Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Anadolu’nun yeni ‘ahileri’ PERDER-Konya’da birleşti

Editör
Abone Ol:

Türkiye genelinde 200 marketi çatısı altında buluşturan Türkiye Perakendeciler Federasyonu’nun (PERDER) Konya Bölge Şubesi; Konya, Karaman ve Aksaray’da faaliyet gösteren 21 yerel marketin birleşimiyle kuruldu. Anadolu’nun seçkin değerlerinden biri olan ahilik geleneğine benzer bir yapıya kavuşan market yöneticileri, PERDER Konya Şubesi çatısı altında birleşerek, sektördeki otoritelerini arttırdılar.

Hizmet kalitelerini yükseltmek, ortak hareket ederek maliyetleri azaltmak ve rekabet güçlerini arttırmak amacıyla bir araya gelen Konya, Karaman ve Aksaraylı yerel marketler, Perakendeciler Federasyonu Konya Bölge Şubesi’ni kurdu. Çelikkayalar Market, Sincap Market, Aslımlar Market, Çetinler Market, Ergimpa Market, YHM AVM, Akçaoğulları Market, Canmar Market, Akdemir Market, Koçaklar Market, Tartan Market, Salı Pazarı Mağazalar Zinciri, Hizmet Alışveriş Merkezleri, Turuncu AVM, Kavruk Market, Altınekin Unlu Mamulleri, Vatan Market, Bepaş Gıda, Yeşilyurt AVM ve Hatun Saraylılar Market’in yöneticilerinin el birliği ile kurduğu PERDER Konya Bölge fiubesi, yerel marketlerin gücüne güç kattı.

konya perder kutu1Dernekle ilgili bilgi aldığımız PERDER Konya Şube Başkanı Çelikkayalar Alışveriş Merkezleri sahibi Ali Kaya, büyümeye açık pazar yapısı ve elverişli yatırım fırsatları nedeniyle ulusal ve uluslararası birçok perakende devinin, Türkiye ve Konya’da yatırım için sıraya geçtiğini belirtti. Ali Kaya, böylesine bir ortamda faaliyet gösteren yerel marketlerin birleşmesinin şart olduğunu söyledi. Daha önceleri Türkiye’nin birçok bölgesinde örneğine rastlanan birleşmiş yerel marketler anlayışının, PERDER ile Konya’da da oluştuğunu dile getiren Kaya, 21 market yöneticisi ile el ele verdiklerini ifade etti. Ali Kaya, bölge müdürlüğünü Konya, Karaman ve Aksaray illeri ile bu illerin ilçelerini de kapsayacak bir şekilde oluşturacaklarını kaydetti. Kaya, PERDER Konya fiubesiyle ilgili soruları şöyle cevapladı:

Yerel marketlerin birleşmesinin sebebi nedir?

“Sektördeki rekabet gücümüzü arttırmak ve ortak hareket ederek maliyetlerimizi azaltmak amacıyla bir araya geldik. Konya ve çevresindeki illerde bulunan yerel marketlerin birleşmesi, kendi şehrimizin ve bölgemizin insanının kalkınmasını sağlayacaktır. Yurt dışına gidebilecek paramız yine kendi şehrimizde tutulacaktır. Bu birleşme sayesinde yerel marketlerin, ulusal marketlerle rekabet edebilme şansı doğacaktır. Bu birleşme bizi daha ileriye taşıyacak, sektörde daimi olmamızı ve kendimizi daha iyi anlatabilmemizi sağlayacaktır.

konya perder kutu2Büyümeye açık pazar yapısı ve elverişli yatırım fırsatları nedeniyle birçok perakende devinin yatırım için sıraya girdiği bir dönemde, yerel marketlerin güçlü olması ve rekabet gücümüzün artması en büyük avantajlarımızdan birisidir. Ayrıca maliyetlerimizi azaltacak olan sarf malzemelerini toplu şekilde almamız da işin ekonomik bir avantajıdır. Derneğe üye marketlerimiz sarf giderlerini toplu hareketlerle en aza indirecek. Üyelerimizin çalışan personeline eğitim ve seminerle, teknoloji bilgileri verilerek hizmet kalitesinin artması sağlanacak. Üyelerimiz arasında uyum, güven ve iş birliğinin sağlanması doğrultusunda, bu birleşmenin büyük yararı olacaktır. Ayrıca fiyat politikalarında da daha uyumlu hareket edebileceğiz. Üyeler arasında birlikteliği güçlendirecek sosyal aktiviteler ile de sektörün tanıtımını daha iyi yapacağız.

Günümüz şartlarında şehrimizde yerel marketlerin azalmasından dolayı böyle bir birleşmeye gittik. Birleşme ile daha güçlü hale gelmeyi ve yerel marketlerin çoğalmasını arzu etmekteyiz. Ayrıca, günümüzde yaşanan kriz ortamı nedeniyle en küçük şirketler bile ulusal ve uluslararası çapta düşünmek zorunda kalıyor. Dünya gittikçe küreselleşiyor ve ancak birlik olanlar ayakta durabiliyor.”

Ne dediler

Başkanlık görevini üstlenmesiyle ilgili olarak Kaya, şunları söyledi:

Burada benim veya bir başka meslektaşımın bu görevi üstlenmesinden daha çok birlikteliğimiz önemlidir. Birlikteliğimiz; Konya’mızın, Karaman’ımızın, Aksaray’ımızın ve ilçelerimizin kalkınmasında, sektördeki yerel marketlerimizin kalıcı olmasında büyük rol oynayacaktır. Ben ve yönetimdeki diğer arkadaşlarım, bu görevi büyük bir zevkle kabul ettik.”

Aslımlar Market’in Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Aslım, “ Marketler birbirine rakip değil meslektaştır. Beraber hareket etmeleri güçlerini arttırır. Özellikle yerel marketlerin beraber hareket etmesi, bu işletmelerin toplu hareket ederek tasarruf sağlamasını ve dolayısıyla halka daha uygun fiyatlarla ürün sunabilmesini sağlar. Hem halka hem marketlere yarar sağlayan PERDER Konya birleşmesinin hayırlı olacağına inanıyoruz” dedi.

Karaman’da faaliyet gösteren YHM Market’in yönetim kurulu üyesi Hacı Binarbaşı, “Perakende sektörünün hızlı bir yükseliş yaşadığı günümüz Türkiye’sinde, birçok ulusal ve uluslararası perakende devi şehirlerimize yatırım yapıyor. Binlerce mağazalık zincirler oluşturan bu firmaların yanı sıra yerel marketler olarak biz de yatırımlarımıza devam edip, kendi imkanlarımızla büyümeye çalışıyoruz. Böyle bir ortamda yerel marketlerin haklarını korumak ve sesini duyurmak için birleşmek şart olmuştur. Bu birleşme bizi birbirimize yakınlaştırmakla kalmıyor, herhangi bir sorunun çözüme kavuşturulmasında bize yetenek ve güç kazandırıyor. Ayrıca, marka bilinirliğimizin artması konusunda da büyük yarar sağladığına inanıyorum. Örneğin, Konya PERDER’in kuruluşunun ardından gittiğimiz PERDER Federasyonu İstanbul toplantısında bin 500 market yöneticisiyle tanıştık. Toplantıya katılan üretici dostlarımızla kartvizit alışverişinde bulunduk. Bu tanışıklıkların gelecekte işimize yarayacağı kesin” dedi.

Ereğli’de faaliyet gösteren Er-Gim-Pa Market Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Yavuz, “ PERDER birleşmesi marketlerimize sadece finansal açıdan değil, kalitenin arttırılması ve müşteri memnuniyetinin sağlanması açısından da yarar sağlayacak. Çünkü yerel market yöneticileri market yönetimi konusunu istişare edebilecekleri bir alana kavuşmuş olacaklar. Tüm üye arkadaşlarımızla marketimizin raf diziminden, depolama sistemine, personel eğitiminden, ürün seçimine kadar birçok konuda istişare edeceğiz. Aynı çatı altında birleşmiş olmamızın bu istişare ortamının samimiyetini arttırtacağı kesindir. PERDER Konya fiubesi üyesi yöneticiler olarak tüm marketlerimizin en profesyonel şekilde yönetilmesi ve müşteriye en profesyonel hizmetin sunulması için birlikte hareket edeceğiz.”

NOT: Yazı ve fotoğraf Konya Ekovizyon Dergisi’nden alınmıştır. Dergi editörü Uğur Sayar’a teşekkür ediyoruz.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

A101 sosyal medyada zirveye yerleşti

Editör

Yazar:

Marketing Türkiye ve BoomSonar iş birliği ile Deloitte Türkiye’nin uzman katkılarıyla gerçekleştirilen Brandverse Awards’da bu yılki değerlendirme süreci tamamlandı. A101, “Veri Analitiği Ödülleri” bölümü altında yer alan “Zincir Marketler” kategorisinde aldığı Altın Ödül ile sosyal medya dünyasındaki liderliğini sürdürdü.

Yıl boyunca markaların sosyal medya performanslarını tarafsız ve veriye dayalı olarak değerlendirilmesiyle hazırlanan SocialBrands sosyal medya marka indeksi sonuçlarının katkılarının da dahil olduğu SocialBrands Veri Analitiği Ödülleri’nde A101, sosyal medyada gösterdiği üstün performansla dikkat çekerek altın ödülü kazandı.

A101 Pazarlama Müdürü Yeliz Yahşi Bilgiç, elde edilen başarıyı şu sözlerle değerlendirdi: “Brandverse Awards’da geçtiğimiz yıllarda da ödül kazanmış bir marka olarak, bu yıl da liderliğimizi sürdürerek tekrar Altın Ödül’e layık görülmek bizim için büyük bir gurur. Her geçen gün gelişen dijital çağı yakından takip ederek; başarılarımızı sürdürmek ve yenilerini eklemek aynı zamanda müşterilerimizi memnun etmek için çalışmaya devam edeceğiz. Bu başarıda emeği geçen tüm takipçilerimize, ekip arkadaşlarımıza ve paydaşlarımıza teşekkür ediyorum.”

Devamını Oku

Genel Haberler

Nuri Şapkacı: Yanlış ciro beyan edenleri biz ne yapacağız?

Editör

Yazar:

ECE Türkiye Eş Genel Müdürü ve COO’su Semet Yolaç Canlıel ile ECE Türkiye Eş Genel Müdürü ve CFO’su Nuri Şapkacı, Birleşik Markalar Derneği (BMD) yönetim kurulu ve markaların ‘AVM’lerde fahiş kira artışları, aidatlarda suistimal ve uyarlama davalarında hile’ gibi birçok iddiasına cevap verdi. Semet Yolaç Canlıel, “Biz şeffafız. Genelleme yapmak doğru bir şey değil” derken aynı zamanda Alışveriş merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı da olan Nuri Şapkacı ise, “Biz onların beyan ettikleri ciroları bakanlığa denetlettiremiyoruz. Bakanlığın mevzuatında böyle bir şey yok. Yanlış ciro beyan edenleri biz ne yapacağız? Onlar bizi denetlettirebiliyor. Cirolarını kaçıran insanlar kamudan da bir şeyler kaçırıyorlar. Ciro kaçıranlar tespit edildiğinde bize fesih hakkı verilsin o zaman” diye konuştu.

AYD Başkanı Şapkacı, ortak alanlar ile ilgili Ticaret Bakanlığı’nın mevzuatı olduğunu hatırlatarak, şu görüşleri paylaştı: “Her sene bütün yatırımcılar tescilli kamu denetçisi tarafından denetlenmek zorunda. Ben denetleniyorum, tüm detayların yazıldığı raporları da zamanında tüm perakendecilere gönderiyorum. Eğer bunu yapmayan herhangi bir yatırımcı varsa bakanlık ceza ne ise kessin. AVM’lerde ortak alan giderlerinde metrekare başına 50 TL suistimal yapılıyor dediler. Bunu nasıl tespit etmişler? Tüm kurumları suçlamış durumdalar. Şimdi ben de ‘Tüm perakendeciler cirolarını doğru beyan etmiyor’ desem doğru olur mu? Olmaz, ama beyan etmeyenler var. Burada bir tek biz değil kamu da kaybediyor. Maalesef bakanlığın mevzuatında bu tarz durumlar için denetim mekanizması yok. Biz ne yapalım?”

Bazı yatırımcıların ortak alan masraflarının yüzde 40’ını kendi cebinden ödediğini dile getiren Şapkacı, “Yüzde 70’ini ödeyen bile var” dedi.

Uyarlama davası konusunda hileli uygulama iddiası için ise AYD Başkanı Şapkacı şu görüşleri dile getirdi: “Perakendeciler AVM’ye girdiklerinde genelde ortalama 5 yıllık sözleşme yapılıyor. Son zamanlarda TÜFE’deki artışının nerelerde kaldığı çok açık. Rayiçler yukarı çıktı ama yatırımcılar artışlarını yapamadılar. Yatırımcılar da ‘Çok düşük kaldı, ben bu kirayı istiyorum’ diyor. Bunu kiracı ödemek zorunda mı, değil. Hakim yatırımcıdan da kiracıdan da uygulama örnekleri istiyor. Kendisi de başka AVM’lerden bilgi istiyor. Hakim bu şekilde genele bakıyor ve rayici de yüzde 10-15 aşağıda belirliyor. Biz perakendecilerin yüzde 90’ı ile anlaşıyoruz. Onlar bizim iş ortaklarımız. Ama rasyonel olarak oturmayan, irrasyonel davrananlar da bizim geçici kiracılarımız. Bizim 2 bin 500 kontratımız var ama mahkemeleştiğimiz sadece 2-3 insan var.”

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD’den AVM’lere şeffaflık talebi!

Editör

Yazar:

Birleşmiş Markalar Derneği’nin (BMD) Başkanı Sinan Öncel, geçtiğimiz hafta içinde perakende yazarlarıyla bir araya geldi. Toplantıya Yönetim kurulu üyeleri Roberto Bravo Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kamar, Zen Pırlanta Yönetim Kurulu Üyesi Yiğit Akgün, Karaca Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Karaca, Faik Sönmez Yönetim Kurulu Başkanı Mete Sönmez, TAB Gıda Genel Müdürü Özgür Çetinkaya ve BMD Genel Sekreteri Levent Yalçın katıldılar.

Öncel, sektörün en önemli sorunlarını fahiş kira artışı, suistimal edilen aidatlar ve referans fiyat uygulaması olarak sıraladı. Öncel’in açıkladığı bilgiye göre perakende sektörünün yüzde 90’ında sabit kiranın yanında ciro kirası ödeniyor. Yani bir marka bir mağaza için 100 bin TL kira ödüyor ise yine ortalamada cirosunun yüzde 8’i kadar da ciro kirası veriyor.

Yasal kira artış oranının 12 aylık TÜFE ortalaması olmasına rağmen yüzde 400’ü aşan artış talepleri ile karşılaştıklarını dile getiren Öncel, “Mülk sahipleri ‘Ya kirayı artırın ya da çıkın, yoksa uyarlama davası açarız’ tehdidi ile geliyor. Markalar çok ciddi yatırım yapmış. Öyle bir anca çıkıp gidemez. Biz diyoruz ki kanun değişikliği olmalı ve ciro kirası varsa mülk sahibinin uyarlama davası açma hakkı olmamalı. Ciro kirası olan bir sistemde mülk sahibinin zarar etmesi mümkün değil” diye konuştu.

Öncel sektörde uyarlama davalarının sayısının hızla arttığını söyledi.  Kamar ise uyarlama davalarına emsal oluşturması için AVM’lerin yüksek kiralı yeni kiracı almaya başladığını ve bu şekilde rayiç bedellerin yüksek görünmesini sağladıklarını dile getirdi. Kamar, şöyle devam etti: “Yeni markalar AVM’lere yüksek kiradan giriyor. Bu markalar girdikten sonra AVM diğer markalara ‘Ben senin kiranı 300’den 600’e çıkardım’ diyor. Neden diye sorduğunuzda ‘Yanındaki 600 veriyor’ diyor. Uyarlama davasını bir yerden yakalıyor. Bu da art niyet. Türkiye’de bütün sektörlerde enflasyon fırsatçılığı başladı. Önlem alınmadığı takdirde ciddi sıkıntılar yaşanacak. Benim 15-16 ülkede mağazam var. Her ülkenin kendi parasıyla kira ödüyorum. Rusya’da hiç kimse kirayı 100 bin rubleden 300 bin rubleye çıkarıyorum demedi. Türkiye’deki yabancı AVM’ler de yurt dışında bir şey demiyor. Türkiye’de içlerinden canavar çıkıyor.”

Zen Pırlanta Yönetim Kurulu Üyesi Yiğit Akgün ise Avrupa’da kira ücretlerinin Türkiye’nin altında olduğuna vurgu yaptı. Berlin’de en önemli ve turistik noktalarından birinde yer alan bir AVM’de de mağaza açtıklarını anlatan Akgün, “Bu AVM, pandemi sonrası inşa maliyetleri ile Mayıs 2023’te açıldı. İçinde 90 mağaza var. Bize de davet geldi. Metrekaresi 71 euro’ya mağaza kiraladık. İstanbul Bayrampaşa’da bir AVM’de Aralık ayında zam yaptık. Aradan dört ay geçti. Kiranın 4,5 katını istediler. Bu rakam 215 euro’ya tekabül ediyor. Burada bir fırsatçılık ekonomisi var. Buna göz yumarsak maliyet açısından başımıza çok büyük sıkıntılar çıkacak” diye konuştu.

Referans fiyat uygulamasının sektörde maliyetleri çok ciddi oranlarda artırdığına da değinen Öncel, şöyle devam etti: “Referans fiyat canımıza okuyor. Çok ciddi maliyet artışımız var. Ham maddeciyi korumak bütün yükü perakendeciye yüklemek olmamalı. İstihdam yaratın, üretimi artırın deniyor. Tamam yapalım ama biz bir ticaret ve geçiş ülkesiyiz. Turist satışları yüzde 10 iken bu yıl 3 ayda yüzde 4,03 oldu. Çünkü pahalıyız. Dolayısıyla referans fiyat konusu çözülmeden enflasyon ile ilgili sorunlarımız da çözülmez.”

Öncel, üçüncü önemli sorunlarının ortak alan giderleri olduğunu vurguladı ve şöyle konuştu: “Kimsenin kazancında gözümüz yok. Biz bu konuda AVM’ler şeffaf olsun diyoruz. Metrekare başına 380 TL alan AVM var. Bizce ortalama 225 TL olan metrekare başına ortak alan giderlerinin 50 TL’si suiistimal ediliyor. 14 milyon metrekarelik bir alandan söz ediyoruz. Bu da kaba bir hesapla yıllık 37 milyar 800 milyon TL olan AVM’lerin yıllık gelirinin 8,4 milyar TL’sinin suiistimale konu olduğu anlamına geliyor.”

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER