Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Anadolu’nun yeni ‘ahileri’ PERDER-Konya’da birleşti

Editör
Abone Ol:

Türkiye genelinde 200 marketi çatısı altında buluşturan Türkiye Perakendeciler Federasyonu’nun (PERDER) Konya Bölge Şubesi; Konya, Karaman ve Aksaray’da faaliyet gösteren 21 yerel marketin birleşimiyle kuruldu. Anadolu’nun seçkin değerlerinden biri olan ahilik geleneğine benzer bir yapıya kavuşan market yöneticileri, PERDER Konya Şubesi çatısı altında birleşerek, sektördeki otoritelerini arttırdılar.

Hizmet kalitelerini yükseltmek, ortak hareket ederek maliyetleri azaltmak ve rekabet güçlerini arttırmak amacıyla bir araya gelen Konya, Karaman ve Aksaraylı yerel marketler, Perakendeciler Federasyonu Konya Bölge Şubesi’ni kurdu. Çelikkayalar Market, Sincap Market, Aslımlar Market, Çetinler Market, Ergimpa Market, YHM AVM, Akçaoğulları Market, Canmar Market, Akdemir Market, Koçaklar Market, Tartan Market, Salı Pazarı Mağazalar Zinciri, Hizmet Alışveriş Merkezleri, Turuncu AVM, Kavruk Market, Altınekin Unlu Mamulleri, Vatan Market, Bepaş Gıda, Yeşilyurt AVM ve Hatun Saraylılar Market’in yöneticilerinin el birliği ile kurduğu PERDER Konya Bölge fiubesi, yerel marketlerin gücüne güç kattı.

konya perder kutu1Dernekle ilgili bilgi aldığımız PERDER Konya Şube Başkanı Çelikkayalar Alışveriş Merkezleri sahibi Ali Kaya, büyümeye açık pazar yapısı ve elverişli yatırım fırsatları nedeniyle ulusal ve uluslararası birçok perakende devinin, Türkiye ve Konya’da yatırım için sıraya geçtiğini belirtti. Ali Kaya, böylesine bir ortamda faaliyet gösteren yerel marketlerin birleşmesinin şart olduğunu söyledi. Daha önceleri Türkiye’nin birçok bölgesinde örneğine rastlanan birleşmiş yerel marketler anlayışının, PERDER ile Konya’da da oluştuğunu dile getiren Kaya, 21 market yöneticisi ile el ele verdiklerini ifade etti. Ali Kaya, bölge müdürlüğünü Konya, Karaman ve Aksaray illeri ile bu illerin ilçelerini de kapsayacak bir şekilde oluşturacaklarını kaydetti. Kaya, PERDER Konya fiubesiyle ilgili soruları şöyle cevapladı:

Yerel marketlerin birleşmesinin sebebi nedir?

“Sektördeki rekabet gücümüzü arttırmak ve ortak hareket ederek maliyetlerimizi azaltmak amacıyla bir araya geldik. Konya ve çevresindeki illerde bulunan yerel marketlerin birleşmesi, kendi şehrimizin ve bölgemizin insanının kalkınmasını sağlayacaktır. Yurt dışına gidebilecek paramız yine kendi şehrimizde tutulacaktır. Bu birleşme sayesinde yerel marketlerin, ulusal marketlerle rekabet edebilme şansı doğacaktır. Bu birleşme bizi daha ileriye taşıyacak, sektörde daimi olmamızı ve kendimizi daha iyi anlatabilmemizi sağlayacaktır.

konya perder kutu2Büyümeye açık pazar yapısı ve elverişli yatırım fırsatları nedeniyle birçok perakende devinin yatırım için sıraya girdiği bir dönemde, yerel marketlerin güçlü olması ve rekabet gücümüzün artması en büyük avantajlarımızdan birisidir. Ayrıca maliyetlerimizi azaltacak olan sarf malzemelerini toplu şekilde almamız da işin ekonomik bir avantajıdır. Derneğe üye marketlerimiz sarf giderlerini toplu hareketlerle en aza indirecek. Üyelerimizin çalışan personeline eğitim ve seminerle, teknoloji bilgileri verilerek hizmet kalitesinin artması sağlanacak. Üyelerimiz arasında uyum, güven ve iş birliğinin sağlanması doğrultusunda, bu birleşmenin büyük yararı olacaktır. Ayrıca fiyat politikalarında da daha uyumlu hareket edebileceğiz. Üyeler arasında birlikteliği güçlendirecek sosyal aktiviteler ile de sektörün tanıtımını daha iyi yapacağız.

Günümüz şartlarında şehrimizde yerel marketlerin azalmasından dolayı böyle bir birleşmeye gittik. Birleşme ile daha güçlü hale gelmeyi ve yerel marketlerin çoğalmasını arzu etmekteyiz. Ayrıca, günümüzde yaşanan kriz ortamı nedeniyle en küçük şirketler bile ulusal ve uluslararası çapta düşünmek zorunda kalıyor. Dünya gittikçe küreselleşiyor ve ancak birlik olanlar ayakta durabiliyor.”

Ne dediler

Başkanlık görevini üstlenmesiyle ilgili olarak Kaya, şunları söyledi:

Burada benim veya bir başka meslektaşımın bu görevi üstlenmesinden daha çok birlikteliğimiz önemlidir. Birlikteliğimiz; Konya’mızın, Karaman’ımızın, Aksaray’ımızın ve ilçelerimizin kalkınmasında, sektördeki yerel marketlerimizin kalıcı olmasında büyük rol oynayacaktır. Ben ve yönetimdeki diğer arkadaşlarım, bu görevi büyük bir zevkle kabul ettik.”

Aslımlar Market’in Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Aslım, “ Marketler birbirine rakip değil meslektaştır. Beraber hareket etmeleri güçlerini arttırır. Özellikle yerel marketlerin beraber hareket etmesi, bu işletmelerin toplu hareket ederek tasarruf sağlamasını ve dolayısıyla halka daha uygun fiyatlarla ürün sunabilmesini sağlar. Hem halka hem marketlere yarar sağlayan PERDER Konya birleşmesinin hayırlı olacağına inanıyoruz” dedi.

Karaman’da faaliyet gösteren YHM Market’in yönetim kurulu üyesi Hacı Binarbaşı, “Perakende sektörünün hızlı bir yükseliş yaşadığı günümüz Türkiye’sinde, birçok ulusal ve uluslararası perakende devi şehirlerimize yatırım yapıyor. Binlerce mağazalık zincirler oluşturan bu firmaların yanı sıra yerel marketler olarak biz de yatırımlarımıza devam edip, kendi imkanlarımızla büyümeye çalışıyoruz. Böyle bir ortamda yerel marketlerin haklarını korumak ve sesini duyurmak için birleşmek şart olmuştur. Bu birleşme bizi birbirimize yakınlaştırmakla kalmıyor, herhangi bir sorunun çözüme kavuşturulmasında bize yetenek ve güç kazandırıyor. Ayrıca, marka bilinirliğimizin artması konusunda da büyük yarar sağladığına inanıyorum. Örneğin, Konya PERDER’in kuruluşunun ardından gittiğimiz PERDER Federasyonu İstanbul toplantısında bin 500 market yöneticisiyle tanıştık. Toplantıya katılan üretici dostlarımızla kartvizit alışverişinde bulunduk. Bu tanışıklıkların gelecekte işimize yarayacağı kesin” dedi.

Ereğli’de faaliyet gösteren Er-Gim-Pa Market Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Yavuz, “ PERDER birleşmesi marketlerimize sadece finansal açıdan değil, kalitenin arttırılması ve müşteri memnuniyetinin sağlanması açısından da yarar sağlayacak. Çünkü yerel market yöneticileri market yönetimi konusunu istişare edebilecekleri bir alana kavuşmuş olacaklar. Tüm üye arkadaşlarımızla marketimizin raf diziminden, depolama sistemine, personel eğitiminden, ürün seçimine kadar birçok konuda istişare edeceğiz. Aynı çatı altında birleşmiş olmamızın bu istişare ortamının samimiyetini arttırtacağı kesindir. PERDER Konya fiubesi üyesi yöneticiler olarak tüm marketlerimizin en profesyonel şekilde yönetilmesi ve müşteriye en profesyonel hizmetin sunulması için birlikte hareket edeceğiz.”

NOT: Yazı ve fotoğraf Konya Ekovizyon Dergisi’nden alınmıştır. Dergi editörü Uğur Sayar’a teşekkür ediyoruz.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

A101, 2023 ürünün fiyatlarını sabitledi

Editör

Yazar:

A101, Ocak ayı boyunca 2023 üründe fiyatları sabitleyeceği müjdesini tüketicilere duyurdu. 70.000’den fazla çalışanı ve 600’ün üzerinde tedarikçisi ile A101, kampanya ile hem tüketicilerin alım gücünün korunmasına, hem de ülke ekonomisine destek olmaya devam edecek.

Yıl boyunca sürdürdüğü indirim kampanyalarına hız kesmeden devam eden A101, Ocak ayı sonuna kadar temel ihtiyaç ürünlerini de kapsayan tam 2023 üründe fiyat sabitlemesine gidecek.

Türkiye’nin en fazla mağazaya sahip perakende zinciri A101, 2023 yılında devam ettireceği haftalık kampanyalarla da, kaliteli ürünleri her daim en uygun fiyatlarla müşterilerine sunarak tüketicinin yanında olmaya devam edecek.

Devamını Oku

Genel Haberler

Onur Market, sabit fiyat uyguladığı ürünleri iki katına çıkarttı

Editör

Yazar:

Onur Market her ay binlerce üründe yaptığı indirimlerle müşterilerinin bütçelerini rahatlatıyor. Gıdadan kozmetiğe, taze sebze meyveden şarküteri ürünlerine kadar tüm kategorilerde yüzlerce üründe indirimli sabit fiyat uygulamalarını yıllardır kampanya prensibi olarak uyguluyor. 2023 yılına da fırsatlarla giren Onur Market indirimli sabit fiyat uyguladığı ürünleri Ocak ayında iki katına çıkarttı. Konuyla ilgili açıklama yapan Onur Marketler Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Özen “Yaptığımız tüm çalışmalarda, geliştirdiğimiz her projede, aldığımız tüm kararlarda her zaman alışverişçilerin lehine olacak faaliyetler içinde bulunmak gibi bir prensibimiz var. Sloganımıza da yansıttığımız Onur Sözlerimizle müşterilerimize; fiyatta, tazelikte, kalitede, lezzette ve hizmette Onur Sözü veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Devamını Oku

Genel Haberler

Yavuz Altun: Tüm zincir marketler indirime gidiyor

Editör

Yazar:

Happy Center Marketleri CEO’su Yavuz Altun, baz etkisi nedeniyle aralık ayından itibaren enflasyonun düşmeye başladığını yeni yılla birlikte enflasyonun hızla geriye gitmesini beklediklerini söyledi.

Aynı zamanda İstanbul Ticaret Odası Perakende Komitesi Başkanı ve Meclis Üyesi olan Altun, “Enflasyondaki bu düşüşe paralel olarak perakende fiyatlar da düşecek. Komite başkanı olarak zincir marketlerle görüştüm, hepsi fiyatlarda indirime gideceğini teyit etti. Sektör olarak halkımıza verebileceğimiz tüm desteği sunacağız” dedi.

Happy Center Marketleri olarak da gıda ve gıda dışı ürünlerde indirime gittiklerini ve indirimlerin her geçen gün devam edeceğini belirten Altun, “Yeni yılla birlikte gıda ve gıda dışı ürünlerde etiket fiyatlarını yüzde 10 ile 20 arasında düşürdük. Et ve süt ürünlerinde ise arza bağlı olarak ilerleyen süreçte indirim yapabiliriz. Enflasyonist etki azaldıkça başta gıda olmak üzere bütün ürünlere bu indirimleri yansıtmak istiyoruz. Ancak şu kadar üründe şu kadar indirim yapacağız gibi popülist söylemlerden uzak durup gerçek indirimi halkımıza yansıtma kararlılığındayız” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER