Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Dünya, yılda 225 milyon ton et tüketiyor!

Editör
Abone Ol:

2014’te gelişen ülkelerin talebiyle dünyanın taze et tüketimi yüzde 3 arttı.

Dünyanın et tüketimi giderek artıyor. Özellikle gelir düzeyindeki artışa paralel olarak gelişmekte olan ülkelerin talebinin büyümesi ve artan nüfusun yardımıyla küresel et pazarında geçtiğimiz yıl satış hacmi yüzde 3 büyüme gösterdi. 2014’te dünya 225 milyon ton taze et tüketti.

Tüketici veri grubu Euromonitor International’ın raporuna göre Avrupa ve ABD’de et tüketimi hız keserken, sektörde büyüme gelişmekte olan ülkelerden geldi. Küresel et pazarındaki artışta en büyük pay kümes hayvanlarının oldu. Geçtiğimiz yıl kümes hayvanlarının popülaritesi arttı. Küresel et hacminin yüzde 38’ini oluşturan kümes hayvanları satışları yüzde 4 artarak 85 milyon tona çıktı. Balık tüketimi de kırmızı etten daha hızlı yükseldi. Geçtiğimiz yıl dünya genelinde balık talebi yüzde 4.8 arttı.

En sert düşüş Yunanistan’da yaşandı
Geçtiğimiz yıl taze et tüketimi en çok düşen ülke, ekonomik durgunluk ve artan et fiyatları nedeniyle Yunanistan oldu. Bu ülkenin taze gıda tüketimi genel olarak yüzde 1.4 azalırken, taze et satışları yüzde 2.1 gerileme gösterdi. Bu ülkeyi Almanya ve Hollanda takip etti. Sağlık endişelerinin arttığı ve sebze ağırlıklı beslenmenin daha çok tercih edilmeye başladığı Avrupa’da et tüketiminin hızını kaybettiği görülüyor. ABD’de dünyada et tüketiminde meydana gelen artış trendinin gerisinde kaldı. Amerikalıların tüketimi yüzde 1 azaldı. ete alternatif arayışı ABD’de yumurta tüketimini ise yüzde 3 artırdı. Euromonitor, yumurtanın kolestrol iddialarından arınmasının da etkisiyle satışlarını genel olarak artıracağı tahmininde bulunuyor.
Et tüketiminin en hızlı arttığı ülke ise Hindistan oldu. Nüfusun üçte birinin vejeteryan olduğu Hindistan’da geçtiğimiz yıl et tüketimi yüzde 10.3 ile dünyadaki en büyük artışı kaydetti. 2009’dan bu yana Hindistan’da yıllık gelir yüzde 95 artarken, aynı dönem içinde et tüketiminde yüzde 50 artış yaşandı.
En büyük et pazarı Çin’de et tüketimi ortalama yüzde 3 arttı ancak gelir düzeyindeki artış talebin dengesini değiştirdi. Gelirin artması kırmızı ete ilgiyi artırdı, sığır ve dana eti tüketimi yüzde 5 artarken, genellikle ülkede en popüler et türü olan domuz etine talep artışı yüzde 3’te kaldı.

Gelişen ülkelerin tüketimi artıyor
Euromonitor International Taze Gıda Araştırma Bölüm Başkanı Anastasia Alieva’ya göre, küresel et hacmindeki artışın arkasında itici güç gelir düzeyini arttığı gelişmekte olan ülkeler. Ortadoğu ve Afrika, Doğu Avrupa ve Asya talebin en hızlı arttığı bölgeler oldu. Bu bölgelerde tüketin artmasının gelir artışıyla doğru orantılı olduğunu görüyoruz. Batı Avrupa ve ABD’de ise taze et talebi hız kesti.
Gelişmiş ülkelerde sağlıklı beslenme konusunda kaygılar insanların daha az et tüketmesine neden oluyor. Birçok batı pazarında geçtiğimiz yıl satışları en çok artan et türü beyaz etti. Tavuk etine ilgi özellikle ABD’de giderek artıyor.

Dondurulmuş ete talep artıyor
Tüketimi etkileyen bir diğer faktör de özellikle gelişmiş olan ülkelerde insanların mutfakta zamandan tasarruf etmek amacıyla dondurulmuş ve işlenmiş gıdalara daha fazla yönelmesi. Kuzey Amerika’da, Batı Avrupa’da, Avustralya’da bu tarz ürünler raflarda daha fazla yer alıyor.
Örneğin ABD’de taze et tüketimi 2009-2014 döneminde kişi başına 5.5 kg azalırken, aynı dönemde dondurulmuş kümes hayvanları tüketimi hacimsel olarak yüzde 10 artış kaydetti. 5 yıllık süre zarfında dondurulmuş kırmızı et tüketimi de yüzde 6 yükseldi.

Dünyada et fiyatları geriliyor
Gelecek birkaç ayda et talebinin düşen fiyatlarla destekleneceği tahmin ediliyor. Şubat ayında Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Gıda Fiyatları Endeksi, Şubat ayında koyun ve sığır eti fiyatlarındaki gerilemenin etkisiyle düşmüştü. FAO’dan yapılan açıklamada, “Tahıl ve et ve özelikle de şeker fiyatları gerilerken, süt ve bitkisel yağ fiyatları yükseldi” denilmişti. FAO Et Fiyatları Endeksi şubatta yüzde 1.4 düşerek 187.4 puana geriledi. Uzun zamandır yüksek seyreden et fiyatlarındaki düşüşte dolarının, Brezilya ve Avustralya gibi üretici ülkelerin para birimleri karşısında yükselmesi etkili oldu.

Küresel üretim de geçtiğimiz yıl arttı
Dünyada et tüketimi artarken, başta talebin kaynağı olan gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere et üretiminde de artış yaşanıyor. FAO’nun rakamlarına göre, geçtiğimiz yıl et üretimi, 2013’e oranla yüzde 1.1, yani yaklaşık 3 milyon ton artarak 311.6 milyon ton olarak gerçekleşti.
Et ticareti ise yüzde 2.3’lük artışla 31.6 milyon ton olarak gerçekleşti. Kümes hayvanları, toplam içinde yüzde 43’lük pay ile ticareti en fazla yapılan et türü oldu. Ticarette dağılım kümes hayvanları, büyükbaş hayvan eti, domuz eti ve küçükbaş hayvan eti olarak sıralandı.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

Yerli Market Haftası için geri sayım başladı

Editör

Yazar:

2019 yılında 5’incisi düzenlenen Yerli Market Haftası (YMH), pandemi molasının ardından 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde WOW Convention Center’da gerçekleştirilecek.

Ziyaretçinin iki gün boyunca B2B görüşmeleri yaptığı fuarda önceki yıllardan farklı olarak bu sene, “gezici B2B” formatı da eklenecek. Teknoloji kullanımı ile katılımcı firmaların market kategori yöneticileri ile etkileşim alanlarının en düzeye çıkarılması planlanan YMH’de yerleşim planı da tümüyle yenilendi.

Standlı katılım ve sponsorluk görüşmelerinin başladığı fuara ziyaretçi olarak katılım ise anlamlı bir sosyal sorumluluk projesi ile birleştirildi.

Haribo, Sleepy, Baby Turco, Oruçoğlu, Lila Grup gibi birçok firmaların yerlerini aldığını YMH’ye katılım için şu şu adreslerden iletişime geçebilirsiniz.

Devamını Oku

Genel Haberler

Geleceğin sektörleri, geleceğin yetkinlikleri

Editör

Yazar:

Işık Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü, 13 Ocak Perşembe günü Saat 14.00’de, “Geleceğin sektörleri, geleceğin yetkinlikleri” konulu webinar düzenliyor.

Etkinliğin moderatörlüğünü Işık Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Başkanı Prof. Dr. Dilek Teker yönetecek.

Açılış konuşmasını Işık Üniversitesi İİSBF Dekanı Prof. Dr. Serhat Koloğlugil gerçekleştirecek. Konuşmacı olarak Füturistler Derneği Başkanı Dr. Mustafa Aykut, Coursera Türkiye Üniversite İşbirlikleri Direktörü Sevcan Karababa Türker, Retail Türkiye Editörü Cengiz Çambel, İKAROS Partners& CEO Cansın Duman, SiPAY CEO Semih Muşabak ve Khan Akademi Türkiye Direktörü Alp Köksal yer alacak.

Zoom etkinliğine ücretsiz katılmak için meeting ID: 814 6547 3234

Devamını Oku

Genel Haberler

Yüksek enflasyon artışı devam ediyor

Editör

Yazar:

TÜİK’e göre Aralık’ta 13,58 artışla 2021 yıllık enflasyon 36,08 olurken ENAGrup’a göre 12 aylık artış oranı %82.81 olarak gerçekleşti.

 

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Aralık ayında %19,35 arttı

Aralık 2021 dönemi (30.11.2021-31.12.2021) günlük fiyat değişimlerinden elde edilen ENAGrup Fiyat Endeksi aylık bazda %19,35 arttı.

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) ve TÜİK ana harcama grup enflasyon oranları

TÜİK alt grupları gösterge olarak alındığında en az aylık artış %1,98 ile Ev Eşyası en fazla yükseliş ise %35,75 ile Gıda ve Alkolsüz İçecekler kaleminde gerçekleşmiştir.

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) alt grup enflasyon oranları

ENAGrup tüketici sepeti farklılaştırması ekteki grafikte sunulmuştur. Değişik tüketici gruplarının yine değişik enflasyon oranlarını yansıtması amacıyla oluşturulan bu ürün grubu sınıflamasına göre enflasyon oranı oldukça farklılıklar göstermektedir.

ENAG-özellikli ürün grubu enflasyon hesaplamasına göre, aylık en az artış yaşanan grup %0,32 ile Elektrik Yakıt, en fazla yükseliş görülen grup ise %48,92 ile Yağ ürün grubunda olmuştur.

“2021 yılında markette en fazla fiyat artışı yüzde 123,85 ile patateste yaşandı”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Aralık ayında üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini ve 2021 yılı üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini değerlendirdi.

“Kurdaki düşüşe rağmen aralık ayında market fiyatlarında ciddi düşüşler olmadı”

“Gıda fiyatlarını 2007 yılından bu yana yakından takip edip siz değerli basın mensuplarımızla paylaşıyoruz” diyen Bayraktar, üretici market fiyatlarında, Aralık ayındaki değişimleri şöyle açıkladı:

“Aralık ayında, markette 43 ürünün 37’sinde fiyat artışı, 6’sında fiyat azalışı, üreticide ise 35 ürünün 24’ünde fiyat artışı, 8’inde fiyat azalışı meydana geldi. Üreticide 3 üründe fiyatlar değişmezken, markette fiyatı değişmeyen ürün olmadı.

Aralık ayında fiyatı en fazla artan ürün, marketlerde patlıcan, üreticilerde limon olurken, marketlerde fiyatı en fazla düşen ürün karnabahar, üreticide fiyatı en fazla düşen ürün marul oldu.

Marketlerde fiyat düşüşü yüzde 14,33 oran ile en fazla karnabaharda görüldü. Karnabahardaki fiyat düşüşünü yüzde 8,03 ile portakal, yüzde 3,01 ile lahana, yüzde 2,27 ile marul, yüzde 1,39 ile havuç, yüzde 0,67 ile antepfıstığı takip etti.

Markette en fazla fiyat artışı ise yüzde 59,43 ile patlıcanda görüldü. Patlıcandaki fiyat artışını yüzde 52,72 ile salatalık, yüzde 52,47 ile süt, yüzde 49,77 ile yeşil mercimek, yüzde 49,53 ile yoğurt, yüzde 46,98 ile patates, yüzde 43,75 ile kırmızı mercimek, yüzde 43,48 ile maydanoz, yüzde 40,95 ile yeşil fasulye, yüzde 36,56 ile tereyağı, yüzde 34,79 ile pirinç, yüzde 34,72 ile kaşar peyniri izledi.

Kurdaki düşüşe rağmen aralık ayında market fiyatlarında ciddi düşüşler olmadı.”

Aralık 2020-Aralık 2021 yılı üretici market fiyatlarındaki değişim

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, Aralık ayı üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerinin ardından 2021 yılının üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini de şöyle değerlendirdi:

“2021 yılında markette hemen hemen tüm ürünlerin fiyatlarında artış görülmüştür. Toplam 42 ürünün 38’inde fiyat artışı, 4’inde fiyat azalışı, üreticilerde ise 34 ürünün 25’inde fiyat artışı, 9’unda ise fiyat azalışı meydana geldi. Markette ve üreticide 2021 yılında fiyatı değişmeyen ürün olmamıştır.

Yaptığımız tespitlere göre, 2021 yılında, fiyatı en fazla artan ürün marketlerde ve üreticide patates olurken, fiyatı en fazla düşen ürün ise marketlerde yeşil soğan, üreticilerde mandalina oldu.

2021 yılında, marketlerde fiyat düşüşü yüzde 37,84 ile en fazla yeşil soğanda meydana geldi. Yeşil soğandaki fiyat düşüşünü yüzde 8,29 ile portakal, yüzde 4,58 ile limon, yüzde 2,14 ile elma takip etti.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER