Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

“Fark yaratan AVM’ler kazanacak”

Editör
aziz_torun_200
Abone Ol:

Torunlar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve AMPD AVM Grup Başkanı Aziz Torun’un Milliyet Perakende Eki’nde çıkan yazısını aynen yayınlıyoruz.

AVM sektörü 2009 yılında da yatınmlannı sürdürdü. 2009 yılının 11 ayında 7’si İstanbul’da olmak üzere 23 yeni AVM hizmete girdi. Yılın özellikle ilk çeyreğinde ziyaretçi sayılarının ciroya dönüşmesinde yaşanan düşüşler, sektörü yaratıcı çözümlere yönlendirdi. AVM sektörü organize perakende sektörü ile işbirliği içinde birçok başarılı pazarlama kampanyası ve organizasyon ile müşterileri mekanlarına çekmeyi ve kalış sürelerini, dolayısıyla da cirolarını artırmayı başardı.
2009 yılının sektöre en büyük katkısı, her alanda verimliliğin öneminin bir kez daha anlaşılması oldu. AVM yatırım ve yönetimlerinde oluşmaya başlayan farklılaşma anlayışı kriz ile birlikte daha yoğun biçimde kabullenildi ve örnekleri ortaya çıkmaya başladı. Sektör AB ve dünyadaki gelişmeleri yakından takip ediyor. Enerji verimliliğinden etkinlik yönetimine, birçok alanda kendi kendisiyle yansır bir düzeyde gelişimini sürdürüyor. Bu gelişimin Türkiye perakende sektörünün modernleşmesine katkıları hem ulusal hem de uluslararası raporlarda karşımıza çıkıyor.


68 AVM inşaatı sürüyor

AVM sektörünün, özellikle kayıtlı gelir ve istihdamın gelişmesi için çok önemli bir görevi bulunuyor. Artık alışveriş merkezleri bir yaşam merkezine dönüşmekte. Ankara’dan da organize perakende sektörü ve AVM’lerin kayıtlı ekonomiye katkılarını, istihdam yaratma gücünü takdir eden, haksız rekabeti önleyici destekler bekliyoruz. AVM sektörünün gündeminde çevre ülkelere yönelik yatırımlar var. Avrasya, Orta Doğu ve Balkanlar’da Türkiye AVM sektörünün deneyiminin aktarılacağı projeler oluşuyor.
Yaratıcı AVM konseptleri tüketici gruplarına ulaşmada önemli bir araç olacak. AVM sektörü büyümesini sürdürürken ticaretin detaylan ile ilgili kalitesini geliştirmeye yönelik çalışmalarına devam edip, verimliliğini her geçen gün artırıyor. Bugün itibariyle, 36’sı İstanbul’da olmak üzere, inşaatı süren 68 adet AVM projesi var.
2010-2011 dönemi içerisinde bu projelerin tamamlandığını göreceğiz. Organize perakende satış alanının gelişmesi, sektörün Anadolu’nun her köşesinde tüketicilerin alacağı hizmetlerin gelişimi için büyük bir önem taşıyor.

AVM ciroları düşmedi

Geleceğin AVM’leri artık benzer markaların yer aldığı, dar koridorlu, küçük ölçekli olmayacak. Ölçekler gittikçe büyüyerek konsept farklılıkları yaratılmaya çalışılıyor. Mimari tematik özellikleri ile fark yaratan, farklı eğlence, spor, eğitim ve etkinlik imkanları sunan AVM’ler öne çıkacak. AVM’ler yaşam merkezleri haline geldiğinden, ziyaretçi sayısında azalma olmadı. Ziyaretçiler bu yıl eskiye oranla daha az satın almayı tercih etse de AVM’ye daha sık geldiğinden cirolar geçen yılın gerisine düşmedi.

Değişen dünya düzeninde nerede yer almalıyız?
Türkiye AVM sektörü, 2008 yılında Avrupa’nın Rusya’dan sonra ikinci en hızlı büyüyen pazarı oldu. 2009’da da benzer şekilde süren yatırımlar, Türkiye’yi bölgenin yıldızı konumuna getiriyor. Yabancı yatırımların Türkiye pazarına dönük ilgisi kayda değer bir doğrudan yabancı yatırım geliri yaratmakta. Benzer şekilde, uluslararası perakende kuruluşları da Türkiye pazarına girmeye devam ediyor. Diğer taraftan, Türk AVM sektörü ve organize perakende firmaları, artan deneyimlerini yurtdışında gerçekleştirdikleri ve gerçekleştirmeyi planladıkları yatırımlarla daha da ileriye taşımaya ve hazırlanıyorlar. Libya’da, Mısır’da, İran’da, Suriye’de, Gürcistan’da, AVM yatırımı ve yönetimi yapan ya da yapmaya hazırlanan Türk AVM yatırım ve AVM yönetim firmaları var.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER