Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Anadolu’nun yeni ‘ahileri’ PERDER-Konya’da birleşti

Editör
Abone Ol:

Türkiye genelinde 200 marketi çatısı altında buluşturan Türkiye Perakendeciler Federasyonu’nun (PERDER) Konya Bölge Şubesi; Konya, Karaman ve Aksaray’da faaliyet gösteren 21 yerel marketin birleşimiyle kuruldu. Anadolu’nun seçkin değerlerinden biri olan ahilik geleneğine benzer bir yapıya kavuşan market yöneticileri, PERDER Konya Şubesi çatısı altında birleşerek, sektördeki otoritelerini arttırdılar.

Hizmet kalitelerini yükseltmek, ortak hareket ederek maliyetleri azaltmak ve rekabet güçlerini arttırmak amacıyla bir araya gelen Konya, Karaman ve Aksaraylı yerel marketler, Perakendeciler Federasyonu Konya Bölge Şubesi’ni kurdu. Çelikkayalar Market, Sincap Market, Aslımlar Market, Çetinler Market, Ergimpa Market, YHM AVM, Akçaoğulları Market, Canmar Market, Akdemir Market, Koçaklar Market, Tartan Market, Salı Pazarı Mağazalar Zinciri, Hizmet Alışveriş Merkezleri, Turuncu AVM, Kavruk Market, Altınekin Unlu Mamulleri, Vatan Market, Bepaş Gıda, Yeşilyurt AVM ve Hatun Saraylılar Market’in yöneticilerinin el birliği ile kurduğu PERDER Konya Bölge fiubesi, yerel marketlerin gücüne güç kattı.

konya perder kutu1Dernekle ilgili bilgi aldığımız PERDER Konya Şube Başkanı Çelikkayalar Alışveriş Merkezleri sahibi Ali Kaya, büyümeye açık pazar yapısı ve elverişli yatırım fırsatları nedeniyle ulusal ve uluslararası birçok perakende devinin, Türkiye ve Konya’da yatırım için sıraya geçtiğini belirtti. Ali Kaya, böylesine bir ortamda faaliyet gösteren yerel marketlerin birleşmesinin şart olduğunu söyledi. Daha önceleri Türkiye’nin birçok bölgesinde örneğine rastlanan birleşmiş yerel marketler anlayışının, PERDER ile Konya’da da oluştuğunu dile getiren Kaya, 21 market yöneticisi ile el ele verdiklerini ifade etti. Ali Kaya, bölge müdürlüğünü Konya, Karaman ve Aksaray illeri ile bu illerin ilçelerini de kapsayacak bir şekilde oluşturacaklarını kaydetti. Kaya, PERDER Konya fiubesiyle ilgili soruları şöyle cevapladı:

Yerel marketlerin birleşmesinin sebebi nedir?

“Sektördeki rekabet gücümüzü arttırmak ve ortak hareket ederek maliyetlerimizi azaltmak amacıyla bir araya geldik. Konya ve çevresindeki illerde bulunan yerel marketlerin birleşmesi, kendi şehrimizin ve bölgemizin insanının kalkınmasını sağlayacaktır. Yurt dışına gidebilecek paramız yine kendi şehrimizde tutulacaktır. Bu birleşme sayesinde yerel marketlerin, ulusal marketlerle rekabet edebilme şansı doğacaktır. Bu birleşme bizi daha ileriye taşıyacak, sektörde daimi olmamızı ve kendimizi daha iyi anlatabilmemizi sağlayacaktır.

konya perder kutu2Büyümeye açık pazar yapısı ve elverişli yatırım fırsatları nedeniyle birçok perakende devinin yatırım için sıraya girdiği bir dönemde, yerel marketlerin güçlü olması ve rekabet gücümüzün artması en büyük avantajlarımızdan birisidir. Ayrıca maliyetlerimizi azaltacak olan sarf malzemelerini toplu şekilde almamız da işin ekonomik bir avantajıdır. Derneğe üye marketlerimiz sarf giderlerini toplu hareketlerle en aza indirecek. Üyelerimizin çalışan personeline eğitim ve seminerle, teknoloji bilgileri verilerek hizmet kalitesinin artması sağlanacak. Üyelerimiz arasında uyum, güven ve iş birliğinin sağlanması doğrultusunda, bu birleşmenin büyük yararı olacaktır. Ayrıca fiyat politikalarında da daha uyumlu hareket edebileceğiz. Üyeler arasında birlikteliği güçlendirecek sosyal aktiviteler ile de sektörün tanıtımını daha iyi yapacağız.

Günümüz şartlarında şehrimizde yerel marketlerin azalmasından dolayı böyle bir birleşmeye gittik. Birleşme ile daha güçlü hale gelmeyi ve yerel marketlerin çoğalmasını arzu etmekteyiz. Ayrıca, günümüzde yaşanan kriz ortamı nedeniyle en küçük şirketler bile ulusal ve uluslararası çapta düşünmek zorunda kalıyor. Dünya gittikçe küreselleşiyor ve ancak birlik olanlar ayakta durabiliyor.”

Ne dediler

Başkanlık görevini üstlenmesiyle ilgili olarak Kaya, şunları söyledi:

Burada benim veya bir başka meslektaşımın bu görevi üstlenmesinden daha çok birlikteliğimiz önemlidir. Birlikteliğimiz; Konya’mızın, Karaman’ımızın, Aksaray’ımızın ve ilçelerimizin kalkınmasında, sektördeki yerel marketlerimizin kalıcı olmasında büyük rol oynayacaktır. Ben ve yönetimdeki diğer arkadaşlarım, bu görevi büyük bir zevkle kabul ettik.”

Aslımlar Market’in Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Aslım, “ Marketler birbirine rakip değil meslektaştır. Beraber hareket etmeleri güçlerini arttırır. Özellikle yerel marketlerin beraber hareket etmesi, bu işletmelerin toplu hareket ederek tasarruf sağlamasını ve dolayısıyla halka daha uygun fiyatlarla ürün sunabilmesini sağlar. Hem halka hem marketlere yarar sağlayan PERDER Konya birleşmesinin hayırlı olacağına inanıyoruz” dedi.

Karaman’da faaliyet gösteren YHM Market’in yönetim kurulu üyesi Hacı Binarbaşı, “Perakende sektörünün hızlı bir yükseliş yaşadığı günümüz Türkiye’sinde, birçok ulusal ve uluslararası perakende devi şehirlerimize yatırım yapıyor. Binlerce mağazalık zincirler oluşturan bu firmaların yanı sıra yerel marketler olarak biz de yatırımlarımıza devam edip, kendi imkanlarımızla büyümeye çalışıyoruz. Böyle bir ortamda yerel marketlerin haklarını korumak ve sesini duyurmak için birleşmek şart olmuştur. Bu birleşme bizi birbirimize yakınlaştırmakla kalmıyor, herhangi bir sorunun çözüme kavuşturulmasında bize yetenek ve güç kazandırıyor. Ayrıca, marka bilinirliğimizin artması konusunda da büyük yarar sağladığına inanıyorum. Örneğin, Konya PERDER’in kuruluşunun ardından gittiğimiz PERDER Federasyonu İstanbul toplantısında bin 500 market yöneticisiyle tanıştık. Toplantıya katılan üretici dostlarımızla kartvizit alışverişinde bulunduk. Bu tanışıklıkların gelecekte işimize yarayacağı kesin” dedi.

Ereğli’de faaliyet gösteren Er-Gim-Pa Market Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Yavuz, “ PERDER birleşmesi marketlerimize sadece finansal açıdan değil, kalitenin arttırılması ve müşteri memnuniyetinin sağlanması açısından da yarar sağlayacak. Çünkü yerel market yöneticileri market yönetimi konusunu istişare edebilecekleri bir alana kavuşmuş olacaklar. Tüm üye arkadaşlarımızla marketimizin raf diziminden, depolama sistemine, personel eğitiminden, ürün seçimine kadar birçok konuda istişare edeceğiz. Aynı çatı altında birleşmiş olmamızın bu istişare ortamının samimiyetini arttırtacağı kesindir. PERDER Konya fiubesi üyesi yöneticiler olarak tüm marketlerimizin en profesyonel şekilde yönetilmesi ve müşteriye en profesyonel hizmetin sunulması için birlikte hareket edeceğiz.”

NOT: Yazı ve fotoğraf Konya Ekovizyon Dergisi’nden alınmıştır. Dergi editörü Uğur Sayar’a teşekkür ediyoruz.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Bizim Toptan, EDT sektöründe liderliğini ilan etti

Editör

Yazar:

Bizim Toptan, 2023 sonunda 40 yılı aşkın Ev Dışı Tüketim (EDT) sektörü tecrübesi olan g2m şirketinin hisselerini Yıldız Holding’den devraldı. Bu hamlesiyle Bizim Toptan, sektör rakipleriyle arayı daha da açtı. TÜİK verilerine göre 2023 yılında EDT sektörünün cirosu 316 milyar TL’ye ulaşırken ülkemizdeki istihdamın yaklaşık beşte biri EDT sektöründe yer alıyor. Bizim Toptan, ülke ekonomisi ve istihdama katkısı bakımından Türkiye için kritik öneme sahip olan bu devasa sektörde, g2m birleşmesiyle açık ara lider konuma geldi. İki şirket bu konumu katıldıkları ANFAŞ 30. Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı’nda “Zirvede Biz Varız” sloganıyla vurguladı ve fuara damga vurdu.

6-9 Şubat tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirilen fuarda geniş ve gösterişli stantlarıyla yer alan Bizim Toptan ve g2m, iki şirketin birleşmesiyle daha da zenginleşen ürün ve hizmet portföyü ile ulusal ve uluslararası ziyaretçilerin karşısına çıktı. Bizim Toptan CEO’su Hüseyin Balcı ve g2m Genel Müdürü Furkan Akiner fuarda ziyaretçilerle bir araya gelerek şirketlerin faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Bizim Toptan ve g2m olarak güçlerini birleştirerek sektörde sinerji oluşturduklarını belirten Bizim Toptan CEO’su Hüseyin Balcı, “Bizim Toptan olarak ülkemizin pazar erişimi en yüksek, en fazla işletmeye dokunan, en yaygın organize toptan marketiyiz. Bu konumumuz; 40 yılı geçen EDT kanalı tecrübesi sayesinde geniş bir satış ve distribütörlük ağı bulunan g2m’nin bünyemize katılmasıyla daha da güçlendi. Yeni yapılanmayla birlikte EDT kanalında açık ara lider konumundayız. Geniş ürün yelpazemizle bu fuarda yer almaktan ve sektör paydaşlarıyla bir araya gelmekten çok mutluyuz.” dedi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Murat Ülker: 2024 zor bir yıl olacak ama iyimserim; Cem Boyner: 2024 için kâbus senaryoları yok

Editör

Yazar:

Birleşmiş Markalar Derneği’nin (BMD) Fast Company ile düzenlediği ‘Perakende Buluşması – Ne Oldu Ne Olacak?’ etkinliği, organize perakendenin lider isimlerini bir araya getirdi. Toplantıda Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Ülker ile Boyner Grup Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner’in de aralarında bulunduğu konuşmacılar, katılımcılarla deneyimlerini ve 2023-2024 değerlendirmelerini paylaştılar.

Toplantının açılışında konuşan BMD Başkanı Sinan Öncel, 6 Şubat’ın Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıldönümü olduğunu hatırlatarak sözlerine başladı. Öncel, depremlerde hayatını kaybedenlere bir kez daha Allah’tan rahmet diledi.

Depremlere ve yüksek maliyet artışlarına rağmen 2023 yılının perakende için genel olarak verimli geçtiğini bildiren Öncel, “Markalarımızın ciroları ortalama yüzde 80 arttı. Cirolardaki yüksek oranlı artış ağırlıklı olarak maliyetlere bağlı fiyatların yükselmesinden kaynaklanıyor. Çünkü aynı dönemde her üç markamızdan birinin adet satışlarının gerilediğini biliyoruz. Yüksek maliyet artışları 2024’te de bir tehdit olarak önümüzde duruyor. Markalarımızın 2024 performansında maliyet artışlarının yanı sıra, yerli tüketicinin alım gücü ve turiste satışların düzeyi belirleyici olacak” dedi.

Murat Ülker: Aslolan karlı satış

Toplantının ‘Global Liderlik’ başlıklı oturumunda Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Ülker, Sinan Öncel’in sorularını yanıtladı. Aynı zamanda BMD üyesi, Godiva ve pladis’in Yönetim Kurulu Başkanı olan Murat Ülker, 2023’ün Yıldız Holding için çok iyi geçtiğini bildirdi. Ülker, 2024 için ise, “Zor bir yıl olacak. Biz de hazırlığımızı bu beklenti doğrultusunda yapıyoruz. Beklentilerimizi daha küçük tutuyoruz. Biraz gayretkeş olmalıyız. Ama iyimserim. Nakit para mühim, ama yetmez, finansman temini de lazım. Asıl olan ise kârlı satış” diye konuştu.

Kiraların işin verimine göre belirlenmesi gerektiğini söyleyen Ülker, “Devlet de stopaj ve gelir vergisi konusunda mal sahiplerine kolaylık yapsa iyi olur” dedi.

Murat Ülker, perakendede dikkat edilmesi gereken üç konuyu ise şöyle sıraladı: “Birincisi hiçbir marka vazgeçilmez değildir. İkincisi naktin kral olduğu unutulmamalı. Üçüncüsü ve belki de en önemlisi ise itibar. Markanın itibar kaybetmemesi gerekiyor.”

Cem Boyner: Moralini kaybeden her şeyini kaybeder

Boyner Grup Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner de, ‘Liderin Ajandası’ başlıklı oturumda yaptığı konuşmada pandeminin dünyada dengeleri bozduğunun ve devletlerin piyasaya daha çok müdahale ettiğinin altını çizdi. Boyner, şöyle devam etti:

“Dünyada darmadağın olan ekonomiler yüzde 15-20 enflasyonla toparlanırken biz yüzde 70’lere savrulduk. Şimdi geri savruluyoruz. Zembereğin yerine oturtulması ağır kontrol istiyor. Karşımızda piyasayı değil yine devleti görüyoruz. Kura, faize ekonomi yönetimi karar veriyor. Yakın zama kadar kira artışlarına da devlet karar veriyordu. Enflasyonda kaybolan maaşları yerine koymaya da yine kamu yönetimi karar veriyor. Perakendeci sadece maliyetleri yönetmeye çalışıyor. Şimdi kurallı ekonomi yönetimi ile iyi bir yere doğru gidiyoruz. Biz bankacı, perakendeci, AVM işleticisi hepimiz birbirimize tutunduk. 2024’ü kendi işimizde berbat bir sene yaptırmayacağız. Moralini kaybeden başta müşteri olmak üzere her şeyini kaybeder. 2024’te sektör için kâbus senaryoları yok. Müşteri ile başbaşayız. Her şeyden vazgeçebiliriz ama müşteriden vazgeçemeyiz. Biz müşterimize tutunmak zorundayız.”

Toplantının CEO oturumuna ise Vakko Holding CEO’su Jaklin Güner ile Atelier Rebul Eş CEO’su Nükhet Filiba ve Sportive CEO’su Zeynep Selgur konuk oldu. Güner, Filiba ve Selgur’un konuşmalarında öne çıkan başlıklar şöyle:

Jaklin Güner: 2023 fırsatları okuduğumuz bir yıl oldu

2023 hiç kolay bir yıl değildi. Ama beklenmedik sonuçların da elde edildiği bir yılı geride bıraktık. Grup olarak 2023 bizim için fırsatları okuduğumuz bir yıl oldu. Bu fırsatlardan büyük avantajları nasıl ede edebiliriz, müşterilerimizi nasıl daha çok mutlu edebiliriz sorusuna kafa yorduk. 2024’te bu fırsatları okumaya devam edeceğiz.

Nükhet Filiba: Kozmetik sektörü 2023’te adet bazında yüzde 15 büyüdü

Depremler, önlenemez maliyet artışları ve turist trafiğinin düşmesi nedeniyle 2023 perakende için zor geçti. Kozmetik kategorisi daha şanslıydı. 2023’te kozmetik sektörü adet bazında yüzde 15 büyüdü.  2024 perakende müşterisi zamlı maaşlarla mayıs sonuna kadar alışverişe devam edecek diye düşünüyoruz. Turist alışverişinde ise fiyatlar pahalı olduğu için artış beklemiyoruz.

Zeynep Selgur: Geçen cuma itibarı ile yüzde 100 iş bankası iştiraki olduk

Aktif spora hızlı bir giriş yaptık. Mağazalarımızdaki müşterilerimzin ortalama yaşı 29, onlindeki müşterilerimzin ortalama yaşı ise 25. Bunun üzerine farklı projeler geliştireceğiz. Hızla mağazalaşıyoruz. Türkiye genelinde 350 noktaya global markaların dağıtımını sağlıyoruz. Biz geçen Cuma itibarı ile yüzde 100 İş Bankası iştiraki olduk.

Erdem İnan: Dünyada e-ticaret hacmi 6,5 trilyon dolara çıktı

Trendyol CEO’su Erdem İnan da ‘E-Ticarette Neler Olacak?’ başlıklı  oturumda online ticaretle ilgili gelecek projeksiyonlarını anlattı. 2023’te e ticaretin pandemi öncesine yakın bir büyüme oranı yakaladığını bildiren İnan “E-ticaret hacmi dünyada 5,5 trilyon dolardan 6,5 trilyon dolara, Türkiye’de ise 800 milyar liradan 1,5 milyar liraya çıktığını bildirdi. İnan, 2024’te ise e-ihracatta yüksek oranlı artış beklediğini kaydetti.

Mehmet Ali Üstündağ: 2024’ü olimpiyat madalyası ile taçlandıracağız

BMD Başkanı Sinan Öncel, toplantının ‘Global Liderlik’ oturumu öncesinde sahneye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ’ı davet etti. Türkiye Kadın Voleybol Milli Takımı’nın dünyada bir numara olmasının mimarlarından Üstündağ, “Hiçbir başarı tesadüfen kazanılmıyor. 2024’ü olimpiyat madalyası ile taçlandıracağız” diye konuştu. Üstündağ’ın sözleri salondan büyük alkış aldı.

Devamını Oku

Genel Haberler

GPD’den açıklama var!

Editör

Yazar:

Gıda Perakendecileri Derneği (GPD), zincir marketlerde kısa süre aralıklarıyla etiketler değiştirilerek ürün fiyatlarında artışa gidildiği iddialarıyla ilgili açıklamada bulundu. GPD açıklaması şöyle

“Son günlerde, zincir marketlerde kısa süre aralıklarıyla etiketler değiştirilerek ürün fiyatlarında artışa gidildiği iddiaları gerçek dışı bilgi kirliliğine sebep olmaktadır. Etiketlerin değişimiyle ilgili dezenformasyon oluşturularak konunun köklerine inilmeden ve kapsamı hakkında değerlendirme yapılmadan kamuoyunda yanlış bir algı oluşturulmak istenmektedir. Özellikle bazı medya kuruluşları ve sosyal medya hesapları, ulusal zincir marketler için sıkça olumsuz paylaşımlar yaparak, ülke ekonomisine, enflasyonla mücadele, vergi gelirleri ve istihdam açısından önemli değerler yaratan bu işletmeler üzerinde yanlış bir algı oluşmasını istemektedir.

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullar ile bazı temel hammadde fiyatlarındaki artışlar doğal olarak tüm kategorilerde son tüketici fiyatlarına yansımaktadır. Ancak ülke çapında faaliyet gösteren zincir marketler, bu yansımanın tüketiciye etkisini her zaman olduğu gibi frenlemektedir. Nitekim, içinde olduğumuz dönemde de üyemiz perakende işletmeleri tüketicinin alım gücünü korumak için olağanüstü bir çaba içerisindedir. Bunun yanında fiyat etiketlerinin değişimi yalnızca artışları değil, aynı şekilde indirimleri de kapsamaktadır. İndirimli, kampanyalı etikete geçişler ya da kampanya bitişi ile normal fiyata dönüş güncellemeleri de zam olarak değerlendirilmekte ve yanlış bir algıya sebep olmaktadır. Modern perakende işletmelerinin fiyatları, bölge ve ürün bazında resmi makamlarla günlük olarak detaylı şekilde paylaşılmakta ve böylelikle tüm bilgiler şeffaf şekilde ortaya konmaktadır.
Tüketiciye en kaliteli ürünü en uygun fiyata ve en hijyenik koşullarda ulaştırma çabasında olan ulusal zincir marketler, çok sayıdaki şubeleri ve rekabetçi fiyatlarıyla her zaman tüketicinin yanında olmuştur, olmaya da devam edecektir. Enflasyonla mücadelede çok önemli bir konumda yer alan zincir marketler, yakaladıkları ölçek ekonomisi sayesinde sağladıkları avantajı, sektördeki yoğun rekabette de öne çıkabilmek adına her zaman tüketici faydasına kullanmıştır. Tüketicimiz bunun cevabını her zaman olduğu gibi alışverişlerinde ve tercihlerinde vermektedir.”

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER