Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

CFO’lar 2010’un ikinci yarısı için olumlu

Editör
deloitte_cem_sezgin_200
Abone Ol:

Deloitte, Ekonomist Dergisi ile birlikte gerçekleştirdiği ve geleneksel hale gelen CFO Araştırması’nın üçüncüsünü “Dalgalar Arasında CFO’lar” başlığı ile yayınladı. CFO’ların %75,6’lık kesimi üç ay öncesinden daha iyimser görüşler ifade ederken, %65’i ise kriz karşısındaki önlemler konusunda muhafazakar tavrını koruyor.

Deloitte’un Krizin Gölgesinde hakkında konuşan Deloitte Türkiye Danışmanlık Ortağı Cem Sezgin şunları söyledi:

“Uzun zamandır ekonomi programlarında; iş dünyasının kulislerinde ve sokakta herkes aynı şeyi merak ediyor. Mevcut olumsuz ekonomik koşullar ne zaman son bulacak? Biz de bu seneki araştırmamızda yanıtları CFO’larla birlikte bulmaya ve bu yanıtlardaki ipuçlarını Deloitte olarak sizler için yorumlamaya gayret gösterdik. Günümüzde CFO ve finansın kurum içindeki rolü dünya genelinde gerçekleşen değişimlere paralel bir gelişme gösteriyor.

Araştırmaya yanıt veren CFO’lar, şirketlerinin sundukları ürün ve hizmetlere olan talep artışının hızlanmasının hemen gerçekleşmeyeceğini ve mevcut şartlarda beklentilerin 2010 yılı ikinci yarısına sarkmış olduğunu belirtiyorlar. Bu çalışmanın, CFO dünyasındaki eğilim ve beklentileri yansıtırken, kurumların mevcut koşullara yönelik öngörülerini ve stratejilerini de ortaya koyduğu düşüncesindeyiz.”

2010’un ikinci yarısı daha iyi olabilir

Araştırmada CFO’lara doğal olarak en çok merak edilen konu, krizin süresiyle ilgili tahminleri de soruldu. Araştırmaya katılan CFO’ların %75.6 gibi büyük bir çoğunluğunun, 3 ay öncesi ile karşılaştırıldığında, şirketlerinin finansal durumu ile ilgili beklentilerini daha iyimsere çevirdikleri görülüyor. CFO’lar arasında daha kötümser olanlar ise neredeyse yok gibi.

Öte yandan ankete katılan CFO’lar, şirketlerinin sundukları ürün ve hizmetlere yönelik talep artışının hemen hızlanmasını beklemiyor. Talep artışıyla ilgili beklentilerin büyük ölçüde 2010 yılının ikinci yarısına sarktığı anlaşılıyor.

Sermaye artırmanın tam zamanı

Araştırmaya yanıt veren CFO’ların önemli bir bölümü (%80), sermaye artırımı yapmak için içinde bulunduğumuz dönemin iyi bir zaman olduğunu ifade ediyor. İMKB’ye kote şirketlerin 2008 yılında bedelli sermaye artırımlarının bir önceki yıla göre %250 oranında artarak 4.7 milyar dolarla son 7 yıldaki bedelli artırım toplamının üzerine çıkması bu yaklaşımı destekliyor.

Krizin ilk dönemlerindekine göre belirgin bir iyileşme yaşanmış olsa da CFO’lar gerek kredi alma maliyetlerinin, gerekse kredi bulma olanaklarının halen kendilerini zorlayıcı boyutlarda olduğunu belirtiyor. Faizdeki düşüşe rağmen; %21 gibi önemli oranda katılımcı yeni kredileri “aşırı maliyetli” buluyor. Katılımcıların birçoğu Türk şirketlerinin bilançolarındaki borçlanma oranlarını aşırı fazla buluyor.

İyimser ancak temkinli

Dalgalar arasında CFO’lar araştırmasına katılan CFO’ların %65 gibi önemli bir kesimi muhafazakar davranmayı yeğlediklerini ve kriz başlarken aldıkları tedbirleri sürdürmede kararlı olduklarını ifade ediyor. Neredeyse tüm şirketlerde her türlü ihtiyari harcamalarda azaltmaya yönelik bir tutum izlendiği görülüyor.

Her dört şirketten üçü yeni işe alımları azaltırken, şirketlerin yarısından fazlası da bu dönemde mevcut kadrolarında daralmaya gitmiş durumda. Yatırım harcamaları ve reklam/pazarlama faaliyetlerine yönelik harcamalar da; içinde bulunduğumuz süreçte kesintiye uğrayan kalemlerin başında geliyor.

Hükümetten beklenenlerin başında vergi indirimleri geliyor

Araştırma kapsamında CFO’lara hükümetin şirketlerin ve ekonominin genel gidişatını iyileştirmek adına ilave olarak hangi önlemleri almaları gerektiği de soruldu. Birçok CFO vergi yükünün halen ağır olduğu kanısında. CFO’lara göre KDV, ÖTV, Gelir Vergisi ve diğer vergilerin indirilmesi; mevcut indirimlerin geçerlilik sürelerinin uzatılması; teşviklerin artırılması; kayıt dışı ile daha etkin mücadele öncelikle alınması gereken önlemler olarak sıralanıyor.

CFO’lar ayrıca IMF ile olan anlaşma sürecinin de daha fazla uzamadan çözümlenmesinden yana görünüyor. Birçok CFO ülke çıkarlarına uygun yapılandırılacak yeni bir anlaşmanın önemine vurgu yapıyor.

Araştırmaya yanıt veren CFO’lar şirketlerin gerçek piyasa değerlerini düşük bulurken, katılımcıların yarısı şirket satın alma ve birleşme girişimleri konusunda önümüzdeki dönemde ufak bir kıpırdanma bekliyor. Diğer yarısı ise piyasa koşulları nedeniyle bu konuda pek iyimser görünmüyor.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

A101, 2023 ürünün fiyatlarını sabitledi

Editör

Yazar:

A101, Ocak ayı boyunca 2023 üründe fiyatları sabitleyeceği müjdesini tüketicilere duyurdu. 70.000’den fazla çalışanı ve 600’ün üzerinde tedarikçisi ile A101, kampanya ile hem tüketicilerin alım gücünün korunmasına, hem de ülke ekonomisine destek olmaya devam edecek.

Yıl boyunca sürdürdüğü indirim kampanyalarına hız kesmeden devam eden A101, Ocak ayı sonuna kadar temel ihtiyaç ürünlerini de kapsayan tam 2023 üründe fiyat sabitlemesine gidecek.

Türkiye’nin en fazla mağazaya sahip perakende zinciri A101, 2023 yılında devam ettireceği haftalık kampanyalarla da, kaliteli ürünleri her daim en uygun fiyatlarla müşterilerine sunarak tüketicinin yanında olmaya devam edecek.

Devamını Oku

Genel Haberler

Onur Market, sabit fiyat uyguladığı ürünleri iki katına çıkarttı

Editör

Yazar:

Onur Market her ay binlerce üründe yaptığı indirimlerle müşterilerinin bütçelerini rahatlatıyor. Gıdadan kozmetiğe, taze sebze meyveden şarküteri ürünlerine kadar tüm kategorilerde yüzlerce üründe indirimli sabit fiyat uygulamalarını yıllardır kampanya prensibi olarak uyguluyor. 2023 yılına da fırsatlarla giren Onur Market indirimli sabit fiyat uyguladığı ürünleri Ocak ayında iki katına çıkarttı. Konuyla ilgili açıklama yapan Onur Marketler Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Özen “Yaptığımız tüm çalışmalarda, geliştirdiğimiz her projede, aldığımız tüm kararlarda her zaman alışverişçilerin lehine olacak faaliyetler içinde bulunmak gibi bir prensibimiz var. Sloganımıza da yansıttığımız Onur Sözlerimizle müşterilerimize; fiyatta, tazelikte, kalitede, lezzette ve hizmette Onur Sözü veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Devamını Oku

Genel Haberler

Yavuz Altun: Tüm zincir marketler indirime gidiyor

Editör

Yazar:

Happy Center Marketleri CEO’su Yavuz Altun, baz etkisi nedeniyle aralık ayından itibaren enflasyonun düşmeye başladığını yeni yılla birlikte enflasyonun hızla geriye gitmesini beklediklerini söyledi.

Aynı zamanda İstanbul Ticaret Odası Perakende Komitesi Başkanı ve Meclis Üyesi olan Altun, “Enflasyondaki bu düşüşe paralel olarak perakende fiyatlar da düşecek. Komite başkanı olarak zincir marketlerle görüştüm, hepsi fiyatlarda indirime gideceğini teyit etti. Sektör olarak halkımıza verebileceğimiz tüm desteği sunacağız” dedi.

Happy Center Marketleri olarak da gıda ve gıda dışı ürünlerde indirime gittiklerini ve indirimlerin her geçen gün devam edeceğini belirten Altun, “Yeni yılla birlikte gıda ve gıda dışı ürünlerde etiket fiyatlarını yüzde 10 ile 20 arasında düşürdük. Et ve süt ürünlerinde ise arza bağlı olarak ilerleyen süreçte indirim yapabiliriz. Enflasyonist etki azaldıkça başta gıda olmak üzere bütün ürünlere bu indirimleri yansıtmak istiyoruz. Ancak şu kadar üründe şu kadar indirim yapacağız gibi popülist söylemlerden uzak durup gerçek indirimi halkımıza yansıtma kararlılığındayız” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER