Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

En yüksek kadın yönetici perakende sektöründe

Editör
Evrim Köksal
Abone Ol:

Towers Watson’ın araştırması Türkiye’de en yüksek oranda kadın istihdamı ve kadın yöneticiye sahip sektörleri de belirliyor.

Kadınların iş dünyasındaki ağırlığı her geçen gün artış gösterirken, sigorta sektörü en çok kadın istihdamı sağlayan sektörler arasında giderek daha fazla ön plana çıkıyor. Dünya sigortacılık sektörünün önemli bir bölümüne danışmanlık hizmetleri sunan Towers Watson’ın 300’ün üzerinde şirkette ve sektörel verilere dayanarak yaptığı incelemeye göre, emeklilik şirketleri dahil olmak üzere Türkiye sigorta sektöründe görev yapan kadınların oranı bugün itibarıyla %55 seviyesinde bulunuyor. 

Sigorta sektöründe görev üstlenen kadınlar çeşitli departmanlarda ve farklı pozisyonlarda kariyerlerini sürdürüyorlar. Towers Watson’ın yaptığı inceleme, toplam istihdamın %55’ini kadınların oluşturduğu sigorta sektörünün, kadın yönetici çıkarma anlamında benzer bir performansı sergileyemediğini ortaya koyuyor. Sigorta sektöründeki tüm yöneticiler arasında kadınların oranı %37 olarak belirlenmiş bulunuyor.
Towers Watson’a göre Türkiye’de en çok kadın yöneticinin yer aldığı sektörlerin başında perakende sektörü geliyor. Perakende sektöründeki kadın yönetici oranı %42 seviyesinde bulunuyor. Bunu %41 ile ilaç ve sağlık bilimleri, %39 ile hızlı tüketim ürünleri sektörleri takip ediyor. Kadın yöneticilerin en düşük oranda görev üstlendikleri sektörler ise sırasıyla %4 ile ağır sanayi, %7 ile otomotiv ve %8 ile taşıt lastiği endüstrisi olarak sıralanıyor.

Türkiye’de en yüksek oranda kadın yöneticiye sahip ilk 10 sektör:
1- Perakende (%42)
2- İlaç ve sağlık bilimleri (%41)
3- Hızlı tüketim ürünleri (%39)
4- Sigorta (%37)
5- BT ve telekomünikasyon (%29)
6- Holding merkezleri (%26)
7- Kimya sanayi (%26)
8- Lojistik (%24)
9- Profesyonel hizmetler (%23)
10- Ambalaj (%21)

Towers Watson Sigortacılık Danışmanlık Hizmetleri Direktörü Evrim Köksal Arkut, sigorta sektörünün kadınlara sunduğu kariyer fırsatlarına dikkat çekiyor: “Sigorta sektöründe görev yapan kadınların ağırlıklı olarak üniversitede işletme, sigortacılık ya da mühendislik eğitimi almalarının ardından sektöre giriş yaptıklarını ve önemli başarılara imza attıklarını gözlemliyoruz. Sigorta sektörünün hızlı büyümesi dolayısıyla sunduğu kariyer olanakları, bu sektörün tercih edilmesi anlamında önem taşıyor. Öte yandan sektörde görev üstlenen üst ve orta düzey kadın yöneticilerin başarıları da sektörde sıklıkla gündeme geliyor. Türkiye’nin ve dünyanın en önemli sigorta şirketlerine danışmanlık veren bir kurum olarak biz de Towers Watson’da kadın çalışanlara ekiplerimizde yoğun olarak yer veriyoruz. Bu aynı zamanda şirketimizin küresel çapta benimsediği ve uyguladığı bir yaklaşım.”

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER