Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Beğendik, Kipa’nın 11 marketini almak için görüşmelere başladı

Editör
Hacı Duran Beğendik
Abone Ol:

Hürriyet Gazetesi’nin haberine göre, son dönemlerde sahibi oldukları market zincirlerini hızla büyüten ve Real Türkiye’yi hayata döndüren Beğendik İcra Kurulu Başkanı Hacı Duran Beğendik, “Bir mağaza (Kipa) zincirinin Anadolu operasyonunu alıyoruz. Real marketlerini de açmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Beğendik İcra Kurulu Başkanı, Real Türkiye Genel Müdürü Hacı Duran Beğendik, uzun zamandır perakende sektöründe olan ailenin dördüncü kuşak temsilcisi. İş hayatına aile şirketinde başlayan ancak ilk dönemde beklediğini bulamayan Hacı Duran Beğendik, 2007 yılında kendi girişimiyle ‘Kayseri Mutfağı’ zincirini kurdu. Bu işte başarı sağladıktan soma 2009’da babasıyla yeniden çalışmaya başlayan Hacı Duran Beğendik, geçen yıl da Real Türkiye’yi aldı. Beğendik, Real’i Türkiye’deki operasyonunda ilk kez kâra geçirdi. Bu başarının sahibi Hacı Duran Beğendik’in yeni atılımlar içinde olduğunu öğrendik.
Kipa’nın Anadolu’daki 11 marketini de satın alma aşamasında olduğunu belirten Hacı Duran Beğendik ile İstanbul’da buluştuk.
Başarısız oldu, yılmadı 

Son hamlesiyle Anadolu’da büyümeyi hedefleyen Hacı Beğendik’in hikayesi Kayseri’de başlıyor. Kayseri TED Koleji’ni bitirdikten sonra Amerika’da ekonomi, finans daha sonra da sanat eğitimi alan Hacı Beğendik, ‘Çalışma hayatına nasıl başladınız?’ sorusuna şu yanıtı veriyor: “Çok küçük yaşlarda markette poşet doldurarak işe başladım. Amerika’da eğitim aldıktan hemen sonra aile şirketinde işe başlamak için geri dönüş yaptım.
Beğendik marketler zinciri 2001 yılındaki krizden çok etkilendi. Kendime şirket içinde pozisyon bulmaya çalıştım. Sıkıntılı bir dönemdi. O dönemde tekstilden sorumlu oldum ve ne yazık ki hiç başarılı olamadım. Özeleştiri yapmam gerekirse de hiç iyi değildim.”
Kendi işini kurdu 

2006’nın başında tüm mağazaların başına satış direktörlüğü görevine getirilen Hacı Beğendik, aile içinde hep sorun yaşayınca işten ayrılmaya karar verir.
İşten ayrılırken babasından para isteyen Hacı Beğendik babasından “Yeni iş kurmak için benden para istiyorsan o iş benim işim olur, sen tazminatını al” yanıtını alınca, 5 bin Lira maaşım ve 20 bin lira da tazminatını alarak işten ayrılır. “Yok denecek kadar az sermayeyle ne yapacağım?” diye bakarken, Ankara’da çok sevdiği kâr amacı taşımayan Kayseri Yardım Derneği’nin altındaki Kayseri Mutfağı’nı işletmeye başlar.
Operasyonu başarılı olunca Kayseri Mutfağı markasıyla hızla büyümeye başlayan Hacı Beğendik, “60 saniyede mantı” sloganıyla Denizli, Bursa, Ankara ve çok sayıda AVM’de şubeleşmeye başladı.
Bu başarı Hacı Beğendik’e 2009 yılında Yılın Genç İkinci Girişimcisi ödülünü getirdi.
Bu başarısı babasının da takdirini kazanmasını sağladı ve babasından yeni bir iş teklifi alan Hacı Beğendik, Beğendik marketler zincirinin başına geçti. Beğendik Marketler zincirinin 2009-2010 yılı arasında 10 mağazası ve 140 milyon lira da cirosu varken, Hacı Beğendik’in yönetimiyle Real Türkiye’nin de alınmasıyla mağaza sayısı 57’ye cirosu da 1.5 milyar liraya çıktı.
Büyümeye devam

Gelecek hedeflerini de anlatan Hacı Beğendik, ‘Yeni bir atılımınızın olacağını duyduk. Kipa’ların 11 marketini mi alıyorsunuz?” sorusuna şu cevabı verdi: “Şu an açıklamak için erken. Yalnızca bir mağaza zincirinin Anadolu operasyonunu alıyoruz diyebilirim. Biz büyümeye devam edeceğiz. Real marketlerini de açmaya devam edeceğiz. İş hayatında fırsat otobüs durağı gibidir, biri gelir biri gider. Anadolu bizim için önemli.”
Kriz tecrübemiz etkili oldu 

Türkiye’de uzun süre zorlanan Real ile ilgili de bilgi veren Hacı Beğendik, şöyle konuştu: “Türkiye Real’i geçen sene haziran ayında aldık. Ağustos ayında direksiyonun başına geçtik. Real bir önceki yıl 55 milyon lira zarar yapmıştı. Bu riskti bizim için de. Biz 2001-2004 yılında kriz yönettik. O dönemde ailemizin 100 milyon doların üzerinde serveti kayboldu. Babam 2000’li yılların başında Türkiye’nin en zengin 100 adamından biriydi.
Kriz bizi çok etkiledi. Biz yine kriz yönetimine başladık Real’i alır almaz. Beklentilerimizden farklı bir senaryo çıktı karşımıza. Hiç kimseyi işten çıkarmadık. O kişileri dinledik. Yabancılar satıştan sonra kendi ülkelerine gidince biz dışarıdan da kimseyi almadık, alttakileri üste geçirdik. Onların şirketle ilgili önerilerini dinledik. Bizim beklentimizin üzerinde iyi bir çıkış oldu. Bence uluslararası yöneticiler doğru olmamış. Türkiye’de zorlanmışlar. Satın alma direktörü, taze ürün alan kişi yabancı. Türkiye’de domates, eti alan satın almacı yabancı olmamalı. Lokal yönetilmesi gerekiyor bu konuların. Alman gibi değil Kayserili gibi yönettik, kar ettik.”
İran’da market açabiliriz 

Yeni yatırımları hakkında bilgi veren Hacı Beğendik, “6 yıldır mağaza açmıyorduk, geçen ay Gebze’de mağaza açtık. Durmamak lazım sektörde. Yurtdışında da atılımlarımız olacak. İran’dan talep geldi. Hatta babam çok heyecanlandı. Hemen gidelim dedi, bir bakacağız. Zamanında Azerbaycan’da da marketlerimiz vardı” dedi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

A101, 2023 ürünün fiyatlarını sabitledi

Editör

Yazar:

A101, Ocak ayı boyunca 2023 üründe fiyatları sabitleyeceği müjdesini tüketicilere duyurdu. 70.000’den fazla çalışanı ve 600’ün üzerinde tedarikçisi ile A101, kampanya ile hem tüketicilerin alım gücünün korunmasına, hem de ülke ekonomisine destek olmaya devam edecek.

Yıl boyunca sürdürdüğü indirim kampanyalarına hız kesmeden devam eden A101, Ocak ayı sonuna kadar temel ihtiyaç ürünlerini de kapsayan tam 2023 üründe fiyat sabitlemesine gidecek.

Türkiye’nin en fazla mağazaya sahip perakende zinciri A101, 2023 yılında devam ettireceği haftalık kampanyalarla da, kaliteli ürünleri her daim en uygun fiyatlarla müşterilerine sunarak tüketicinin yanında olmaya devam edecek.

Devamını Oku

Genel Haberler

Onur Market, sabit fiyat uyguladığı ürünleri iki katına çıkarttı

Editör

Yazar:

Onur Market her ay binlerce üründe yaptığı indirimlerle müşterilerinin bütçelerini rahatlatıyor. Gıdadan kozmetiğe, taze sebze meyveden şarküteri ürünlerine kadar tüm kategorilerde yüzlerce üründe indirimli sabit fiyat uygulamalarını yıllardır kampanya prensibi olarak uyguluyor. 2023 yılına da fırsatlarla giren Onur Market indirimli sabit fiyat uyguladığı ürünleri Ocak ayında iki katına çıkarttı. Konuyla ilgili açıklama yapan Onur Marketler Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Özen “Yaptığımız tüm çalışmalarda, geliştirdiğimiz her projede, aldığımız tüm kararlarda her zaman alışverişçilerin lehine olacak faaliyetler içinde bulunmak gibi bir prensibimiz var. Sloganımıza da yansıttığımız Onur Sözlerimizle müşterilerimize; fiyatta, tazelikte, kalitede, lezzette ve hizmette Onur Sözü veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Devamını Oku

Genel Haberler

Yavuz Altun: Tüm zincir marketler indirime gidiyor

Editör

Yazar:

Happy Center Marketleri CEO’su Yavuz Altun, baz etkisi nedeniyle aralık ayından itibaren enflasyonun düşmeye başladığını yeni yılla birlikte enflasyonun hızla geriye gitmesini beklediklerini söyledi.

Aynı zamanda İstanbul Ticaret Odası Perakende Komitesi Başkanı ve Meclis Üyesi olan Altun, “Enflasyondaki bu düşüşe paralel olarak perakende fiyatlar da düşecek. Komite başkanı olarak zincir marketlerle görüştüm, hepsi fiyatlarda indirime gideceğini teyit etti. Sektör olarak halkımıza verebileceğimiz tüm desteği sunacağız” dedi.

Happy Center Marketleri olarak da gıda ve gıda dışı ürünlerde indirime gittiklerini ve indirimlerin her geçen gün devam edeceğini belirten Altun, “Yeni yılla birlikte gıda ve gıda dışı ürünlerde etiket fiyatlarını yüzde 10 ile 20 arasında düşürdük. Et ve süt ürünlerinde ise arza bağlı olarak ilerleyen süreçte indirim yapabiliriz. Enflasyonist etki azaldıkça başta gıda olmak üzere bütün ürünlere bu indirimleri yansıtmak istiyoruz. Ancak şu kadar üründe şu kadar indirim yapacağız gibi popülist söylemlerden uzak durup gerçek indirimi halkımıza yansıtma kararlılığındayız” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER