf için sicil düzenlemesinin kaçınılmaz olduğunu söyleyen Palandöken, “Esnafımız pandemiyle birlikte biriken borçlarını ödemek için krediye her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyor. Uzun zamandır sıkıntı çeken esnafımızın yükünü hafifletmek için sıfır faizli ve uzun vadeli can suyu kredisi verilmeli. Bunun için de öncelikle esnafımızın krediye ulaşmasının önündeki engeller kaldırılmalı. İlk olarak esnafa sicil düzenlenmesi sağlanmalı. Ayrıca sadece devlet ve kamu bankaları değil özel bankalar da ekonominin bel kemiği olan esnaf ve sanatkarlar için düşük faizli kredi imkanı sunmalı. Krediler ile yeni iş yeri açacak olan genç girişimcilerin de önü mutlaka açılmalı” şeklinde konuştu.

Devamını Oku

Genel Haberler

Yılın indirim sezonu yaklaşıyor: 11.11 ve Black Friday

Editör

Yazar:

Yılın indirim sezonu yaklaşıyor: 11.11 ve Black Friday

Her yıl sonbahar aylarının gelmesi ile birlikte hem alışverişçiler hem de pazar yerleri için heyecanlı bir döneme giriş yapıyoruz. Yüzlerce indirim ve kampanya ile karşı karşıya kaldığımız Black Friday döneminde birçoğumuz elbette ihtiyaçlarımızı da karşılamak istiyoruz. Normal dönemde çok daha yüksek meblağlar ödeyeceğimiz bir ürüne uygun fiyatlarla sahip olma şansı doğal olarak hepimizi cezbediyor. Söz konusu indirimlerden faydalanmak bu noktada mantıklı olduğu kadar gerekli de ancak yine indirimlerin gerçek olup olmadığını kontrol etmek ve ihtiyacımızdan fazlasını almamaya dikkat etmek gerekiyor.

Bu noktada bilinçli bir alışveriş süreci için iyi bir pazar araştırması yapmak gerekliliği aşikar. Birçok pazar yeri büyük indirim oranları ile kampanyalar yaptığını ilan etse de fiyat değişikliği noktasında bu indirimlerin göründüğü kadar büyük olmadığını fark ettiğimiz durumlar olabiliyor. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak adına fiyat karşılaştırmaları yaparak ve ürünlerin fiyat değişim grafiklerini inceleyerek Black Friday indirimleri dönemini avantajlı şekilde tamamlayabilirsiniz.

Elektronik, giyim, kozmetik, spor… her kategoride ihtiyacımız olabilir mi?

Sonbahar aylarında kuruyan yaprakların arasında yürümekten sonra belki de en heyecanla beklenen etkinlik alışveriş yapmak. Hem indirim ve kampanyalar hem de bir ürünü ucuza almanın vermiş olduğu heyecanı bastırmak elbetteki kolay değil. Ancak indirim dönemleri bir illüzyon mu yoksa gerçekten bizlerin indirimli ürün alabilmesi için planlanmış bir fırsat mı?

Elbetteki alışverişçiler kadar markalar için de önemli bir dönem Black Friday. Yıl içerisindeki kazançların birçoğunun söz konusu dönemlerde elde edildiği gerçeğini göz ardı edemeyiz. O nedenle markalar satışlarını artırmak adına indirimler yaparken, elbetteki kendi bütçelerini de düşünerek hareket etmek durumundalar. Buradan yola çıkarak kampanya dönemleri bizler için bir avantaj iken bütçemizi aşan bir soruna da dönüşebilir. Bu nedenle bilinçli bir alışverişçi olmakta fayda var.

Peki bu süreci doğru kararlar ile tamamlayabilmek adına neler yapabiliriz? İlk sıraya liste hazırlamayı yazabiliriz. Sadece 11.11 indirimleri için değil, günlük rutinimiz içerisinde market alışverişi dahi yaparken bir liste ile yola çıkmak her zaman sağlıklı bir alışveriş süreci sağlayacaktır. Tüketim toplumları ve değişen dünya parametreleri nedeniyle her şeyin ihtiyacımız gibi geldiğini hissedebiliyoruz ve özellikle indirim dönemleri bu duygularımızı çok daha derinden tetikleyebiliyor.

Bu nedenle üzerine düşünülmüş bir alışveriş listesi ile hareket etmek hem israfı önleyecektir hem de bütçemizi koruyacaktır. Söz konusu bilinçli alışverişin tek nedeni elbette bütçemizi korumak değil. Böylesine büyük bir tüketim alışkanlığından kaçınmamızın tek nedenini bütçemizi korumak olarak gördüğümüz taktirde içinde yaşadığımız Dünyada yalnız olduğumuzu zannedebiliriz.

Ama unutmamalıyız ki Dünya üzerinde milyarlarca insan bir arada yaşıyoruz ve sadece ürettiklerimizi değil doğanın bize sunduklarını da son sürat tüketmeye devam ediyoruz. İhtiyacımız dışında aldığımız her bir ürün bütçemizden götürdüğü kadar geleceğimizden ve doğamızdan da bir şeyler koparmaktadır. Hele ki yenilenebilir ve doğada çözünebilir ürünler tüketme konusunda pek de dikkatli bireyler değilsek, Dünyaya olan borcumuzu artırıyoruz denilebilir.

Elbette alışveriş dönemleri hepimiz için birer fırsat ve ekonomik dalgalanmaların yaşandığı bu günlerde söz konusu indirimleri kaçırmak istemiyoruz. Hepimizin zaruri ihtiyaçları veya istekleri olabiliyor. Bunları karşılamak adına Black Friday indirimleri de önemli bir fırsat. O nedenle sunulan fırsatları değerlendirmek hepimizin hakkı. Ama bütçemizi koruyarak alışveriş yaptığımızı zannederken diğer taraftan cebimizden ve Dünyamızdan da fazlasını götürmemeye dikkat etmemiz gerekiyor.

Güvenilir adreslerden şaşmayın!

İndirim dönemlerinin karşımıza çıkardığı fırsatlar kadar yaratabileceği sorunlar da olabiliyor. Özellikle güvenli bir alışveriş süreci yaşamak adına dikkatli olmakta fayda var. Online alışverişte kredi kartı bilgilerimizi paylaştığımızı düşünürsek güvenilir adresleri tercih etmek aslında bir zorunluluk denebilir. Bu noktada SSL sertifikalı bir site üzerinden alışveriş yapmak kredi kartı bilgileri noktasında güvenli bir alışverişin kapılarını açmaktadır.

Bununla birlikte güvenilir satıcılardan alışveriş yapmak her zaman ilk koşul olarak hatırlanmalı. Geçmiş alışveriş alışkanlıklarımızda da güvendiğimiz esnaf ve markaları tercih ettiğimizi hatırlarsak, internet üzerinden yapılan alışverişlerde de güvenilir satıcılardan alışveriş yapmak mantıklı bir tercih olacaktır. Aksi takdirde orijinal olmayan veya kalitesiz bir ürünle karşılaşma ihtimaliniz artabilir.

Bu noktada bizlere en yol gösterici seçeneklerden biri güvenilir pazar yerlerini tercih etmek ve o pazar yerinde satış yapan marka veya satıcının değerlendirmelerini okumak. Unutulmamalı ki birincil kullanıcı deneyimlerinin yer aldığı yorumlar son yıllarda fazlaca kullanılmaya başlandı ve bir ürün satın alırken hem o ürünle ilgili hem de satıcı ile ilgili ayrıntılara yer verilmekte. Söz konusu değerlendirmeleri okuyarak hem alacağınız ürünle ilgili hem de alışveriş yapacağınız mağaza ile ilgili ayrıntılara ulaşarak güvenli bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz.

Devamını Oku

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER