Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Esnaf zabıtası geliyor

Editör
besob_arif_tak_200
Abone Ol:

Özel üniformalı ekipler, il merkezi ve ilçelerde kayrrdışı çalışanlar ile ruhsatı ve mesleki oda kaydı olmayanlara göz açtırmayacak.

Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (BESOB) bünyesinde zabıta görevi üstlenecek denetim ve kontrol ekipleri kuruluyor. Özel üniformalarıyla görev yapacak ekiplerin ikişer kişiden oluşacağını ve en az 20 ayrı ekip kurulacağını belirten BESOB Başkanı Arif Tak, “Bugün kayıt dışı oranı yüzde 45 seviyesinde. Bu haksız kazanç ve haksız rekabet esnafımızı zor durumda bırakıyor. Ekonomiye ciddi bir kayıp yaşatıyor. Bunun faturası ise vergisini veren kirasını ödeyen, elektrik su faturalarını karşılayan öte yandan sağladığı kayıtlı istihdam ile ekonomimize katma değer kazandıran esnaf ve sanatkârımız ödüyor. Bu haksızlıklara dur diyeceğiz” dedi.

“BELEDİYE İLE PROTOKOL YAPIYORUZ”

Konu hakkında bilgi veren BESOB Başkanı Arif Tak, “Büyükşehir Belediyesi ile yaptığımız protokol çerçevesinde denetim ve kontrol yetkilerini tamamen devr alıyoruz. Bundan sonra Bursa halkımız caddelerde seyyar satıcı göremeyecek. Kaldırımlarda işgallerle karşılaşmayacak. Kısacası yollar, cadde ve kaldırımlar seyyar satıcı ve kayıt dışı çalışanlardan arındırılacak” diye konuştu. Denetimlerin aralıksız ve taviz vermeden yürütüleceğini de kaydeden Başkan Tak, “Belediyeler zaman zaman sorunun üzerine sonuç getirecek derecede gidemiyor. Denetim yapılıyor, uyanda bulunuluyor, ancak sonuç alınamıyor. Çünkü, siyasi durumlar devreye giriyor ve ceza alan siyasi kanallardan tekrar kurtuluyor. Biz siyasi değiliz. Aykırı ve yanlış yapanlara acımayacağız. Yanlış ve aykırı iş yapanlara diyeceğiz ki, arkadaş bunu yapma canını yakarız. Uyarımızı dinlemeyen, yaptığımız denetime uymayanlara asla acımayacağız” dedi.

CEZALAR AĞIR, YAPTIRIM KESİN OLACAK

besob_kutu_200Yapılan protokol ile zabıtaca yürütülen tüm yetki ve uygulamaların kurulacak BESOB Denetim ekiplerine devr edileceğini kaydeden Tak, “Hiçbir şeyden çekinmeyeceğiz, kimseden korkmayacağız. Denetimlerde tesbit edilen yanlış ve aykırı durumlara gereken cezalar verilecek. Önce uyarı yapılacak. Uymayanlara, yıllık aidat miktarının iki katı para cezası verilecek. Durumun tekerrür etmesi halinde ceza miktarı 5 katına çıkartılacak. Tabi bunun bir de hukuki boyutu var. Ayrıca ekiplerimiz gerektiğinde işyeri kapatma ve meslekten men cezaları dahi verecek. Asla taviz olmayacak. Kimsenin gözünün yaşına bakılmayacak” diyerek çok kararlı olduklarını dile getirdi.
Başkan Arif Tak, uygulamanın Bursa için öncü ve pilot girişim olarak hayata geçirileceğini de ifade ederek, denetimlerde ihtiyaç duyulması halinde başta belediye zabıta ekipleri olmak üzere, maliye ve güvenlik birimlerinden de destek alacaklarını sözlerine ekledi. Tak, aynı zamanda teknik ve uzmanlık gerektiren denetim alanlarında ise, Sağlık İl Müdürlüğü veya Tarım İl Müdürlüğü’nden ve İl Ticaret Sanayi Müdürlüğü’nden de yardım alacaklarını kaydetti.

HERKES HAKLARINA SAHİP ÇIKMALI

Denetimlerin idari bir uygulama olduğunu belirten Tak, “Biz elbette gerekenleri yapacağız. Ancak esnaf ve sanatkarlarımız ile halkımızda kayıtdışı, kaçak, ruhsatsız ve belgesiz çalışanları, merdiven altı imalat ve üretim yapanları tesbit ettiklerinde BESOB denetim ve kontrol ekiplerine bildirmeleri gerekir. Bu hem toplum sağlığı ve kaliteli ürün ve hizmete ulaşım haklan için hem de ekonomimizdeki kayıpların önlenmesi bakımından bir vatandaşlık görevidir” diyerek herkese haklarına sahip çıkmaları çağrısında bulundu.


Kaynak: Kent Gazetesi

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER