Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Anadolu’nun yeni ‘ahileri’ PERDER-Konya’da birleşti

Editör
Abone Ol:

Türkiye genelinde 200 marketi çatısı altında buluşturan Türkiye Perakendeciler Federasyonu’nun (PERDER) Konya Bölge Şubesi; Konya, Karaman ve Aksaray’da faaliyet gösteren 21 yerel marketin birleşimiyle kuruldu. Anadolu’nun seçkin değerlerinden biri olan ahilik geleneğine benzer bir yapıya kavuşan market yöneticileri, PERDER Konya Şubesi çatısı altında birleşerek, sektördeki otoritelerini arttırdılar.

Hizmet kalitelerini yükseltmek, ortak hareket ederek maliyetleri azaltmak ve rekabet güçlerini arttırmak amacıyla bir araya gelen Konya, Karaman ve Aksaraylı yerel marketler, Perakendeciler Federasyonu Konya Bölge Şubesi’ni kurdu. Çelikkayalar Market, Sincap Market, Aslımlar Market, Çetinler Market, Ergimpa Market, YHM AVM, Akçaoğulları Market, Canmar Market, Akdemir Market, Koçaklar Market, Tartan Market, Salı Pazarı Mağazalar Zinciri, Hizmet Alışveriş Merkezleri, Turuncu AVM, Kavruk Market, Altınekin Unlu Mamulleri, Vatan Market, Bepaş Gıda, Yeşilyurt AVM ve Hatun Saraylılar Market’in yöneticilerinin el birliği ile kurduğu PERDER Konya Bölge fiubesi, yerel marketlerin gücüne güç kattı.

konya perder kutu1Dernekle ilgili bilgi aldığımız PERDER Konya Şube Başkanı Çelikkayalar Alışveriş Merkezleri sahibi Ali Kaya, büyümeye açık pazar yapısı ve elverişli yatırım fırsatları nedeniyle ulusal ve uluslararası birçok perakende devinin, Türkiye ve Konya’da yatırım için sıraya geçtiğini belirtti. Ali Kaya, böylesine bir ortamda faaliyet gösteren yerel marketlerin birleşmesinin şart olduğunu söyledi. Daha önceleri Türkiye’nin birçok bölgesinde örneğine rastlanan birleşmiş yerel marketler anlayışının, PERDER ile Konya’da da oluştuğunu dile getiren Kaya, 21 market yöneticisi ile el ele verdiklerini ifade etti. Ali Kaya, bölge müdürlüğünü Konya, Karaman ve Aksaray illeri ile bu illerin ilçelerini de kapsayacak bir şekilde oluşturacaklarını kaydetti. Kaya, PERDER Konya fiubesiyle ilgili soruları şöyle cevapladı:

Yerel marketlerin birleşmesinin sebebi nedir?

“Sektördeki rekabet gücümüzü arttırmak ve ortak hareket ederek maliyetlerimizi azaltmak amacıyla bir araya geldik. Konya ve çevresindeki illerde bulunan yerel marketlerin birleşmesi, kendi şehrimizin ve bölgemizin insanının kalkınmasını sağlayacaktır. Yurt dışına gidebilecek paramız yine kendi şehrimizde tutulacaktır. Bu birleşme sayesinde yerel marketlerin, ulusal marketlerle rekabet edebilme şansı doğacaktır. Bu birleşme bizi daha ileriye taşıyacak, sektörde daimi olmamızı ve kendimizi daha iyi anlatabilmemizi sağlayacaktır.

konya perder kutu2Büyümeye açık pazar yapısı ve elverişli yatırım fırsatları nedeniyle birçok perakende devinin yatırım için sıraya girdiği bir dönemde, yerel marketlerin güçlü olması ve rekabet gücümüzün artması en büyük avantajlarımızdan birisidir. Ayrıca maliyetlerimizi azaltacak olan sarf malzemelerini toplu şekilde almamız da işin ekonomik bir avantajıdır. Derneğe üye marketlerimiz sarf giderlerini toplu hareketlerle en aza indirecek. Üyelerimizin çalışan personeline eğitim ve seminerle, teknoloji bilgileri verilerek hizmet kalitesinin artması sağlanacak. Üyelerimiz arasında uyum, güven ve iş birliğinin sağlanması doğrultusunda, bu birleşmenin büyük yararı olacaktır. Ayrıca fiyat politikalarında da daha uyumlu hareket edebileceğiz. Üyeler arasında birlikteliği güçlendirecek sosyal aktiviteler ile de sektörün tanıtımını daha iyi yapacağız.

Günümüz şartlarında şehrimizde yerel marketlerin azalmasından dolayı böyle bir birleşmeye gittik. Birleşme ile daha güçlü hale gelmeyi ve yerel marketlerin çoğalmasını arzu etmekteyiz. Ayrıca, günümüzde yaşanan kriz ortamı nedeniyle en küçük şirketler bile ulusal ve uluslararası çapta düşünmek zorunda kalıyor. Dünya gittikçe küreselleşiyor ve ancak birlik olanlar ayakta durabiliyor.”

Ne dediler

Başkanlık görevini üstlenmesiyle ilgili olarak Kaya, şunları söyledi:

Burada benim veya bir başka meslektaşımın bu görevi üstlenmesinden daha çok birlikteliğimiz önemlidir. Birlikteliğimiz; Konya’mızın, Karaman’ımızın, Aksaray’ımızın ve ilçelerimizin kalkınmasında, sektördeki yerel marketlerimizin kalıcı olmasında büyük rol oynayacaktır. Ben ve yönetimdeki diğer arkadaşlarım, bu görevi büyük bir zevkle kabul ettik.”

Aslımlar Market’in Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Aslım, “ Marketler birbirine rakip değil meslektaştır. Beraber hareket etmeleri güçlerini arttırır. Özellikle yerel marketlerin beraber hareket etmesi, bu işletmelerin toplu hareket ederek tasarruf sağlamasını ve dolayısıyla halka daha uygun fiyatlarla ürün sunabilmesini sağlar. Hem halka hem marketlere yarar sağlayan PERDER Konya birleşmesinin hayırlı olacağına inanıyoruz” dedi.

Karaman’da faaliyet gösteren YHM Market’in yönetim kurulu üyesi Hacı Binarbaşı, “Perakende sektörünün hızlı bir yükseliş yaşadığı günümüz Türkiye’sinde, birçok ulusal ve uluslararası perakende devi şehirlerimize yatırım yapıyor. Binlerce mağazalık zincirler oluşturan bu firmaların yanı sıra yerel marketler olarak biz de yatırımlarımıza devam edip, kendi imkanlarımızla büyümeye çalışıyoruz. Böyle bir ortamda yerel marketlerin haklarını korumak ve sesini duyurmak için birleşmek şart olmuştur. Bu birleşme bizi birbirimize yakınlaştırmakla kalmıyor, herhangi bir sorunun çözüme kavuşturulmasında bize yetenek ve güç kazandırıyor. Ayrıca, marka bilinirliğimizin artması konusunda da büyük yarar sağladığına inanıyorum. Örneğin, Konya PERDER’in kuruluşunun ardından gittiğimiz PERDER Federasyonu İstanbul toplantısında bin 500 market yöneticisiyle tanıştık. Toplantıya katılan üretici dostlarımızla kartvizit alışverişinde bulunduk. Bu tanışıklıkların gelecekte işimize yarayacağı kesin” dedi.

Ereğli’de faaliyet gösteren Er-Gim-Pa Market Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Yavuz, “ PERDER birleşmesi marketlerimize sadece finansal açıdan değil, kalitenin arttırılması ve müşteri memnuniyetinin sağlanması açısından da yarar sağlayacak. Çünkü yerel market yöneticileri market yönetimi konusunu istişare edebilecekleri bir alana kavuşmuş olacaklar. Tüm üye arkadaşlarımızla marketimizin raf diziminden, depolama sistemine, personel eğitiminden, ürün seçimine kadar birçok konuda istişare edeceğiz. Aynı çatı altında birleşmiş olmamızın bu istişare ortamının samimiyetini arttırtacağı kesindir. PERDER Konya fiubesi üyesi yöneticiler olarak tüm marketlerimizin en profesyonel şekilde yönetilmesi ve müşteriye en profesyonel hizmetin sunulması için birlikte hareket edeceğiz.”

NOT: Yazı ve fotoğraf Konya Ekovizyon Dergisi’nden alınmıştır. Dergi editörü Uğur Sayar’a teşekkür ediyoruz.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

Genel Haberler

İTO: Nihai hedefimiz BTM’den bir Turcorn çıkarmak

Editör

Yazar:

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından girişimciliğin desteklenmesi amacıyla kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), beşinci yaşını verdiği iftarla kutladı. İTO ve BTM Başkanı Şekib Avdagiç ile BTM Mütevelli Heyeti’nin de katıldığı iftarda girişimciler, yatırımcılar, mentorlar başta olmak üzere tüm ekosistem yer aldı. Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen iftar yemeğinde, BTM’nin beş yıl içinde kat ettiği yol kısa bir film olarak katılımcılarla paylaşıldı.

İftarda konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Dünyada bir ticaret odası tarafından kurulan ilk start-up merkezi olma özelliği taşıyan BTM beş yaşına girdi. BTM bu beş yıl içinde sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin startup üssü oldu ve dünyanın sayılı merkezleri arasında yer aldı. Yine bu sürede Türkiye de, küresel anlamda önemli bir girişimcilik merkezi kimliği kazanıp, global bir oyuncu çıkarmayı da başardı” dedi.

“Büyük bir memnuniyetle ifade edeyim ki, az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Kuşkusuz bu işlerin en büyüğü de Türk girişimciliğine ve yatırım kültürüne ‘bilginin ticarileştirilme fikrini’, bir daha çıkmamak üzere sokmak olmuştur” diyen Avdagiç, “BTM, yatırımcılık konusunda da ciddi farkındalıklar oluşturdu. Yatırımcı Hızlandırma Platformu programını devreye sokarak, başarılı iş insanlarımız start-uplara ve yeni nesil girişimcilere olan bakış açılarını değiştirdi. BTM olarak, 2021’de 172 yatırım eşleştirmesi gerçekleştirdik. Nihai hedefimiz ise 2022’de BTM’den bir Unicorn yani bizim tabirimizle bir Turcorn çıkmasını sağlamak” dedi.

Avdagiç şöyle devam etti: “Burada bir kez daha ifade etmek isterim ki, İTO yönetimi olarak biz BTM’nin bu hedeflerine ulaşması için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. 2018’den 2022’ye kadar yaptıklarımız, bundan sonraki dönemde de yapacaklarımızın teminatıdır. Nasıl ki, 300 metrekarelik bir binada başlayan BTM hizmetlerini, hayalleriyle orantılı yeni mekanlarda sürdürmesini sağladıysak, şimdi de küresel hedefleriyle uyumlu yeni mekanlara sahip olmasını sağlayacağız. Yeni dönemde İTO binamızın yanında inşa edeceğimiz modern merkezimiz, Türkiye’nin yenilikçilik, girişimcilik ve start-up üssü haline gelecek… Böylece BTM’nin fiziki büyüklüğünü de 20 bin metrekareye taşıyacağız.”

Avdagiç, “Biz küreselleşen dünyada, fiziksel salgınların da, iktisadi hastalıkların da ülke ekonomilerini nasıl derinden etkileyip hallaç pamuğu gibi savurduğunu gördük. Yine gördük ki, salgın hastalıkların bize bulaşmaması için nasıl ‘aşı, maske ve mesafe’ gibi tedbirler alıyorsak, iktisadi hastalıklar içinde koruyucu tedbirler almalıyız. Biz inanıyoruz ki, bizi bulaşıcı iktisadi hastalıklardan koruyacak olan BTM gibi kalkanlarımızdır. BTM ve girişimci ekosistemimiz, bizim küresel ekonomik salgınlara karşı koruyucu aşılarımızdır” dedi.

BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı da yaptığı konuşmada, “Hem ulusal hem de uluslararası alanlarda ülkemizi başarıyla temsil eden BTM, bu başarısını kıtalararası platformlara taşıyarak Amerika, Mozambik ve Güney Afrika gibi birçok ülkede girişimcilik ekosistemiyle ilgili programların içinde yürütücü olarak yer aldı. Kısa bir süre önce ‘Yılın Yatırım Platformu Ödülü’nü de alan BTM, beş yıllık süreçte almış olduğu ödüllerle hem girişimcilere hem de yatırımcılara yönelik gerçekleştirdiği hizmetlerden tam not almayı başardı. Tabi bu anlamda kıymetli desteklerinden dolayı İTO’ya, değerli yöneticilerimize, bu yolda birlikte yürüdüğümüz paydaşlarımıza, iş ortaklarımıza, girişimcilerimize ve tüm BTM çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu başarıların katlanarak devam etmesi için gece gündüz çalışmaya devam edeceğimizi herkesin bilmesini istiyorum” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER