Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Bakan Çağlayan’a göre iş dünyasında moraller yükseliyor

Editör
Abone Ol:

Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin (EGD) geleneksel yaza merhaba yemeği iş dünyası ile ekonomi basınını bir araya getirdi. İstanbul Ticaret Odası’nın Cemile Sultan Korusu tesislerinde düzenlenen programda ‘Ekonomi Basını Başarı Ödülleri’ sahiplerini buldu. Törene Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi ile çok sayıda iş adamı ve gazeteci katıldı.

Programın açılış konuşmasını EGD Başkanı Celal Toprak ile ev sahibi Murat Yalçıntaş yaptı. Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan törende yaptığı konuşmada EGD’nin ‘Yaza Merhaba’ etkinliklerine her sene hiç aksatmadan katıldığını belirterek, “Kendimi burada ev sahibi gibi hissediyorum” dedi. Çağlayan ekonomik krizle ilgili değerlendirmelerde de bulundu. Küresel krizin Türkiye’yi etkilemeye devam ettiğini dile getiren Çağlayan, işletmelerin, sanayicinin ve KOBİ’lerin korunması ve krizi en az zararla atlatılması konusunda, bugüne kadar 55 adet tedbir aldıklarını ifade etti. Otomotiv, mobilya ve beyaz eşya sektörlerine yönelik yapılan uygulamaların, ciddi şekilde meyvesini vermeye başladığına dikkati çeken Çağlayan, “15 Mart itibariyle başlayan bu uygulamalar, önce eldeki stokları eritti, ardından da otomobil fabrikalarının hepsi 24 saat kesintisiz çalışmaya başladı. Bir kısım otomobil fabrikaları, kısa çalışma ödeneğini almaktan vazgeçti ve Eylül ayına kadar otomotiv fabrikaları tam kapasiteyle çalışmaya devam edecek” diye konuştu.

Mobilya sektörünün de üretimlerini kesintisiz bir şekilde sürdürdüğünü vurgulayan Çağlayan, ortaya çıkan bu durumun, Mayıs ve Haziran aylarındaki üretim endekslerine, kapasite kullanımına ve istihdama yansıyacağını ifade etti.

egd odul alanlarSanayi üretim endekslerinde ve kapasite kullanımındaki düşüş ile işsizlikte artışın pik yaptığını belirten Çağlayan, şunları kaydetti: “Yani, gidebileceği en kötü noktaya gitmiştir, daha kötüsü olamaz. Bunu, hemen yarın krizden çıkacağız, hemen yarın ekonomi büyümeye başlayacak anlamında söylemiyorum, iyileşme zamanla olacak. Nitekim; açıklanan kapasite kullanım rakamları ve sanayi üretim endekslerinin, bir önceki ayda, daha pozitif rakamlara doğru gittiğini, sanayi üretim endeksinde yüzde 13,4’lük bir iyileşme görüldüğünü ifade etmiştim. Otomotiv, mobilya ve beyaz eşya sektörlerine yapılan KDV ve ÖTV indirimleri, Mayıs ayı rakamlarında kendini daha net gösterecektir.” Krizin Türkiye’yi en fazla etkilediği ve mevsimsel etkilerin de olduğu dönemde bulunduğunu söyleyen Çağlayan, “İnanıyorum ki; Temmuz ayında istihdam konusunda da kötüye gidişin durduğunu göreceğiz. Artık, o kötüye gidişten sonra, yeniden sıfıra doğru bir gidiş var. Bu yılı en az hasarla atlatıp, 2010 yılında artık krizin etkilerinden arındırılmış, yeniden büyüme trendine girmiş bir Türk sanayisiyle karşı karşıya kalacağız”  değerlendirmesini yaptı.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

Genel Haberler

İTO: Nihai hedefimiz BTM’den bir Turcorn çıkarmak

Editör

Yazar:

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından girişimciliğin desteklenmesi amacıyla kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), beşinci yaşını verdiği iftarla kutladı. İTO ve BTM Başkanı Şekib Avdagiç ile BTM Mütevelli Heyeti’nin de katıldığı iftarda girişimciler, yatırımcılar, mentorlar başta olmak üzere tüm ekosistem yer aldı. Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen iftar yemeğinde, BTM’nin beş yıl içinde kat ettiği yol kısa bir film olarak katılımcılarla paylaşıldı.

İftarda konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Dünyada bir ticaret odası tarafından kurulan ilk start-up merkezi olma özelliği taşıyan BTM beş yaşına girdi. BTM bu beş yıl içinde sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin startup üssü oldu ve dünyanın sayılı merkezleri arasında yer aldı. Yine bu sürede Türkiye de, küresel anlamda önemli bir girişimcilik merkezi kimliği kazanıp, global bir oyuncu çıkarmayı da başardı” dedi.

“Büyük bir memnuniyetle ifade edeyim ki, az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Kuşkusuz bu işlerin en büyüğü de Türk girişimciliğine ve yatırım kültürüne ‘bilginin ticarileştirilme fikrini’, bir daha çıkmamak üzere sokmak olmuştur” diyen Avdagiç, “BTM, yatırımcılık konusunda da ciddi farkındalıklar oluşturdu. Yatırımcı Hızlandırma Platformu programını devreye sokarak, başarılı iş insanlarımız start-uplara ve yeni nesil girişimcilere olan bakış açılarını değiştirdi. BTM olarak, 2021’de 172 yatırım eşleştirmesi gerçekleştirdik. Nihai hedefimiz ise 2022’de BTM’den bir Unicorn yani bizim tabirimizle bir Turcorn çıkmasını sağlamak” dedi.

Avdagiç şöyle devam etti: “Burada bir kez daha ifade etmek isterim ki, İTO yönetimi olarak biz BTM’nin bu hedeflerine ulaşması için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. 2018’den 2022’ye kadar yaptıklarımız, bundan sonraki dönemde de yapacaklarımızın teminatıdır. Nasıl ki, 300 metrekarelik bir binada başlayan BTM hizmetlerini, hayalleriyle orantılı yeni mekanlarda sürdürmesini sağladıysak, şimdi de küresel hedefleriyle uyumlu yeni mekanlara sahip olmasını sağlayacağız. Yeni dönemde İTO binamızın yanında inşa edeceğimiz modern merkezimiz, Türkiye’nin yenilikçilik, girişimcilik ve start-up üssü haline gelecek… Böylece BTM’nin fiziki büyüklüğünü de 20 bin metrekareye taşıyacağız.”

Avdagiç, “Biz küreselleşen dünyada, fiziksel salgınların da, iktisadi hastalıkların da ülke ekonomilerini nasıl derinden etkileyip hallaç pamuğu gibi savurduğunu gördük. Yine gördük ki, salgın hastalıkların bize bulaşmaması için nasıl ‘aşı, maske ve mesafe’ gibi tedbirler alıyorsak, iktisadi hastalıklar içinde koruyucu tedbirler almalıyız. Biz inanıyoruz ki, bizi bulaşıcı iktisadi hastalıklardan koruyacak olan BTM gibi kalkanlarımızdır. BTM ve girişimci ekosistemimiz, bizim küresel ekonomik salgınlara karşı koruyucu aşılarımızdır” dedi.

BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı da yaptığı konuşmada, “Hem ulusal hem de uluslararası alanlarda ülkemizi başarıyla temsil eden BTM, bu başarısını kıtalararası platformlara taşıyarak Amerika, Mozambik ve Güney Afrika gibi birçok ülkede girişimcilik ekosistemiyle ilgili programların içinde yürütücü olarak yer aldı. Kısa bir süre önce ‘Yılın Yatırım Platformu Ödülü’nü de alan BTM, beş yıllık süreçte almış olduğu ödüllerle hem girişimcilere hem de yatırımcılara yönelik gerçekleştirdiği hizmetlerden tam not almayı başardı. Tabi bu anlamda kıymetli desteklerinden dolayı İTO’ya, değerli yöneticilerimize, bu yolda birlikte yürüdüğümüz paydaşlarımıza, iş ortaklarımıza, girişimcilerimize ve tüm BTM çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu başarıların katlanarak devam etmesi için gece gündüz çalışmaya devam edeceğimizi herkesin bilmesini istiyorum” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER