Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Beğendik, Kipa’nın 11 marketini almak için görüşmelere başladı

Editör
Hacı Duran Beğendik
Abone Ol:

Hürriyet Gazetesi’nin haberine göre, son dönemlerde sahibi oldukları market zincirlerini hızla büyüten ve Real Türkiye’yi hayata döndüren Beğendik İcra Kurulu Başkanı Hacı Duran Beğendik, “Bir mağaza (Kipa) zincirinin Anadolu operasyonunu alıyoruz. Real marketlerini de açmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Beğendik İcra Kurulu Başkanı, Real Türkiye Genel Müdürü Hacı Duran Beğendik, uzun zamandır perakende sektöründe olan ailenin dördüncü kuşak temsilcisi. İş hayatına aile şirketinde başlayan ancak ilk dönemde beklediğini bulamayan Hacı Duran Beğendik, 2007 yılında kendi girişimiyle ‘Kayseri Mutfağı’ zincirini kurdu. Bu işte başarı sağladıktan soma 2009’da babasıyla yeniden çalışmaya başlayan Hacı Duran Beğendik, geçen yıl da Real Türkiye’yi aldı. Beğendik, Real’i Türkiye’deki operasyonunda ilk kez kâra geçirdi. Bu başarının sahibi Hacı Duran Beğendik’in yeni atılımlar içinde olduğunu öğrendik.
Kipa’nın Anadolu’daki 11 marketini de satın alma aşamasında olduğunu belirten Hacı Duran Beğendik ile İstanbul’da buluştuk.
Başarısız oldu, yılmadı 

Son hamlesiyle Anadolu’da büyümeyi hedefleyen Hacı Beğendik’in hikayesi Kayseri’de başlıyor. Kayseri TED Koleji’ni bitirdikten sonra Amerika’da ekonomi, finans daha sonra da sanat eğitimi alan Hacı Beğendik, ‘Çalışma hayatına nasıl başladınız?’ sorusuna şu yanıtı veriyor: “Çok küçük yaşlarda markette poşet doldurarak işe başladım. Amerika’da eğitim aldıktan hemen sonra aile şirketinde işe başlamak için geri dönüş yaptım.
Beğendik marketler zinciri 2001 yılındaki krizden çok etkilendi. Kendime şirket içinde pozisyon bulmaya çalıştım. Sıkıntılı bir dönemdi. O dönemde tekstilden sorumlu oldum ve ne yazık ki hiç başarılı olamadım. Özeleştiri yapmam gerekirse de hiç iyi değildim.”
Kendi işini kurdu 

2006’nın başında tüm mağazaların başına satış direktörlüğü görevine getirilen Hacı Beğendik, aile içinde hep sorun yaşayınca işten ayrılmaya karar verir.
İşten ayrılırken babasından para isteyen Hacı Beğendik babasından “Yeni iş kurmak için benden para istiyorsan o iş benim işim olur, sen tazminatını al” yanıtını alınca, 5 bin Lira maaşım ve 20 bin lira da tazminatını alarak işten ayrılır. “Yok denecek kadar az sermayeyle ne yapacağım?” diye bakarken, Ankara’da çok sevdiği kâr amacı taşımayan Kayseri Yardım Derneği’nin altındaki Kayseri Mutfağı’nı işletmeye başlar.
Operasyonu başarılı olunca Kayseri Mutfağı markasıyla hızla büyümeye başlayan Hacı Beğendik, “60 saniyede mantı” sloganıyla Denizli, Bursa, Ankara ve çok sayıda AVM’de şubeleşmeye başladı.
Bu başarı Hacı Beğendik’e 2009 yılında Yılın Genç İkinci Girişimcisi ödülünü getirdi.
Bu başarısı babasının da takdirini kazanmasını sağladı ve babasından yeni bir iş teklifi alan Hacı Beğendik, Beğendik marketler zincirinin başına geçti. Beğendik Marketler zincirinin 2009-2010 yılı arasında 10 mağazası ve 140 milyon lira da cirosu varken, Hacı Beğendik’in yönetimiyle Real Türkiye’nin de alınmasıyla mağaza sayısı 57’ye cirosu da 1.5 milyar liraya çıktı.
Büyümeye devam

Gelecek hedeflerini de anlatan Hacı Beğendik, ‘Yeni bir atılımınızın olacağını duyduk. Kipa’ların 11 marketini mi alıyorsunuz?” sorusuna şu cevabı verdi: “Şu an açıklamak için erken. Yalnızca bir mağaza zincirinin Anadolu operasyonunu alıyoruz diyebilirim. Biz büyümeye devam edeceğiz. Real marketlerini de açmaya devam edeceğiz. İş hayatında fırsat otobüs durağı gibidir, biri gelir biri gider. Anadolu bizim için önemli.”
Kriz tecrübemiz etkili oldu 

Türkiye’de uzun süre zorlanan Real ile ilgili de bilgi veren Hacı Beğendik, şöyle konuştu: “Türkiye Real’i geçen sene haziran ayında aldık. Ağustos ayında direksiyonun başına geçtik. Real bir önceki yıl 55 milyon lira zarar yapmıştı. Bu riskti bizim için de. Biz 2001-2004 yılında kriz yönettik. O dönemde ailemizin 100 milyon doların üzerinde serveti kayboldu. Babam 2000’li yılların başında Türkiye’nin en zengin 100 adamından biriydi.
Kriz bizi çok etkiledi. Biz yine kriz yönetimine başladık Real’i alır almaz. Beklentilerimizden farklı bir senaryo çıktı karşımıza. Hiç kimseyi işten çıkarmadık. O kişileri dinledik. Yabancılar satıştan sonra kendi ülkelerine gidince biz dışarıdan da kimseyi almadık, alttakileri üste geçirdik. Onların şirketle ilgili önerilerini dinledik. Bizim beklentimizin üzerinde iyi bir çıkış oldu. Bence uluslararası yöneticiler doğru olmamış. Türkiye’de zorlanmışlar. Satın alma direktörü, taze ürün alan kişi yabancı. Türkiye’de domates, eti alan satın almacı yabancı olmamalı. Lokal yönetilmesi gerekiyor bu konuların. Alman gibi değil Kayserili gibi yönettik, kar ettik.”
İran’da market açabiliriz 

Yeni yatırımları hakkında bilgi veren Hacı Beğendik, “6 yıldır mağaza açmıyorduk, geçen ay Gebze’de mağaza açtık. Durmamak lazım sektörde. Yurtdışında da atılımlarımız olacak. İran’dan talep geldi. Hatta babam çok heyecanlandı. Hemen gidelim dedi, bir bakacağız. Zamanında Azerbaycan’da da marketlerimiz vardı” dedi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER