Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Best Buy, Ekim ayında Türk tüketicisiyle İzmir’de buluşacak

Editör
Abone Ol:

45 milyar dolar ciro, 4 bin mağaza, 155 bin çalışan ile dünyanın en büyük elektronik perakendecisi olan Amerikalı Best Buy, ekim ayı ortasında İzmir’de ilk mağazasını açmaya hazırlanıyor.

2010’un ilk çeyreğine kadar ikinci mağazasını Ankara’da, üçüncü mağazasını da Bursa’da açacak olan Best Buy International CEO’su Bob Willett, Türkiye’ye kısa vadeli bakmadıklarını belirterek, “Türkiye’ye milenyum (bin yıl) için geldik. Burada sosyal yaşamın, üretimin bir parçası olacağız. Lokal üreticilerden tedarik sağlayarak lokal markalara da yer vermek isteriz” dedi.

1 yılda 100 mağaza

ABD’de bir yılda 100 mağaza açtıklarını ve nasıl mağaza açılacağını çok iyi bildiklerini vurgulayan Willett şu bilgileri verdi:

“Başlarda yavaş olmalı ve pazarı dinlemeli. Her pazarda o pazarın ihtiyaçlarına göre hareket edilir. Mağaza açar pazarı test edersin, dinlersin ondan sonra hızlanırsın. Böylece riski azaltmış olursun. Pek çok perakendeciden daha yavaş ilerleriz ama hatalardan ders çıkarırız. Türk tüketicisinin de ne istediğini anlamadan yayılmak doğru değil. Çin ve Brezilya’da mağaza açılışını bir kaç kez erteledik. Açmış olmak için açmayız. Bizim için kritik olan iş birliği” dedi.

best buy kutu“Türkiye pazarına geç geldik”

Türkiye pazarına geç kaldıkları ve kriz ortamında girdikleri yönündeki bir değerlendirmeye Bob Willett, “Her kriz kendi fırsatını doğurur. Pazara giriş maliyeti azalır. Şu anda mağaza açma maliyeti daha düşük. Türkiye’nin büyümesi geriledi ama hala çok çekici bir pazar” yanıtını verdi. Türkiye’yi hızlı büyüme rakamları nedeniyle ’Avrupa’nın Çin’i’ olarak değerlendiren Willett, Türkiye’nin rekabete rağmen çok da kalabalık bir pazar olmadığını, herkese yer bulunduğunu söyledi.

Pazar lideri olacak

Türkiye’deki hedefleriyle ilgili Willett, “Buraya ikinci olmaya gelmedik. Müşteri tecrübesinde, en çok çalışılmak istenen şirkette ve en karlı şirkette birincilik hedefliyoruz” dedi. Nereden gelirse gelsin yeni fikirlere açık olduklarını anlatan Bob Willett “Türkiye’den gelecek fikirleri ABD’ye de taşıyabiliriz. Türkiye’deki başarılı markaları bulup, onları diğer ülkelere de götürmeye açığız” diye konuştu. Best Buy Türkiye Ülke Başkanı Ruşen Kopmaz ise kriterlerinin mağaza sayısı, büyüme oranı olmadığını belirterek, çalışan ve müşteri odaklı olunduğunda bunların kendiliğinden geleceğini söyledi.

76 proje inceleniyor

Kopmaz, şu anda Türkiye’de alışveriş merkezleri dahil 76 proje ile ilgilendiklerini belirterek, ilk mağazayı İzmir’de açma nedenlerini “Karşımıza çıkan fırsatı, ilk mağazayı İstanbul’da açalım diye kaçıramazdık” sözleriyle açıkladı. Kopmaz, Ankara ve Bursa’da açılacak ikinci ve üçüncü mağazaların 4 bin metrekarenin üzerinde olduğunu da vurguladı. İzmir mağazasında 100-150 civarında çalışan bulunacak.

Best Buy müşteri odaklı

Pek çok perakendeci ürün odaklıyken, farklarını ’müşteri odaklılık’ olarak açıklayan Bob Willett, “Biz büyük bir şirketiz ve büyümemizi sürdürmek istiyoruz. Bu artık daha zor. Rekabet zor, işler daha komplike ve sofistike. En iyisini yapmaya çalışırken, en büyük gücümüz mavi t-shirt giyen ekibimiz. En büyük farkımız bu. Tüketiciyi merkeze almamız, ona odaklanmamız bitecek bir program değil. Sürekli devam edecek bir yolculuk” dedi. Her gün tüketiciyle temas halinde olan çalışanların fikirlerine kıymet verdiklerini anlatan Willett, tam çözüme odaklandıklarını ve olağanüstü müşterileri de onurlandırdıklarını kaydetti. Willett, “Adımız Best Buy. Böyle olunca en iyi fiyatı vermek durumundayız. Hedefimiz hep birinciliktir. Müşteri tecrübesinde, en çok çalışılmak istenen şirkette birincilik isteriz” diye konuştu.

Best Buy Kurumsal Bilgi

1966 yılında kurulan Best Buy Co. Inc. yenilikçilikten ilham alarak hatırı sayılır bir büyüme sağladı. Best Buy, 45 milyar dolar cirosu, 13 ülkedeki faaliyeti, sahip olduğu 9 markası, yaklaşık 4 bin mağazası ve 155 bin çalışanı ile dünyanın en büyük tüketici elektroniği perakendecisidir.

Best Buy; en iyi olurken eğlenmeyi, zorluklardan ve değişimden ders almayı, saygı, alçakgönüllülük ve dürüstlük göstermeyi, insanlarının gücünden güç kazanmayı temel değerleri olarak belirlemiştir. Bu değerler, Best Buy için vazgeçilmez unsurlardır.

Best Buy’ın felsefesi

Best Buy; müşterilerine iyi bir alışveriş deneyimi sağlamak amacıyla, çalışanlarının tecrübelerinden faydalanmaktadır. Özgün fikirleri ve tecrübeleri ile birlikte tüm çalışanlarını müşterilerine hizmet etmeye davet etmektedir. Müşterilerinin farklı ihtiyaçlara sahip olduklarını göz önünde tutarak, farklılıklarına saygı duyacak şekilde bireysel bir hizmet sunmakta, tüm ihtiyaçlarını baştan sona karşılamaktadır.

‘Müşteri odaklılık’ stratejisi

Best Buy’ın müşterilerinin ihtiyaç ve beklentilerini tanımlamak, anlamak ve gidermek için benimsediği felsefe, iş stratejisidir. Tüm Best Buy çalışanları, günlük kararlarını vermeden önce müşterilerin beklenti ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurur, kararlarını bu doğrultuda verir. Müşterileri Best Buy’ın hem kılavuzu hem de işinin karar vericileridir.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Atila Yenişen, Metro Orta Avrupa sorumlusu oldu

Editör

Yazar:

Metro Türkiye’de uzun yıllar görev aldıktan sonra yurt dışında Pakistan, İspanya ve Portekiz’de üst düzey görevlerde bulunan, Bulgaristan ve Çekya’da CEO’luk yapan Atila Yenişen, Metro Orta Avrupa sorumlusu oldu.

Yenişen, “Metro Çekya’nın CEO’su olarak hizmet etmek büyük bir onur ve ayrıcalıktı. Şirketimiz için net bir strateji ve yön belirledik. Çalışanlarımızın kendilerinin en iyisi olduğu bir bağlam ve kültür yaratmaya çalıştık. Müşterilerimizi işlerinde başarılı olmalarını sağlamak için güçlü içerik ve hizmetle durmaksızın destekledik. Her şeyden önce, Çekya toplumu için değer yaratmak üzere güvenilir bir iş ortağı olmak için çok çalıştık. Bize güvenen ve destek veren liderlerimiz, Yönetim kurulu arkadaşlarıma, Metro Çekya’nın büyük ekibine teşekkür ederim” dedi.

Orta Avrupa ülkelerinde toplam ciro yaklaşık 4.7mi ar Avro. Düsseldorf merkezli bir görev alan Yenişen, Prag’ta yaşayacak. Sorumlu olduğu ülkeler ise Metro Avusturya, Macaristan, Slovakya ile Mekro Polonya ve Çekya.

Devamını Oku

Genel Haberler

İsmar üyelerinden nostaljik buluşma

Editör

Yazar:

Türkiye perakende sektörüne 30 yıl öncesinde damgasını vuran İstanbul Marketler Birliği İSMAR’ın üyeleri geleneksel hale gelen yemekli toplantılarına bir yenisi daha ekleyerek 11 Kasım Cumartesi günü Ali Rıza Karadağ’ın ev sahipliğinde Florya Görkem Kilis Restorant’ta gerçekleşti.

Oldukça samimi ve sıcak bir ortamda geçen yemekli toplantıya ilginin de çok yoğun olduğu görüldü. İçlerinde önemli iş adamlarının da olduğu gruptan yeni bir ticari birliktelik çıkar mı bilinmez ama bu örnek dostluğun daha uzun yıllar devam edeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Organizasyonda emeği geçen ortaklardan birinin verdiği bilgiye göre bundan sonraki toplantılarda ekonomi, sosyal ve kültürel alanlarda gerek İsmar topluluğundan gerekse misafir konuklardan oluşacak söyleşi ve sohbetlerle daha da renkleneceği ifade ediliyor.

Katılımcılar:

Ayaktakiler: Fırat Karadağ, Murat Karadağ, Hasan Yalçın, Cemal Parlak, Besim Açıkgöz, Faik Karadağ, Orhan Toka, Muhsin Aslan, Metin Şakar, Ahmet Özdemir, Ünal Nayman, Nahit Kiler, Abdurrahman Kopuz, Kenan Şişeci, Şaban Ulu, Mustafa Kağan, Alirıza Şişeci, Mustafa Aslan.

Oturanlar: Mehmet Genç, Ahmet Hamdi Kanal, Halil Göktürk, Alirıza Karadağ, Metin Toka, Hüsnü Yazıcı, Fehmi Kale

Devamını Oku

Genel Haberler

Restorantlar, Michelin Yıldızı ile ödüllendirildi

Editör

Yazar:

Michelin, Michelin Rehberi İstanbul, İzmir, Bodrum’un yeni restoran seçkisini duyurmanın mutluluğunu yaşıyor. Michelin müfettişleri, 15’i İzmir’de ve 19’u Bodrum’da olmak üzere toplamda 111 restoranı rehberin yeni seçkisine dahil etti. İzmir’den 3, Bodrum’dan 2 restoran birer Michelin Yıldızı alırken, Bodrum’dan 2, İzmir’de 6 olmak üzere toplamda 8 restoran Bib Gourmand ödülüne layık görüldü.

İstanbul seçkisine yeni eklenen 25 restorandan 2’si birer Michelin Yıldızı alırken, 8 restoran Bib Gourmand ödülüne layık görüldü. Böylece İstanbul’da listeye restoran listesi 77’ye yükseldi.

Ödül töreninde yaptığı konuşmada seçkiye dair bilgiler paylaşan Michelin Rehberi Uluslararası Direktörü Gwendal Poullennec, “Müfettişlerimiz bu yıl bir kez daha İstanbul mutfak seçkisinin cazibesine kapıldı. Karma kültüre sahip bir dünya şehri olan İstanbul, klasik Türk meyhanelerinden, son moda veya uluslararası restoranlara, aynı zamanda tam anlamıyla bir mutfak deneyimi sunan rahat restoranlara kadar oldukça zengin bir gastronomik panoramaya sahip. İkinci seçkiye bu yıl eklenen 2 yeni Michelin Yıldızı da dahil olmak üzere şehrin dört bir yanına yayılmış 24 yeni restoranın yer aldığı 2024 Seçkisi, aynı zamanda gelenekleriyle de gurur duyan cesur şefler neslinin yönlendirdiği gastronomi standartlarındaki yükselişi de gözler önüne seriyor” dedi.

Poullennec, İzmir ve Bodrum ile ilgili olaraksa, “Michelin Rehberi ailesine kayda değer derecede etkili bir şekilde giriş yapan İzmir ve Bodrum’da ekiplerimiz, bu iki bölgeyi birbirinden ayıran farklılıklardan özellikle çok etkilendi. Yerel kökler, bölgeye olan bağlılık ve yerel üreticilerle kurulan güçlü bağların, İzmir ve çevresinde seçkiye giren restoranların çoğunun paylaştığı ortak özellikler olduğunu söyleyebiliriz. Michelin Yeşil Yıldızı’nın bölgedeki üç restorana verilmesi, bu güçlü bağlılığı kanıtlıyor. Bodrum ise gastronomik açıdan bütünleyici bir konsept sunuyor: Sahilde lüks ve uluslararası mekanlar yer alırken, Bodrum’un merkezi özellikle pitoresk, erişmesi kolay, küçük ve bağımsız restoranlara ev sahipliği yapıyor” diye konuştu.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER