Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Gıda perakendesi için yurtdışı önemli bir yatırım sahası

Editör
nihat_ozdemirr_200
Abone Ol:

Gıda perakendesinin yıllık bazda yüzde 14 metrekare ve yüzde 19 mağaza sayısı artışıyla organize perakende sektörünün öncüsü durumunda olduğuna değinen AMPD Gıda Perakendecileri Grup Başkanı, Kiler Perakende Grubu Genel Müdürü Nihat Özdemir, “Sektör krizde mağaza açarak büyüdü ve yılbaşından bu yana yatırım kararlarında bir sapma yaşanmadı” dedi.

Organize gıda perakendesi zincirlerinin yurtdışına açılmasının, sektörün deneyimini zenginleştirecek önemli bir yatırım sahası yarattığına dikkat çeken Özdemir şöyle konuştu: “Uluslararası rekabetin getirdiği zorluklar kadar avantajlar da olacak. Lojistik merkezleriyle tedarik yönetiminin etkinliğinin sağlanması kayıp önleme için büyük önem taşıyor. Bu merkezler firmalarda verimlilik sağlarken, bölge ekonomisine de istihdam yaratarak destek oluyor.
Küresel ekonominin bir parçası olan organize perakendeciler, uluslararası tedarik yönetiminde etkin hale geldikçe başarılı olacak.” Perakende sektörünün modernleşmesini destekleyecek yaklaşımlara ihtiyaç olduğunu anlatan Özdemir, “Sektör oyuncuları, enerji verimliliği çalışmalarından çevreye duyarlı alışveriş poşeti uygulamalarına kadar birçok alanda sosyal sorumluluklarını yerine getiriyor. Ayrıca çalışan eğitimleriyle ülkenin insan kaynaklarına da katkıda bulunuyor. Organize gıda perakendecileri, tedarikçi olarak işbirliği içinde oldukları KOBİ’lerin de hizmet ve kalite standartlarını yükseltiyor” dedi.
Kayıt dışında sıkıntı sürüyor Organize perakende sektörünün, Türkiye perakende sektörünün yaklaşık yüzde 20’sine istihdam sağladığını dile getiren Özdemir, “420 bin kişiye ulaşan istihdam gücüyle dinamik bir sektörüz, istihdamda yıl içinde mevsimsel dalgalanmalar olsa da, yüzde 19 mağaza artışı elbette ki yeni çalışanlara da imkan yarattı, işsizliğin yüzde 13 oranında seyrettiği günümüzde organize gıda perakendesinin çalışanına sağladığı imkanlar tüm sektöre örnek olmakta” dedi.
Sektörün kayıt dışıyla mücadelede sıkıntı yaşadığına dikkat çeken Özdemir şu bilgileri paylaştı: “2008 yılında organize perakendenin toplam perakende sektörü içindeki payı yüzde 42. Organize gıda perakendesinin toplam gıda perakende sektörü içindeki payı çarpıcı şekilde yüzde 32’ye kadar düşüyor. Yaşanan bu kayıtdışılık, haksız rekabet yaratıyor.”

Büyüme yüzde 3’ün üzerine çıkacak

Ekim ayı itibariyle organize gıda perakendesi sektöründe yıllık ciro artışının yüzde 2 olduğunu ifade eden Özdemir şöyle konuştu: “2008 yılında aynı dönemdeki yıllık yüzde 7’lik büyümeye kıyasla, sektörün büyümesinin yavaşladığı görülmektedir. Öte yandan, Türkiye ekonomisindeki genel gerileme ve yıl içinde sanayi kullanım kapasitesindeki ani düşüş düşünüldüğünde, yatırımlarını sürdüren organize gıda perakendesinin ciro artışı kayda değer bir başarıdır. 2010 yılı içinde ekonomik ortamın iyileşmesiyle işsizliğin azalacağı ve harcanabilir gelirin artacağı öngörüsünden hareketle, sektörün yüzde 2-3’lük büyümenin üzerinde olacak. Yatırımlar büyürken istihdam yaratmaya ve bölgedeki KOBİ’ler ile çalışmaya da devam edilecek.”

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER