Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Dijitalden süpermarket alışverişine büyük yatırım: istegelsin

Editör
Future Teknoloji Tic. A.Ş. Kurucu ve Genel Müdürü Sedat Yıldırım.
Abone Ol:

İstegelsin İstanbul’dan sonra 10 büyükşehirde daha faaliyete geçecek.

Daha önce zincir market deneyimi ile dikkatleri çeken Mehmet Fatih Saraç’ın bir projesi olarak çıkan İste Gelsin, Future Teknoloji Tic. A.Ş.’nin bir çözümü olarak 2018 yılında sadece İstanbul Batı Ataşehir’de hizmet vermeye başlamıştı.

Hem iOS hem de Android platformlarından ücretsiz olarak yüklenebilen uygulama alt yapısına sahip olan Future Teknoloji’nin 4 Ekim 2018 tarihli Ticaret Sicil Gazeti’nde yayınlanan sermaye artırımıyla sermayesi 21 milyon 200 bin TL. Şirketin %75’i Murat Ülker’in Yönetim Kurulu Başkanı olduğu E Star Global E Ticaret Satış ve Pazarlama A.Ş.’ye kalan %25’in 24,99’u Mehmet Fatih Saraç’ın Yönetim Kurul Başkanı olduğu Mesaş Mes Danışmanlık A.Ş.’ye ait ken %0,01’i de Mehmet Fatih Saraç’ın şahsına ait.

Gıda perakendeciliği e-ticaretin en hızlı büyüyen alanı

Online süpermarket girişiminin ciddi yatırım gerektiren bir iş modeli olduğunu belirten istegelsin Kurucu ve Genel Müdürü Sedat Yıldırım, “Son 3-4 yıldır dünyada e-ticaret’te en hızlı büyüyen alanın gıda perakendeciliği olduğunu gözlemliyoruz. Marketler artık küçülüyor, dev marketler yerine insanlar kolayca ulaşabilecekleri ve hızlı alışveriş yapabilecekleri küçük marketleri tercih etmeye başladılar. Bunun yanında daha fazla çeşitlilik sağlamaları sebebiyle dijital süpermarketler de daha çok tercih edilmeye başladı. Bizler de değişen tüketim alışkanlıkları paralelinde oluşturduğumuz iş modelimizle hizmet vermeye başladık” diyor.

“istegelsin, süpermarketin yeni hali”

Sahip oldukları güçlü altyapı ve dağıtım ağı sayesinde soğuk zinciri bozmadan siparişleri müşterilerinin kapısına kadar teslim ettiklerini vurgulayan Genel Müdür Sedat Yıldırım, “istegelsin’i ‘süpermarketin yeni hali, yeni nesil süpermarket’ olarak tanımlıyoruz. İş modelimiz normal bir süpermarketten farklı olarak sadece fiziksel anlamda bir mağaza açmamak üzerine kurulu. Ürün portföyümüzde halihazırda 6.500 çeşit ürün bulunuyor, her geçen gün ürün çeşitliliğimiz artmaya devam edecek, çeşitliliğimizi gıda ve gıda dışı tüm ev ihtiyaçlarının yüzde 90’ını karşılayacak hale getirmek istiyoruz. İstanbul’da mevcutta 7 dağıtım merkezimiz bulunmakta. Önümüzdeki dönemdeki planlarımız arasında 10 büyükşehirde daha faaliyete geçmek var” dedi.

Dijitalden süpermarket alışverişi yapanların sayısı artıyor

Şirketin bugün yayınladığı basın bültenine göre istegelsin, uçtan uca bir süpermarket olarak faaliyet gösteriyor. 140 farklı şirketten tedarik ettiği ürünleri kendi depolarında saklayarak soğuk zincir bozulmadan müşterinin kapısına kadar teslim eden istegelsin tarafından açıklanan veriler tüketicilerin market alışveriş tercihlerine dair ilginç detayları ortaya koydu. Ortalama sepet büyüklüğünün 130 TL’nin üzerinde olduğunu gösteren verilere göre en çok gıda ve yemeklik ürün satın alınıyor. Verilere göre kullanıcılar en çok siparişi 19.00-22.00 saatleri arasında verirken, en çok sipariş verilen lokasyonun ise Kadıköy olduğu görülüyor.

İstanbul’un yüzde 98’ine dağıtım yapan istegelsin, soğuk hava depolarında saklanan meyve, sebze ve etleri soğuk zincir kırılmadan, 1 saatlik zaman aralıklarıyla kapıya kadar teslim etme avantajı sunuyor. Kısa sürede 500.000’den fazla indirilme sayısına ulaşan uygulamasıyla 150.000’den fazla aktif kullanıcıya hizmet vermeyi sürdüren istegelsin, önümüzdeki dönemde web sitesi üzerinden de satış yapmaya hazırlanıyor. istegelsin, kısa vadede kullanıcı sayısını 1 milyona ulaştırmayı hedefliyor.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

200 şube üstü zincir marketlere yeni kural

Editör

Yazar:

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre, zincir marketler için yeni kural getirildi. Karara göre, şube sayısı iki yüzden fazla olan zincir mağazalar, satışa sundukları ürünler ile şubelerine ilişkin verileri bakanlıkça (Ticaret Bakanlığı) belirlenen sisteme aktarmakla yükümlü olacak.

Bu veriler kurum, kuruluş ve kamuoyu ile paylaşılabilecek. Karar sayesinde tüketicinin fiyat karşılaştırması yapabilmesinin önü açılacak.

Öte yandan, yönetmeliğin hükümlerinin uygulanmasını Ticaret Bakanlığı yürütecek.
Bu kapsama (200’den fazla şube sayısı) A101, Bim, Carrefoursa, Ekomini, Hakmar, Happy Center, Migros, Seç Market, Şok Market bu kapsama giriyor.

Devamını Oku

Genel Haberler

Galip Aykaç, istifa etti

Editör

Yazar:

Son günlerde sektör gündemi ile örtüşen kamuoyunun gündeminde yer alan GPD (Gıda Perakendecileri Derneği) Başkanı Galip Aykaç’ın açıklamalarıyla ilgili dernekten açıklama yapıldı.

Açıklamada, çalışmalarını üyelerin de destekleriyle yönlendiren Yönetim Kurulu’nun şimdiye kadar sözcüsü her zaman Yönetim Kurulu Başkanı olduğuna vurgu yapıldı:

“Dernek çalışmalarını, üyelerin de destekleriyle yönlendiren Yönetim Kurulu’nun şimdiye kadar sözcüsü ise her zaman Yönetim Kurulu Başkanı olmuştur. Bu bağlamda göreve geldiği 18 Ocak 2019 tarihinden beri iki dönemdir Yönetim Kurulu Başkanı görevini başarıyla yürüten Sayın Galip Aykaç, 4 Aralık 2022 tarihi itibari ile Yönetim Kurulu’na ilettiği dilekçe ile görevinden istifasını sunmuştur. Kendisinin istifasına ait açıklaması şu şekildedir:

“Son dönemlerde basın ve sosyal medyaya oldukça çarptırılarak gündeme getirilen suçlama ve eleştiriler neticesinde Gıda Perakendecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeliğinden istifa etme kararı aldığımı belirtmek isterim. 49 yıllık mesleki tecrübem ile hem tüketicilerimiz hem de sektörümüz için zorlu geçen bu enflasyon sürecinde elimden gelenin hep en iyisini yapmak için gayret gösterdim. Fakat görüyorum ki gerek 30 Kasım 2022’de yaptığım açıklama sonrası, gerekse öncesinde medya ve sosyal mecralarda kasıtlı olarak yürütülen bir takım itibar zedeleme çalışmaları hem şahsıma hem sektöre hem de ülke ekonomisine büyük zarar vermekte. Bilinmesini isterim ki Gıda Perakendecileri Derneği’nin bugüne kadar hiçbir siyasi yapıyla ilişkisi olmamıştır ve yaptığım açıklamaların hiçbiri işini hakkıyla yerine getiren medya ve basın mensuplarına yöneltilmemiştir. Gündeme getirilen spekülasyonlar sonrası Sayın Devlet Bahçeli’nin hassasiyet gösterdiğini de üzülerek izledim. Maksadım asla kendisini kırmak değildi. Kusura bakmasınlar lütfen.

Yaklaşık bir ay sonra (Ocak 2023’de) yapılacak Olağan Genel Kurul’da tüzüğümüzdeki iki dönem kuralı gereği görev sürem sona erecektir. Bu süreci bu son gelişmeleri de dikkate alarak derneğimiz üyelerine herhangi bir zarar gelmemesi için, bir ay öncesinden müsaadenizle mevcut görevlerimden ayrılma kararı aldığımı sizlerle paylaşmak isterim. Bu kararımın, maalesef basına servis edilen ŞOK Marketler Ticaret A.Ş.’nin dilekçesinde yer alan taleple ve içerikle hiçbir ilgisinin olmadığını özellikle belirtmek isterim. Benden sonra başkanlığı üstlenecek arkadaşımıza başarılar diler ve bundan sonra da tüketicilerimize, yoğun bir rekabet içinde uygun fiyat ve iyi kalitede ürünleri sunmak için canla başla çalışmaya devam edeceğimi bildiririm.”

Devamını Oku

Genel Haberler

Şok’tan Galip Aykaç’a istifa çağrısı

Editör

Yazar:

Şok Marketler Yönetim Kurulu, GPD Başkanı Galip Aykaç’ın 30 Kasım 2022’deki 7. Private Label Zirvesi’nde ki konuşması nedeniyle bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, Aykaç’ın konuşmasından Gıda Perakendecileri Derneği’nin ‘haberinin olmadığı’ yazılarak şu ifadeler yer aldı:

Bim İcra Kurulu üyesi ve Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı Sn. Galip Aykaç, 30 Kasım 2022 tarihinde basına açık bir toplantıda bazı açıklamalarda bulunmuştur. Bu açıklamalar öncesinde, basın açıklaması yapılacağı ve açıklamanın içeriği hakkında Gıda Perakendecileri Derneği tarafından herhangi bir Yönetim Kurulu kararı alınmamış ve herhangi bir bilgilendirme yapılmamıştır.

Açıklamada Aykaç’ın ‘kamuoyunu doğru bilgilendirmekten ziyade maksadını aşarak tartışmaları siyasi düzleme çektiği’ şu sözlerle savunuldu:

Bu açıklamalar nedeniyle Şirketimiz ve Derneğimiz zan altında kalmış, özellikle ticaretimize yönelik haksız ve ölçüsüz saldırıların maalesef artmasına sebebiyet vermiştir.

Metinde Aykaç istifa edene kadar ŞOK’un toplantılara katılmayacağı ve alınan kararlara bağlı olmayacağı “Bu süreçte kendisi tarafından Şirketimizi ve Derneğimizi bağlayacak herhangi bir açıklama yapmamasını önemle rica ederiz” ifadeleriyle yer aldı.

GPD Yönetim Kurulu’ndan açıklama bekleniyor

30 Kasım 2022’deki 7. Private Label Zirvesi’nde bazı GPD Yönetim Kurulu üyelerinin de dinlediği Galip Aykaç’ın birçok katılımcı tarafından ayakta alkışlanan konuşmasına Şok’tan gelen bu itiraza GPD Yönetim Kurulu’nda bulunan diğer üyelerin/zincir marketlerin cevabı sektör tarafından merakla bekleniyor!..

(daha&helliip;)

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER