Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Canon Eurasia’ya göre fotoğraf makinesi almak için ilk tercih teknoloji marketleri

Editör
Abone Ol:

Dijital fotoğraf makinelerinin getirdiği kaliteli fotoğraf çekimi ve kullanım kolaylığı; tüketicilerin fotoğrafçılığı hobi edinmelerine neden oldu. Bu da fotoğraf makinelerinin dijitale geçmesiyle birlikte gerek günlük kullanım gerekse hobi amaçlı satışlarının artmasına yol açtı.

Çok uygun fiyatlı ürünlerden, fiyatı birkaç bin TL’ye kadar varan ürünler olduğunu söyleyen Canon Eurasia Photo Video Pazarlama Müdürü Cenk Güler, “Dolayısıyla, mağazalarda her bütçeye ve kullanım alanı tercihine göre alternatifler sunuluyor. Bu da tüketicilerin teknolojiden faydalanma, mağazaları ziyaret edip kendileri için en uygun ürünü inceleme ve fotoğraf makinesi alma taleplerini karşılıyor. Mağazaların dijital fotoğraf makinesi ürünlerini nasıl ve ne kadar sergilediği, onların tüketicileri mağazalara çekmelerine neden oluyor. Zira tüketici çeşit görmek istiyor. Tüketiciler mağaza içindeki diğer ürünleri de inceleyebiliyor ve hatta fotoğraf makinesi almaya ya da bakmaya gelmişken başka bir ürün de satın alabiliyor. Bu da perakendecilerin, dijital fotoğraf makinelerine önem verip daha çok tüketiciyi mağazaya çekerek, mağazaların genel performansına ne kadar olumlu etki yaptıklarının kanıtı oluyor” dedikten sonra dünyada ve Avrupa’da oluşan rakamları şöyle açıkladı:

“Dijital fotoğraf makineleri dünyada da önemli bir teknoloji trendi. Bu nedenle yurt dışındaki mağazalarda da fotoğraf makinesi, tüketicileri mağazalara davet etmek için çekici bir ürün. Ürünlerin mağazalarda, hangi bölümde nasıl sergilendiği, kaç modelle ürün özelliklerinin nasıl öne çıkarıldığı çok önemli. Bunun için çok profesyonel çalışmalar yapılıyor.”

Tüketicinin fotoğraf makinelerini en çok teknoloji mağazalarından, hipermarketlerden ve fotoğraf makinesi bayilerinden aldığını kaydeden Güler, perakende nokta yöneticilerine fotoğraf makineleri ile ilgili şu tavsiyelerde bulundu:

canon test alani“Canon olarak Türkiye’deki dijital fotoğraf makinesi satan noktalardaki perakende yöneticileri ile iletişim içindeyiz. Buradan kendileri ile de her zaman konuştuğumuz ve de hem fikir olduğumuz bir konuyu paylaşmak isterim; ürünlerin nasıl sergilendiği ve tüketiciye sunumunun nasıl yapıldığı çok önemli. Çünkü çok farklı teknolojiye, kaliteye ve dolayısıyla değişik fiyatlara sahip ürünler var piyasada. Bu ürünlerin kullanım amaçları farklı olabiliyor, bunların tüketicilere en iyi şekilde anlatılması lazım. Aksi takdirde tüketicinin sergilenen ürünlerin arasından kendisi için doğru seçim kararını yapması zor oluyor, hatta tüketicinin satın alma kararını verememesine bile neden olabiliyor. Mağaza içinde tüketici için, doğru ürüne yönlendirme çok önemli.”

Eğitim desteği veriliyor

Fotoğraf makineleri ve video kameraları satışında Türkiye’de tek yetkili distribütör olan Erkayalar Fotoğrafçılık ile iş birliği içinde eğitimler düzenlediklerini ifade eden Güler, “Satış noktalarındaki perakendecilere ‘Dijital Görüntüleme Teknolojileri’ ve Canon ürünleri ile ilgili detaylı bir teknik eğitim vererek, Canon’un tüketiciler tarafından neden tercih edildiğini ve neden tercih edilebileceğini anlatıyoruz. Bu eğitimin dışında sadece perakendecilere değil, satın alma sonrasındaki son tüketicilere yönelik de eğitimler düzenliyoruz. Canon SLR fotoğraf makinelerinin üretiminin 50. yılı olması sebebiyle kurduğumuz, ‘Canon Görsel Akademi’ adı verdiğimiz bir eğitim hizmetimiz var. Dijital SLR, kompakt fotoğraf makinesi veya video kamera alan tüketicilerimize ücretsiz eğitim veriyoruz. Çok talep gören bu eğitim kampanyası ile tüketiciler, Canon kullanmanın ayrıcalıklarını daha iyi öğreniyor. Ayrıca ürünlerimizin sergilenmesi ve özelliklerinin nasıl sunulduğu çok önemli olduğu için, mağaza içindeki teşhir şekli konusunda çok hassasız. Satış noktalarındaki arkadaşlarla iletişim kuruyoruz, düzenli olarak teşhir ve ürün anlatımımızı takip ediyor, tüketicilerimize Canon’un efektif bir şekilde sunulmasına özen gösteriyoruz” dedikten sonra ekonomik krizin sektöre yansımalarını ve satışları arttırmak için yapılan çalışmaları şöyle özetledi:

“Her sektörü olduğu gibi, kriz bizim sektörümüzü de olumsuz etkiledi. Son 3 çeyrekteki satışlar, önceki senenin aynı dönemine kıyasla çok daha düşük. Bunda 2008 Temmuz ayında devreye giren ÖTV vergisinin olumsuz etkisi de büyük. Öte yandan, geçtiğimiz son 2 ayda, önceki aylara göre bir toparlanma da dikkat çekiyor. Bu da, ÖTV öncesindeki dönem kadar olmasa da sektördeki toparlanma sinyallerini hissetmemize neden oluyor.

canon tirGeçtiğimiz dönemdeki negatif ortama rağmen, satışlarımızın olumsuz etkilenmemesi için değişik satış ve pazarlama aktiviteleri ile pazar payımızı arttırmayı hedefledik. 2009 Nisan ayı itibariyle euro satıştan TL satışa geçtik. Bu geçiş tüm iş ortaklarımız tarafından çok olumlu karşılandı. Ayrıca, Türkiye’deki perakendecileri ve bayileri davet ettiğimiz ‘Forte’ toplantımızı, geçtiğimiz Mayıs ayında gerçekleştirdik. Çok büyük ilgi gören bu toplantıda, sektördeki iş ortaklarımız, Canon’un tüm ürün gamını görme ve test etme imkanı buldu. Kriz döneminde yaptığımız bu toplantı ve TL satışa geçiş, bizim Canon olarak Türkiye pazarına ve iş ortaklarımıza olan güvenimizin bir göstergesi ve taahhüdümüzdür. Son tüketicilere yönelik çalışmalarımızın başında ise Canon’un farklılık yaratan özelliklerini ve markasını daha da öne çıkarmak ve anlatmak geliyor. ‘Canon Tır’ımız ile satış noktalarını ziyaret ediyor ve aktiviteler yapıyoruz. SLR 50. yıl dönümü aktiviteleri, Canon Görsel Akademi, yeni ürün lansmanları ve basın toplantıları yaptığımız çalışmaların bazıları. Daha önce de bahsettiğim gibi; ürünlerin mağaza içindeki sunumuna çok daha fazla dikkat ediyor, satış noktasındaki çalışanlara düzenli olarak eğitim veriyoruz.”

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

A101, 2023 ürünün fiyatlarını sabitledi

Editör

Yazar:

A101, Ocak ayı boyunca 2023 üründe fiyatları sabitleyeceği müjdesini tüketicilere duyurdu. 70.000’den fazla çalışanı ve 600’ün üzerinde tedarikçisi ile A101, kampanya ile hem tüketicilerin alım gücünün korunmasına, hem de ülke ekonomisine destek olmaya devam edecek.

Yıl boyunca sürdürdüğü indirim kampanyalarına hız kesmeden devam eden A101, Ocak ayı sonuna kadar temel ihtiyaç ürünlerini de kapsayan tam 2023 üründe fiyat sabitlemesine gidecek.

Türkiye’nin en fazla mağazaya sahip perakende zinciri A101, 2023 yılında devam ettireceği haftalık kampanyalarla da, kaliteli ürünleri her daim en uygun fiyatlarla müşterilerine sunarak tüketicinin yanında olmaya devam edecek.

Devamını Oku

Genel Haberler

Onur Market, sabit fiyat uyguladığı ürünleri iki katına çıkarttı

Editör

Yazar:

Onur Market her ay binlerce üründe yaptığı indirimlerle müşterilerinin bütçelerini rahatlatıyor. Gıdadan kozmetiğe, taze sebze meyveden şarküteri ürünlerine kadar tüm kategorilerde yüzlerce üründe indirimli sabit fiyat uygulamalarını yıllardır kampanya prensibi olarak uyguluyor. 2023 yılına da fırsatlarla giren Onur Market indirimli sabit fiyat uyguladığı ürünleri Ocak ayında iki katına çıkarttı. Konuyla ilgili açıklama yapan Onur Marketler Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Özen “Yaptığımız tüm çalışmalarda, geliştirdiğimiz her projede, aldığımız tüm kararlarda her zaman alışverişçilerin lehine olacak faaliyetler içinde bulunmak gibi bir prensibimiz var. Sloganımıza da yansıttığımız Onur Sözlerimizle müşterilerimize; fiyatta, tazelikte, kalitede, lezzette ve hizmette Onur Sözü veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Devamını Oku

Genel Haberler

Yavuz Altun: Tüm zincir marketler indirime gidiyor

Editör

Yazar:

Happy Center Marketleri CEO’su Yavuz Altun, baz etkisi nedeniyle aralık ayından itibaren enflasyonun düşmeye başladığını yeni yılla birlikte enflasyonun hızla geriye gitmesini beklediklerini söyledi.

Aynı zamanda İstanbul Ticaret Odası Perakende Komitesi Başkanı ve Meclis Üyesi olan Altun, “Enflasyondaki bu düşüşe paralel olarak perakende fiyatlar da düşecek. Komite başkanı olarak zincir marketlerle görüştüm, hepsi fiyatlarda indirime gideceğini teyit etti. Sektör olarak halkımıza verebileceğimiz tüm desteği sunacağız” dedi.

Happy Center Marketleri olarak da gıda ve gıda dışı ürünlerde indirime gittiklerini ve indirimlerin her geçen gün devam edeceğini belirten Altun, “Yeni yılla birlikte gıda ve gıda dışı ürünlerde etiket fiyatlarını yüzde 10 ile 20 arasında düşürdük. Et ve süt ürünlerinde ise arza bağlı olarak ilerleyen süreçte indirim yapabiliriz. Enflasyonist etki azaldıkça başta gıda olmak üzere bütün ürünlere bu indirimleri yansıtmak istiyoruz. Ancak şu kadar üründe şu kadar indirim yapacağız gibi popülist söylemlerden uzak durup gerçek indirimi halkımıza yansıtma kararlılığındayız” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER