Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

GPD, 750 üretici ve tedarikçiyle verimliliği artırmak için bir araya geldi

Editör
Abone Ol:

Tedarikçiler ile gıda perakendeciliğinin en önemli oyuncuları arasında yeni işbirlikleri için zemin hazırlayan, “Tanışma Maratonu” ve “Sokak Röportajları” gibi ilginç etkinliklere de yer verilen GPD – Ortak Gelişim Kongresi’nin açılış konuşmasını yapan GPD Başkanı Nihat Özdemir, “Bu büyük buluşmanın, tüketici odaklı gelişmemizde verimliliğimizi artıracağına ve hepimizin kazanacağı bir ortam yaratacağına olan inancımız tamdır” dedi.

40 milyar dolarlık perakende satış hacmini ve 245 bin kişilik istihdam gücünü temsil eden Gıda Perakendecileri Derneği (GPD), tüketici odaklı perakendeci ve tedarikçi verimliliği temasıyla “GPD – Ortak Gelişim Kongresi”nin ikincisini gerçekleştirdi. 8 Ekim 2015 tarihinde Wyndham Grand İstanbul Levent’te gerçekleştirilen kongreye tüm Türkiye’den yaklaşık 750 perakendeci ve tedarikçi katıldı. “GPD – Ortak Gelişim Kongresi”nde tüketici odaklı gelişimde verimliliği artırarak her kesimin kazanacağı bir ortam yaratılması ana konu oldu. Defne Sarısoy’un sunuculuğunu üstlendiği kongrede ulusal ve uluslararası oyuncular, verimlilik, sürdürülebilirlik ve ortak çözüm geliştirme gibi kavramların yaşama geçmiş uygulamalarını paylaştılar.

“GPD – Ortak Gelişim Kongresi”nin açılış konuşmalarını Gıda Perakendecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ve Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) Başkanı Zafer Kurşun yaptı.

45 dakikalık tanışma maratonu ile yeni işbirlikleri

“GPD – Ortak Gelişim Kongresi”nde ilgi çeken etkinliklerden biri de “Tanışma Maratonu” oldu. “Tanışma Maratonu”, Türkiye’nin her noktasından 40 üretici ve tedarikçinin modern gıda perakendeciliğine yön veren 20 firmanın üst düzey yöneticisiyle birebir tanışmasına olanak sağlarken, yeni işbirliklerinin oluşması için de zemin yarattı. 45 dakikalık “Tanışma Maratonu”nun pek çok ticari anlaşmanın da önünü açması bekleniyor.
“GPD – Ortak Gelişim Kongresi”nin dikkatleri üzerine çeken bir başka etkinliği ise “Elektronik Oylama ve Sokak Röportajları” oldu. Müşteri davranışlarının ele alındığı oturumda “Sokak Röportajları”yla  halka yöneltilen sorulara, kongrede yer alan 750 profesyonel de elektronik oylama aracılığıyla cevap verdi.. Beğendik İcra Kurulu Başkanı ve Real Genel Müdürü Hacı D. Beğendik’in yönettiği oturumda, aynı soruların profesyonellerden ve halktan gelen cevapları, ilginç sonuçları ortaya çıkarırken tüketicinin sesine de kulak verilmiş oldu.

Değişen müşteri davranışları fırsat mı yaratıyor, format savaşları nereye gidiyor?

“GPD – Ortak Gelişim Kongresi”ndeki oturumlar ise verimlilik, sürdürülebilirlik ve ortak çözüm geliştirme gibi kavramların yaşama geçmiş uygulamaları açısından zengin kazanımlara yol açan konuşmalara sahne oldu.
CarrefourSA Genel Müdürü Mehmet T. Nane’nin moderatörlüğünü yaptığı “Dinamik Perakende: Format Verimliliği” oturumunda İttifak Holding Perakende Grup Danışmanı Sıtkı Erben, CHEP Türkiye Genel Müdürü Şafak Aktekin, Yıldız Holding bizim Toplu Satış Mağazaları ve ŞOK A.Ş. Yönetim Kurulları Üyesi Tahsin Pamir, P&G Türkiye ve Kafkasya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu “değişen müşteri davranışı ve trendlerin sektörün karşısına hangi fırsatları çıkardığını ve format savaşlarına üretici ve perakendeci gözüyle bakış”ı tartıştılar.
GPD – Ortak Gelişim Kongresi’nin ilgi çeken bir diğer oturumu sunucu Defne Sarısoy’un moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Analitik Perakende: Gelir Yönetiminde Verimlilik” oldu. BİM İcra Kurulu Üyesi ve Operasyon Komitesi Başkanı Galip Aykaç, Coca Cola İçecek Türkiye Genel Müdürü Lisani Atasayan, Unilever Türkiye CEO’su Mehmet Altınok ve Nielsen Gelir Yönetimi Optimizasyonu ve Analitik Danışmanlık Lideri Murat Yıldırım oturum çerçevesinde “promosyon kampanya performansını ölçmek ve geliştirmek mümkün mü” sorusuna çarpıcı cevaplar verdiler.
“Gıdanın Değişen Dinamikleri” isimli oturumun konuşmacısı ise dünyada gıdada en önemli örgütlü yapılardan birini temsil eden Food Service Consultants Society International (FCSI) Üyesi ve Coverpoint Direktörü Ian Hanlon oldu. Hanlon, yine dünyada önemli bir gastronomi uzmanı olarak kabul görüyor.
CNN Türk Ekonomi Müdürü Emin Çapa ise kongrede modern gıda perakendeciliğindeki gelişmeleri ekonomist gözüyle değerlendiren konuşmasıyla ilgi çekti.

İnovasyon disiplinini nasıl koruyorlar, markalarıyla ezber bozanların sırları nedir?

“İnovasyon: Verimlilik ve Farklılaşmanın Anahtarı” oturumunun moderatörü ise JLL Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş oldu. Northstar Innovation Endüstriyel Yatırımlar ve Danışmanlık A.Ş. Genel Müdürü Evrim Bayam Pakiş, OBASE Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucu Ortağı Haluk Alpay, Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort ve Johnson&Johnson Genel Müdürü Hakan Ergen; ”inovasyona ne kadar zaman ayırdıklarını, bu disiplini nasıl koruduklarını ve hangi analizlerle hayata geçirdiklerini” anlattılar.
“GPD – Ortak Gelişim Kongresi”nin büyük ilgi çeken son oturumu “Markalarıyla Ezber Bozanlar Sahnede” oldu. İletişim Uzmanı, Öğretim Görevlisi ve Köşe Yazarı Ali Saydam’ın moderatörlüğündeki oturumda Domino’s Piza Türkiye CEO’su Aslan Saranga, Tab Gıda CEO’su Caner Dikici, Big Chefs CEO’su Gamze Cizreli, Özdilek Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özdilek ve Tchibo Türkiye Genel Müdürü Tuba Yapıncak; “hızla büyüyen ve gerçek anlamda değerlerini artıran yaşam tarzı odaklı girişimlerin ortak özelliklerini anlatırlarken, sağlıklı büyümek için nasıl bir strateji” izlediklerini de ele aldılar.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Mopaş, halka arz için ilk adımı attı!

Editör

Yazar:

Mopaş Marketcilik Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.  halka arzı için 01.04.2024 tarihi itibarıyla Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)’na başvuru yaptı. Şirketin paylarının halka arzına ilişkin SPK’ya sunulan Taslak İzahname ile birlikte Fonun Kullanım Yerlerine İlişkin Yönetim Kurulu Kararı ve Raporu’na Şirketin internet sitesinde yer alan “yatırımcı ilişkileri” sekmesinden ulaşılabilmekte. Şirketin çıkarılmış sermayesinin 230.000.000 TL’den 270.650.000 TL’ye artırılması nedeniyle ihraç edilecek olan 40.650.000 TL nominal değerli paylar ile birlikte Şirket’in mevcut pay sahiplerine ait toplamda 27.000.000 TL nominal değerli paylar halka arz edilecek. Toplam 67.650.000 TL nominal değerli payların halka arz edilmesi ile Şirket’in halka açıklık oranının %25,00 olması planlanmakta.

Devamını Oku

Genel Haberler

Kaya Üzen, ÇASİAD Başkanı oldu

Editör

Yazar:

Çanakkale Sanayicileri ve İş Adamları Derneği’nin (ÇASİAD), 16. Olağan genel kurulunda görev dönemi sona eren Başkan Semih Başaran’dan bayrağı Kale Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Kaya Üzen devraldı.

ÇASİAD olarak iş yaşamında entegrasyona büyük önem vereceklerinin altını çizen Üzen, “Rekabetçilikte bir alt lige düşmemek için eğitimlere, bilgilendirme faaliyetlerine ve iş yaşamına entegrasyona büyük önem vereceğiz. Yeşil dönüşüm ve dijital dönüşüm ajandamızdaki önceliklerimiz arasında yer alacak” dedi.

Devamını Oku

Genel Haberler

İş Gıda, Down sendromlulara istihdam sağlıyor

Editör

Yazar:

İş Gıda’nın; bağımsızlık, kapsayıcılık, çeşitlilik ve eşitlik değerleri ışığında Türkiye Down Sendromu Derneği iş birliği ile 2022 yılı sonunda KFC ile başlattığı Bi’ İşim Var projesi büyüyor. Bi’ İşim Var Projesi için düzenlenen etkinlik İş Gıda Grup CEO’su Feliks Boynuinceoğlu ev sahipliğinde, Türkiye Down Sendromu Derneği Başkanı Gün Bilgin ve Bi’ İşim Var projesi çalışanlarının katılımı ile 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’nde gerçekleştirildi. Basın toplantısında Bi’ İşim Var projesinin, İş Gıda çatısı altında faaliyet gösteren iki diğer dünya markası Pizza Hut ve Krispy Kreme’i de kapsayacak şekilde genişletildiği duyuruldu.

Etkinlik kapsamında düzenlenen panelde TDSD Başkanı Gün Bilgin Down sendromlu gençlerin çalışmasının ayakları üzerinde durmasının kendileri, aileleri ve toplum için önemine değinirken; İş Gıda Grup CEO’su Feliks Boynuinceoğlu, Down sendromlu bireylerin toplumdaki vazgeçilmez yerlerine dair farkındalığı artırma hedefiyle 2022 yılından bu yana süren Bi’ İşim Var projesinin gelişim yolculuğunu, değişen yapısını, gelecek planlarını ve grup için anlamını aktardı.

Bi’ İşim Var projesinin grup için önemi ışığında 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’nü kutlayarak sözlerine başlayan İş Gıda Grup CEO’su Feliks Boynuinceoğlu panel konuşmasında; “Arka planda çok fazla çalışma olsa da ilk olarak 2022 Eylül ayında İş Gıda çatısı altındaki markalarımızdan KFC ile başlayan Bi’ İşim Var projesinin arkasında İş Gıda’nın bağlı olduğu İş Holding’in öngörüsü yatıyor. İstanbul’da seçili KFC restoranlarında 2022 Eylül’ünde başlayan projemiz, bugün üç ayrı şehirde 16 Down sendromlu çalışana ulaştı. Bi’ İşim Var’ın başarısı sonucunda, restoranlarımızla uluslararası geçerliliği olan ve 2014’ten bu yana Avrupa Komisyonu tarafından fonlanan “Valueable” (Değerli Bir Ağ) unvanını almaya hak kazandık. Projenin global bir değer ile taçlanmış olmasından mutluluk duyduk.  150 ülkede faaliyet gösteren KFC markası tarafından da örnek gösterilen bir proje olmasıyla göğsümüzü kabartıyor” dedi.

İş Gıda ile iki yıldır süren iş birliğinin Down sendromlu bireylerin bağımsız yaşamları için çok kıymetli olduğunu belirten Türkiye Down Sendromu Derneği Başkanı Gün Bilgin paneldeki konuşmasında; “Down sendromlu bireylerin özgür, bütünleşik ve bağımsız yaşamlar kurabilmeleri için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Biz dernek olarak ailelerin yaşadığı “Benden sonra çocuğum ne olacak?” kaygısını ortadan kaldıracak projeler üretiyoruz. Avrupa Down Sendromu Federasyonu Başkan Yardımcılığı ile Avrupa’da Türkiye’yi temsil ediyor ve dünyada 133 ülkenin Down sendromu sivil toplum kuruluşlarıyla iletişim halinde, Down sendromu alanının gelişimine öncülük ediyoruz. En önemli çalışmalarımızdan İstihdam +1 programıyla ise gençlerimizin istihdam edilmesine olanak tanıyoruz. 2012 yılında Türkiye’de uygulamasını ilk başlatan kurum olarak 18 ilde 48 firmaya 170 Down sendromlu bireyin istihdam edilmesini sağladık. Bu bağlamda iş koçları yetiştirmek üzere geliştirdiğimiz eğitim programını yaygınlaştırıyoruz. İŞKUR, istihdam büroları, iş yerlerinin kendi bünyeleri gibi farklı alanlarda iş koçları yetiştirmek üzere iş birliklerimiz devam ediyor” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER