Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Ev ve mutfak eşyaları sektörü “EVFED” çatısı altında güçlerini birleştirdi

Editör
Abone Ol:

Lansmanda, EVFED’in hayata geçireceği 3 projesi ve sektör rakamları da açıklandı.

Ev ve mutfak eşyaları sektörünün etkinlik ve rekabet gücünü artırmak amacıyla sektörün hacmini belirleyen önemli çatı dernekleri Züccaciyeciler Derneği (ZÜCDER), Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER), Endüstriyel Mutfak, Çamaşırhane Servis ve İkram Ekipmanları Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TUSİD), Mobilya Sanayi İşadamları Derneği (MOBSAD) ve İSTOÇ İş Adamları Derneği (İSTOÇDER)’ninbir araya gelmesiyle kurulan Ev ve Mutfak Eşyaları Federasyonu (EVFED), ilk olağan genel kurul toplantısını ve basın lansmanını, 9 Ekim Cuma günü saat 09.00’da Conrad İstanbul Bosphorus’da gerçekleştirdi. 50 delegenin oylarıyla yönetim kurulunun seçildiği ilk olağan genel kurul toplantısı sonrasında, ZÜCDER Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ertuğrul Erdoğan, EVFED Yönetim Kurulu Başkanı seçildi. Açış konuşmasını İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan’ın yaptığı genel kurulda, TÜRKONFED Tarkan Kadooğlu, TİM Başkan Vekili Tahsin Öztiryaki, İKMİB Başkanı Murat Akyüz, İMMİB Başkanı Rıdvan Mertöz ve SEDEFED Başkanı Sefa Targıt da söz aldı. Genel kurul sonrası, her dernekten temsilcinin bulunduğu 11 kişilik yönetim kuruluyla birlikte gerçekleşen basın lansmanında Ömer Ertuğrul Erdoğan, EVFED’in hedefleri ve çalışmaları hakkında bilgi verdi. Erdoğan, “Ev ve mutfak eşyaları sektörünün yurtiçi ve yurtdışı pazarlardaki ticaret hacminin arttırılması, ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşabilmesinde daha fazla pay sahibi olmak, temsil ettiği sektörlerin uluslararası rekabetçiliğine ve gelişimine katkı sağlamak amaçlarıyla tek bir çatı altına toplandığımız EVFED, sektörü geleceğe taşıyan güç birliği olacaktır.” açıklamalarında bulundu. 1500’e yakın üyesiyle Türkiye’nin büyük federasyonlarından biri olan EVFED’in gündem maddeleri arasında;üreticileri de ilgilendiren KKDF, KDV oranının yüksekliği, üretimdeki enerji, işçilik üzerindeki maliyetler, teşvikler, ucuz kredi kaynaklarına ulaşım, ithalattaki düzenlemelerdeolacak. Yine EVFED, hayata geçireceği 3 projeyle, sektörün dünya koşullarındaki rekabet gücünü arttıracak. 

EVFED, Türkiye ekonomisinin yüzde 5-6’sını temsil ediyor
Basın lansmanında temsil ettikleri sektörlerin Türkiye ekonomisindeki gücünü aktaran Ömer Ertuğrul Erdoğan, sektör büyüklükleri, istihdam rakamları hakkında da bilgi verdi. “Sektörü geleceğe taşıyan güç birliği” sloganıyla yola çıktıklarını belirten Erdoğan, EVFED’in; Türkiye ekonomisinde önemli bir güce sahip olan ev ve mutfak eşyaları sektörünü daha üst seviyelere taşıyarak, ülkemizin 2023 hedeflerine daha hızlı ulaşmasına katkıda bulunacağını söyledi. “Ev ve mutfak eşyaları sektörü, Türkiye’nin yaklaşık 800 milyar dolar olduğu hesaplanan gayri safi milli hasılası içinde yüzde 5-6 gibi çok önemli bir paya sahiptir. Bununla birlikte sektörlerimizin toplam 15 milyar dolara yakın ihracatı olup, genel ihracatımız içinde neredeyse yüzde 9 paya sahip olması, federasyonumuzun önemini bir kat daha artırmaktadır.” ifadelerinde bulunurken Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Plastik ve endüstriyel mutfak sektörlerimiz Avrupa’da 2., züccaciye ve mobilya sektörlerimiz ise 5. Ve 6. sırada bulunmaktadır. Federasyonumuzun istihdama katkısı ise yaklaşık 1 milyon kişi dolayındadır.”
İlk adım, 3 büyük proje ile atılacak
EVFED’in ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlaması ve sektörün dünya koşullarında rekabet gücünün artırılması için 3 büyük projeyi hayata geçireceklerini belirten Ömer Ertuğrul Erdoğan, EVFED’in projelerini şu şekilde açıkladı:
•İSTİM (İstanbul Ticaret ve İhracat Merkezi Projesi): İstanbul’un, özellikle Kuzey Afrika, Orta Asya, Türki Cumhuriyetler, Orta Doğu, Balkanlar ve Doğu Avrupa başta olmak üzere bölgesinin ticaret ve ihracat merkezi haline getirilmesi projesidir. Çin’in Yiwu kentinden esinlenilen projenin başlangıç noktası İSTOÇ olacak. Projede, İSTOÇ’a tüm dünyadan satın almacıların gelip, akredite olmuş kuruluşlar vasıtasıyla yönlendirilerek satın almalarını sağlayacak sistem kurulacak. EVFED’in bu aracı kurumlar için akreditasyon kuruluşu olması, bu kurumlar sayesinde şikayet ve haksız kazançların ortadan kaldırılması sağlanacaktır. Bununla birlikte Wallmart gibi dünyanın büyük satın almacı firmalarının konumlandırılacağı, her türlü iletişim dahil hizmet için verilen bedelsiz bir kompleksin oluşturulması planlanmaktadır. Projenin ülke ekonomisine başlangıçta mevcudun üzerine iş hacmine ilave ilk yılda 5-10 milyar dolar ihracat katkısı yapması hedeflenmektedir.
•Made in Turkey / Brand of Turkey / Buy from Turkey Fuar Projesi:İtalya Homi, Fransa Maison Objet gibi dünyada başarılı örnekleri bulunan, tüm ev/restoran konseptini içerisine alan bir fuar takvimi organizasyonudur. Bu projede, EVFED üyesi tüm derneklerin sektörleri bir araya getirilip, Türk üreticileri ve Türk markaları ön planda tutulacaktır. Hedef, ülkemizdeki mevcut fuar alanlarının birden fazlasını aynı anda kullanarak, peşisıra tüm ev ve mutfakeşyaları sektörünü içine alan uluslararası bir fuar organizasyonu yapılmasına katkı sağlamaktır. Böylece ülkemizdeki fuarcılık anlayışının değişmesi, uluslararası boyutta ses getirerek ticaret hacmini katlaması, ülkemiz ihracatını büyük ölçüde arttırmaya da katkı sağlaması hedeflenmektedir.
•Ulusal B2B Projesi:“Türk üreticisi ile Türk markaları buluşuyor” sloganıylayola çıkılan projede,ülkemizdeki üreticiler ile satın almacılar bir araya getirilerek, hem aralarındaki iletişimin geliştirilmesihem de birbirlerinden alışveriş yaparak yurt içi ticaret hacmi büyümesi hedeflenmektedir.
 
EVFED genel kurulu sonucunda seçilen yönetim kurulu şu şekildedir:
•Ömer Ertuğrul Erdoğan-Yönetim Kurulu Başkanı (ZÜCDER)
•Tahsin Öztiryaki (ZÜCDER)
•İsmail Erdoğan (ZÜCDER)
•Adnan Bostan (MOBSAD)
•Cüneyt Yanıkçıoğlu (MOBSAD)
•Ergun Bilge (TUSİD)
•Ahmet Gürkaynak (TUSİD)
•Murat İçin (PAGDER)
•Oğuz Han Gürlek (PAGDER)
•Ahmet Koç (İSTOÇDER)
•Hikmet Bilen (İSTOÇDER)

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

Yerli Market Haftası için geri sayım başladı

Editör

Yazar:

2019 yılında 5’incisi düzenlenen Yerli Market Haftası (YMH), pandemi molasının ardından 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde WOW Convention Center’da gerçekleştirilecek.

Ziyaretçinin iki gün boyunca B2B görüşmeleri yaptığı fuarda önceki yıllardan farklı olarak bu sene, “gezici B2B” formatı da eklenecek. Teknoloji kullanımı ile katılımcı firmaların market kategori yöneticileri ile etkileşim alanlarının en düzeye çıkarılması planlanan YMH’de yerleşim planı da tümüyle yenilendi.

Standlı katılım ve sponsorluk görüşmelerinin başladığı fuara ziyaretçi olarak katılım ise anlamlı bir sosyal sorumluluk projesi ile birleştirildi.

Haribo, Sleepy, Baby Turco, Oruçoğlu, Lila Grup gibi birçok firmaların yerlerini aldığını YMH’ye katılım için şu şu adreslerden iletişime geçebilirsiniz.

Devamını Oku

Genel Haberler

Geleceğin sektörleri, geleceğin yetkinlikleri

Editör

Yazar:

Işık Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü, 13 Ocak Perşembe günü Saat 14.00’de, “Geleceğin sektörleri, geleceğin yetkinlikleri” konulu webinar düzenliyor.

Etkinliğin moderatörlüğünü Işık Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Başkanı Prof. Dr. Dilek Teker yönetecek.

Açılış konuşmasını Işık Üniversitesi İİSBF Dekanı Prof. Dr. Serhat Koloğlugil gerçekleştirecek. Konuşmacı olarak Füturistler Derneği Başkanı Dr. Mustafa Aykut, Coursera Türkiye Üniversite İşbirlikleri Direktörü Sevcan Karababa Türker, Retail Türkiye Editörü Cengiz Çambel, İKAROS Partners& CEO Cansın Duman, SiPAY CEO Semih Muşabak ve Khan Akademi Türkiye Direktörü Alp Köksal yer alacak.

Zoom etkinliğine ücretsiz katılmak için meeting ID: 814 6547 3234

Devamını Oku

Genel Haberler

Yüksek enflasyon artışı devam ediyor

Editör

Yazar:

TÜİK’e göre Aralık’ta 13,58 artışla 2021 yıllık enflasyon 36,08 olurken ENAGrup’a göre 12 aylık artış oranı %82.81 olarak gerçekleşti.

 

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Aralık ayında %19,35 arttı

Aralık 2021 dönemi (30.11.2021-31.12.2021) günlük fiyat değişimlerinden elde edilen ENAGrup Fiyat Endeksi aylık bazda %19,35 arttı.

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) ve TÜİK ana harcama grup enflasyon oranları

TÜİK alt grupları gösterge olarak alındığında en az aylık artış %1,98 ile Ev Eşyası en fazla yükseliş ise %35,75 ile Gıda ve Alkolsüz İçecekler kaleminde gerçekleşmiştir.

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) alt grup enflasyon oranları

ENAGrup tüketici sepeti farklılaştırması ekteki grafikte sunulmuştur. Değişik tüketici gruplarının yine değişik enflasyon oranlarını yansıtması amacıyla oluşturulan bu ürün grubu sınıflamasına göre enflasyon oranı oldukça farklılıklar göstermektedir.

ENAG-özellikli ürün grubu enflasyon hesaplamasına göre, aylık en az artış yaşanan grup %0,32 ile Elektrik Yakıt, en fazla yükseliş görülen grup ise %48,92 ile Yağ ürün grubunda olmuştur.

“2021 yılında markette en fazla fiyat artışı yüzde 123,85 ile patateste yaşandı”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Aralık ayında üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini ve 2021 yılı üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini değerlendirdi.

“Kurdaki düşüşe rağmen aralık ayında market fiyatlarında ciddi düşüşler olmadı”

“Gıda fiyatlarını 2007 yılından bu yana yakından takip edip siz değerli basın mensuplarımızla paylaşıyoruz” diyen Bayraktar, üretici market fiyatlarında, Aralık ayındaki değişimleri şöyle açıkladı:

“Aralık ayında, markette 43 ürünün 37’sinde fiyat artışı, 6’sında fiyat azalışı, üreticide ise 35 ürünün 24’ünde fiyat artışı, 8’inde fiyat azalışı meydana geldi. Üreticide 3 üründe fiyatlar değişmezken, markette fiyatı değişmeyen ürün olmadı.

Aralık ayında fiyatı en fazla artan ürün, marketlerde patlıcan, üreticilerde limon olurken, marketlerde fiyatı en fazla düşen ürün karnabahar, üreticide fiyatı en fazla düşen ürün marul oldu.

Marketlerde fiyat düşüşü yüzde 14,33 oran ile en fazla karnabaharda görüldü. Karnabahardaki fiyat düşüşünü yüzde 8,03 ile portakal, yüzde 3,01 ile lahana, yüzde 2,27 ile marul, yüzde 1,39 ile havuç, yüzde 0,67 ile antepfıstığı takip etti.

Markette en fazla fiyat artışı ise yüzde 59,43 ile patlıcanda görüldü. Patlıcandaki fiyat artışını yüzde 52,72 ile salatalık, yüzde 52,47 ile süt, yüzde 49,77 ile yeşil mercimek, yüzde 49,53 ile yoğurt, yüzde 46,98 ile patates, yüzde 43,75 ile kırmızı mercimek, yüzde 43,48 ile maydanoz, yüzde 40,95 ile yeşil fasulye, yüzde 36,56 ile tereyağı, yüzde 34,79 ile pirinç, yüzde 34,72 ile kaşar peyniri izledi.

Kurdaki düşüşe rağmen aralık ayında market fiyatlarında ciddi düşüşler olmadı.”

Aralık 2020-Aralık 2021 yılı üretici market fiyatlarındaki değişim

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, Aralık ayı üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerinin ardından 2021 yılının üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini de şöyle değerlendirdi:

“2021 yılında markette hemen hemen tüm ürünlerin fiyatlarında artış görülmüştür. Toplam 42 ürünün 38’inde fiyat artışı, 4’inde fiyat azalışı, üreticilerde ise 34 ürünün 25’inde fiyat artışı, 9’unda ise fiyat azalışı meydana geldi. Markette ve üreticide 2021 yılında fiyatı değişmeyen ürün olmamıştır.

Yaptığımız tespitlere göre, 2021 yılında, fiyatı en fazla artan ürün marketlerde ve üreticide patates olurken, fiyatı en fazla düşen ürün ise marketlerde yeşil soğan, üreticilerde mandalina oldu.

2021 yılında, marketlerde fiyat düşüşü yüzde 37,84 ile en fazla yeşil soğanda meydana geldi. Yeşil soğandaki fiyat düşüşünü yüzde 8,29 ile portakal, yüzde 4,58 ile limon, yüzde 2,14 ile elma takip etti.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER