Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Avrupalılar plastik ambalajın ekonomik değerini keşfetti

Editör
Abone Ol:

Türkiye, plastik ambalajını çöpe atıyor. Plastik ambalajın ekonomik değerinin farkına varan Avrupalılar ise kullanılmış plastikleri geri dönüştürerek ekonomiye kazandırıyor. Avrupa’daki plastik örgütlerinin hazırlamış olduğu rapora göre; 2008 yılında Avrupa’da kullanılan tüm plastik ambalajların yüzde 29’u, hedeflenen yüzde 22,5’lik oranı da geçerek geri dönüştürüldü. Geri dönüştürülen plastik ambalajlar çevrenin korunmasını sağladığı gibi ekonomik olarak da ülke ekonomisine değer katıyor.

EuPC (Avrupa Plastik İşleyicileri Birliği), EuPR (Avrupa Plastik Geri Dönüşümcüleri Birliği), PlasticsEurope (Avrupa Plastik Üreticileri Birliği) ve EPRO (Avrupa Plastik Geri Dönüşüm ve Geri Kazanım Organizasyonları Birliği)’nun birlikte hazırladıkları rapor, Avrupa’nın geri dönüşüm konusundaki başarısını ortaya koyuyor. Rapora göre, geçtiğimiz yıl Avrupa Birliği’ne bağlı; Almanya, Estonya, Çek Cumhuriyeti, Belçika, İsveç, Avusturya, İsviçre, Norveç, Hollanda ve Slovenya’da tüketilen plastik ambalajların yüzde 30’undan fazlası geri dönüştürüldü. Yunanistan, Litvanya ve Malta’da ise tüketilen plastik ambalajların sadece yüzde 10’u geri dönüşüme kazandırıldı.

Dünya genelinde, ambalaj ve paketleme sanayi yüzde 38 ile plastiklerin en çok kullanıldığı sektörü oluşturuyor. Bu sektörü yüzde 21 ile inşaat, yüzde 7 ile otomotiv ve yüzde 6 ile elektrik ve elektronik takip ediyor. Sağlık ve spor sektörü de dahil olmak üzere plastiklerin kullanıldığı diğer sektörlerin oranı ise yüzde 28.

PAGEV (Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı) Başkanı Selçuk Aksoy, 2008 yılında plastiklerin global üretim miktarının bir önceki yıla göre 260 milyon tondan 245 milyon tona düştüğünü belirterek bunun nedeninin Avrupa plastik işleyicisi firmalarının 48,5 milyon tona varan ve yüzde 7,5 oranında azalan talepleri olduğunu vurguladı.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

A101, 2023 ürünün fiyatlarını sabitledi

Editör

Yazar:

A101, Ocak ayı boyunca 2023 üründe fiyatları sabitleyeceği müjdesini tüketicilere duyurdu. 70.000’den fazla çalışanı ve 600’ün üzerinde tedarikçisi ile A101, kampanya ile hem tüketicilerin alım gücünün korunmasına, hem de ülke ekonomisine destek olmaya devam edecek.

Yıl boyunca sürdürdüğü indirim kampanyalarına hız kesmeden devam eden A101, Ocak ayı sonuna kadar temel ihtiyaç ürünlerini de kapsayan tam 2023 üründe fiyat sabitlemesine gidecek.

Türkiye’nin en fazla mağazaya sahip perakende zinciri A101, 2023 yılında devam ettireceği haftalık kampanyalarla da, kaliteli ürünleri her daim en uygun fiyatlarla müşterilerine sunarak tüketicinin yanında olmaya devam edecek.

Devamını Oku

Genel Haberler

Onur Market, sabit fiyat uyguladığı ürünleri iki katına çıkarttı

Editör

Yazar:

Onur Market her ay binlerce üründe yaptığı indirimlerle müşterilerinin bütçelerini rahatlatıyor. Gıdadan kozmetiğe, taze sebze meyveden şarküteri ürünlerine kadar tüm kategorilerde yüzlerce üründe indirimli sabit fiyat uygulamalarını yıllardır kampanya prensibi olarak uyguluyor. 2023 yılına da fırsatlarla giren Onur Market indirimli sabit fiyat uyguladığı ürünleri Ocak ayında iki katına çıkarttı. Konuyla ilgili açıklama yapan Onur Marketler Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Özen “Yaptığımız tüm çalışmalarda, geliştirdiğimiz her projede, aldığımız tüm kararlarda her zaman alışverişçilerin lehine olacak faaliyetler içinde bulunmak gibi bir prensibimiz var. Sloganımıza da yansıttığımız Onur Sözlerimizle müşterilerimize; fiyatta, tazelikte, kalitede, lezzette ve hizmette Onur Sözü veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Devamını Oku

Genel Haberler

Yavuz Altun: Tüm zincir marketler indirime gidiyor

Editör

Yazar:

Happy Center Marketleri CEO’su Yavuz Altun, baz etkisi nedeniyle aralık ayından itibaren enflasyonun düşmeye başladığını yeni yılla birlikte enflasyonun hızla geriye gitmesini beklediklerini söyledi.

Aynı zamanda İstanbul Ticaret Odası Perakende Komitesi Başkanı ve Meclis Üyesi olan Altun, “Enflasyondaki bu düşüşe paralel olarak perakende fiyatlar da düşecek. Komite başkanı olarak zincir marketlerle görüştüm, hepsi fiyatlarda indirime gideceğini teyit etti. Sektör olarak halkımıza verebileceğimiz tüm desteği sunacağız” dedi.

Happy Center Marketleri olarak da gıda ve gıda dışı ürünlerde indirime gittiklerini ve indirimlerin her geçen gün devam edeceğini belirten Altun, “Yeni yılla birlikte gıda ve gıda dışı ürünlerde etiket fiyatlarını yüzde 10 ile 20 arasında düşürdük. Et ve süt ürünlerinde ise arza bağlı olarak ilerleyen süreçte indirim yapabiliriz. Enflasyonist etki azaldıkça başta gıda olmak üzere bütün ürünlere bu indirimleri yansıtmak istiyoruz. Ancak şu kadar üründe şu kadar indirim yapacağız gibi popülist söylemlerden uzak durup gerçek indirimi halkımıza yansıtma kararlılığındayız” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER