Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Çağrı, Dudullu’da en büyük hipermarketini açtı

Editör
Abone Ol:

Çağrı Hipermarket Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Kara, perakende alanında ciddi bir değişimin olduğunu belirterek, perakende zincirlerinin güçbirliği yapması gerektiğinin altını çizdi. Kara, perakende sektörünün finans dünyası gibi stratejik bir konumunun bulunduğunu da vurguladı. Kara, Çağrı Marketler’in büyüme serüvenini ve yeni yapılanmasını ise şöyle anlattı:

“Çağrı Hipermarket olarak ilk şubemizi Üsküdar’da açtık. O günün koşullarında toptan ve perakende tarzında bir sistemle çalışmaya başladık. Daha sonra İstanbul’da iki noktada daha Çağrı şubesi açtık. Aradan geçen zaman içinde Türkiye’de perakende anlayışının değişmesi sonucu bu şubelerimizi kapatıp yeniden değişen bu sistem doğrultusunda yapılanmaya başladık. Altyapı çalışmalarımızı tamamladıktan sonra Bulgurlu’da bin metrekarelik çağdaş standartlardaki mağazamızı açtık. Günümüze kadar doğru noktalarda konuşlanarak Çağrı’yı kaliteli ve hesaplı alışverişin merkezi olarak yaygınlaştırdık. Bir de o dönemlerde ülkemizde markaların az olması nedeniyle sınırlı sayıda ürün çeşidi vardı. Dolayısıyla bizler de ürün ve hizmet kalitesini bu sınırlar çerçevesinde geliştirebiliyorduk. Ancak 1980’li yıllarla birlikte ülkemizin ekonomik olarak dışa açılmasıyla birçok şey değişmeye ve vizyon sahibi kurumlar oluşmaya başladı. Bu süreçte perakendeciler mağaza yapılanmasında daha büyük metrekareli yerleri tercih etmeye başladı.”

Yabancılar Türkiye’yi sevdi 

Aradan geçen zamanın birçok şeyi değiştirdiğini ve marka sayısının çoğalmasına zemin hazırladığını kaydeden Kara, “Bu nedenle gıdayla ilgili çeşidimiz yabancı firmalardan daha fazla” diyerek, sektöre yabancı sermaye bakışını da şöyle özetledi:

“Perakende sektörü, finans dünyası gibi stratejik bir sektör. Sermaye hiçbir zaman önemli olmayan bir alana yatırım yapmaz. Türkiye’nin dünyanın 17’nci büyük ekonomisine sahip bir ülke olduğunu ve nüfus potansiyelini baz aldığımız zaman perakende sektörünün önemi ortaya çıkıyor. Bu nedenle yabancı sermayenin son derece bilinçli bir şekilde perakendede organize oluyor. Bu noktada tüketici ülkemizin değerlerine önem vermeli ve ürün tercihlerinde yerli üreticiyi korumalı. Daha doğrusu üretici, tüketici ve perakendeci ayrımı olmadan herkes birbirini korumalı. Bizim bir ‘Kapalı Çarşı’ kültürümüz var. Bu dünyanın en eski alışveriş merkezi. Buna rağmen dünyada bilinen bir marka çıkaramamışız. Çünkü ekonomimiz yıllarca dünyaya kapalı kalmış ve bunun getirdiği bazı eksiklikler ister istemez ticari yapılanmayı etkiledi. Firmalar daha yeni yeni dünyaya açılıp markalaşmaya başladı.”

Birleşme şart!

Yabancı sermayenin yapılanırken nasıl bir strateji izlediği konusunda da Kara, şunları söyledi:

“Perakende piyasasında dengelerin değişmesi ve küçüklerin silinmesi için her şey yapılıyor. Bu aynı zamanda bir daralmayı getiriyor. Ancak terzilik bitecek diye tekstil sektörünün önünü kapatamayız. Dolayısıyla market ayağında da küçük işletmeler birleşmeli ve bu değişime ayak uydurmalı. Farklı yapılanmalar olursa yabancı zincir karşısında daha güçlü oluruz. Türkiye’de perakende alanında ciddi bir değişim var.”

Yatırımları Türkiye’de yaptıklarını da kaydeden Kara, şöyle devam etti:

“Çağrı olarak 2 bin 800 metrekare olan en büyük 19’uncu şubemizi de Dudullu’da açtık. Krize rağmen şubeleşmeye devam ediyoruz. Mağazalaşma noktasında yer seçimi çok önemli. İnsanların alım gücü, eğitim düzeyi ve mağaza açılacak nokta gibi ayrıntılar çok önemli. Bazen yer bulmakta zorluk çekiyoruz. Çünkü yakın noktalarda başka markaların olmaması gerekiyor. İnsanlar özellikle tek katlı noktaları tercih ediyor. Bir kat aşağıda veya yukarıda olması satışı etkiliyor. Çağrı olarak İstanbul’da kurumlar vergisi KOBİ Özel Teşvik Ödülü’nü aldık. İstihdama ciddi katkımız oluyor. Marketlerimizin yanında züccaciye noktalarıyla da hizmet veriyoruz. Bu noktalarda hem yerli markalarımıza ivme kazandırıyor hem de ekonomik hareketlilik yaratıyoruz.”

 

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

A101 sosyal medyada zirveye yerleşti

Editör

Yazar:

Marketing Türkiye ve BoomSonar iş birliği ile Deloitte Türkiye’nin uzman katkılarıyla gerçekleştirilen Brandverse Awards’da bu yılki değerlendirme süreci tamamlandı. A101, “Veri Analitiği Ödülleri” bölümü altında yer alan “Zincir Marketler” kategorisinde aldığı Altın Ödül ile sosyal medya dünyasındaki liderliğini sürdürdü.

Yıl boyunca markaların sosyal medya performanslarını tarafsız ve veriye dayalı olarak değerlendirilmesiyle hazırlanan SocialBrands sosyal medya marka indeksi sonuçlarının katkılarının da dahil olduğu SocialBrands Veri Analitiği Ödülleri’nde A101, sosyal medyada gösterdiği üstün performansla dikkat çekerek altın ödülü kazandı.

A101 Pazarlama Müdürü Yeliz Yahşi Bilgiç, elde edilen başarıyı şu sözlerle değerlendirdi: “Brandverse Awards’da geçtiğimiz yıllarda da ödül kazanmış bir marka olarak, bu yıl da liderliğimizi sürdürerek tekrar Altın Ödül’e layık görülmek bizim için büyük bir gurur. Her geçen gün gelişen dijital çağı yakından takip ederek; başarılarımızı sürdürmek ve yenilerini eklemek aynı zamanda müşterilerimizi memnun etmek için çalışmaya devam edeceğiz. Bu başarıda emeği geçen tüm takipçilerimize, ekip arkadaşlarımıza ve paydaşlarımıza teşekkür ediyorum.”

Devamını Oku

Genel Haberler

Nuri Şapkacı: Yanlış ciro beyan edenleri biz ne yapacağız?

Editör

Yazar:

ECE Türkiye Eş Genel Müdürü ve COO’su Semet Yolaç Canlıel ile ECE Türkiye Eş Genel Müdürü ve CFO’su Nuri Şapkacı, Birleşik Markalar Derneği (BMD) yönetim kurulu ve markaların ‘AVM’lerde fahiş kira artışları, aidatlarda suistimal ve uyarlama davalarında hile’ gibi birçok iddiasına cevap verdi. Semet Yolaç Canlıel, “Biz şeffafız. Genelleme yapmak doğru bir şey değil” derken aynı zamanda Alışveriş merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı da olan Nuri Şapkacı ise, “Biz onların beyan ettikleri ciroları bakanlığa denetlettiremiyoruz. Bakanlığın mevzuatında böyle bir şey yok. Yanlış ciro beyan edenleri biz ne yapacağız? Onlar bizi denetlettirebiliyor. Cirolarını kaçıran insanlar kamudan da bir şeyler kaçırıyorlar. Ciro kaçıranlar tespit edildiğinde bize fesih hakkı verilsin o zaman” diye konuştu.

AYD Başkanı Şapkacı, ortak alanlar ile ilgili Ticaret Bakanlığı’nın mevzuatı olduğunu hatırlatarak, şu görüşleri paylaştı: “Her sene bütün yatırımcılar tescilli kamu denetçisi tarafından denetlenmek zorunda. Ben denetleniyorum, tüm detayların yazıldığı raporları da zamanında tüm perakendecilere gönderiyorum. Eğer bunu yapmayan herhangi bir yatırımcı varsa bakanlık ceza ne ise kessin. AVM’lerde ortak alan giderlerinde metrekare başına 50 TL suistimal yapılıyor dediler. Bunu nasıl tespit etmişler? Tüm kurumları suçlamış durumdalar. Şimdi ben de ‘Tüm perakendeciler cirolarını doğru beyan etmiyor’ desem doğru olur mu? Olmaz, ama beyan etmeyenler var. Burada bir tek biz değil kamu da kaybediyor. Maalesef bakanlığın mevzuatında bu tarz durumlar için denetim mekanizması yok. Biz ne yapalım?”

Bazı yatırımcıların ortak alan masraflarının yüzde 40’ını kendi cebinden ödediğini dile getiren Şapkacı, “Yüzde 70’ini ödeyen bile var” dedi.

Uyarlama davası konusunda hileli uygulama iddiası için ise AYD Başkanı Şapkacı şu görüşleri dile getirdi: “Perakendeciler AVM’ye girdiklerinde genelde ortalama 5 yıllık sözleşme yapılıyor. Son zamanlarda TÜFE’deki artışının nerelerde kaldığı çok açık. Rayiçler yukarı çıktı ama yatırımcılar artışlarını yapamadılar. Yatırımcılar da ‘Çok düşük kaldı, ben bu kirayı istiyorum’ diyor. Bunu kiracı ödemek zorunda mı, değil. Hakim yatırımcıdan da kiracıdan da uygulama örnekleri istiyor. Kendisi de başka AVM’lerden bilgi istiyor. Hakim bu şekilde genele bakıyor ve rayici de yüzde 10-15 aşağıda belirliyor. Biz perakendecilerin yüzde 90’ı ile anlaşıyoruz. Onlar bizim iş ortaklarımız. Ama rasyonel olarak oturmayan, irrasyonel davrananlar da bizim geçici kiracılarımız. Bizim 2 bin 500 kontratımız var ama mahkemeleştiğimiz sadece 2-3 insan var.”

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD’den AVM’lere şeffaflık talebi!

Editör

Yazar:

Birleşmiş Markalar Derneği’nin (BMD) Başkanı Sinan Öncel, geçtiğimiz hafta içinde perakende yazarlarıyla bir araya geldi. Toplantıya Yönetim kurulu üyeleri Roberto Bravo Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kamar, Zen Pırlanta Yönetim Kurulu Üyesi Yiğit Akgün, Karaca Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Karaca, Faik Sönmez Yönetim Kurulu Başkanı Mete Sönmez, TAB Gıda Genel Müdürü Özgür Çetinkaya ve BMD Genel Sekreteri Levent Yalçın katıldılar.

Öncel, sektörün en önemli sorunlarını fahiş kira artışı, suistimal edilen aidatlar ve referans fiyat uygulaması olarak sıraladı. Öncel’in açıkladığı bilgiye göre perakende sektörünün yüzde 90’ında sabit kiranın yanında ciro kirası ödeniyor. Yani bir marka bir mağaza için 100 bin TL kira ödüyor ise yine ortalamada cirosunun yüzde 8’i kadar da ciro kirası veriyor.

Yasal kira artış oranının 12 aylık TÜFE ortalaması olmasına rağmen yüzde 400’ü aşan artış talepleri ile karşılaştıklarını dile getiren Öncel, “Mülk sahipleri ‘Ya kirayı artırın ya da çıkın, yoksa uyarlama davası açarız’ tehdidi ile geliyor. Markalar çok ciddi yatırım yapmış. Öyle bir anca çıkıp gidemez. Biz diyoruz ki kanun değişikliği olmalı ve ciro kirası varsa mülk sahibinin uyarlama davası açma hakkı olmamalı. Ciro kirası olan bir sistemde mülk sahibinin zarar etmesi mümkün değil” diye konuştu.

Öncel sektörde uyarlama davalarının sayısının hızla arttığını söyledi.  Kamar ise uyarlama davalarına emsal oluşturması için AVM’lerin yüksek kiralı yeni kiracı almaya başladığını ve bu şekilde rayiç bedellerin yüksek görünmesini sağladıklarını dile getirdi. Kamar, şöyle devam etti: “Yeni markalar AVM’lere yüksek kiradan giriyor. Bu markalar girdikten sonra AVM diğer markalara ‘Ben senin kiranı 300’den 600’e çıkardım’ diyor. Neden diye sorduğunuzda ‘Yanındaki 600 veriyor’ diyor. Uyarlama davasını bir yerden yakalıyor. Bu da art niyet. Türkiye’de bütün sektörlerde enflasyon fırsatçılığı başladı. Önlem alınmadığı takdirde ciddi sıkıntılar yaşanacak. Benim 15-16 ülkede mağazam var. Her ülkenin kendi parasıyla kira ödüyorum. Rusya’da hiç kimse kirayı 100 bin rubleden 300 bin rubleye çıkarıyorum demedi. Türkiye’deki yabancı AVM’ler de yurt dışında bir şey demiyor. Türkiye’de içlerinden canavar çıkıyor.”

Zen Pırlanta Yönetim Kurulu Üyesi Yiğit Akgün ise Avrupa’da kira ücretlerinin Türkiye’nin altında olduğuna vurgu yaptı. Berlin’de en önemli ve turistik noktalarından birinde yer alan bir AVM’de de mağaza açtıklarını anlatan Akgün, “Bu AVM, pandemi sonrası inşa maliyetleri ile Mayıs 2023’te açıldı. İçinde 90 mağaza var. Bize de davet geldi. Metrekaresi 71 euro’ya mağaza kiraladık. İstanbul Bayrampaşa’da bir AVM’de Aralık ayında zam yaptık. Aradan dört ay geçti. Kiranın 4,5 katını istediler. Bu rakam 215 euro’ya tekabül ediyor. Burada bir fırsatçılık ekonomisi var. Buna göz yumarsak maliyet açısından başımıza çok büyük sıkıntılar çıkacak” diye konuştu.

Referans fiyat uygulamasının sektörde maliyetleri çok ciddi oranlarda artırdığına da değinen Öncel, şöyle devam etti: “Referans fiyat canımıza okuyor. Çok ciddi maliyet artışımız var. Ham maddeciyi korumak bütün yükü perakendeciye yüklemek olmamalı. İstihdam yaratın, üretimi artırın deniyor. Tamam yapalım ama biz bir ticaret ve geçiş ülkesiyiz. Turist satışları yüzde 10 iken bu yıl 3 ayda yüzde 4,03 oldu. Çünkü pahalıyız. Dolayısıyla referans fiyat konusu çözülmeden enflasyon ile ilgili sorunlarımız da çözülmez.”

Öncel, üçüncü önemli sorunlarının ortak alan giderleri olduğunu vurguladı ve şöyle konuştu: “Kimsenin kazancında gözümüz yok. Biz bu konuda AVM’ler şeffaf olsun diyoruz. Metrekare başına 380 TL alan AVM var. Bizce ortalama 225 TL olan metrekare başına ortak alan giderlerinin 50 TL’si suiistimal ediliyor. 14 milyon metrekarelik bir alandan söz ediyoruz. Bu da kaba bir hesapla yıllık 37 milyar 800 milyon TL olan AVM’lerin yıllık gelirinin 8,4 milyar TL’sinin suiistimale konu olduğu anlamına geliyor.”

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER